به گزارش صبح توس؛ ورود دادستانی کل کشور به پرونده کمربند جنوبی مشهد، زنگ خطر «دوستی»، حیدر خوش نیت سرپرست فرمانداری مشهد شد، متهم فراری به کشور بازگردانده شد، پایان صنوبرها، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان؛

ورود دادستانی کل کشور به پرونده کمربند جنوبی مشهد

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد نیزنکاتی را درباره پروژه کمربند جنوبی مطرح و از استاندار خواست موضوعات مربوط به این پروژه را حل و فصل کند. به گزارش خراسان رضوی، دکتر «محمدهادی مهدی نیا» در نشست خبری روز گذشته با اشاره به آخرین اقدامات درباره پروژه کمربند جنوبی مشهد تصریح کرد: آخرین تصمیم مکاتبه ای بوده که از آقای استاندار درخواست کرده ایم به این موضوع ورود کنند، ایشان هم مکاتبه ای با دفتر مقام معظم رهبری داشته اند و رونوشت آن را برای قوه قضاییه ارسال کرده اند، هم اکنون پاسخ آن نامه از طرف معاون دادستان کل کشور برای آقای استاندار ارسال شده است. وی در خصوص ارتفاعات جنوبی شهر مشهد گفت: تمام ساخت و سازهایی که در ارتفاعات جنوبی اتفاق می افتد برمبنای پروانه های صادر شده است و مرجع صدور پروانه مراجع قضایی هستند. مهدی نیا در پاسخ به سوال خراسان رضوی مبنی بر آخرین وضعیت کمربند جنوبی، گفت: بیش از ۹۰ درصد اراضی متصل به کمربند جنوبی، اراضی دولتی است، این کمربند در طرح جامع سوم وجود دارد و در شورای همتای استان مصوبه دارد و مصوبات قانونی خود را طی کرده است و پروژه بین ۸۰ تا ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته  و تاکنون برای آن حدود 100 میلیارد تومان هزینه شده است. وی افزود: توجیهات ترافیکی بسیار قوی در این زمینه وجود دارد ، گزارش های همکاران حوزه ترافیکی در شهرداری و استانداری در این خصوص استدلال های قوی است و در حوزه محیط زیست نیز دغدغه شورا ست. مهدی نیا ادامه داد: باید بدون هر نوع حب و بغض به این قضیه نگاه کنیم و صلاح مردم و دغدغه مندی تمام ذی نفعان و ذی نفوذان را در نظر بگیریم تا منافعش در درازمدت به نفع شهر باشد، در قالب طرح جامع این طرح مورد تایید شورای عالی هماهنگی ترافیک در سال 93 بوده، ما در این باره با مجموعه استانداری نامه نگاری و از استاندار درخواست کردیم  به شکل تعاملی و گفت و گوی بین نهادها موضوع را حل و فصل کنند. وی تاکید کرد: بخش زیادی از پروژه، بزرگراه کمربند سبز است که در دو طرف ایجاد می شود که این کمربند باید تکمیل و نگهداری شود. کمربند جنوبی به عنوان لبه شهری عمل می کند، اگر همین نوار سبز را در اراضی شمال شهر داشتیم شاید سال های قبل جلوی حاشیه نشینی گرفته می شد.رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی مشهد در نشست خبری دیروز همچنین با اشاره به افزایش 30 درصدی صدور پروانه ساخت نسبت به زمان مشابه در سال قبل یادآور شد: امسال شاهد رونق بازار مسکن خواهیم بود. وی با اشاره به بافت فرسوده مشهد نیز خاطرنشان کرد: در حوزه بافت فرسوده مشهد مانند بافت عامل، آبکوه، بافت وکیل آباد و شهدا، سازمان مستقلی تشکیل می شود که لایحه آن به شورا آمده و تحت عنوان سازمان عمران و بافت عمران و بازآفرینی شهری است و این سازمان متولی این پهنه ها خواهد بود.
توضیحات مدیر کل دفتر فنی استانداری
روز گذشته پس از توضیحات رئیس کمیسیون عمران شورا و اعلام خبر مکاتبه استاندار با تهران و دریافت پاسخ دادستانی کل کشور، تلاش کردیم در مصاحبه با سایر مسئولان استان جزئیات بیشتری از این نامه را دریافت کنیم اما شهردار مشهد در این باره مصاحبه نکرد و از سوی دیگر تلاشمان برای مصاحبه با استاندار و رئیس شورای شهر مشهد نیز نتیجه نداد اما مدیر کل دفتر استانداری توضیحاتی را در این زمینه ارائه کرد. مدیر کل دفتر فنی استانداری خراسان رضوی از دریافت پاسخ دادستانی کل کشور به نامه استاندار و ارسال رونوشت آن به شهرداری و شورای شهر مشهد خبر داد. «مهدی سالیانی» در گفت وگو با خراسان رضوی در این باره گفت: آقای استاندار درخصوص سوابق پروژه کمربند جنوبی مشهد نامه ای به دادستان کل کشور نوشتند و در آن به مستنداتی که از گذشته درباره این پروژه وجود داشت از جمله مصوبات شورای عالی هماهنگی ترافیک کشور، مصوبات کمیسیون ماده 5 و طرح های جامع قبلی شهر مشهد اشاره کردند. سالیانی افزود: آقای استاندار در این نامه درخواست بررسی موضوع و اقدام توسط دادستانی کل کشور را داشتند. وی تصریح کرد: پاسخ این نامه دریافت شد و در مواردی به دادستان محترم مشهد برای بررسی و اقدام لازم منعکس شده است و باید منتظر بررسی های لازم توسط دادستانی باشیم. مدیر کل دفتر فنی استانداری تصریح کرد: در نامه دادستانی کل کشور یک سری سوالات درباره موضوع مد نظر از دادستان محترم مشهد مطرح شده که بررسی کنند و پس از بررسی، ایشان پاسخ تهران را می دهند. ما نیز برای این که شهرداری و شورا با توجه به پیگیری هایی که قبلا داشتند در جریان روند کار قرار بگیرند، رونوشت مکاتبات را برای شهرداری و شورای شهر مشهد ارسال کرده ایم.

