به گزارش صبح توس؛ صادرات هوایی استان روی باند پرواز، خطر تعطیلی همچنان بیخ گوش واحد بخار، مشهد یک گام تا میزبانی جام جهانی کشتی، جهش قیمت مسکن از طبرسی‌تا سجاد، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

روزنامه خراسان؛

صادرات هوایی استان روی باند پرواز

 

ابتدای خرداد بود که موضوع معطل ماندن بارهای صادرات هوایی را به دلیل اختلاف نظر بین گمرک استان و شرکت هواپیمایی ایران ایر، پیگیری کردیم. ماجرا از این قرار بود که ایران ایر از پذیرش بارهای صادراتی امتناع می کرد و درباره دلیل این تصمیم می گفت که طبق قوانین و ضوابط تعیین شده توسط انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی، «یاتا» و سازمان هواپیمایی بین‌المللی«ایکائو»، بار باید قبل از بارگیری، بررسی و ایکس‌ری شود تا خلبان پرواز از ماهیت بار داخل هواپیما مطلع باشد. این در حالی بود که گمرک فرودگاه مدعی بود که این کار را به طور دقیق انجام می دهد، بااین همه دود اختلاف نظر بر سر این که ایکس ری بار هوایی وظیفه گمرک  یا شرکت هواپیمایی است یا در این میان هر دو موظف به کنترل هستند، چند وقتی به چشم صادرکنندگان استان رفت. اما در این میان ناظر گمرکات استان به خراسان رضوی وعده داد تا پیشنهادهای شرکت هواپیمایی مبنی بر امکان حضور نماینده شرکت در محل ایکس ری گمرک فرودگاه را با هدف حل این مسئله بررسی کند .حالا یک هفته پس از این وعده، امیدجهانخواه با بیان این که مسائل بین شرکت هواپیمایی ایران ایر و گمرک حل و فصل شده است، به خراسان رضوی گفت: قرار بر این شده است که پس از کنترل های قانونی بار در گمرک کالا برای انجام کنترل دوباره براساس قوانین ذکر شده از سوی شرکت های حمل و نقل هوایی به این شرکت ها تحویل داده شود.
سید احمد قریشی، مدیرکل شرکت هواپیمایی ایران ایر استان، با تایید خبر حل مشکل توقف صادرات هوایی از استان به خراسان رضوی گفت: جلسه ای با حضور نمایندگان شرکت های حمل و نقل هوایی، گمرک، اداره کل اطلاعات و مدیرکل فرودگاه های استان برگزار و در نهایت صورت جلسه ای تنظیم شد که بر اساس آن گمرک و نیروی انتظامی پس از انجام بازرسی های مد نظر خودشان، محموله را برای بررسی سه ساعت قبل از پرواز به شرکت های حمل و نقل هوایی تحویل می دهند تا پس از آن محموله در هواپیما بارگیری شود.
قریشی با تکذیب شایعه ای در این خصوص که برخی از ایرلاین های خارجی در حال ترک همکاری با شرکت حمل و نقل هوایی ایران ایر هستند، تصریح کرد:براساس مقررات انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی، «یاتا» و سازمان هواپیمایی بین‌المللی، «ایکائو»، ما باید این بازرسی ها را انجام دهیم ولی با وجود این ما شرکت های ایرلاین را مختار کردیم که خودشان در زمینه انجام یا انجام نشدن بازرسی قبل از بارگیری تصمیم بگیرند و در این باره شرکت هایی نظیر «کویت ایرویز» و «فلای‌دبی» به هیچ وجه حاضر به بارگیری محموله بدون انجام بازرسی نشدند و خود این شرکت ها خواهان انجام بازرسی بودند، نه این که به واسطه انجام این بازرسی ها بخواهند با شرکت ایران ایر قطع ارتباط کنند.

 

