به گزارش صبح توس؛ چرخ «آساک دوچرخ» دوباره چرخید، نام ورزشکار استان در لیست سیاه دوپینگ!، فرسودگی 40 درصدی ناوگان باری مشهد، هیجان یک جام در پارک و سینما، اختلاف معنادار از کارخانه تا بازار، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

روزنامه خراسان؛

چرخ «آساک دوچرخ» دوباره چرخید 

درشرایطی که حدود 16 ماه ازاعلام  تعطیلی کارخانه دوچرخه سازی  قوچان می گذرد، روز گذشته  رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت قوچان از آغاز به کار مجدد خط مونتاژ دوچرخه مدل ۲۶ این کارخانه و اعطای پنج میلیارد تومان تسهیلات به این واحدصنعتی ورفع توقیف وترخیص قطعات خریداری شده از خارج کشورخبرداد.به گزارش خراسان رضوی، با پیگیری رسانه ها و همکاری  مسئولان شهرستان قوچان،همراهی دستگاه قضایی و پیگیری های نماینده مردم‌ قوچان‌در مجلس، برای از سر گیری فعالیت های دوباره کارخانه دوچرخه سازی قوچان به بار نشست و در نخستین مرحله ، خط مونتاژ یک مدل دوچرخه این مجتمع صنعتی راه اندازی شد.استارت خط مونتاژ بارقه امیدی در دل برای رسیدن این کارخانه به رونق دوباره و فعالیت کارگران روشن کرد .رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت قوچان گفت: خوشبختانه با همکاری مسئولان و دستگاه ها و سازمان های مرتبط و پیگیری های نماینده مردم در مجلس ، از انبارهای کارخانه رفع پلمب شد و بحث فروش مزایده ای قطعات هم به نوعی منتفی شد تا خللی برای شروع دوباره فعالیت های کارخانه پیش نیاید. حبیبی کیا افزود : با توجه به درخواست مدیر عامل کارخانه برای دریافت تسهیلات بانکی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان برای ترخیص قطعات خریداری شده از خارج کشور از گمرک شهید رجایی و همچنین پرداخت بخشی از بدهی ها و مطالبات معوق کارگری ، اعطای این وام با شرایطی به تصویب رسید به طوری که هم اکنون پنج میلیارد تومان از این تسهیلات اعطا و موجب شد قطعات توقیف شده در گمرک ترخیص شود و به کارخانه انتقال یابد. وی افزود:به دنبال آن حدود ۳۰ نفر از کارگران فراخوانده شدند و زمینه استارت یک خط مونتاژ برای تولید دوچرخه مدل ۲۶ فراهم شد. وی اظهار امیدواری کرد که با استارت این خط مونتاژ و پرداخت اقساط بعدی وام درخواستی ، شرایط تولید انواع دیگر محصولات فراهم‌شود و هرچه زودتر شاهد رونق این مجتمع بزرگ صنعتی باشیم.
با همراهی دادگستری قوچان از انبارهای کارخانه رفع پلمب شد
رئیس تامین اجتماعی قوچان نیز گفت: در حدود ۱۰ روز پیش با همراهی دادگستری قوچان از انبارهای کارخانه و قطعات موجود آن رفع پلمب شد که در نتیجه راه برای آزاد سازی محموله وارداتی توقیف شده در گمرک نیز باز شد واین محموله پس از ترخیص به کارخانه وارد شده است تا در مدار تولید قرار گیرد. ابوالحسن زاده  با اشاره به نگاه های مثبت مسئولان و سازمان های مربوط به از سر گیری فعالیت های تولیدی این کارخانه گفت: امید است با اعتماد سازی های لازم و فعالیت های تولیدی بیشتر در این کارخانه بار دیگر شاهد فعالیت خوب این کارخانه و کارگران آن باشیم.
 ماموریت و پیگیری های به بار نشسته
شایان ذکراست در جلسه ای که چندی پیش در جهت بررسی موانع و مشکلات کارخانه دوچرخه سازی قوچان با حضور مسئولان مربوط شهرستان و نماینده مردم در مجلس برگزار شد، از سوی مسئولان ارشد شهرستان به نماینده مردم‌ماموریت داده شد تا برای راه اندازی مجدد کارخانه و پرداخت مطالبات معوق کارگران ، پیگیری های لازم‌را انجام دهد. به دنبال این جلسه و تصمیم مسئولان ، نماینده مردم قوچان در مجلس روز گذشته به خراسان رضوی گفت: از همان آغاز هم همواره نگران این موضوع بودیم  و در جهت شروع مجدد فعالیت های کارخانه تلاش داشته ایم.وی افزود: هیچ یک از مسئولان شهرستان نیز موافق تعطیلی این واحد نبوده اند، به طوری که در نهایت در تهران با وزیران صنعت ،معدن و تجارت ، کار ، تعاون و رفاه اجتماعی ، مدیر عامل بانک رفاه کارگران ، مدیر عامل بنیاد مستضعفان، رئیس سازمان تامین اجتماعی و رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در این زمینه نشست هایی داشتیم که در نتیجه در جلسه هیئت مدیره بانک رفاه کارگران ،اعطای ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات درخواستی کارخانه مصوب شد به طوری که در چهار قسط پنج میلیارد تومانی و طی مراحل مختلف تولید ، به دوچرخه سازی قوچان  پرداخت شود. هادی شوشتری افزود : بر اساس تفاهم نامه مسئولان ارشد شهرستان قرار شد ۳۰ درصد از وام دریافتی به مطالبات کارگری اختصاص یابد و بخشی از آن برای ترخیص قطعات از گمرک و همچنین برخی بدهی های مالی از جمله برق و گاز اختصاص پیدا کند. وی گفت : سر انجام با رفع پلمب‌از انبار های کارخانه و رفع مشکلات گمرکی ، محموله آزاد شده  به کارخانه انتقال یافته است.وی افزود: البته برای اعطای کامل وام در مراحل بعدی باید کارخانه به میزان تولید لازم برسد که تا کنون با توجه به قطعات وارداتی و قطعات مونتاژ شده موجود در کارخانه زمینه برای تولید در خط مونتاژ نخستین مرحله به خوبی فراهم شده که انتظار است به همت مدیر عامل کارخانه و تلاش کارگران دلسوز و باتجربه شرایط تولید در خطوط تولید محصولات جدید و به روز برای این‌واحد مهیا شود.