 

زنگ خطر «دوستی»

 

مدیرمطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای استان از پر بودن حدود 20 درصد مخزن سد دوستی معادل (250 میلیون مترمکعب) خبرداد و گفت: این سد در مدت مشابه سال گذشته حدود 38 درصد پر بوده است.دکتر قندهاری تصریح کرد: ورودی آب به سد دوستی در سال آبی جاری (از ابتدای مهر 1396 تاکنون) حدود 47 میلیون مترمکعب  و در سال آبی قبل (از مهر 1395 تا مهر 1396) حدود 300 میلیون مترمکعب بوده است.مدیر مطالعات پایه منابع آب  شرکت آب منطقه ای استان با اشاره به این که یکی از مهم ترین مسائل پیش روی استان طی امسال آب است، گفت: ما در استان تا امروز 35 درصد نسبت به متوسط دوره 30 ساله کاهش بارش داشتیم و فقط شهر مشهد نزدیک به بارندگی نرمال است و مثلا کاشمر حدود 59 درصد کاهش بارش دارد.وی در پاسخ به این سوال که با توجه به بارندگی های سه هفته گذشته برای برخی از مردم ممکن است این ذهنیت پیش آمده باشد که امسال کمبود آب نداریم، گفت: وقتی بارندگی صورت می گیرد حداقل شش ماه طول می کشد تا روی منابع آب زیرزمینی ما تاثیر بگذارد و با تاخیر شش ماهه منابع آبی تاثیر می گیرد ضمن این که باید توجه داشته باشیم در بسیاری از دشت ها فاصله برداشت ما از منابع آبی با بارش ها آن قدر زیاد است که باید حداقل 50 درصد افزایش بارندگی داشته باشیم تا کمبود منابع آب زیرزمینی جبران شود.
ورودی آب به سد دوستی
دکتر قندهاری در پاسخ به این سوال که ورودی آب به سد دوستی از ابتدای سال آبی جاری چقدر است؟ گفت: از ابتدای سال آبی (مهر 1396) تا الان حدود 47 میلیون متر مکعب آب وارد سد دوستی شده است در حالی که در سال آبی گذشته (مهر 1395 تا مهر 1396) کلا حدود 300 میلیون متر مکعب ورودی آب به سد دوستی داشتیم.وی در پاسخ به این سوال که چقدر از آب شرب مشهد از سد دوستی تامین می شود، گفت: روزانه با جریان 1.7 مترمکعب در ثانیه از سد دوستی آب برای مشهد دریافت می کنیم اما آماری از این ندارم که سرجمع تامین آب شرب مشهد از سد دوستی چقدر است.دکتر قندهاری تصریح کرد: ما طبق سناریوهای مختلفی که برای تامین آب شرب مشهد داشتیم، قرار بود امسال 70 میلیون متر مکعب از آب سد دوستی استفاده کنیم در حالی که ورودی آب به سد دوستی از ابتدای سال آبی حدود 47 میلیون متر مکعب بوده و نصف آن نیز متعلق به کشور ترکمنستان است.وی در پاسخ به این سوال که آیا با ترکمنستان نیز جلساتی برای برداشت آب از سد دوستی دارید؟ گفت: ما هر سه ماه یک بار با ترکمنستان جلسه داریم و نحوه برداشت آب در سه ماه آینده از سد دوستی را در این  جلسات تعیین می کنیم.دکتر قندهاری در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون موضوع خرید سهم آب ترکمنستان از سد دوستی را مطرح کرده اید؟ گفت: بله در یکی از جلسات کمیسیون ها این موضوع مطرح شد، اما از پاسخ و نتیجه اطلاعی ندارم.وی در پاسخ به این که آیا با کشور افغانستان درخصوص این که با احداث سلما در این کشور ورودی آب به سد دوستی کاهش یافته است، رایزنی شده یا خیر؟ گفت: طبق صحبت های دکتر ظریف وزیر امورخارجه پنج کمیته بین دو کشور ایجاد شده است که امیدواریم در کمیته آب با ریاست دکتر عراقچی تصمیم هایی گرفته ومنافع دو کشور تضمین شود. به هر حال کشور افغانستان شرایط خاصی دارد.
وضعیت آب پشت سد دوستی بحرانی است
