به گزارش صبح توس؛ علی رضا رشیدیان در بیست و چهارمین جلسه شبکه جامع دانشگاه های استان که به میزبانی دانشگاه فنی و حرفه ای مشهد مقدس برگزار شده بود؛ با بیان این مطلب افزود: قطعا قوانین و شرایط حاکم بر استارت آپ ها در کشورهای مختلف متناسب با جمعیت شاغل و جویندگان کار آن ها متفاوت است از این رو برای راه اندازی آن ها در استان باید منطبق با نیازها، بومی سازی شوند. 
وی اظهار داشت: اهدافی را که از راه اندازی استارت آپ ها دنبال می کنیم در واقع همان مواردی است که از دانشگاه ها مورد انتظار است یعنی به عبارت دیگر باید به مجموعه هایی مولد و کار آفرین تبدیل شوند. 
استاندار خراسان رضوی با بیان این که در واقع رسالت اصلی استارت آپ ها بهم زدن فرآیند کند اقتصادی است؛ گفت: با شکل گیری این مجموعه ها، واسطه ها و دلالان حذف شده و این موضوع به نفع مصرف کننده نهایی خواهد بود. 
رشیدیان تصریح کرد: به همین منظور باید دبیرخانه اکو سیستم استارت آپ ها و کارآفرینی در استان تشکیل شود تا از این طریق بتوان به اهداف مورد نظر دست یافت. 
وی تاکید کرد: باید شبکه سرمایه گذاران و شبکه جامع دانشگاه ها، پارک علم و فناوری، کارگروه اشتغال، سازمان عامل کریدور فناوری رضوی، شورای هماهنگی بانک ها، اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی، شرکت های زیر ساخت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مخابرات، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و مجموعه های مرتبط را با یکدیگر متصل کرد تا نیروی متخصص متناسب با نیاز استان تربیت شود و اشتغال هدف گذاری شده محقق شود. 
استاندار خراسان رضوی با اشاره به ماهیت ایجاد دانشگاه فنی و حرفه ای خاطر نشان کرد: این نهاد علمی در واقع نیروی کار مفید مورد نیاز واحدهای تولیدی را تربیت می کند. 
رشیدیان در ادامه به تخصیص دو میلیارد تومان بودجه پزوهشی برای سال 97 استان اشاره و تاکید کرد: مطابق با قوانین بالا دستی و برنامه ریزی های صورت گرفته؛ این بودجه باید در راستای تدوین پژوهش های کاربردی برای حل چالش ها و موضوعات اولویت دار در خراسان رضوی هزینه شود.
وی با اشاره به این که در سنوات گذشته، 800  موضوع اولویت دار استان احصا شد و پژوهش هایی نیز در این زمینه انجام شد؛ گفت: این موارد برای اجرا در اختیار مجریان و دستگاه های متولی قرار گرفت. 
استاندار خراسان رضوی افزود: در کارگروه آموزش و پژوهش استان برای سال جاری نیز 400 مورد موضوع اولویت دار پژوهشی احصا شده است. 
سال گذشته یک میلیارد و 500 تومان اعتبار از مجموع 27 دستگاه مشمول یک درصد قانون اعتبارات پژوهش و فناوری به استان اختصاص یافت که 19 دستگاه اعتبارات خود را در حوزه پژوهش و هشت دستگاه در حوزه فناوری هزینه کردند و منجر به 111 طرح شد که 55 مورد آن ها اجرایی و الباقی نیز در دست اجراست. 
از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه می توان به ارائه گزارشات اجمالی از عملکرد دانشگاه فنی و حرفه ای استان، کارگروه آموزش و پژوهش، استارت آپ ها در مشهد مقدس طی پنج سال گذشته، اشاره کرد. 
همچنین رئیس جهاد دانشگاهی استان خلاصه ای از مطالعات نقشه راه اشتغال دانش آموختگان در خراسان رضوی را رائه کرد.   

انتهای پیام/