به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته چناران با اشاره به روز قدس، اظهار داشت: مسلمانان همواره اکثریت مطلق جمعیت فلسطین را دارا بودند و قرن‌ها در سایه حکومت مسلمین، همه مذاهب و فرق در همزیستی کامل زندگی کردند اما از هنگامی‌که با دسایس استعماری، تسلط انحصاری صهیونیزم و نادیده گرفته شدن حقوق اکثریت ساکنان آن دیار آغاز شد، به پایگاه استعمار در منطقه و کانون تهدید و تفرقه در منطقه حساس خاورمیانه تبدیل گردید.

امام‌جمعه چناران ادامه داد: در نیم‌قرن اخیر مبارزات آزادی‌بخش مسلمانان مظلوم فلسطین افت‌وخیزهای فراوانی را پشت سر گذاشته و وابستگی اغلب حکومت‌ها در سرزمین‌های اسلامی به استعمار، مسلمانان مجاهد فلسطین را از پشتوانه وسیع هم‌کیشان محروم ساخته و جنبش ضد صهیونیستی را به‌نوعی به رکود کشانیده بود.

وی بابیان اینکه با وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷، روح جدیدی در کالبد مبارزات ضد صهیونیستی دمیده شد، گفت: وقوع انقلاب اسلامی و به‌تبع آن نفوذ معنوی و شخصیت امام خمینی (ره) و مواضع وی جزو عوامل اوج‌گیری مبارزات و تحول روش و ایدئولوژی مبارزه و سرانجام پیدایش انتفاضه بود.

 

حمایت از فلسطین از وظایف نظام جمهوری اسلامی است

 

وی افزود: بعد از پیروزی انقلاب، حمایت از فلسطین به یکی از وظایف و مسؤولیت‌های نظام نوپای جمهوری اسلامی تبدیل شد که هنوز هم ادامه دارد.

حجت‌الاسلام تاجی خاطرنشان کرد: امام (ره) بر این باور بود که اشغال فلسطین و تأسیس رژیم صهیونیستی، صرفاً اشغال تدریجی کشورهای منطقه نیست، بلکه ماهیت تسخیری صهیونیست‌ها به‌عنوان عامل دست‌نشانده صهیونیسم بین‌الملل و استعمارگران نیز حائز اهمیت است. بر این اساس، کشورهای در حاشیه، دیگر معنا ندارد، بلکه همه کشورهای منطقه در تیررس یکسان استعمارگران جهت تسخیر کشورشان هستند.

خطیب جمعه چناران بیان کرد: مسلمانان جهان در این زمانه که تهدیدات رژیم صهیونیستی بیش از هر زمان دیگری خطرآفرین شده و نابودی کشورهای اسلامی را در برنامه خود قرار داده است، باید با اتحاد و همبستگی خود به مقابله با توطئه این رژیم و حمایت از قیام ملت مظلوم فلسطین پرداخته و به یاری خداوند این راه را تا نابودی کامل این غده سرطانی ادامه دهند.

وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی علیرغم داشتن حمایت ابرقدرت‌های ظاهری، در حال شکست و از میان رفتن است. اسرائیل که ابتدا برای اشغال زمین شکل گرفت و موردحمایت ابرقدرت‌ها واقع شد، به‌مرورزمان و مقاومت‌های جدی مردم منطقه اکنون در منطقهٔ اشغالی کوچکی محاصره شده است و رژیم صهیونیستی که زمانی در یک جنگ ۶ روزه، ۴ کشور را شکست می‌داد و سه برابر وسعت سرزمین‌های اسلامی را برای خود اشغال کرد اکنون از غلبه بر نوار غزه کوچک ناتوان است. ازاین‌روست که وقتی سران رژیم صهیونیستی بعد از توافق هسته‌ای ایران اعلام کردند که هیچ نگرانی در مورد جنگ بین ایران و اسرائیل نخواهد بود و امنیت کشور اسرائیل برای ۲۵ سال آینده تضمین است.