فرماندار سرخس نیز به خراسان رضوی گفت: هم اکنون آب پشت سد دوستی کمتر از 240 میلیون متر مکعب است و بارندگی های اخیر هم هیچ گونه تاثیری بر افزایش ذخیره  آن نداشته و وضعیت آب پشت سد دوستی بحرانی است. حسین سنجرانی افزود: این میزان نسبت به سال گذشته 100 میلیون متر مکعب کاهش داشته و ساخت سد سلما در بالا دست سد دوستی در افغانستان باعث شده است که آبی به سد دوستی نرسد. وی ادامه داد: از میزان 240 میلیون متر مکعب آب ذخیره پشت سد دوستی 120 میلیون سهم ایران و بقیه سهم ترکمنستان است. سنجرانی افزود: باید توجه داشت الان از 240 میلیون متر مکعب آب موجود، بخش مفید آب پشت سد دوستی بین 80 تا 90 میلیون متر مکعب است و بقیه آب به علت گل و لای و لجن قابل برداشت نیست و از این مقدار به هر میزانی که توسط ما برداشت شود به همان اندازه هم سهم ترکمنستان است.
فرماندار سرخس ادامه داد: باید یک عزم ملی در ساخت سد شوریجه که سوپاپ اطمینانی برای بخش کشاورزی و صنعت سرخس است، ایجاد شود و برای آب شرب هم در یک فرایند خاصی، آب سد در حال ساخت شوریجه قابل استفاده خواهد بود . وی با ابراز تاسف اعلام کرد: برابر گزارش رسیده از اداره امور آب شهرستان سرخس، فقط در بارندگی های اواخر اردیبهشت به میزان 50 میلیون متر مکعب آبی که از کشف رود، وارد منطقه سرخس شده بود به علت تکمیل نبودن سد شوریجه و دیگر امکانات مانند آماده نبودن رودهای پایین دست و رودهای سنتی و آب بند های سرخس، از دسترس خارج و به کشور ترکمنستان در این شرایط بی آبی رفت. وی افزود: باید عزم و اراده و سیاستی در زمینه صرفه جویی آب و روش های مکانیزاسیون و روش های جدید و خط انتقال آب در کشاورزی توسط لوله اعمال شود و ما به سمت کشت محصولاتی با آب کمتر برویم .
در سرخس امسال به سمت کشت چغندر قند پاییزه رفته ایم که 60 درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود و دولت در سال گذشته هم دو هزار هکتار از اراضی را زیر کشت آبیاری پیشرفته در سرخس برد که 85 درصد هزینه عملیات آن به صورت بلاعوض توسط دولت و 15 درصد توسط کشاورز در سرخس تامین و اراضی هم یکپارچه شد . حسین سنجرانی افزود: وابستگی آب شرب مشهد به سد دوستی قبلا 76 درصد بوده و الان به کمتر از 40 درصد رسیده است و همچنان در حال کاهش است چون در این جا هم دیگر آبی نیست که به مشهد انتقال یابد و باید به دنبال صرفه جویی و روش های نوین تامین آب بود. شایان ذکراست،  مردم سرخس از ابتدای بهره برداری از سد دوستی تاکنون نتوانسته اند از آن برای شرب استفاده کنند، به علت این که هنوز خط انتقال آب از سد دوستی به سرخس تکمیل نشده و بخش کمی از آن ساخته شده و بقیه معطل تامین اعتبار است . مردم سرخس از چاه های آبی که زده شده استفاده می کنند و به دلیل سختی آب و املاح زیاد مجبور به استفاده ازدستگاه های آب شیرین کن در منازل یا در شهرهستند.
23 درصدحجم سد های استان پر است
جم ،مسئول روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان گفت : هم اکنون 23 درصدحجم سد های استان پر و این میزان معادل یک میلیارد و 550 میلیون متر مکعب است. وی مردم را به صرفه جویی دراستفاده از آب و استفاده از روش های نوین آبیاری در کشاورزی توصیه کرد و با ارائه جدول بارندگی 40 شهر استان گفت :میزان بارندگی تجمیعی امسال در سرخس 107 میلی متر و سال گذشته 157.5 میلی متر و متوسط بارندگی 23 ساله هم در بازه زمانی مشابه 176 میلی متر بوده است که نسبت به سال گذشته 32.1 درصد کاهش و نسبت به متوسط دوره هم 39.2 درصد کاهش داشته و بارندگی تجمیعی ماه جاری هم در سرخس چهار میلی متر بوده است.

