به گزارش صبح توس؛کم کاری استان در جذب تسهیلات«کارا»، ثبت تخلف 26 هزار خودرو، آغاز مطالعات احداث باند مورب فرودگاه مشهد، طرح تفصیلی محور غرب مشهد سریع تر ارائه شود، پدیده پشت چراغ قرمز بورس، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان؛

کم کاری استان در جذب تسهیلات«کارا»

ستاد مقاومتی استان چهارشنبه شب در حالی با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم  معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد که وی با انتقاد شدید  از وضعیت جذب تسهیلات روستایی در استان پرداخت تنها 9 میلیارد از 305 میلیارد تومان سهم خراسان رضوی از این اعتبار را غیرقابل قبول دانست و تاکید کردبرای جذب 296 میلیارد تومان دیگر تنها تا پایان تیرماه فرصت باقی است . به گزارش خراسان رضوی،در ابتدای این جلسه، سنجری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان در خصوص طرح‌های اشتغال روستایی استان توضیحاتی ارائه کرد و گفت:  پس از ابلاغ دستور العمل از سوی دولت به استان از دی‌ماه سال گذشته تاکنون 19 هزار و 461 نفر در سامانه«کارا» ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد پرونده 15 هزار و 848 طرح توسط دستگاه‌های اجرایی استان بررسی شد.از این حیث خراسان رضوی در رتبه اول کشور قرار دارد. وی اضافه کرد :از مجموع طرح‌های بررسی‌شده در دستگاه‌های اجرایی 1637 طرح به چهار بانک عامل در استان معرفی شد که از این تعداد 1378 طرح برای دریافت مبلغ 213 میلیارد تومان تسهیلات در بانک ها در حال بررسی هستند البته ما تاکنون 264 میلیارد تومان طرح به چهار بانک عامل معرفی کرده ایم.
سنجری افزود: تعداد طرح‌هایی که بانک ها تایید کرده‌اند و در حال دریافت وثیقه های لازم هستند 305 طرح به مبلغ 31 میلیارد تومان است که از این تعداد بانک‌های استان به 80 طرح معادل 9 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی پرداخت کرده‌اند.
اما در ادامه جلسه وقتی سنجری به سهم 5.9 درصدی  و اعتبار 213 میلیارد تومانی اشتغال‌زایی روستایی و عشایری استان و ابلاغ آن به چهار بانک  کشاورزی، توسعه تعاون، پست‌بانک و کارآفرینی امید اشاره کرد با تذکر معاون رئیس‌جمهور مواجه شد و سید ابوالفضل رضوی بابیان این که استان خراسان رضوی سومین استان ازنظر اعتبارات اختصاصی برای اشتغال‌زایی روستایی بعد از سیستان بلوچستان و کرمانشاه است، تصریح کرد: سهم استان خراسان رضوی از اعتبارات اشتغال زایی روستایی 610 میلیارد تومان بوده که دولت در 27 فروردین امسال 50 درصد این اعتبارات یعنی 305 میلیارد تومان را به چهار بانک عامل داده است؛ یعنی اکنون باید 305 میلیارد تومان اعتبار در بانک‌های عامل استان موجود باشد و این وظیفه استان است که پیگیر موضوع شود و بانک‌ها نیز باید جواب گو باشند چرا اعتبارات را در اختیار ندارند.
معاون توسعه روستایی معاول اول رئیس‌جمهور با مخاطب قرار دادن استاندار اظهار کرد: آقای حاکم با این گزارش یعنی استان خراسان از سهم 610 میلیارد تومانی که 70 درصد آن تا کنون ابلاغ‌شده  فقط 9 میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت‌ کرده است. این درحالی‌ است که در جلسه اسفندماه سال گذشته در وزارت کشور رئیس‌جمهور با برخورد تندی به آقای ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  اعلام کرد این اعتبارات باید تا تیرماه 97 کاملاً جذب شود.
اجرای طرح دربانک ها قفل شده است
 سنجری نیز در ادامه صحبت های رضوی به انتقاد از بانک ها در اعضای تسهیلات پرداخت و اظهار کرد: اگرچه طرح در ظاهر با پرداخت تسهیلات با نرخ 4 درصد و 6 درصد ابلاغ‌شده است اما هم اکنون اجرای این طرح در بانک‌ها قفل‌شده است و بانک‌ها سفته را به‌عنوان ضمانت از متقاضی روستایی قبول نمی‌کنند که در این باره نیز معاون توسعه روستایی معاون اول تاکید کرد:بانک‌ها موظف هستند طبق مصوبه مجلس در این طرح ،سفته را به‌عنوان ضمانت‌نامه از متقاضی قبول کنند.