خطر تعطیلی همچنان بیخ گوش واحد بخار

دو هفته پیش بود که طی گزارشی، خراسان رضوی از تعطیلی پروژه در حال احداث واحد بخار نیروگاه فردوسی مشهد و خطربیکاری500 کارگر این واحد که 150 نفر آن ها تا کنون تعدیل شده اند، خبر داد و اگرچه دو روز بعد از انتشار این گزارش استاندار در پاسخ به سؤال خبرنگار ما درباره تصمیمات اتخاذشده برای این نیروگاه اظهار کرد: "ما در جریان مشکل این واحد هستیم و دستورات لازم در این خصوص به معاونت عمرانی استانداری داده‌شده است؛ نه واحد تعطیل خواهد  شد و نه کارگران این واحد تعدیل می‌شوند" اما هنوز از جزئیات و نتایج این دستور خبری در دست نیست؛ چراکه با وجود تماس‌های مکرر با معاون عمرانی استانداری طی دو هفته اخیر برای پیگیری جزئیات این دستور، هنوز مقدوری معاون عمرانی استانداری پاسخی نداده است. به همین دلیل برای پیگیری نتایج این دستور بار دیگر سراغ مدیر پروژه بخار نیروگاه فردوسی مشهد رفتیم.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری تعمیراتی «مپنا» به خراسان رضوی گفت: هیچ‌گونه مساعدت یا تغییری در وضعیت بخش بخار نیروگاه فردوسی مشهد به وجود نیامده است و با این وضعیت تا سه ماه آینده بخش بخار نیروگاه فردوسی 100درصد تعطیل خواهد شد .
شریفی بابیان این که تاکنون بیش 50 میلیارد تومان مطالبات عقب‌افتاده بابت حقوق کارکنان و پیمانکاران پروژه بخار نیروگاه فردوسی به وجود آمده است، اظهار کرد: تمام 300 میلیارد طلب ما از وزارت نیرو بابت نیروگاه فردوسی است و به پروژه‌های دیگر «مپنا» ارتباطی ندارد. از سوی دیگر درباره این که بیان می‌شود قرارداد ما به‌صورت بیع متقابل بوده و قرار است پس از بهره‌برداری ما از سود فروش مطالبات مان را برداریم، باید بگویم هنوز چنین چیزی به ما ابلاغ نشده است.
مدیر پروژه واحد بخار نیروگاه فردوسی که به‌نوعی مدیر نیروگاه فردوسی مشهد هم به‌حساب می‌آید، با بیان این که از اسفندماه سال گذشته نتوانسته‌ایم حقوق کارکنان نیروگاه فردوسی را پرداخت کنیم، تصریح کرد: تمام تلاشمان را می‌کنیم که مطالبات کارکنان خود را پرداخت کنیم اما نمی‌توانیم وعده بیهوده به آن‌ها بدهیم وقتی هنوز ریالی از مطالبات ما را وزارت نیرو پرداخت نکرده است.
شایان ذکر است کلنگ بخش بخار نیروگاه فردوسی مشهد در دی ماه سال 94 با حضور  وزیر نیرو  به زمین زده شد و بنا بود دو ساله به بهره برداری برسد اما با گذشت بیش از دو و نیم سال این پروژه به دلیل مشکلات مالی فقط 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و خطر  بیکار شدن 500 نیروی پروژه و تعطیلی آن همچنان جدی است و تاکنون بیش از 150 نفر از نیروهای این پروژه تعدیل شده اند.

 

مشهد یک گام تا میزبانی جام جهانی کشتی

اتحادیه جهانی کشتی موافقت خود را با میزبانی جام جهانی کشتی آزاد در سال 2019 میلادی در شهر مشهد اعلام کرد.به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، پس از اعلام آمادگی استان خراسان رضوی برای میزبانی مشهد در جام جهانی کشتی آزاد سال 2019 میلادی، فدراسیون، مکاتبات و هماهنگی لازم را با اتحادیه جهانی کشتی انجام داد و اتحادیه جهانی نیز موافقت کلی خود را اعلام کرد.بر این اساس،"دولت تورلیخانوف" به عنوان نماینده اتحادیه جهانی کشتی، به زودی با حضور در مشهد، از امکانات این شهر برای برگزاری این رقابت ها بازدید می کند. قرار شده است، جام جهانی کشتی آزاد 2019 میلادی، با تعامل بین مدیریت شهری "مشهد"، اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی و فدراسیون کشتی به صورت مشارکتی برگزار شود.

 

یک کشته و 18 مجروح در روز پر حادثه جاده های استان

وقوع13 مورد سانحه رانندگی در جاده های استان طی 24 ساعت منتهی به روز شنبه، یک کشته و 18 مجروح بر جای گذاشت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: در روزهای عادی به طور میانگین هفت فقره تصادف در جاده های استان رخ می دهد اما روز جمعه 18 خرداد با توجه به افزایش سفر بعد از تعطیلات چند روز اخیر، آمار تصادف های جاده ای استان نیز افزایش یافت. سرهنگ هادی امیدوار افزود: خستگی و خواب آلودگی از اصلی ترین دلیل حوادث و واژگونی خودروها در این مدت بود.

 

تخلف دستگاه ها در روز های آلوده مشهد بررسی نشد!