 

حیدر خوش نیت سرپرست فرمانداری مشهد شد

با حکم استاندار خراسان رضوی حیدر خوش نیت سرپرست فرمانداری مشهد شد. به گزارش مهر، علیرضا رشیدیان درحکمی حیدر خوش نیت را با حفظ سمت به سرپرستی فرمانداری شهرستان مشهد منصوب کرد. شایان ذکر است حیدر خوش نیت پیش از این معاون فرماندار مشهد بود که در پی انتصاب رحیم نوروزیان فرماندار پیشین مشهد به سمت معاونت سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری تا انتصاب فرماندار جدید سرپرستی این مسئولیت را برعهده خواهدداشت.

 

پیراهنی برای آزادی قدس 

 

عصر دیروز در اقدامی مبتکرانه «پیراهنی برای قدس» در مشهد رونمایی شد، پیراهنی که در سال 1366 از سوی امام خمینی (ره) به یک طلبه جوان مشهدی هدیه شده بود و پس از سه دهه، حالا او این هدیه معنوی را در راه مبارزه با رژیم صهیونیستی به مزایده می گذارد.
حجت‌الاسلام «سید عبدا... حسینی» درباره این ماجرا گفت: پس از حادثه شهادت حاجیان ایرانی در سال 1366، یک مسابقه بین المللی با عنوان «حرم امن الهی» توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد و من در آن مسابقه حائز رتبه شدم. وی افزود: به همین مناسبت، به حضور امام راحل رسیدم و در آن جلسه، ایشان پیراهن خود را به عنوان هدیه به من دادند و من به عنوان طلبه ای معرفی شدم که هم به دست مرحوم امام (ره) معمم شده و هم پیراهن ایشان را به عنوان هدیه گرفته بودم.
حجت الاسلام حسینی خاطرنشان کرد: پس از آن، تا مبلغ صد هزار پوند به من پیشنهاد دادند که این پیراهن را از من خریداری کنند اما نپذیرفتم. امسال و در آستانه سالگرد ارتحال امام (ره) تصمیم گرفتم طی وقف نامه ای، این پیراهن را در راه مبارزه با رژیم صهیونیستی به فروش برسانم و عواید آن در این راه مصرف شود.
رونمایی از کتاب «از مشهد تا ژوهانسبورگ» 
شایان ذکر است روز گذشته در مراسمی که به همت حوزه هنری خراسان رضوی در تالار نور مشهد برگزار شد، از کتاب «از مشهد تا ژوهانسبورگ»  نیز رونمایی شد. کتاب «از مشهد تا ژوهانسبورگ» شامل گفت و گوی بلند حسین قرایی با حجت‌الاسلام «سید عبدا... حسینی» است که در قالب مجموعه تاریخ شفاهی شعر معاصر ایران از سوی نشر شهید کاظمی منتشر شده است.زندگی و زمانه این شاعر از کودکی تا حضور در حوزه علمیه شهر مشهد، مطرح شدن به عنوان یک طلبه شاعر در کنگره شعر دفاع مقدس، حضور در آفریقای جنوبی و فعالیت فرهنگی در این کشور، آشنایی با شاعران سرشناس خراسان و برپایی کنگره شعر طلاب و ... بخش هایی از این گفت و گو را به خود اختصاص داده است.

 

«مروارید » مدیر کل ارشاد استان شد

دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیر کل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی منصوب و جایگزین «سیدسعید سرابی» شد. مروارید دانش آموخته دکتری فلسفه و عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد است که ریاست مرکز پژوهشی جامعة المصطفی و ریاست مؤسسه حکمت آموزش های کوتاه مدت بین المللی و دانشگاه بین المللی المصطفی مشهد در کارنامه کاری او دیده می شود. به گزارش خراسان رضوی، مراسم تکریم و معارفه مدیر کل ارشاد استان، از ساعت 17 تا 19 امروز در سالن اصلی تئاتر شهر مشهد واقع در مجتمع فرهنگی هنری امام رضا(ع) برگزار می شود.شایان ذکر است سرابی نیز پس از پنج سال و شش ماه فعالیت به عنوان مدیر کل ارشاد استان، به تهران خواهد رفت و به عنوان مدیر کل نوسازی و تحول اداری وزارت ارشاد به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

 

متهم فراری به کشور بازگردانده شد

 