طرح 2 ساله را 4 ماهه از ما می‌خواهید!
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در مقام دفاع از عملکرد استان همچنین اظهار کرد: ما با توجه به تعطیلات نوروزی عملا از 20 فروردین امسال توانستیم طرح‌ها را به بانک‌ها معرفی کنیم و در این مدت حدود 16 هزار طرح توسط دستگاه‌های اجرایی استان مطالعه شده است از سویی دیگر در خصوص این طرح مجلس اعلام کرده  اعتبارات باید در مدت دو سال جذب شود پس چگونه از ما می خواهید این اعتبارات را در مدت چهار ماه جذب کنیم. ما نگران خروجی اجرای طرح هستیم نباید کیفیت را فدای کمیت کرد.
طرح 2 ساله نیست
رضوی به اظهارات سنجری این گونه پاسخ داد :در  هیچ کجای دستورالعمل طرح ذکر نشده که این طرح در مدت دو سال اجرا شود و ادعای شما مورد تایید نیست. بلکه در طرح بیان ‌شده است که برای برخی طرح‌ها دوره مشارکت دوساله است.
رضوی مجدد با مخاطب قرار دادن استاندار تصریح کرد: با توجه به دستور صریح رئیس‌جمهور در این خصوص مبنی بر پایان مهلت جذب در تیرماه انتظار داریم سرعت عمل پرداخت تسهیلات در استان خراسان رضوی بیشتر شود اگرچه نباید در این موضوع کیفیت را فدای کمیت کنیم.
100 میلیارد مفقودشده پیدا شد
در ادامه استاندار نیز به‌نقد گزارش ارائه‌شده پرداخت و اظهار کرد: این که گفته می‌شود تاکنون 264 میلیارد تومان طرح به چهار بانک عامل استان معرفی‌شده‌اند که فقط تسهیلات  80 طرح به ارزش 9 میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت‌شده است باید بررسی شود که علت این موضوع چیست؟ آیا بانک‌ها کارشکنی می‌کنند؟
رشیدیان افزود: آن چه در استان برنامه‌ریزی‌شده بر اساس مبلغ 213 میلیارد تومان بوده است که با توجه به توضیحات آقای رضوی 100 میلیارد تومان گم‌شده استان هم پیدا شد وبه نظر می‌رسد بانک ها بر اساس رقم 420 میلیارد تومان(70درصد ابلاغی ) سهم 50 درصدی یعنی 213 میلیارد تومان را به بانک‌های استان تخصیص داده اند قطعا استان خراسان رضوی نه‌تنها کل اعتبارات را جذب خواهد کرد بلکه می‌تواند مبالغ مازاد دیگر استان‌ها را نیز جذب کند. وی گفت: طرح‌های توسعه اشتغال روستایی در تعادل و ثبات جمعیت روستایی فوق‌العاده مؤثر است و برای جذب اعتبارات ایجاد اشتغال پایدار روستایی نیازمند روحیه جهادی در اجرا و مدیریت هستیم و همه باید این امور را یک جهاد بدانند. وی ادامه داد: بانک‌ها با عشایر و روستاییان سخت‌گیرانه برخورد نکنند.
طرح‌های اقتصادی باید تکمیل شود البته دنبال پخش پول نباشیم چراکه اگر پولی پخش شود اما سهم در بازار تولید افزایش نیابد کار به‌درستی انجام‌نشده است.
در ادامه جلسه دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان برای اجرایی کردن این طرح خواستار تفویض اختیارات بیشتر به استان در خصوص افزایش مبلغ تسهیلات از 250 میلیون تومان تا یک میلیارد تومان با تایید استاندار و امکان تغییر رسته‌های تعیین‌شده در دستورالعمل مربوط به طرح اشتغال روستایی توسط استاندار شد که معاون توسعه روستایی معاون اول رئیس‌جمهور با این پیشنهاد‌ها موافقت و اظهار کرد: استاندار تا سقف شش میلیارد تومان می‌تواند در داخل استان برای طرح‌ها تصمیم‌گیری کند و همچنین تا سقف 30 درصد به استان اختیار تغییر رسته‌ها داده می‌شود زیرا هدف اجرای طرح ایجاد اشتغال و جذب حداکثری اعتبارات است.
در این جلسه نماینده سازمان جهاد کشاورزی استان علت این کم‌کاری‌ها را متوجه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست که سنجری در این باره اظهار کرد: 50 درصد اعتبارات در اختیار بانک کشاورزی است و 70 درصد طرح‌ها مربوط به جهاد کشاورزی است لذا باید جهاد کشاورزی توضیح دهد علت کم‌کاری برای پرداخت تسهیلات یا رد کردن طرح در  سازمان جهاد کشاورزی چیست.  وزارت تعاون یک وزارت هماهنگ‌کننده است و اعتبارات در اختیار دیگر وزارتخانه‌هاست. خدا را شکر کسی مانند آقای ربیعی در دولت وجود دارد که همه کاستی‌ها و کم‌کاری‌ها به گردن او انداخته شود.

