به گزارش صبح توس؛ انتقاد شهردار از وضعیت ترافیک شهر، لحن حماسی انقلاب، تدریس معلمان مرد در مدارس دختران ممنوع، میوه ارزان می شود؟، اجرای طرح آمایش 13 اتباع خارجی اواخر خرداد آغاز می شود، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

ایرنا خراسان رضوی:

هنرمندان می توانند در کاهش آسیب ها نقش ایفا کنند

جعفر مروارید، دوشنبه شب در جمع هنرمندان شهرستان تایباد افزود: هنرمندان و افراد دارای ایده های خلاقانه در زمینه فرهنگ و هنر، باید مورد حمایت قرار گیرند تا خلاقیت آن ها در خدمت توسعه جامعه قرار گیرد.
وی اظهار کرد: توجه جدی به زیرساخت های فرهنگی و امکانات هنری به عنوان ابزار تعالی فرهنگی هر منطقه ضروری است و کم توجهی به آن باعث دلسردی هنرمندان و عقب ماندگی فرهنگی در هر حوزه می شود.
وی گفت: دولت تدبیر و امید نگاه خاص و ویژه ای به بخش فرهنگ و هنر داشته و دارد و در این مسیر گام های خوبی در سطح استان برداشته شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، به همجواری خراسان رضوی با کشور افغانستان اشاره و بیان کرد: این از ظرفیت های بالقوه این خطه و فرصتی طلایی است که باید از آن برای افزایش تعاملات فرهنگی و هنری بین دو کشور استفاده کرد.
فرماندار تایباد نیز در این نشست گفت: برداشتن گام های مثبت برای هنرمندان وظیفه همگان است، زیرا هنرمندان از محورهای توسعه هر منطقه به شمار می آیند.
حسین شرافتی راد افزود: مطالعه دقیق نیازهای فرهنگی شهر، برنامه های فرهنگی هر منطقه باید منطبق با نیازهای مردم باشد، نیازها باید ارزیابی شود و برنامه ریزی فرهنگی بر اساس نیازسنجی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی به حمایت هنرمندان در حوزه های مختلف اشاره کرد و افزود: مسائل مادی از عمده ترین مشکلات پیش روی هنرمندان است و مسئولان و دستگاه های اجرایی باید به این مهم نگاه ویژه ای داشته باشند.
در پایان این نشست شماری از اعضای انجمن های مختلف هنری تایباد به بیان مشکلات و دغدغه های خود پرداختند.
هم اینک بیش از 9 انجمن هنری در شهرستان تایباد فعالیت دارند.

 

اجرای طرح آمایش 13 اتباع خارجی اواخر خرداد آغاز می شود

محمد عجمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آن دسته از اتباع خارجی که دارای کارت آمایش 12 بوده و تغییراتی در خانوار آنها ایجاد شده است می توانند تغییرات صورت گرفته را از هم اکنون اعمال کنند تا در مرحله صدور کارت آمایش 13 با مشکل مواجه نشوند.
وی اظهار کرد: از مزایای کارت آمایش 13 این است که اگر تبعه خارجی متقاضی اشتغال باشد اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی پاسخگوی وی خواهد بود.
وی گفت: علاوه بر آن داشتن این کارت برای ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس، مراجعات بانکی و ترددهای آنان در داخل کشور ضروری است.
عجمی افزود: اتباع خارجی با آغاز اجرای طرح آمایش 13، حداکثر یک ماه و نیم فرصت دارند به اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی مراجعه کنند لذا توصیه می شود افراد واجد شرایط برای دریافت کارت آمایش 13 هر چه سریعتر اقدام کنند.
وی اظهار کرد: 150 هزار نفر از اتباع خارجی در استان خراسان رضوی مشمول طرح آمایش 13 هستند.