وی افزود: البته رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به بیانیه این رژیم مطرح کردند که «من به شما اول می‌گویم اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید دوم این‌که در این دوره ایران روح مبارزه و جدیت و جهاد را حفظ خواهد کرد شما هرلحظه نگران خواهید بود.»

 

جریان مقاومت متحدتر و کارآزموده‌تر شده است

 

امام‌جمعه چناران گفت: وضعیت کنونی منطقه به صورتی است که نه‌تنها خواسته‌های آمریکا و اسرائیل در ضربه زدن به محور مقاومت از طریق داعش و امثال آن محقق نشده است، بلکه مبارزهٔ با داعش و جریان‌های تکفیری با همهٔ صدماتی که داشت درمجموع باعث قدرتمندتر شدن، متحدتر شدن و کارآزموده‌تر شدن جریان مقاومت شده است.

وی عنوان کرد: همهٔ این‌ها رژیم صهیونیستی را در موضعی ضعیف‌تر از گذشته قرار می‌دهد. در چنین وضعیتی روز قدس باید روز یادآوری و توجه به این نقاط قوت باشد و همگان باید در فکر و برنامه‌ریزی برای استفاده هرچه بهتر از این نقاط قوت باشند.

 

طرح سازش جدید و خیانت سران کشورهای عربی در مسئله فلسطین

 

حجت‌الاسلام تاجی بیان کرد: یکی از مسائل مهم فلسطین که باید نسبت به آن هوشیار بود خیانت برخی سران کشورهای عربی ازجمله عربستان و پیوستن آن‌ها به طرح سازش جدیدی است که دولت آمریکا مطرح کرده است. دولت آمریکا از اولین سال‌های تشکیل غدهٔ سرطانی اسرائیل در عین حمایت همه‌جانبه از آن تلاش داشته است تا با شیوه‌های مختلف فلسطینیان را به دادن امتیازهای مختلف به اسرائیل ترغیب کند.

وی ادامه داد: یکی از این شیوه‌ها ایجاد مذاکرات سازش بوده است که در آن آمریکا ظاهراً نقش میانجی و واسطه ‌بی‌طرف را دارد اما درواقع شریک گرگ و دشمن اصلی فلسطینیان است. در مذاکرات کمپ دیوید و اسلو و... آمریکا هر بار در ظاهر برخی کشورهای عربی و برخی سران سازش‌کار فلسطینی را با یهودیان صهیونیست کنار یک میز نشاند و در دادن امتیازهایی واسطه شد. اما در عمل اسرائیل به تعهدات خود عمل نکرد و آمریکا با حمایت نظامی و تسلیحاتی و... از سرکوب و خیانت اسرائیل حمایت کرد.

 

آمریکا فکر می‌کند می‌تواند آرمان فلسطین را محو کند/ اقدامات احمقانه ترامپ جبههٔ مقاومت را تقویت کرد

 

وی افزود: هرچند دولت ترامپ در آمریکا تصورمی کند که با حمایت از خشونت و استفاده از ابزار تهدید و تطمیع سران فاسد کشورهای عربی می‌تواند آرمان فلسطین را محو کند، اما این اقدامات احمقانه، نتیجه‌ای جز تقویت جبههٔ مقاومت در پی نخواهد داشت.

 

لزوم مسلح سازی کرانهٔ باختری

 

وی ادامه داد: در وضعیت کنونی مهم‌ترین اقدام در مورد آرمان فلسطین، مشارکت جدی و فعال در حمایت همه‌جانبه از مقاومت فلسطینی، مسلح سازی کرانهٔ باختری و برملا کردن نقش خائنان در ریخته شدن خون فلسطینیان است و این اقدامات باید در رأس محورهای رسانه‌ای روز جهانی قدس قرار گیرد.