 

برنامه ریزی واگذاری 15درصد شرکت‌های آستان قدس به شرکت‌های دانش بنیان

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، از برنامه‌ریزی‌ اقتصادی این نهاد برای واگذاری 15درصد شرکت‌های وابسته به آستان قدس به شرکت‌های دانش بنیان خبر داد. به گزارش فارس، «سیدمرتضی بختیاری» در آیین گشایش اولین کارگاه اشتغال زایی با محوریت تولیدات چندرسانه‌ای ویژه مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)، به برخی تصمیم‌های اقتصادی جدید آستان قدس رضوی اشاره کرد و افزود: ما در واحدهای اقتصادی به این نتیجه رسیده‌ایم که اگر 15درصد شرکت‌های مرتبط با آستان قدس را به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص دهیم، مشکلات ما در حوزه فعالیت‌های اقتصادی این شرکت‌ها حل می‌شود. بختیاری ادامه داد: تقریبا همه دوستان ما در آستان قدس با این موضوع موافق هستند و تنها برخی دغدغه‌ها درباره موقوفات این شرکت‌ها وجود دارد که امیدوارم به زودی حل شود. همچنین در این مراسم، «حجت عبدالملکی» معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) به حمایت‌های این نهاد از مددجویان فعال در عرصه اقتصادی فضای مجازی اشاره کرد و گفت: از کسانی که این دوره‌ها را با موفقیت می‌گذرانند، به لحاظ پرداخت وام و در اختیار گذاشتن تجهیزات موردنیاز، کمیته امداد همه گونه حمایت را خواهد کرد. وی به اهمیت این دوره‌ها اشاره کرد و افزود: قصد داریم این دوره‌ها را در کل کشور برگزار کنیم، به همین دلیل موفقیت آن در مشهد که به عنوان پایلوت طرح انجام خواهد شد، برای ما اهمیت زیادی دارد. همچنین «سیدنظام‌الدین موسوی» معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس با اشاره به این که این طرح براساس آرمان‌های دو مجموعه آستان قدس و کمیته امداد و همچنین منویات مقام معظم رهبری طراحی شده است، اظهار کرد: قصد داریم در این طرح به جوانان که سرمایه‌های بزرگ اقتصادی کشور هستند، آموزش‌های مقدماتی را در این زمینه ارائه دهیم. «محمدمهدی خیرجو » مدیرعامل موسسه رسانه‌های نوین آستان قدس رضوی نیز هدف از اجرای این طرح را ایجاد اشتغال پایدار برای محرومان در حوزه رسانه دانست و گفت: در مرحله اول 240 مددجوی کمیته امداد با میانگین سنی 18 تا 30 سال گزینش شده‌اند که در گروه‌های 80 نفره وارد دوره‌های آموزشی می‌شوند. وی به مهارت‌هایی که در این دوره‌ها به مددجویان آموزش داده می‌شود، اشاره کرد و افزود: نرم‌افزارهای گرافیکی و تولید محتوا طی 72 ساعت آموزش داده می‌شود و پس از پایان هر دور، ه افراد می‌توانند کسب‌وکار مناسبی را با توجه به گستردگی بازار کار تولیدات چندرسانه‌ای برای خود فراهم کنند.
 

