به گزارش صبح توس؛  شهرستان قوچان با قدمتی بیش از دو هزار و 500 سال بعنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای شمال شرق کشور شناخته می شود اما به دلیل نوع بافت سازه های تاریخی و در اثر گذر زمان و حوادث طبیعی همچون زلزله، عملا هیچ اثری از تاریخ کهن این شهر باقی نمانده است اما با وجود این این شهرستان هم اکنون دارای 37 اثر ملی به ثبت رسیده است.

در حال حاضر فقط موزه مردم شناسی قوچان فعال بوده و آن نیز همچون بسیاری دیگر از ظرفیت های فرهنگی و تاریخی قوچان در بحران بی توجهی مسئولین دست و پا می زند.

محسن جعفرنیا، سرمایه گذار این موزه خصوصی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: باتوجه به علاقه زیادی که به جمع آوری سکه . اشیا تاریخی از سن هفت سالگی داشته ام و تاکنون هزاران شی و قطعه تاریخی جمع اوری کرده ام، به پیشنهاد همسرم تصمیم گرفتم اولین موزه بخش خصوصی را در زادگاهم که  پیشینه تاریخی بسیار گسترده ای دارد و در زمانی پایتخت اشکانیان نیز بوده، احداث و راه اندازی کنم.

وی با اشاره به نحوه تامین مالی این پروژه ادامه داد: باتوجه به اینکه بنده در یکی از دانشگاه های کشور چین در حال تدریس می باشم، طی سال های گذشته با پس انداز بخشی از حقوقم هزینه های لازم برای راه اندازی این پروژه را تامین کرده ام و در حال حاضر اقدامات لازم برای اخذ تمام مجوزهای قانونی از سازمان میراث فرهنگی انجام و زمین مناسبی با کاربری میراث فرهنگی در حاشیه میدان آزادی، جنب هتل عتیق خریداری شده است که از نظر جغرافیایی هم در دسترس شهروندان قوچانی بوده و هم در مسیر ورود به مشهد الرضا و خراسان رضوی قرار دارد که می تواند مسافران و گردشگران بسیاری را به خود جلب نماید.

وی با بیان اینکه نقشه های ساخت و احداث این موزه به زودی آماده می شود، ادامه داد: از سال 1395 تاکنون حدود 110 هزار دلار برای احداث این موزه وارد کشور کرده ایم و طبق برنامه ریزی های انجام شده، پس از خریداری زمین و اخذ مجوزهای قانونی در حال رایزنی با شهرداری و شورای شهر می باشم تا هرچه زودتر پروانه ساخت صادر و در تابستان کلنگ عملیات اجرایی این موزه به زمین زده شود.

جعفرنیا با اشاره به جزئیات احداث این موزه خاطر نشان کرد: این موزه در چهار طبقه احداث خواهد شد که در یک طبقه هزار و 233 قطعه سکه تاریخی به نمایش گذاشته می شود و در طبقات بعدی اشیائ تاریخی با رویکرد مردم شناسی قوچان و کشور چین و همچنین سردیس و اشیاء شخصی مشاهیر نامدار قوچانی به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی در پایان گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده، تلاش می کنیم تا پایان تابستان سال آینده عملیات ساخت و احداث این موزه به اتمام برسد و این موزه در معرض دید علاقه مندان قرار بگیرد.

انتهای پیام/