 

سیطره بر ایران؛ هدف از فشار «اقتصادی، فشار روانی و فشار عملی»

 

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و تبیین نقشهٔ سه لایه دشمن در مقابله با نظام اسلامی، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی مهم خویش در حرم مطهر امام (ره) به بیان و تبیین طرح سه لایه و محورهای سه‌گانه برنامه دشمن پرداختند. رهبر انقلاب اسلامی نقشه دشمن در مقطع فعلی را بر سه محور «فشار اقتصادی، فشار روانی و فشار عملی» و باهدف سیطره بر کشور متمرکز دانستند.

 

وضع ده‌ها تحریم جدید درزمانی که آمریکا عضو برجام بود/ فشار اقتصادی، برنامه لایتغیر دشمنان ما است

 

حجت‌الاسلام تاجی عنوان کرد: برنامه‌ریزی برای فشار اقتصادی بر ملت ایران از سال‌ها قبل توسط دشمنان آغاز شده است. مقصود اصلی مذاکره‌کنندگان ایرانی در ماجرای برجام مقابله با این فشار اقتصادی و به‌صورت مشخص برداشتن تحریم‌ها بود اما دشمن بدعهد نشان داد که حتی برای عمل به تعهدات صریح خود در برجام نیز حاضر نیست که فشار اقتصادی بر ملت ایران را کاهش دهد و از تحریم‌های ظالمانهٔ اقتصادی بکاهد. حتی در طول مدتی که آمریکا ظاهراً عضو برجام بود نیز باهدف افزایش فشار اقتصادی ده‌ها بار تحریم جدید علیه ملت ایران و شرکت‌ها و افراد ایرانی وضع کردند و نشان دادند که تداوم و تشدید فشار اقتصادی از اهداف اصلی دشمن و برنامه‌های لایتغیر آن‌هاست.

 

وضعیت اقتصادی، تنها ملاک تصمیم‌گیری مردم نیست

 

امام‌جمعه چناران ادامه داد: فشار اقتصادی، یک برنامه و یک اقدام رایج از سوی دشمن است. آن‌ها برای از میان بردن حمایت مردمی از گروه‌های مقاومت سعی می‌کنند تا فشار اقتصادی را اهرمی برای جدا کردن مردم از آرمان‌هایشان قرار دهند. اما این برنامه در ایران اسلامی و در فلسطین و لبنان شکست خورده است. زیرا دشمن از شناخت طرز فکر و ماهیت ملت‌ها ناتوان است و تصور می‌کند که تنها ملاک تصمیم‌گیری برای مردم وضعیت اقتصادی است.

وی افزود: باید توجه داشت که روحیه مقاوم ملت‌ها و ایستادگی آن‌ها در برابر فشارهای اقتصادی نباید از سوی مسئولان به‌غلط برداشت شود و تصور کنند که مسؤولیتی در جلوگیری از فشارهای دشمن در عرصهٔ اقتصاد ندارند. همهٔ مسئولان کشور به‌خصوص مسئولان اجرایی کشور وظیفه‌دارند که تمام توان خود را برای کاهش فشار اقتصادی بر مردم و جلوگیری از برنامه دشمن به‌کارگیرند.

 

مسئولان در تحمل فشارهای اقتصادی با مردم همراه شوند

 

خطیب جمعه چناران تأکید کرد: مسئولان باید در تحمل فشارهای اقتصادی با مردم همراه و هماهنگ باشند. وقتی مردم ببینند که مسئولانشان در تلاش شبانه‌روزی برای مقابله با فشارهای دشمن هستند و آن‌ها را فراموش نکرده‌اند و نیز مشاهده کنند که مسئولانشان مانند آن‌ها تحت‌فشارهای اقتصادی هستند و تحمل می‌کنند، مقاومت برایشان آسان‌تر می‌شود اما اگر خدای‌ناکرده مردم احساس کنند که مسئولان به فکر نیستند و یا با گرفتن حقوق‌های نجومی هیچ فشاری را تحمل نمی‌کنند اما از آن‌ها توقع دارند که در برابر فشار اقتصادی دشمن مقاومت کنند، نقشه دشمن به تحقق نزدیک می‌شود.