ثبت تخلف 26 هزار خودرو

هوای مشهد روز گذشته در وضعیت ناسالم قرار گرفت؛ وضعیتی که اگرچه برای گروه های حساس نامساعد بود اما نسبت به دو روز قبل از آن (چهار شنبه و پنج شنبه) که کیفیت هوا به بی سابقه ترین شرایط آلودگی رسیده بود، بهبود یافت. اگرچه مصوبات کارگروه اضطراری کاهش آلودگی هوا از جمله ممنوعیت تردد خودروهای پلاک زوج در روز پنج شنبه به طور کامل در مشهد اجرایی نشد، اما مسئولان مربوط، این تصمیمات را در بهبود وضعیت هوای مشهد موثر می دانند.

 


جریمه دستی و دوربینی برای 26 هزار خودرو
ممنوعیت تردد خودروهای پلاک زوج در روز پنج شنبه از در منزل، از جمله مصوبات مهم این کارگروه بود که گزارش های میدانی خبرنگاران خراسان رضوی حکایت از آن دارد که متاسفانه بسیاری از شهروندان این مصوبه را نادیده گرفتند و رعایت نکردند. هرچند که ممکن است تصمیم گیری دیر هنگام کارگروه و اطلاع رسانی ضعیف نیز در همراهی نکردن شهروندان نقش داشته باشد. با وجود این بر اساس اعلام پلیس راهور، در روز پنج شنبه بیش از 26 هزار جریمه برای خودروهای پلاک زوج از طریق دوربین های ترافیکی و نیروهای پلیس راهور ثبت شده است ( از ساعت ۷ صبح تا ۷ بعد از ظهر روز پنج شنبه گذشته). جانشین رئیس پلیس راهور مشهد درباره اجرایی شدن ممنوعیت تردد در روز پنج شنبه می گوید:26 هزار و 450 خودرو در روز پنج شنبه از طریق دوربین ها و ماموران جریمه شدند. سرهنگ «حسنعلی امامی» با اشاره به این که جریمه این تخلف 20 هزار تومان است، می افزاید: در روز چهارشنبه نیز بیش از چهار هزار جریمه برای خودروهای پلاک فرد که وارد محدوده ترافیکی اطراف حرم مطهر رضوی شده بودند، ثبت شد. وی تاکید می کند: دوربین های کنترل ترافیکی مشهد توانایی تشخیص پلاک و اجرای قانون طرح زوج و فرد را دارد و برنامه ثبت این تخلف در آن ها تعریف شده است.

کاهش چشمگیر ترافیک در بولوارهای قرنی، احمدآباد و ملک آباد
جانشین رئیس پلیس راهور مشهد ادامه می دهد: تمرکز بیشتر برای اعمال قانون این تخلف، در هسته مرکزی شهر بوده که معابر شلوغ و پر تراکم را شامل می شود، طبیعتا در نقاطی مانند کمربندی اطراف مشهد به دلیل آن که مشکل ترافیکی چندانی ایجاد نمی کرد، حساسیت زیادی به خرج ندادیم. از سوی دیگر چون تعداد نیروهای پلیس راهور محدود است، قطعا نمی توانستیم تمام هسته های ترافیکی مشهد را پوشش بدهیم. سرهنگ امامی با اشاره به کاهش حجم ترافیک با اجرای این مصوبه تاکید می کند: تردید نکنید که این طرح در کاهش ترافیک موثر بود و در مسیرهای پر ترددی مانند بولوار قرنی، احمدآباد و ملک آباد به طور چشمگیری از حجم ترافیک کاسته شد، حتی در خیابان امام خمینی (ره) نیز با این که همیشه گره ترافیکی داشتیم روز پنج شنبه با این معضل مواجه نبودیم.