 

هفته دوم خردادماه بود که هوای مشهد، برای چند روزی شاخصی را تجربه کرد که در سال های اخیر بی سابقه بود و وضعیت کیفی بسیار بحرانی را برای مردم به دنبال داشت، وضعیتی که سبب آن به نقل از مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست استان، دو کانون گرد و خاک قره قوم در ترکمنستان و هرات در افغانستان بود. همزمان با هجوم گرد و غبار و ذرات معلق به هوای مشهد «کمیته اضطرار آلودگی هوا» تشکیل جلسه داد و به منظور مدیریت این بحران، مصوباتی را به تصویب رساند و دادستانی مشهد نیز برای حمایت از اجرای این مصوبات، به موضوع ورود کرد. بر همین اساس معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی مشهد با تاکید بر اهمیت اجرای این مصوبات اعلام کرد که «هر کدام از دستگاه های اجرایی که دستورات کمیته اضطرار آلودگی هوا را رعایت نکنند یا در اجرای آن ها سهل انگاری به عمل آورند، باید تا پایان روز شنبه 12 خرداد97 به دادستانی اعلام شوند تا مطابق با ماده 576 قانون مجازات اسلامی که مجازات انفصال از خدمت را دارد، با آن ها برخورد شود.»
در همان روزهایی که آلودگی هوای مشهد در وضعیت بحرانی و بسیار ناسالم قرار داشت، مشاهدات عینی ما و گزارش های مردم حاکی از اجرا نشدن برخی مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوای مشهد بود. در این بین تاخیر در شروع به کار ادارات و همچنین تعجیل در خاتمه کار بانک ها از جمله مواردی بود که برخی دسنگاه ها از اجرای آن تخطی کردند که پیگیری نتیجه این تخطی ها، به بعد از زمان تعیین شده برای ارائه گزارش وضعیت عملکرد ادارات و دستگاه ها موکول شد.
یک هفته گذشت، گزارشی به دادستانی نرسید
حال پس از گذشت یک هفته از مهلت تعیین شده توسط معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان به منظور معرفی دستگاه هایی که در اجرای مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوا تخطی کرده اند، موضوع را از قاضی بخشی محبی پیگیری می کنیم. معاون دادستان مشهد با بیان این که تاکنون هیچ گزارشی در این خصوص از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست و همچنین معاونت عمرانی استانداری به دادستانی نرسیده است، می گوید: ما اعلام آمادگی کردیم که با مدیران خاطی برخورد کنیم و رئیس کمیته اضطرار هم مطابق قانون موظف است این افراد را به ما معرفی کند، اما متاسفانه یا خوشبختانه هنوز چنین گزارشی به دست ما نرسیده است. وی می افزاید: اگر مردم با مورد تخلفی در اجرای مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوا مواجه شده اند می توانند با مراجعه به دادستانی از اداره کل حفاظت محیط زیست، رئیس کمیته اضطرار و همچنین مسئول آن دستگاه و اداره مربوط شکایت کنند. بخشی محبی همچنین در پاسخ به این که عموما افراد به علت ترس از بروز مشکل در محیط کار خود، چنین اقدامی را انجام نخواهند داد، می گوید: طبعا چنین اقدامی تبعاتی نیز درپی دارد ولی این حق مردم است که این موارد را برای پیگیری به دادستانی اعلام کنند و دستگاه های نظارتی نیز با فعالیت خود این اجازه را نخواهند داد که دستگاه به علت شکایت یکی از کارمندانش، بخواهد مشکلی در کار برای او ایجاد کند.
هنوز گزارش کامل نشده است
در ادامه برای پیگیری ارائه گزارش عملکرد ادارات و دستگاه ها در زمینه اجرای مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوا به دادستانی، با معاون نظارت و پایش محیط زیست خراسان رضوی گفت و گو می کنم. محمد عرفانی با بیان این که این گزارش هنوز به صورت کامل تهیه و تنظیم نشده است، می افزاید: هم اکنون ما اطلاعات را از ادارات مختلف دریافت و پس از آن به معاونت عمرانی استانداری منعکس می کنیم و روال اداری آن این گونه طی می شود، اما تاکنون با موردی که تخلفی در آن انجام شده باشد مواجه نشدیم.
وی در واکنش به گلایه برخی از شهروندان در زمینه تخطی برخی ادارات و دستگاه ها از اجرای مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوای مشهد، می گوید: ما این موارد را از نهادها و دستگاه ها خواستیم تا به ما ارائه کنند تا براساس این گزارش ها ما موارد تخلف را اعلام کنیم. عرفانی همچنین به این سوال که چه زمانی قرار است این گزارش برای پیگیری قانونی تخلفات احتمالی به دادستانی ارائه شود نیز پاسخی نداد.