 

 فشار روانی منافقین داخلی برای تبدیل نقاط قوت نظام به نقاط ضعف

 

وی تصریح کرد: دشمن، یک طراحی پیچیده و هماهنگ با منافقین داخلی برای تبدیل نقاط قوت نظام به نقاط ضعف دارد. در این فشار روانی که متأسفانه از سوی منافقان داخلی نیز حمایت می‌شود می‌کوشد تا کاری کند که مردم تحت تأثیر یک عملیات روانی، نقاط قوت نظام را درک نکنند بلکه نقاط قوت را به‌عنوان نقاط ضعف ببینند.

 

ایجاد شورش‌های ضدانقلابی از دل مطالبات به‌حق صنفی

 

وی ادامه داد: محور سوم نقشهٔ دشمن، این است که دشمن در تلاش است که مطالبات به‌حق و اعتراضات صنفی و موردی بعضی از مردم را در جهت منافع سیاسی خود علیه نظام اسلامی به کار گیرد و از اعتراضات صنفی، شورشی ضدانقلابی بسازد.

وی افزود: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بیان کردند که برنامه قطعی دشمن این است که با سوءاستفاده از مطالبات مردمی، در کشور آشوب ایجاد کند اما سر آن‌ها قطعاً به سنگ خواهد خورد.

 

زنده کردن اعتمادبه‌نفس ملی با از بین بردن حبس هسته‌ای

 

وی با اشاره به دستور رهبر معظم انقلاب در خصوص از بین بردن حبس هسته‌ای، گفت: یکی از مهم‌ترین و شاید مهم‌ترین پیام این دستور رهبر معظم انقلاب این بود که اعتمادبه‌نفس ملی را در میان ایرانیان دوباره زنده کرد.

حجت‌الاسلام تاجی بیان کرد: در خصوص مسئله برجام از همان ابتدا که رهبر انقلاب شروط ۹ گانه ای را به‌عنوان پیش‌شرط‌های امضای این سند لحاظ کردند و برخی از این شروط موردتوجه قرار نگرفت، در کشور دو دیدگاه نسبت به برجام شکل گرفت.

 

دو دیدگاه نسبت به برجام

 

وی عنوان کرد: نخستین دیدگاه این بود که این سند «یک دستاورد تاریخی» است و این دستاورد تاریخی سبب حل شدن مشکلات اقتصادی و مسائل سیاسی بین‌المللی پیرامون ایران خواهد شد. جماعتی که برجام را «فتح‌الفتوح»!، «آفتاب تابان»! «توافق قرن»! «بزرگ‌ترین دستاورد تاریخ ایران»! «نشانه تسلیم همه قدرت‌های بزرگ در برابر اراده ملت»!، «ورق خوردن تاریخ به نفع ایران»! «پیروزی بزرگ‌تر از فتح خرمشهر»! و... می‌دانستند و با غرور و نخوت، آن را ثمره کاردانی و تدبیر خود می‌دانستند.

وی ادامه داد: دومین دیدگاه بر آن بود که به دلیل عدم رعایت شروط هسته‌ای رهبر انقلاب، منفذی برای سوءاستفاده از ظرفیت‌های بازرسی، نظارت و سایر ارکان موجود در برجام فراهم می‌شود و همین موضوع سبب نوعی از بین رفتن اعتمادبه‌نفس ملی در بین این بخش از جامعه شد.