 

آغاز مطالعات احداث باند مورب فرودگاه مشهد

مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی، حمل و نقل و ترافیک استانداری خراسان رضوی از آغاز مطالعات احداث باند مورب فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد خبرداد.
مهدی سالیانی در گفت و گو با خراسان رضوی، با تصریح بر این که احداث باند سوم یا همان باند مورب فرودگاه مشهد به کاهش آلودگی های هوایی و صوتی این کلان شهر کمک می کندو از چندین سال قبل در دستور کار دولت بوده، افزود: هفته گذشته جلسه ای با حضور معاون شرکت فرودگاه های کشور دراین باره برگزار ومقرر شد تا برخی موارد از جمله میزان تحصیل حریم مورد نیاز و الزامات آن و همچنین میزان کمک آن به حل مشکل آلودگی هوا و آلودگی صوتی مشهد بررسی و مطالعه شود. وی ادامه داد: همچنین در همین جلسه موضوع توسعه فرودگاه مشهد در وضعیت فعلی یا پیشبرد طرح انتقال فرودگاه طی دهه های آتی نیز بررسی شد اما فعلا بحثی که مطرح شده این است که ایجاد باند مورب در جهت کاهش آلودگی های شهری در دستور کار قرار گیرد.
مدیرکل دفتر فنی استانداری افزود: قرار است کارگروهی متشکل از تمام دستگاه های اجرایی مرتبط با این موضوع اعم از شرکت فرودگاه ها، استانداری، شهرداری و آستان قدس، موضوع را در دست بررسی قرار دهند و جمع بندی آن را به مراجع مربوط ملی اعلام کنند. البته شرکت ملی فرودگاه ها مطالعات کاملی در این باره انجام داده و نتایجی در خصوص ایجاد این باند و این که در چه زاویه و در چه مقیاسی احداث شود باید ارائه شود و با توجه به این نتایج، کارگروه قرار است مطالعات خود را انجام دهد و در اسرع وقت نتیجه را اعلام کند ا ما هنوز زمانی برای شروع عملیات عمرانی این پروژه تعیین نشده است.

 

درخواست استاندار برای همکاری بانک مرکزی در مسئله پدیده

 

استاندار خراسان رضوی در دیدار با دبیر کل بانک مرکزی خواستار استقرار نماینده آن بانک در استان و نیز
همکاری و مشارکت بیشتر  در مسئله  پدیده شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری ، علیرضا رشیدیان افزود : حضور این نمایندگان در استان ها می تواند نظام تعاملی این مجموعه با بخش های مختلف دولتی و خصوصی و عمومی را تقویت کند در عین آن که می تواند نظارت بر عملکرد بانک ها و پیاده سازی سیاست ها را هم به شکل بهتری اعمال کند.وی در ادامه با بیان این که پول های سرگردان در استانی چون خراسان رضوی کم نیست ، اظهار کرد : مشکل نبود بازارهای مالی است که باید راه اندازی شود و مسیر ورود به این بازارها هم شفاف و روشن باشد.استاندار همچنین با اشاره به وضعیت موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز که طی دولت های گذشته شکل گرفت ، افزود : بروز چالش ها و بحران های این موسسات در این دولت به ویژه خراسان رضوی نمودی گسترده یافت که تلاش شد به خوبی مدیریت شود.وی بیان کرد : هم اکنون پیگیر آخرین مسائل شرکت پدیده هستیم که با توجه به وجود بیش از 75 هزار سهامدار خرد این مجموعه و شرایط خاص آنان ، در پی جذب سرمایه گذار هستیم که با خرید این خرده سهام ها گره از مشکل این جمعیت باز کند.وی از بانک مرکزی خواست در این زمینه با استان همکاری و مشارکت بیشتری کند تا مشکل پدیده حل شود.
دبیر کل بانک مرکزی هم در این دیدار با استقبال از پیشنهاد استاندار خراسان رضوی مبنی بر تقویت تعاملات و استقرار نمایندگی در استان ها افزود : راهی جز حضور در استان ها نداریم زیرا گاه اتفاقاتی روی می دهد که در صورت وجود نمایندگی به خوبی قابل مدیریت است اما در نبود این نمایندگی مسائل تشدید می شود.
محمود احمدی برای حل مشکل سهامداران پدیده هم اعلام آمادگی و اظهار کرد: هر امکانی برای کمک به حل این مشکل وجود داشته باشد پیگیری و اقدام می کنیم .

