حجت الاسلام نصرالله پژمان فر در گفتگو با صبح توس؛ ضمن اشاره به قرارداد موسوم به FATF که توسط دولت به  مجلس فرستاده‌شده است، اظهار کرد: در سال 95 مسئولان وزارت خارجه بدون هماهنگی با مسئولان نظام و بدون دریافت مصوبه از مجلس و شورای امنیت ملی قراردادی را پذیرفتند که این تعهد کاملاً یک تعهد استعماری است.

 

وی افزود: این کنوانسیون یک عقبه کاملاً نگران‌کننده همراه خود دارد؛ که در آن 41 تعهدنامه و پروتکل هست که باید توسط جمهوری اسلامی انجام شود.

 

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به یکی از مهم‌ترین بندهای این تعهدنامه، گفت: این موضوع در خصوص مقابله با کمک مالی به تروریست هست که بعد از بررسی مشخص شد که این قراردادی کاملاً استعماری است و درواقع یک خود تحریمی داخل کشور ایجاد می‌کند.

 

وی ادامه داد: دولت این قرارداد را در قالب یک لایحه برای مجلس فرستاد که این کار انجام شود اما این قانون با ادله فراوان مشکل دارد؛ زیرا ما می‌توانیم آن‌ها را در داخل کشور خودمان با قوانین بهتر انجام دهیم.

 

پژمانفر با اشاره به اینکه اگر بنا باشد قانونی در خصوص مبارزه با پول‌شویی تصویب شود باید تحت قوانین خودمان صورت بگیرد؛ بیان کرد: راهکاری که دولت برای رفع نگرانی‌های FATF بیان کرده است یک بیانیه و الحاق است اما این بیانیه از سوی خود این نهاد پذیرفته نیست.

 

وی تصریح کرد: یکی  از موضوعاتی که در همین توافق‌نامه وجود دارد این است که هیچ‌کدام از طرف‌هایی که این قرارداد را امضا می‌کنند نمی‌توانند شرط و شروط یا قانونی در مقابل بگذارند و در صورتی توافق پذیرفته است که کشور مقابل تمام تعهدات را بپذیرد.

 

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس و دولت باید از نگرانی‌ها و مواردی که طی این قانون وجود دارد پرده بردارد، عنوان کرد: زیرا این قوانین موجود در تعهدنامه FATF به‌هیچ‌عنوان قابل برطرف شدن نیست لذا به نظر من این قرارداد کاملاً استعماری و نتیجه آن‌یک خود تحریمی است.

 

انتهای پیام/