 

روزنامه شهرآرا؛

جهش قیمت مسکن از طبرسی‌تا سجاد

پس از حدود شش سال که بازار مسکن در رکود به سر می‌برد، نسیم‌های رونق از زمستان سال گذشته وزیدن گرفت به طوری که گزارش‌های رسمی از افزایش معاملات مسکن در دی‌ماه سال گذشته حکایت داشت. با افت و خیزی اندک، این رونق امسال نیز ادامه یافت و رشد معاملات البته همراه با افزایش قیمت‌ها در گزارش ماه‌های بعدی نیز تکرار شد تا جایی که تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نشان‌دهنده افزایش خرید و فروش مسکن در تهران و کلان‌شهرها‌ست. این مسئله سبب شده است ‌برخی نگران افزایش بی‌رویه قیمت‌ها مانند سال ٨۶ و ٩٠ شوند به طوری که روز گذشته صدیف بدری، سخن‌گوی کمیسیون عمران مجلس، به ایرنا گفت اعضای این کمیسیون به دلیل نوسانات و افزایش قیمت مسکن، از وزیر راه و شهرسازی خواسته‌اند سامانه‌ای برای قیمت‌گذاری مسکن تشکیل دهد. با این حال، تحلیلگران بازار مسکن نظر دیگری دارند و معتقدند قیمت مسکن هیچ‌گاه مانند سال ٨۶ رشد جهشی نخواهد کرد. 
در این راستا دکتر محمدحسین ادیب، استاد دانشگاه و کارشناس بازار مسکن، گفته است‌: در دوره جدید رونق بازار، برخی از مؤسسات مالی و بنگاه‌های اقتصادی در مناطق شهریِ رو به توسعه شروع به ساخت و ساز می‌کنند. این مسئله سبب می‌شود رشد قیمت‌ها در این مناطق بیشتر از مناطقی که در سال‌های گذشته از نظر خدماتی و امکانات رشد داشته‌اند باشد. با این حال، او تأیید کرد که احتمال کاهش قیمت‌ها در آینده وجود خواهد داشت.
﷯ سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در مسکن
بهروز ملکی،کارشناس ارشد بازار مسکن، دراین‌باره می‌گوید: روند رونق بازار مسکن ‌امسال تشدید شده به طوری که آمارها نشان می‌دهد قیمت مسکن بیش از نرخ تورم رشد کرده است. وی با بیان اینکه این مسئله سبب می‌شود‌برخی سرمایه‌های خود را وارد بازار مسکن کنند بیان می‌کند: افرادی به بازار مسکن دید سرمایه‌ای دارند. باید توجه کنند که رشد قیمت‌ها در همه سطح شهری مانند مشهد یکسان نخواهد بود. در واقع، اگر نرخ تورم را ملاک میزان افزایش قیمت‌ها قرار دهیم، برخی مناطق که در دهه‌های گذشته از نظر جمعیت و امکانات رشد کرده‌اند، در حد تورم افزایش قیمت خواهند داشت اما مناطقی که در سال‌های اخیر شاهد بیشترین رشد ساخت و ساز بوده‌اند و همچنان ظرفیت ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی مانند مراکز خرید، مراکز تفریحی و مراکز اقامتی را دارند رشد بیشتری ‌خواهند کرد. ملکی ادامه می‌دهد: با توجه به کوچک‌تر شدن خانوارها و اقبال افراد به خانه‌های کوچک و متوسط در دوره جدید، رونق مسکن بیشتر خواهد بود.

﷯ وضعیت قیمت‌ها
رئیس اتحادیه املاک مشهد نیز می‌گوید: قیمت مسکن در مناطق مختلف مشهد بین ٨ تا ١۵ درصد افزایش داشته است. علی مرادزاده می‌افزاید: مناطق ٣، ۴، ۵، ۶ و ٧ رشدی نکرده‌اند و حتی رشد منفی هم داشته‌اند. مناطق ١، ٨، ٩ و ١١ بین ٨ تا ١٠ درصد رشد قیمت مسکن داشته‌اند. منطقه ١٠ نیز حدود ١٢ درصدرشد داشته است اما در منطقه ١٢ که بیشتر دارای آپارتمان‌های سنددار نوساز کوچک‌تر از ١٠٠ متر است، به این دلیل که به آن‌ها وام مسکن تعلق می‌گیرد، قیمت‌ها تا ١۵ درصد افزایش داشته است. وی ادامه می‌دهد: در دوره جدید رونق مسکن، اقبال خریداران به خانه‌های وام‌دار افزایش یافته است. افراد سعی می‌کنند خانه‌ای بخرند که بتوانند با سند آن وام بگیرند. با این‌حال، گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد رشد قیمت در برخی مناطق حتی بیش از ٢٠درصد بوده‌است.براساس گزارش مرکز آمار ، متوسط قیمت مسکن در مشهد دو میلیون تومان است. این قیمت در سال ١٣٩۵ یک میلیون و ۶٠٠ هزارتومان بود، مسئله‌ای که نشان می‌دهد قیمت مسکن در دو سال گذشته متری حداقل ۴٠٠ هزار تومان افزایش یافته است.

 

انتهای پیام/