 

طرح تفصیلی محور غرب مشهد سریع تر ارائه شود

استاندار خراسان رضوی روز پنج شنبه این هفته نیز برنامه بازدید خود از صنایع و واحدهای تولیدی استان را در پی گرفت و بعد از آن نیز در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید شرکت کرد. به گزارش ایرنا، علیرضا رشیدیان در این نشست با اشاره به تصمیمات اخذ شده برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی محور غرب مشهد اظهار کرد: شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی استان موظف هستند هر چه سریع تر طرح تفصیلی منطقه مربوط را به کمیسیون ماده پنج قانون شهرداری ها ارسال کنند تا پس از تصویب طرح، صاحبان واحدهای تولیدی مستقر در غرب مشهد بتوانند واحدهای خود را جابه جا کنند.
 

 

شهرآرا؛

ماجرای باند مزاحم

آلودگی‌های صوتی و زیست محیطی ناشی از پروازهای متعدد فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد در جایگاه دومین مسیر پرتردد پروازی کشور بعد از فرودگاه مهرآباد، مدت‌هاست که به عنوان یکی از مهم‌ترین پلان‌های در دست بررسی مسئولان عمرانی استان قرار گرفته است و با این حال به دلیل وجود معارضات زیادی که بر سر راه این پروژه قرار دارد، هنوز کار تغییر باند فرودگاه مشهد روی کاغذ مانده است.
بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باند جدید فرودگاه قدیمی مشهد از طرفی به‌سمت جاده سرخس و ازسمت‌دیگر به طرف بزرگ‌راه شهید کلانتری امتداد پیدا می‌کند و همین جانمایی است که پای این باند فرضی را به اراضی آستان قدس در مزرعه نمونه و همچنین جاده پرماجرای «محمدآباد» باز می‌کند و موضوع ساخت‌و‌ساز جدید در این محدوده را با پیچیدگی‌هایی همراه می‌سازد. این موضوع در حالی است که ١٧‌ماه از موافقت اولیه شرکت فرودگاه‌های کشور با آستان قدس رضوی برای تخصیص ٧٠٠‌هکتار زمین برای توسعۀ فرودگاه مشهد با هدف ایجاد باندهای جدید و تغییر مسیر خطوط پروازی می‌گذرد.
پس از اینکه سال گذشته وزارت راه و شهرسازی به صورت رسمی آب پاکی را روی دست مدافعان جابه‌جایی فرودگاه مشهد به کیلومترها دورتر از این شهر ریخت، بحث احداث باند سوم به عنوان جایگزینی برای انتقال، قوت گرفت و ذهن مدیران مربوط در این بخش را بیش از پیش درگیر پروژه جدید کرد. شاید به دلیل اهمیت همین موضوع باشد که جلسه دو روز گذشته معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی درباره مسائل فرودگاه مشهد را خیلی‌ها امیدی بر کلید‌خوردن احداث باند سوم این مجموعه قلمداد کرده‌اند.
در این رابطه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری به عنوان یکی از اعضای جلسه مذکور در گفت‌وگو با شهرآرا گفت: احداث باند سوم فرودگاه مشهد مستلزم همکاری‌های بین بخشی و پیگیری‌هایی است که باید در راستای پیشرفت کاری انجامشود.