 

نگهداری راههای کشور نیازمند 100 هزار میلیارد ریال است

حیدر مطاعی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از جاده های شهرستان جغتای واقع در غرب خراسان رضوی در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به کمبود اعتبارات 30 درصد جذب شده صرف طرحهای اولویتدار می شود. هم اینک دو هزار طرح در بخشهای مختلف راهداری و ایمنی جاده ها شامل آسفالت نقاط پرحادثه، سرویس دهی مناسب، لکه گیری، خط کشی و نصب علائم ایمنی در دست اجرا است.
وی برطرف کردن نقاط حادثه خیز و توجه به ایمنی راهها را از اولویتهای فعالیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ذکر و بیان کرد: این سازمان ترمیم و حفاظت 80 هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی را در سطح کشور بر عهده دارد.
فرماندار جغتای نیز گفت: در طول فعالیت دولت یازدهم 170 میلیارد ریال برای اجرای طرح تکمیل پلهای روگذر، ساخت، تعریض و آسفالت جاده در بخش راه و راه آهن این شهرستان هزینه شد. 
محمد علی آبادی به حادثه خیزی جاده جغتای - برغمد اشاره و بیان کرد: عملیات اجرایی تعریض و آسفالت این جاده به طول 30 کیلومتر در حال انجام است.

 

 

روزنامه شهرآرا؛

میوه ارزان می شود؟ 

با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه رمضان و رسیدن به عید فطر و آغاز تابستان، تقاضا برای خرید میوه افزایش می‌یابد. این مسئله سبب شده است برخی از عرضه‌کنندگان سودجو به گران‌فروشی اقدام کنند. با این حال، مسئولان حوزه میوه و تره‌بار از ارزان شدن میوه‌ها می‌گویند. مسئولان دولتی هم از اجرای طرح مخصوص مقابله با گران‌‌فروشی میوه خبر می‌دهند.

﷯ گرانی در سطح خرده‌فروشی
معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه روز گذشته بازرسان سازمان برای اطلاع از فاصله قیمت میوه از میدان بار تا فروشگاه‌های شهر گشت‌های بازرسی را آغاز کرده‌اند گفت: در این بازرسی‌ها نتایج جالبی به دست آمد و متوجه شدیم که قیمت میوه در برخی نقاط شهر در مقایسه با میدان بار افزایش ١٠٠ درصدی داشته است.
علی باخرد با اشاره به گرانی‌های اخیر قیمت میوه و ورود این سازمان به این موضوع گفت: طی هفته‌های گذشته، افزایش قیمت میوه به دلیل اعتراض رانندگان کامیون اتفاق افتاد که خوشبختانه اکنون موضوع حمل و نقل کاملا برطرف شده است. وی افزود: با وجود اینکه مشکل حمل و نقل برطرف شده اما همچنان شاهد افزایش قیمت میوه هستیم.
وی افزود: همین موضوع سبب شد تیم‌های بازرسی وارد بازار شوند و فاصله قیمت از میدان بار تا عرضه را به دست آورند. متأسفانه در خرده‌فروشی‌ها در حالی که باید قیمت میوه به صورت دست‌چین با افزایش ٣٠ تا ٣۵ درصدی و به صورت درهم با افزایش ١۵درصدی همراه باشد اما، شاهد این هستیم که در برخی نقاط که بازار کشش دارد، این مدل رعایت نمی‌شود و قیمت‌ میوه تا ١٠٠ درصد هم افزایش می‌یابد. وی بیان کرد: این مسئله پذیرفتنی نیست و تخلف محسوب می‌شود.
باخرد ادامه داد: در همین رابطه، با همکاری بازرسی اتاق اصناف، از این هفته طرحی برای کنترل و مقابله با گران‌‌فروشی در حوزه میوه آغاز می‌شود. این بازرسی‌ها هم برای عید فطر و هم برای طرح تابستانی خواهد بود. 
وی تأکید کرد: با عرضه‌کنندگانی که بیش از میزان قانونی بر قیمت میوه‌ها می‌افزایند برخورد خواهد شد.

