آیت الله حسن عالمی در گفتگو با  صبح توس؛ ضمن اشاره به شخصیت حضرت امام خمینی (ره) و ابعاد وجودی ایشان اظهار کرد: ایشان به معنی واقعی کلمه به پروردگار عالمیان اتکا و اتصال و همچنین توکل بی تردید را داشتند، یعنی در ایشان پیش از اعتماد به مردم اتکای الهی وجود داشت.

 

وی افزود: یکی از ویژگی های بارز ایشان اتکا به امدادهای الهی بود لذا اگر امداد های الهی در آن روز نبود، مردم درابتدای سال هایی که امام مبارزه می کردند شخصیت ایشان را نمی شناختند تا برای انقلاب حمایت کنند.

 

نماینده مردم مشهد در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه اکثر مردم در اوایل دهه 40 شمسی شناختی از امام(ره) نداشتند، گفت: در سال های 42 و پیش از آن که امام مصمم به مبارزه با دستگاه شاهنشاهی شدند، امام خمینی (ره) برای مردم شناخته شده نبودند و ایشان را به عنوان یکی از فضلای قم و نه مرجع تقلید، می شناختند.

 

وی ادامه داد: حکومت نیز برای برخی از مردم اینگونه جا انداخته بود که ایشان فقط یک طلبه معمولی است که علمای قم نیز با قیام او مخالف هستند اما در آن زمان آن چه امام را حرکت داد اتکا به خدای متعال بود.

 

عالمی با بیان اینکه خداوند متعال به حضرت امام مدد و قوت داد، گفت: در جریان 15 خرداد دیدیم که خیلی راحت آمدند و امام را دستگیر کردند ابتدا مدتی زندان بودند، مجدد امام (ره) دستگیر شده و به خارج ایران تبعید شدند در حالیکه در بسیاری از شهرها اطلاعی نداشتند.

 

وی تصریح کرد: البته قیام های 15 خرداد به عنوان مثال در قم، تهران و ورامین اتفاق افتاد که دلیل آن هم مجاورت امام (ره) به قم بود اما می بینیم که در سایر شهرها تحرک چندانی وجود نداشت و علت آن هم مظلومیت امام بود.

 

استاد حوزه علمیه خراسان با تاکید بر اینکه یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های امام صبر، استقامت و پایداری ایشان بود، عنوان کرد: با اینکه ما مشاهده می کنیم که در طول مدت نهضت با امام خمینی (ره) بدترین رفتارها اتفاق افتاد، اما باز هم امام محکم بر سر آرمان های خود ایستادند تا انقلاب به پیروزی رسید.

 

انتهای پیام/