 

دستاورد برجام؛ ایران هم‌کاسه‌تر و متحدتر در مواجهه با غرب

 

وی افزود: برای بخش اول که تصور می‌کردند برجام مشکلات اقتصادی کشور را حل می‌کند، این موضوع نه‌تنها به مرحله عمل نرسید، بلکه بسیاری از آن‌ها خود را در مواجهه با محیطی می‌دیدند که خروج آمریکا از برجام، این سند را به‌واقع تبدیل به سندی کاملاً بی‌خاصیت کرده بود. برجام اگر هیچ دستاوردی به لحاظ اقتصادی نداشت و سبب شد چند سال فرآیند سیاسی و اقتصادی کشور معطل این سند شود، یک دستاورد ملی داشت و آن این بود که ایران را هم کاسه تر و متحدتر در خصوص مواجهه با غرب کرد.

حجت‌الاسلام تاجی گفت: در چارچوب همین اتحاد مردم ایران، دستور رهبر معظم انقلاب برای از بین بردن و شکستن حبس هسته‌ای، به‌واقع دستوری در چارچوب اساسی حس اعتمادبه‌نفس ملی برای هر دو گروه فوق بوده است. برای گروه اول این دستور و این بازگشت به سمت تکنولوژی ملی شده هسته‌ای، واکنش و اقدام متقابل در برابر غرب بود و برای گروه دوم بازگشت غرور ملی هسته‌ای ایران و حس اعتمادبه‌نفس ملی ایرانیان، قطعاً در چارچوب این دستور تحریک و برانگیخته شد.

 

شکستن حبس هسته‌ای نشان داد ایران دست‌وپابسته نیست

 

امام‌جمعه چناران اظهار کرد: یکی دیگر از پیام‌های دستور شکستن حبس هسته‌ای، این بود که به غرب این موضوع مخابره شد که ایران دست‌وپابسته نیست. اینکه استقلال صنعتی خود را مورد معامله قرار داده، نه به دلیل کوتاه آمدن و دنباله‌روی در برابر غرب، بلکه بر اساس نرمش قهرمانانه به‌عنوان یک تاکتیک برای رسیدن به استراتژی بلندمدت «تجربه ماندگار» برای ملت ایران یعنی تجربه مذاکره مستقیم با آمریکا بوده است.

وی ادامه داد: غرب نمی‌تواند از یک‌سو با آمریکا هم‌پیاله باشد و عیش و نوش آمریکایی خروج از برجام را نادیده بگیرد و از دیگر سو در مرثیه‌خوانی و الزام آفرینی برای ایران بر تفکرات و آمال خود پایبند باشد. غرب بایستی بداند که ایران به‌سرعت محیط سیاسی را به روزهای قبل از سند هسته‌ای برجام برمی‌گرداند.

وی افزود: غرب بایستی تصمیم بگیرد. ایران بر اساس تصمیم رهبر انقلاب مکلف است که ۱۹۰ هزار سو را پیگیری کند، غرب اگر می‌خواهد ایران به همین میزان بسنده کرده و محیط را فراتر از تصورات غرب نبرد، بایستی تضمین‌های عینی و عملی بدهد. در این ماجرا ایران چیزی برای از دست دادن ندارد، هرچه هست برای ایران دستاورد محسوب می‌شود. این غرب است که چیزهای بسیاری برای از دست دادن دارد.

 

ماحصل قصه پر غصه هسته‌ای؛

 

حجت‌الاسلام تاجی خاطرنشان کرد: ماحصل این اقدامات و قصه پر غصه هسته‌ای ایران این حقیقت را به همگان اثبات کرد که ایستادن بر مواضع ضد استکباری، نهراسیدن از هیبت دروغین ابرقدرت‌ها و مقاومت صبورانه، فعال‌سازی ظرفیت‌های درونی و تقویت ساخت قدرت ملی از طریق اقتصاد مقاومتی، فرهنگ مقاومتی و سیاست مقاومتی یگانه راه غلبه مستضعفان عالم بر مستکبران سلطه‌گر است و هرگونه ضعف و وادادگی و اعتماد ساده‌لوحانه، تنها مجال سلطه گری و استضعاف بیشتر را فراهم خواهد ساخت.

انتهای پیام/