﷯ میوه ارزان می‌شود
با این حال، رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار مشهد در گفت‌وگو با شهرآرا با اعلام خبر ارزان شدن میوه طی روزهای آینده گفت: افزایش توزیع میوه‌هایی مانند هلو، زردآلو، گیلاس، طالبی، خربزه و هندوانه سبب می‌شود قیمت‌ها شکسته شود.
حسین مصدق با بیان اینکه با توجه به نزدیک شدن به تابستان، استان‌های مختلف از میوه‌های تولیدشده در استان خود بهره می‌برند ادامه داد: با توجه به اینکه میوه‌هایی نظیر طالبی و خربزه هم به بازار آمده و هندوانه تولید‌شده در خراسان نیز به‌زودی به بازار می‌آید، به احتمال زیاد، شاهد کاهش قیمت هندوانه خواهیم بود. ‌روند نزول قیمت‌ها از پایان ماه رمضان آغاز خواهد شد. وی ادامه داد: قیمت میوه‌هایی نظیر هلو، زرد‌آلو و گیلاس نیز که بسیار زیاد بود، با فراوان شدن این میوه‌ها، روند نزولی به خود گرفته است و طی روزهای گذشته، بین ٣٠ تا ۵٠ درصد، شاهد کاهش قیمت آن‌ها بوده‌ایم. مصدق افزود: با توجه به نزدیک شدن به عید فطر و آغاز تابستان، مردم درباره میزان میوه‌های موجود هیچ نگرانی‌ای نداشته باشند زیرا میوه به اندازه کافی در بازار هست. 

 

انتقاد شهردار از وضعیت ترافیک شهر

مراسم معارفه و تکریم مدیرعامل سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری روز گذشته با حضور شهردار مشهد، رئیس کمیسیون حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای شهر و جمعی از مدیران شهری برگزار شد.
به گزارش شهرآرا، در این مراسم، از خدمات سید مهدی امامی میبدی تکریم و هادی عطارزاده طوسی به عنوان مدیرعامل جدید سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری مشهد معرفی شد.
شهردار مشهد در آیین تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک با انتقاد از وضعیت ترافیک و رانندگی در شهر گفت: باید به ترویج و توسعه فرهنگ ترافیکی از طریق آموزش توجه بیشتری شود.
قاسم تقی‌زاده خامسی افزود: بخشی از معضل ترافیک مشهد به شهرداری ارتباط دارد، اما سهم مدیریت شهری در مدیریت ترافیک مشخص نیست و تا تعیین تکلیف لایحه مدیریت شهری این تداخل‌ها ادامه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه اکنون شهرداری در بحث ترافیک تنها نظاره‌گر است، اظهارکرد: مردم در موضوع ترافیک از شهرداری انتظار دارند ولی ما ابزار لازم را در اختیار نداریم، با این حال امیدواریم با تعاملی که بین شهرداری و نیروی انتظامی وجود دارد، وضعیت موجود بهبود یابد.
شهردار مشهد همچنین با تقدیر از زحمات سید مهدی امامی میبدی مدیرعامل سابق سازمان حمل‌ونقل و‌ ترافیک گفت: تلاش کرده‌ام اولویت انتخاب مدیران جدید با کارکنان شهرداری باشد و آقای عطارزاده طوسی مدیرعامل جدید این سازمان هم از بدنه شهرداری است.
مدیرعامل سابق سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز در این مراسم گفت: از سال ٧٣ در شهرداری مشهد مشغول به کار شدم و از سال ٨٧ نیز به عنوان مدیرعامل سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک منصوب و برنامه شش‌ساله نصب دوربین‌های نظارتی کنترل ترافیک را به عنوان شهری پیشرو تدوین و اجرایی کردم.
سید مهدی امامی میبدی افزود: اکنون شاهد نصب بیش از ۴١٠ دوربین نظارتی و ١١٠ دوربین کنترل سرعت در نقاط مختلف شهر مشهد هستیم و در کنار این تجهیزات نرم‌افزارهای مختلفی نیز در حوزه ترافیک طراحی و اجرا و تعداد دیگری نرم‌افزار در همین زمینه در حال اجرایی شدن است.
وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر طرح جامع حمل‌و‌نقل مشهد و آیین‌نامه تصادفات بازنگری شده است، اظهار کرد: در ابتدای حضورم با وجود ۵٠٠ هزار خودرو در شهر مشهد سالانه ۴٨٠ کشته بر اثر تصادف در مشهد داشتیم اما اکنون با وجود بیش از یک میلیون خودرو این رقم به ٢۵٠ کشته کاهش پیدا کرده است.
امامی میبدی اضافه کرد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا تعداد کشته‌ها براثر تصادفات رانندگی را به عدد دو رقمی کاهش دهیم که امیدوارم آقای عطارزاده طوسی مدیرعامل جدید سازمان حمل‌ونقل و ترافیک این برنامه را تکمیل و ادامه
دهند.
وی گفت: در راستای ترویج فرهنگ ترافیکی، پارک ترافیک را راه‌اندازی کردیم که روزانه تعداد زیادی از دانش‌آموزان از این پارک بازدید می‌کنند و آموزش‌های ترافیکی را فرا می‌گیرند، امیدوارم این کار برای افزایش فرهنگ ترافیکی شهر مشهد با قدرت ادامه پیدا کند.