 

نام ورزشکار استان در لیست سیاه دوپینگ!

تست دوپینگ چهار ورزشکار ایرانی مثبت شده است که در این فهرست سیاه،نام"احمد میرزا پور"نیز دیده می شود.به گزارش ایسنا، فدراسیون پزشکی ورزشی اسامی چهار ورزشکار را اعلام کرد که تست دوپینگ آن ها مثبت شده است.این ورزشکاران که از رشته های کشتی، وزنه برداری، دوومیدانی و بسکتبال هستند، در مسابقات قهرمانی کشور، لیگ برتر و انتخابی تیم ملی از آن ها تست دوپینگ گرفته شد که سه نفر از آن ها به مدت چهار سال و یک نفر شش ماه از میادین دور خواهند بود.مسابقاتی که چهار ورزشکار تست دوپینگ شان مثبت شده به شرح زیر است:1--میلاد رضایی : وزنه برداری قهرمانی کشور.مدت محرومیت: چهار سال (از ۱۲ اسفند ۹۶ تا ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ )۲-احمد میرزاپور: مرحله اول انتخابی تیم ملی کشتی آزاد.مدت محرومیت: چهار سال(از ۱۴ فروردین 97 تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۱)۳- علی ارژنگ نژاد: قهرمانی کشور دوومیدانی .مدت محرومیت: چهار سال(از ۲۲ اسفند ۹۶ تا ۲۱ اسفند ۱۴۰۰)۴- عماد سلمانی: لیگ برتر بسکتبال .مدت محرومیت: شش ماه(از ۲۲ اسفند ۹۶ تا ۲۱ شهریور ۹۷)

 

مشکی پوشان از خطر منع فعالیت تا کسر امتیاز!

شکایت بازیکن سابق مشکی پوشان بابت طلب اش از این باشگاه در دادگاه عالی ورزش ثبت شده و این باشگاه را در آستانه منع از فعالیت ورزشی قرار داده است!
طلب 160میلیونی
وکیل حسین کریمی(بازیکن اسبق مشکی پوشان که از این تیم بیش از دو سال است که مبلغ 160 میلیون تومان طلب دارد و  از این باشگاه به دادگاه عالی ورزش شکایت کرده است) ضمن تأیید این خبر با اشاره به این که جواب قانع کننده ای از مسئولان باشگاه مشکی پوشان دریافت نکر ده ایم ،  به فارس مدعی شد: با توجه به پیگیری‌های مکرر جواب قانع‌کننده‌ای از مسئولان باشگاه مشکی‌پوشان دریافت نکردیم و مجبور شدیم شکایت خود را به دادگاه عالی ورزش برسانیم  تا بتوانیم پیگیر مطالبات مان از این باشگاه شویم. "شکرریز" با اشاره  به نامه دادگاه عالی ورزش ،  افزود: نامه دادگاه عالی ورزش به دست ما رسیده و طبق آن، باشگاه مشکی‌پوشان یا سیاه‌جامگان از هرگونه فعالیت ورزشی تا تسویه  با موکل من منع شده است.
مهلت4 روزه برای  کسر6 امتیاز!
همچنین باشگاه مشکی‌پوشان فقط چهار روز فرصت دارد مطالبات "موسی ترائوره"دیگر بازیکن اسبق این تیم را پرداخت کند و با وجود این ، مسئولان باشگاه مشکی پوشان چندین بار طی هفته های اخیر اعلام کرده‌اند قصد تیمداری برای فصل بعد را ندارند ؛اما این باشگاه حالا با خطر کسر امتیاز در لیگ دسته اول کشور هم مواجه است!