دادستان مرکز خراسان‌رضوی گفت: با پیگیری‌های جدی بازپرس پرونده، متهم فراری به کشور بازگردانده شد.قاضی غلامعلی صادقی در گفت‌وگو با تسنیم با بیان این مطلب که متهم فراری پرونده کلاهبرداری از تعدادی از شهروندان با هویت «م – گ» که مدتی پیش از کشور خارج شده بود با پیگیری‌های جدی بازپرس شعبه 217 دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان امروز(روز گذشته) به کشور بازگشت اظهار کرد: تحقیقات از نامبرده توسط بازپرس ویژه پرونده آغاز شده است. قاضی صادقی در زمینه توضیحات بیشتر راجع به پرونده و متهم مذکور گفت: پس از تکمیل تحقیقات و سیر مراحل قانونی، اطلاعات بیشتر توسط بازپرس پرونده به اطلاع عموم خواهد رسید اما پرونده مربوط به متهم کلاهبرداری به عنوان نمایندگی خودرو بوده است.
در خور ذکر است: 11 بهمن سال گذشته به دنبال طرح شکایت تعدادی مال باخته که با امید خرید خودروی ارزان‌تر مبالغ هنگفتی را به شخصی به نام «م.گ» پرداخته بودند پرونده ای در دادسرای عمومی و انقلاب استان گشوده شد. در همان تاریخ معاون دادستان مرکز استان در گفت وگو با خراسان رضوی از دستگیری هشت نفر در این پرونده خبرداده بود .قاضی حسن حیدری با تاکید بر پیگیری جدی پرونده در دستگاه قضایی استان درباره مبلغ کلاهبرداری صورت گرفته، اظهار نظری نکرد و گفت :با توجه به ضرورت تجمیع شکایت ها هنوز نمی توان رقم دقیقی در این پرونده اعلام کرد و آن چه اکنون مطرح شده همه اظهارات مردم و برخی شکات است.
شایان ذکر است  10 بهمن 96  تعدادی از مال باختگان در این پرونده در اظهاراتی به خبرنگار خراسان رضوی که در جمع آن ها حضور یافته بود از اعتماد به فردی که خود را وابسته به برخی نهادها معرفی کرده بود، خبر دادند و گفتند که به امید خرید خودروی ارزان قیمت مبالغ هنگفتی به وی پرداخته اند و حالا این فرد متواری شده است و خبری از خودروهای وعده داده شده نیست .
یکی از این مال باختگان بابیان این که بنده پنج میلیارد تومان به این شخص پول داده‌ام به خراسان رضوی اظهار کرد: حدود یک سال است با این فرد کار می‌کنم و تاکنون بیش از 10 دستگاه خودرو از او تحویل گرفته‌ام و هیچ مشکلی باهم نداشتیم تا این که چند روز پیش گفت پنج میلیارد تومان بده و 20 خودرو به ارزش حدود 5.5 میلیارد تومان تا 45 روز دیگر از من تحویل بگیر تا 500 میلیون تومان سود کنی.من هم این مبلغ را قرض گرفتم و به‌حساب او واریز کردم. روی حساب شناختی که طی یک‌سال گذشته از او پیدا کرده بودم هیچ سندی امضا نکردیم، اما حالا ناپدید شده است.تابه‌حال پیش نیامده بود که حتی یک روز هم در تحویل خودروها تأخیر داشته باشد یا در تنظیم سندها مشکلی پیش بیاید. ما هم هیچ‌وقت از او نمی‌پرسیدیم این خودروها را از کجا تأمین می‌کند و چطور تخفیف چندمیلیونی می‌گیرد. فرد دیگری نیز مدعی شد به فرد مذکور 8 میلیارد تومان پرداخت کرده است.

 

شهرآرا؛

پایان صنوبرها

این آخرین بهار است که صنوبرهای پیر در تماشای رهگذران باغ وکیل‌آباد هستند. جان این درخت‌ها پُر از بهار بوده، یکی چهل بهار از سر گذرانده است، آن یکی کمی بیشتر. بینشان هستند درختانی که نیم‌قرن را پشت سر گذشته‌اند، اما حالا به بهار مرگ رسیده‌اند. تنشان با ضربدرهای قرمز نشانه‌گذاری شده است، تا به نوبت از آسمان به زمین کشیده شوند.
اینجا پایان صنوبرها جور دیگری رقم می‌خورد. زمان مرگشان به طبیعت سپرده نمی‌شود، مرگشان را ما رقم می‌زنیم تا شاید آن‌ها سایه مرگ بر سر ما نباشند. 
چند حادثه این درس را به آدم‌ها داد تا منتظر افتادن صنوبرها ننشینند. این درس را یکی از صنوبرهای کهن‌سالی داد که با افتادنش جان زنی را گرفت؛ همان روز که زور صنوبر به زوزه‌های باد و وزیدن تندش نرسید، کمرش شکست، بر زمین افتاد و باعث مرگ رهگذری در باغ وکیل‌آباد شد. این ماجرا آغازی برای رفتن به استقبال مرگ زودرس صنوبرها از سوی آدم‌ها شد.