 

لحن حماسی انقلاب

سال‌های ابتدایی انقلاب، سروده‌هایش هرروز با ضرب‌آهنگ‌های حماسی از رادیوهای نشسته سر طاقچه‌ها‌ یا تلویزیون‌های سیاه‌وسفیدی که دو شبکه بیشتر نداشتند پخش می‌شد. مردم کوچه و بازار حسین ‌آقا ممتحنی مشهور به حمید سبزواری را نمی‌شناختند اما شعرهایش را زمزمه می‌کردند. 
سال‌ها گذشت تا اینکه با گسترش رسانه‌ها و افزایش برنامه‌های فرهنگی، مردم با تصویرش آشنا شدند و فهمیدند که شاعر سرودهای معروفی چون «ای شهید مطهر» و «آمریکا، آمریکا، ننگ به نیرنگ تو» اوست. حمید سبزواری با موهای سپید پریشان و صدای بم پرشورش در برنامه‌های تلویزیونی بسیاری تکرار شد و توانست در کنار چاپ دفترهای شعر «سرود درد»، «سرود سپیده»، «‌سرودی دیگر»، «‌تو عاشقانه سفر کن»، «بانگ جرس» و تعدادی دیگر، نشان درجه‌یک فرهنگ و هنر در دهه ٧٠، عنوان چهره ماندگار ملی در سال ١٣٨٢ و نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر در سال١٣٩٣ را نیز کسب کند. 
فرا رسیدن سالروز درگذشت او سبب شد درگفت‌وگویی با دوست دیرینش، مصطفی محدثی خراسانی، از او که پدر شعر انقلاب لقب گرفته است بگوییم و بشنویم.

﷯ با نام و شعر حمید سبزواری از چه دورانی آشنا شدید؟
اواخر دهه ۴٠ بود. پدرم گهگاه در جلسات انجمن ادبی فرخ شرکت می‌کرد و مرا هم با خودش می‌برد. آن روزها هشت سال بیشتر نداشتم و بچه‌ها را در اتاق جلسه راه نمی‌دادند. من معمولا در محوطه حیاط خانه آقای فرخ مشغول بازی می‌شدم. همان دوران، دو باری مرحوم سبزواری را آنجا ملاقات کردم و نام ایشان در حافظه‌ام بود اما آشنایی جدی من با او بر می‌گردد به حوالی سال ١٣۶٢ که در مشهد، گروه شعر حوزه هنری را تشکیل دادیم، اتفاقی که دلیلی شد بر راه پیدا کردن شاعران مشهدی به کنگره‌های کشوری. در یکی از این همایش‌ها حمید سبزواری را دیدم و رفیق شدیم.

﷯ او را چطور آدمی دیدید؟
آقای سبزواری آدم خودساخته‌ و ثابت‌قدمی بود؛ یعنی وقتی پای اعتقاداتش به میان می‌آمد، اهل مسامحه و کوتاه آمدن از مواضع خود نبود. صراحت کلام عجیبی هم داشت که سبب می‌شد گاهی برخی از او رنجیده‌خاطر شوند.