 

پدیده پشت چراغ قرمز بورس

تاکنون پیامک‌های بسیاری از سوی سهام‌داران شرکت پدیده برای صفحه «تریبون شهر» ارسال و به دفعات نیز به مشکلات سهام‌داران این شرکت پرداخته‌‌شده است و پیگیر مطالبات آنان بوده‌ایم. اما بررسی‌های میدانی شهرآرا حاکی از به نتیجه نرسیدن و حل نشدن مشکل سهام‌داران پدیده است. عباسی، از این شرکت در گفت وگو با شهرآرا می‌گوید: پولم را در جایی سرمایه‌گذاری کرده‌ام که کسی تمایل به خرید سهام آن ندارد. مدتی از آغاز مشکلات پدیده گذشت، اتفاقات مثبتی افتاد اما اکنون مسئله فروش سهام برایمان بزرگ‌ترین مشکل است. مدیران پدیده باید به فکر ایجاد پشتوانه‌های لازم مادی و حقوقی برای حل این مشکل باشند. صدری سهام‌دار دیگر پدیده نیز می‌گوید: قرار بود مدیران پدیده در سفر اخیر هیئت دولت به استان جلساتی را با وزرای مربوطه داشته باشند اما تا کنون نتیجه این جلسه به سهامداران اعلام نشده است.
حسینی، از دیگر سهام‌داران پدیده نیز با بیان اینکه نمی‌دانیم چرا هنوز سهام شرکت توسعه و ابنیه، وارد بورس نشده است؟ اظهار می‌کند: مدیران پدیده چه زمانی می‌خواهند مقدمات این کار را فراهم کنند تا مشکلات سهام‌داران این شرکت رفع شود.

چشم‌اندازی مثبت
مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز در پاسخ به مشکلات مطرح شده به خبرنگار شهرآرا می‌گوید: اکنون سهام شرکت ابنیه و ساختمان پدیده در سامانه «سناپ» قابل خرید و فروش و نقل‌ و‌ انتقال است. ابوالفضل انتظاری اظهار می‌کند: که شرکت ابنیه و ساختمان سهامی‌خاص محسوب می‌شود و نقل و انتقال و خرید و فروش سهام آن به طی‌کردن سیکل بورس نیازی ندارد اما خرید و فروش سهام شرکت توسعه به دلیل عام بودن سهامش باید از طریق فرمول بورس انجام شود که نیازمند پذیرش رسمی و باز شدن نماد پدیده در بورس است. وی درباره زمان پذیرش رسمی سهام شرکت توسعه در بورس می‌افزاید: فرمول بسیار سخت بورس برای پذیرش شرکت‌های سهامی عام و از طرفی مشکلاتی که پرونده‌های مربوط به پدیده از نظر حسابرسی و شفافیت‌های مالی داشته است، کار را مشکل کرده اما با حمایت‌هایی که دستگاه‌های حاکمیت از گروه شرکت‌های پدیده دارند چشم‌انداز خوبی برای رسمی شدن پذیرش ما در بورس به‌وجود آمده است. وی خاطرنشان می‌کند: قیمت معاملاتی سهام پدیده نسبت به چند ماه گذشته افزایش ٢۵٠درصدی داشته است اما این رقم تا قیمت مدنظر سهام‌داران فاصله زیادی دارد. مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز با اشاره به سفر اخیر هیئت دولت به استان نیز اظهار می‌کند: رئیس‌جمهور به مجموعه‌های بانکی و پولی دستور داد در قالب طرح توجیهی که پدیده برای آن‌ها فراهم می‌کند اعتباری برای پشتیبانی از سهام پدیده تخصیص دهند. انتظاری ادامه می‌دهد: در همین راستا طرح توجیهی پشتیبانی از قیمت معاملاتی سهام شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز را تهیه و به استانداری ارسال کردیم و استانداری نیز جلسه‌ای با بانک‌ها برگزار کرد که طبق آن، بانک‌ها موظف شدند این موضوع را از اداره مرکزی خود در تهران پیگیری کنند. وی گفت: افرادی که شرایط اعسار داشته و به پول نیاز داشته باشند می‌توانند در این قالب، سهام خود را فروخته و رفع نیاز کنند.
وی درباره انتقاد برخی سهام‌داران مبنی بر نبود مشتری برای سهام پدیده نیز توضیح می‌دهد: درصدد هستیم از کانال‌های مختلف، نقدینگی لازم یا بازارگردان و سرمایه‌گذار را وارد بازار خرید و فروش سهام کنیم تا هم خرید و فروش اتفاق بیفتد و هم قیمت معاملاتی، رشد خود را داشتهباشد. 

 

انتهای پیام/