﷯ مرگ زودرس صنوبرها
داغ‌گذاشتن به تن صنوبرها را یکی از شهروندان با پیامک خبر داد. اوایل صبح است که برای دیدن صنوبرهای نشانه‌گذاری‌شده، وارد باغ وکیل‌آباد می‌شویم. این پیران تنومند سال‌هاست پای آدم‌ها ایستاده‌اند، در پایان هم به خاطر آدم‌ها باید ایستاده بمیرند. پایان، غم‌انگیز است، حتی اگر برای مصلحت باشد. همین زمستان گذشته پایان ٣١صنوبر با همین مصلحت‌اندیشی رسید. رد مرگشان از زمستان گذشته هنوز تازه است. از قامت رعنای صنوبرها فقط یک وجب از ساقه درخت در دل خاک مانده است؛ گویی همین یک وجب، سنگ‌قبری برای صنوبرهاست. حالا قرار است صنوبرهای فرسوده دیگر هم به همین مرگ زورکی، تن دهند.
درست رو‌به‌روی خانه ملک در باغ وکیل‌آباد، پایین‌تر از آبشار، نوبت مرگ گروهی دیگر از صنوبرها رسیده است. مُهر پایان زندگی‌شان روی کاغذ خورده و همه امضاهای قانونی برای قطع آنان با عنوان «درختان خطری»، جمع شده‌ است. درخت‌هایی که ضربدر قرمز خورده‌اند، شامل این مجوز قطع قانونی می‌شوند. درخت به درخت، ضربدرها را می‌شمارم. حساب از ٣۵درخت می‌گذرد. کنارم، کارشناس فضای سبز با انگشت، زخم‌های تن صنوبرها را نشان می‌دهد که به‌اصطلاح خودشان «دارخور» شده‌اند. توضیح هم می‌دهد که «دارخور، همان پوسیدن درختان درون است که گاهی به‌شکل اسفنج نارنجی‌رنگ پودر می‌شود، در حالی که چهره ظاهری آن‌ها سبز و پر از شاخ و برگ‌ است.»
زخم‌های تن‌ صنوبرها کم نیست؛ سوراخ‌های ریز، رد درون آشفته و پیر آنان است، هرچند آنان درظاهر تنومند و سالم به نظر می‌رسند. روی سبزشان هم نشانی از رسیدن مرگ ندارد. قامت بلندشان از ٣٠متر هم گذشته است. سرشان رو به بالاست، گویی که از آن بالا دارند به تمام شهر سرک می‌کشند. شاخ و برگ‌هایشان هم در باد مستانه می‌رقصند و این ظاهر که انگار تلاشی است برای بقا، قطع آنان را غم‌انگیزتر کرده است.
کمیسیون ماده٧ که مرجع صدور مجوزهای قانونی قطع درختان و از طرفی رسیدگی به شکایات قطع درختان است، مُهر تایید بر قطع این درختان زده است. کارشناسان این کمیسیون به همراه چند هیئت علمی از دانشگاه‌های مشهد با دستگاه اسکنر مخصوص تک‌تک این صنوبرها را اسکن کرده‌اند و مجموع بررسی‌ها، تأییدکننده پوسیدگی و خطر سقوط این درختان بوده است.