﷯ چه چیزهایی سبب شده بود ‌حمید سبزواری به سرودن شعر انقلابی روی بیاورد؟
آن مرحوم در دهه ۵٠ یکی از فعالان انقلابی بود و بی‌محابا شعرهای انتقادی و اعتراض‌گونه می‌سرود تا آنجا که ساواک آمد‌و‌شدها و حرکات او را زیر نظر داشت. یک‌ بار هم از زبان خودش شنیدم که به علت همین سرودها ناچار شده است مدتی ‌مخفیانه و ناشناس زندگی کند. مرحوم صاحبکار هم تعریف می‌کرد که «این آقای سبزواری هر وقت به انجمن فرخ می‌آمد با اشعار تند و اعتراض‌آمیزش آتشی به پا می‌کرد طوری که ما منتظر بودیم فردایش ساواک بیاید و کار انجمن را محدود کند». یک‌ بار هم به‌مزاح گفتند: «حمید سبزواری کار را به جایی رسانده بود که تصمیم گرفتیم روزی که قرار بود برای شرکت در جلسه شعر انجمن فرخ از سبزوار راهی مشهد شود، چند نفری را بفرستیم ترمینال، او را سوار کنند و ببرند طرقبه‌شاندیز بچرخانند تا با این ترفند، به وقت شعرخوانی جلسه نرسد!»

﷯ از میان همه شاعران انقلاب، چرا او پدر شعر انقلاب لقب گرفته است؟
شعر انقلاب به لحاظ فرمی و همچنین به لحاظ محتوایی ویژگی‌های خاصی دارد و آن شاعران همه‌شان به نوعی در شکل‌گیری این جریان نقش داشتند اما اگر بخواهیم به صورت ویژه همه ویژگی‌های شعر انقلاب را در سروده‌های یک شاعر جست‌وجو کنیم، یقینا آن شخصیت آقای سبزواری است. یکی دیگر از دلایلی که سبب شده است آن مرحوم به این لقب مفتخر شود این است که او تنها شاعری است که درباره همه رویدادها و تحولات انقلابی شعر سروده است. این شاعر سرعت واکنش خیلی خوبی داشت که به او این قدرت هنری را داده بود تا در کمترین زمان، درباره مسائل مختلفی که در لحظه رخ می‌داد شعر بگوید. در کنار این‌ها می‌توان درآمیختن حماسه، عرفان و ترکیب‌های شورانگیز انقلابی را از ویژگی‌های زبانی حمید سبزواری دانست. او به زبان فارسی مسلط بود و ظرفیت و ظرافت واژگان را خیلی خوب می‌شناخت. همچنین به‌‌هیچ‌وجه در شعرش خلل دستوری یا ضعف‌تألیف‌های زبانی یافت نمی‌شود.
 

تدریس معلمان مرد در مدارس دختران ممنوع

معاون دوره متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی از ممنوعیت تدریس معلمان مرد در مدارس دوره متوسطه دخترانه خبر داد.
رضا صابری تولایی در گفت‌وگو با شهرآرا، اظهار کرد: پیش از این نیز بر اساس بخش‌نامه‌ای تدریس معلمان مرد در مدارس دخترانه ممنوع بود اما برخی مدارس غیرانتفاعی و مؤسسات آموزشی آزاد به جذب نیروی مرد برای تدریس دختران اقدام
می‌کردند.
وی افزود: این مورد تخلف است و با مدارسی که این فعالیت را انجام دهند برخورد می‌شود.
صابری تولایی با بیان اینکه اکنون کمتر از یک درصد معلمان مدارس دخترانه مرد هستند، ادامه داد: بخش‌نامه ممنوعیت تدریس معلم مرد در مدارس دخترانه، تبصره‌ای داشت که بر اساس شرایطی مدرسه می‌تواند نسبت به جذب نیروی مرد اقدام کند.
معاون دوره متوسطه آموزش و پرورش استان درباره این شروط اظهار کرد: اگر مدرسه‌ای دبیر خانم برای درسی نداشته و اداره با کمبود نیرو مواجه باشد، یا نیروی خانم آمادگی تدریس را نداشته باشد، آن مدرسه می‌توانست معلم مرد استخدام آموزش و پرورش که متأهل است، سن بالای ٣۵‌سال دارد و صلاحیت حراست را دریافت کرده است، با تصویب کمیته برنامه‌ریزی ناحیه و کمیته برنامه‌ریزی استان، به صورت موقت یک ساله برای تدریس در مدرسه خود
جذب کند. 

انتهای پیام/