 

فرسودگی 40 درصدی ناوگان باری مشهد

 

مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار درون شهری و حومه شهرداری مشهد با اشاره به این که از مجموع کل ناوگان حمل و نقل بار فعال در شهر مشهد، 15 هزار و 340 دستگاه یعنی 40 درصد، خودروی باری فرسوده است، اظهار کرد: نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، از برنامه های بلند مدت کاهش آلودگی هوای کلان شهرهاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، حسین مختاری افزود: تعداد 408 نفر برای نوسازی خودروی باری خود اقدام کرده اند که از این تعداد 388 نفر به خودروساز معرفی شده اند.
وی با بیان این که تاکنون 50 نفر برای تحویل خودروی خود اقدام کرده اند، تصریح کرد: بقیه افراد نیز در انتظار تحویل خودروی خود هستند.
 

 

روزنامه شهرآرا؛

هیجان یک جام در پارک و سینما

با نزدیک شدن به آغاز مسابقات جام‌جهانی فوتبال، احتمال نمایش مسابقات این رویداد بزرگ ورزشی در سینماهای کشور بیشتر از قبل قوت گرفته است. 
این موضوع درحالی است که برخی از اهالی سینما از جمله کارگردانان و تهیه‌کنندگانی که این‌روزها فیلم‌هایشان درحال اکران است با این طرح مخالفت کرده‌ و این اتفاق را به ضرر فیلم‌سازان دانسته‌اند. 
به این ترتیب سینماداران نیز برای پاسخ‌گویی به نیاز مخاطبان خود، این روزها در تب و تاب فراهم کردن شرایط نمایش مسابقات فوتبال در سالن‌های سینما هستند. سینماداران مشهد نیز از این گروه‌ها مستثنی نیستند و با وجود اما و اگرها در صدور مجوز برای نمایش بازی‌های فوتبال، تبلیغات خود را در فضای مجازی آغاز کرده‌اند.
� رویدادی برای رونق سینماها
پردیس سینمایی گلشن جزو اولین سینماهای مشهد است که تبلیغاتش را از چند روز قبل برای نمایش مسابقات فوتبال جام‌جهانی آغاز کرده‌است. فرزین جیرانی، مدیر این سینمای تازه‌تأسیس، معتقد است برگزاری چنین رویدادهایی در سینما، باعث می‌شود حتی کسانی که اهل سینما نیستند و تنها از طرف‌داران فوتبال هستند بیشتر به سینماها بیایند و بیشتر با فضای آن آشنا شوند. به عقیده او نمایش فوتبال به رونق گرفتن سینماها در آینده کمک 
خواهدکرد.
جیرانی در مورد روند دریافت مجوزها برای نمایش فوتبال در سینما گلشن می‌گوید: به ما به صورت شفاهی اعلام شده‌است که معاونت هنری و سینمایی برای نمایش۶ بازی فوتبال موافقت گرفته‌است. همچنین این اتفاق به فرمانداری مشهد اعلام شده‌است تا مجوز نهایی توسط آن‌ها صادر شود. به این ترتیب هم ما و هم سینما اطلس تبلیغات را شروع کرده‌ایم تا به محض اینکه دستورالعمل شورای تأمین فرمانداری مشهد به صورت کتبی به ما برسد، وارد مرحله اجرایی شویم.
مدیر پردیس سینمایی گلشن از شروع ثبت‌نام برای دیدن مسابقات جام‌جهانی در این پردیس سینمایی خبر می‌دهد و درمورد روند خرید بلیت توضیح می‌دهد: افرادی که علاقه‌مند به تماشای مسابقات فوتبال در پردیس سینمایی گلشن هستند، می‌توانند به گیشه سینما مراجعه کنند و با ارائه مشخصاتشان صندلی رزرو کنند. به محض اینکه آیین‌نامه به ما ابلاغ شود ما با افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند، تماس می‌گیریم تا برای پرداخت پول و قطعی‌کردن صندلی‌هایشان دوباره به گیشه سینما مراجعه کنند.