 

مکاتبه استاندار با دفتر رهبری درباره کمربند میلیاردی

عملیات اجرایی پروژه کمربند جنوبی مشهد که حالا در دست‌انداز مرجع قضایی افتاده است، سال ٩٠‌کلید خورد و تا امروز با صرف بیش از ١٨٠‌میلیارد تومان اعتبار، حدود ٨۵‌درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. پروژه‌ای که شورای پنجم در کنار دغدغه‌های فعالان محیط‌زیستی، میراث‌دار آن است و ‌سرانجام باید تکلیفش را به هر نحوی یک‌سره کند. اگرچه با ورود دستگاه قضایی به موضوع و صدور دستور توقف ساخت کمربند جنوبی، این پروژه وارد مرحله جدیدی شد اما مدیران شهری و استانی همچنان پیگیر رفع مشکلات هستند.
هم‌زمان با آغازین روزهای دومین سال فعالیت شورای پنجم، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر به جمع خبرنگاران آمد تا در نشست خبری با اصحاب رسانه، آخرین پیگیری‌ها درباره سرنوشت پروژه کمربند جنوبی را تشریح کند و هم از نتیجه اقدامات شورای پنجم برای رفع مشکلات مردم در حوزه عمران و شهرسازی بگوید.محمدهادی مهدی‌نیا در این نشست، از مکاتبه استاندار خراسان رضوی با دفتر رهبر معظم انقلاب برای تعیین تکلیف پروژه کمربند جنوبی مشهد خبر داد و گفت که معاون دادستان کل کشور به رونوشت این نامه، پاسخ داده است.
وی با اظهار بی‌اطلاعی از متن نامه معاون دادستان کل کشور تأکید کرد که نتیجه آخرین جلسات برگزار شده در استانداری این بوده است که ضمن تداوم اجرای پروژه، راهکارهای کاهش اثرات زیست محیطی از سوی اداره کل محیط زیست بررسی شود.
مهدی‌نیا به این نکته هم اشاره کرد که بالغ بر ٩٠‌درصد اراضی متصل به کمربند جنوبی مشهد متعلق به دولت است و دستگاه‌های اجرایی باید نظارت داشته باشند تا این اراضی تغییر کاربری پیدا نکند.
وی ادامه داد: ساخت‌و‌سازهای کنونی در ارتفاعات جنوبی مشهد دارای پروانه ساختمانی است و نمی‌توان مانع آن‌ها شد. صرفا مراجع قضایی می‌توانند پروانه‌های صادره را ابطال کنند. فقط پروانه هتل هفت ستاره قرار است لغو شود که موضوع آن در کمیسیون ماده ۵‌درحال بررسی است.
رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه در هشت ماهه گذشته ٣۶‌لایحه در ٣۴‌جلسه این کمیسیون بررسی شده است، افزود: همچنین بررسی ١١‌طرح و پاسخ به ۴٠‌نامه از مجموعه شهرداری انجام و در مجموع ١٠٠‌نظریه در این مدت ارائه شده است.
وی با اشاره به اینکه شش مصوبه شورا محصول مستقیم و غیرمستقیم کمیسیون عمران و شهرسازی است، بیان کرد: یکی از این لوایح، لایحه تسهیل صدور پروانه ساختمانی است، صدور پروانه ساختمانی اکنون بین سه تا هشت ماه زمان می‌برد اما با اجرای مصوبه اخیر شورا، این میزان به حدود سه روز کاهش پیدا می‌کند. 

﷯ سازمان بازآفرینی شهری تشکیل می‌شود
مهدی‌نیا نیز به بافت‌های فرسوده مشهد اشاره‌ و تصریح کرد: طی سال‌های ٨٧‌تا ٩۵‌فقط برای سه درصد از ١١٨‌هزار پلاک موجود در ‌دوهزار هکتار بافت فرسوده پروانه صادر شده است. این نشان می‌دهد که بافت فرسوده به بافت مرده‌ای تبدیل شده است. برای تسریع در بهسازی بافت‌های فرسوده، سازمان عمران و بازآفرینی شهری تشکیل می‌شود و در چارچوب تسهیلات دولت کار پیش می‌رود.

انتهای پیام/