به گزارش صبح توس؛ سعید باستانی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه حوزه انتخابیه تربت حیدریه اظهار کرد: آمریکایی ها قبل از خروج برجام از چند معاهده بین المللی دیگر هم خارج شدند و از طرفی همزمان با افرایش تعرفه واردات فولاد از چین و اروپا این کشورها را نیز مستاسل کرده است.

وی در خصوص آینده برجام با اروپایی ها گفت: جمهوری اسلامی ایران سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار مراودات تجاری دارد و این در قبال حجم بالای مراودات سنگین اروپایی ها با آمریکا که در سال رقم زیادی را نشان می دهد بسیار پایین است.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به حجم بالای مراودات اروپا با آمریکا و اینکه بسیاری از مدبران شرکت های اروپایی آمریکایی هستند ادامه برجام با اروپایی ها خیلی امیدوار کننده نیست.

باستانی بیان کرد: این در شرایطی است که شرکت های خودرو سازی یکی پس از دیگری از کشور خارج می شوند و پس از پژو، شرکت هیوندا هم فعالیت خود را تعلیق کرده است.

باستانی در خصوص خروج یکجانبه آمریکا از برجام نیز گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام این کشور نمایندگانی را به اروپا گسیل داد و با تک تک شرکت های اروپا در حال مذاکره است تا آن ها را تحت فشار بگذارد.

نماینده تربت حیدریه گفت: در حال حاضر نظام هنوز تصمیمی مبنی بر خروج از برجام نگرفته و با عنایت به دستورات مفام معظم رهبری در چهارچوب برجام برخی فعالیت ها آغاز شده است، از طرفی نمایندگان ملت نیز با توجه به شرایط جدید و چنانچه حجم فروش نفت کاهش یابد باید بحث بودجه متناسب و بر اساس شرایط جدید را نیز مورد بررسی قرار دهد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: باید فعالیت های منطقه ای را با همسایگان بیشتر کنیم و برای حوزه های مختلف منطقه ای از جمله"اکو" برنامه ریزی شود و با کشورهای اسلامی تعامل بیشتری داشته باشیم و از سویی دیگر باید در قراردادهای که در مدت شش ماه به ثمر می نشبند نیز تعجیل کنیم.

رای نمایندگان باید در مجلس شفاف باشد

نماینده مردم تربت حیدریه با بیان اینکه خود، یکی از موافقین رای شفاف در مجلس است در عین حال از شفافیت آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعنوان رسیدن به جایگاه واقعی مجلس یاد کرد.

وی افزود: ارای مخفی میزان لابی گری در مجلس را افزایش می دهد و این در حالی است که حداقل در بسیاری از موارد نمایندگان می توانند آرای خود را شفاف اعلام کنند و با این کار اتفاق خاصی در مجلس رخ نخواهد داد، بلکه مجلس به جایگاه واقعی خود خواهد رسید

امکان اجرای عملیات احیای فولاد رخ تا 3 ماه آینده

نماینده مردم شهرستانهای تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: چنانچه در مدت تعیین شده(خروج آمریکا از برجام از ۱۲ اردیبهشت بمدت ۱۸۰ روز) انعقاد قرارداد خط اعتباری اتریش با فولاد رخ تربت حیدریه انجام شود، امکان اجرای عملیات احیای فولاد شهرستان تا سه ماه آینده وجود دارد.

باستانی اظهار داشت: فولاد رخ تربت حیدریه فراز و نشیب های فراوانی را طی کرد که ابتدا در اختیار شرکت احیای خراسان بود و سپس ۹۵ درصد آن به بخش خصوصی و ۵ درصد دیگر آن وقف حوزه علمیه اصفهان است.

وی افزود: به لحاظ منطقی کارخانجات کنستانتره باید در نزدیک و یا محدوده معادن باشد ولی کارخانجات گندله سازی نیز می تواند در جای دیگر باشد و همچنین برای احداث کارخانجات فولاد باید سه مولفه حمل و نقل، آب و محیط زیست نیز رعایت شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: تربت حیدریه در حوزه حمل و نقل با توجه به قرارگرفتن در کریدور شمال به جنوب کشور و جاده های مناسب دسترسی و همچنین راه آهن موقعیت ویژه ای برای احداث این کارخانجات دارد مضاف بر اینکه مشکلی برای محیط زیست نیز ایجاد نخواهد کرد.