 

اختلاف معنادار از کارخانه تا بازار

کاهش عرضه خودروهای داخلی درروزهای اخیر موجب افزایش اختلاف قیمت مصوب کارخانه تا بازار شده است. این اختلاف قیمت در مورد خودروهای وارداتی غیرچینی چشمگیرتر است. بر این اساس، خودرو تندر پلاس با اختلاف ١٣ میلیون تومان، پژو ٢٠٧ اتوماتیک با اختلاف ١٠ میلیون تومان و تندر دستی با اختلاف ‌١١ میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد. همچنین مزدا تیپ ٣ با ۵٩ میلیون و پژو ٢٠٠٨ با ۴٧ میلیون تومان افزایش در مقایسه با قیمت کارخانه در بازار فروخته می‌شوند. قیمت کارخانه ساندرو اتوماتیک ۵۴ میلیون و ۶٠٠ هزار تومان، در بازار ٧۴ میلیون تومان و قیمت کارخانه ساندرو استپ‌وی ۶١ میلیون تومان اما در بازار ٨٣ میلیون تومان است.برخی علت این مسئله را کاهش عمدی عرضه از سوی کارخانه‌ها می‌دانند و می‌گویند تولیدکنندگان با این کار قصد دارند زمینه‌‌های ذهنی گران شدن رسمی خودرو را فراهم کنند. با این حال، خودروسازان این مسئله را تکذیب می‌کنند. دراین‌باره ایران خودرو رسما اعلام کرده است که موجودی خودروسازان همواره عددی مشخص است که مطابق با ظرفیت پارکینگ‌های آن‌هاست. بر این اساس، امکان نگهداری تعداد زیادی خودرو به هیچ عنوان وجود ندارد. هر‌‌چند مسئولان خودروساز احتکار خودرو را تکذیب می‌‌کنند، اما، تماس شهرآرا با نمایندگی‌ها نشان می‌دهد ‌تحویل برخی از مدل‌ها با تأخیر روبه‌رو شده است. نمایندگی‌های خودروسازان در مشهد می‌گویند به‌دلیل کاهش عرضه، تحویل خودروها با تأخیر روبه‌رو شده است.

﷯ کاهش عرضه خودرو
‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان اتومبیل مشهد دراین‌باره می‌گوید: قیمت خودروهای داخلی در بازار به عرضه و تقاضا بستگی دارد. ‌زمانی که عرضه کم می‌شود، تقاضا در بازار زیاد و به دو‌‌نرخی شدن قیمت خودرو منجر می‌شود. چند ماهی است که عرضه محصولات ایران‌خودرو و سایپا کاهش یافته و سبب گرانی خودروها شده است. حمیدرضا حیدری می‌افزاید: نمایندگی‌ها به صورت مستقیم نمی‌توانند محصولات را بفروشند و از طریق واسطه‌ها خودروها را واگذار می‌کنند اما به این دلیل که توزیع کم است، قیمت‌ها در بازار حداقل با سه یا چهار میلیون تومان بیشتر از قیمت مصوب کارخانه خرید و فروش می‌شوند. رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان اتومبیل مشهد ادامه می‌دهد: در مورد خودروهای چینی در بیشتر موارد این روند برعکس است. این خودروها به دلیل عرضه زیاد و کیفیت پایین، تقاضای زیادی ندارند. از سویی، شرایط فروش آن‌ها با تسهیلات زیادی همراه است. این مسئله سبب شده است در برخی از خودروهای چینی، قیمت بازار کمتر از نمایندگی باشد. وی می‌گوید: با این حال، خودروهای خارجی غیرچینی مانند برندهای کره‌ای، فرانسوی و آلمانی با توجه به نوسانات شدید دلار، با افزایش قیمت زیادی روبه‌رو بوده‌اند و قیمت آن‌ها در بازار بعضا تا ١٠ میلیون تومان بیشتر از نمایندگی است. حیدری بیان می‌کند: از سویی، ثبت نشدن سفارش خودروهای وارداتی نیز سبب افزایش قیمت این محصولات شده است. وی با انتقاد از انتشار اخبار نادرست در برخی سایت‌های مرتبط با قیمت خودرو می‌گوید: نمی‌توان به قیمت‌های اعلام‌شده در این سایت‌‌ها استناد کرد زیرا نوسانات قیمت زیاد است و قیمت‌ خودروها روزانه تغییر می‌کند و خودروها یک قیمت ثابت ندارند. در گذشته بازار ثبات داشت ولی اکنون با هر اتفاقی در بازار، قیمت‌ها تغییر می‌کنند. حیدری با اشاره به اینکه این سایت‌ها مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کنند افزود: این سایت‌ها توقعی را در مردم ایجاد می‌کنند که در بازار واقعیت ندارد. نشر این اطلاعات نادرست به‌ویژه افرادی را که خرید و فروش می‌کنند با چالش روبه‌رو می‌کنند.

 

انتهای پیام/