باستانی گفت: موضوع تامین منابع آبی فولاد از اهمیت خاصی برخوردار بود و با توجه به خشکسالی های اخیز ما نمی توانیم سراغ حفر چاههای عمیق آب شرب برویم لذا ابتدا بدنبال راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب شهری بودیم که قرارداد آن با بخش خصوصی منعقد شده و با ۳۵۰ لیتر بر ثانبه، حداقل منابع آبی دو کارخانه فولاد را از پساب فاضلاب تامین خواهد کرد.

انتقال آب از دریای عمان نیازمند ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای ادامه فعالیت های فولاد در شرق کشور نیازمند انتقال آب از دریای عمان هستیم در عین حال اعتبار لازم برای اجرای این طرح را ۱۵ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: چنانجه این اعتبار تامین شود با راه اندازی ۱۷ هزار ایستگاه پمپاژ در مدت چهار سال این پروژه اجرایی می شود اما با توجه به منابع محدود عمرانی این کار از توان دولت خارج و امسال فقط اعتبار برای طرح مطالعاتی آن مصوب شده است.

باستانی گفت: پیشنهاد ما این است که تنها راه اجرای این پروژه همراهی صنایع فولاد خراسان برای توسعه زیر ساخت ها و اجرای این پروژه است که با توجه به حجم آب مصرفی برای فولاد این طرح انتقال نیز مقرون به صرفه است.

مسوولان راه آهن کشوری باید پاسخگوی عدم اجرای وظایف خود در قبال استقرار اداره کل راه آهن باشند

نماینده مردم تربت حیدریه از سیاست های مسوولان راه آهن کشوری انتقاد کرد و گفت: جای سووال دارد که چرا در استانهایی همچون همدان، قم و گیلان با خط راه آهن با طول ۱۲۰ یا ۱۶۰ کیلومتر دارای اداره کل می شوند اما منطقه تربت حیدریه که دارای ۸۶۰ کیلومتر خط ریلی است از این ظرفیت بی بهره هستند.

باستانی اضافه کرد: مسوولان راه آهن کشوری باید پاسخگوی عدم اجرای وظایف خود در قبال عدم استقرار اداره کل در تربت حیدریه باشند که چرا در زمانی که همه زیر ساخت ها و ساختار و چارت سازمانی آن برای این شهرستان ایجاد شده اداره کل به طبس منتقل شد.

وی اضافه کرد: این در شرایطی است که راه آهن تربت حیدریه به لحاط قرار گرفتن در کریدور شمال به جنوب و همچنین بارگیری سالانه ۲۳ میلیون تن انواع محصولات از جمله سیمان و معادن سنگ آهن در بهترین نقطه استراتژیک قرار گرفته است.

نماینده مردم تربت حیدریه افزود: اینکه در شهری فرماندار و یا امام جمعه آن برای چیزی که مستحق ان نیستند متوسل به زور می شوند پسندیده نیست و چنانچه ما هم مجبور شویم این کار را خواهیم کرد تا حق از دست رفته را بدست بگیریم اما پیشنهاد می کنم که بهترین راه نظرات و گزارش کارشناسی است و هر آنچه کارشناسان راه اهن کشوری تایید کنند ما تابع ان هستیم.

وی افزود: این در حالی است که تمام کارشناسان راه آهن کشوری باالاتفاق معتقدند که شهرستان تربت حیدریه به لحاط میزان بارگیری و قرار گرفتن در بهترین نقطه و همچتین دارا بودن ۸۶۰ کیلومتر خط ریلی باید اداره کل باشد.

باستانی در خصوص کم کاری دستگاه های اجرایی و نارضایتی شهروندان از آنها و نیز تعامل کم رنگ مدیران دستگاه های اجرایی با رسانه های جمعی در تربت حیدریه گفت: به هر میزان که مسوولان با رسانه ها تعامل بیشتری برقرار کنند، فضای اعتماد عمومی به نظام بیشتر می شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس افزود: از سوی دیگر مردم دیگر برای کسب خبر دیگر نیازی به مراجعه به رسانه های خارجی پیدا نمی کنند و رسانه ها به هر میزان که اعتماد عمومی را تقویت کنند امنیت ملی را تقویت خواهند کرد.

انتهای پیام/