بهروز بنیادی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، در خصوص وضعیت قرارداد fatf در مجلس اظهار داشت: در حال حاضر اجرای قرارداد fatf در مجلس شورای اسلامی مطرح نیست.

وی با بیان اینکه 4 لایحه این قرارداد از سال ها پیش مطرح شده که برخی از آن‌ها در مجلس گذشته تصویب شده و دو لایحه باقی مانده آن در این مجلس مورد بحث و بررسی قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: Fatf در حدود 40 توصیه دارد که کشورهایی که به دنبال عضویت در آن هستند بایستی این لایحه ها را مورد تصویب قرار دهند.

 

پذیرش یا عدم پذیرش قرارداد Fatf برای ایران تفاوت چندانی ندارد

نماینده مردم خلیل آباد، کاشمر و بردسکن در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه یکی از لایحه های fatf بحث جلوگیری از تأمین منابع مالی تروریست است، تصریح کرد: لوایح fatf در کمیسیون های تخصصی مربوطه بررسی شده و بخشی از آن در این مجلس مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه روز گذشته این لوایح در کمیسیون امنیت ملی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و طی چند روز آینده وارد صحن مجلس خواهد شد، اذعان کرد: پیوستن یا نپیوستن به این طور قرارداد های بین المللی که در رأس آن‌ها کشورهای اقتصادی قدرتمند قرار دارند و به نوعی گردش مالی بازار جهان را به نوعی مدیریت می کنند برای ما تفاوت آن چنانی نمی کند.

بنیادی با بیان اینکه اگر به این قرارداد بپیوندیم به بخشی از معیارهایی که آن‌ها دارند هرچند که بخواهیم برخی از بندها را تبصره بزنیم و قبول نکنیم باید ناخودآگاه آن ها را بپذیریم، عنوان کرد: اگر به آن‌ها ملحق نشویم بهانه هایی که از قبل داشتند و اتهاماتی که به ایران در مباحث مختلف وارد می کردند ممکن است به همان ادامه بدهند.

 

اگر اروپایی ها تضمینی در مسائل اقتصادی ندهند، پذیرش fatf مشکلات را بیشتر می کند

وی با بیان اینکه عجله ای برای پذیرش Fatf نداریم مخصوصاً امروزه که مسئله برجام به این مرحله رسیده است بایستی با صبر و حوصله با این مسئله برخورد شود، تشریح کرد: الآن تصمیم گیری در خصوص Fatf ضروری نیست، با صبر و حوصله باید فضای جهان را رصد کنیم تا ببینیم کشورهای اروپایی تا چه میزان می توانند در مباحث اقتصادی به ما تضمین بدهند.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه اگر این کشورها تضمین خوبی را در مباحث اقتصادی بدهند شاید پذیرش Fatf خیلی برای ما سخت نباشد، بیان کرد: اگر قرار باشد که آن‌ها هم هیچ تضمینی ندهند و قرارداد Fatf پذیرفته شود ناخودآگاه مشکلات خود را بیشتر می کنیم.

وی همچنین در ادامه تأکید کرد: مجلس باید زمان بیشتری را صرف کند و اجازه دهد چند هفته ای این مسئله مسکوت بماند تا ببینیم دستگاه دیپلماسی ما چه کاری را پیش می برد و به چه نتیجه ای با کشورهای اروپایی خواهد رسید.

 

شورای امنیت سازمان ملل، تروریستی بودن یک گروه را مشخص می کنند نه آمریکا

بنیادی در خصوص اینکه آمریکا و برخی کشورها سپاه را نوعی گروه تروریستی می دانند، ابراز کرد: ایران بخصوص سپاه، بسیج و سپاه قدس از ابتدا در بحث تروریست مورد اتهام وارد شده است و طبق کنوانسیون، گروه های تروریستی را باید شورای امنیت سازمان ملل تعریف کند و صرف اعلام آمریکا نیست.

نماینده مردم خلیل آباد با بیان اینکه شورای امنیت سازمان ملل و کشورهایی که در آن حضور دارند گروه های تروریستی را مشخص می کنند، افزود: شورای امنیت تا به امروز سپاه را به عنوان یک گروه تروریستی را مشخص نکرده و این اتهاماتی است که تنها آمریکا در سطح جهان وارد می کند و به همین دلیل باید با صبر بیشتری روی این مسئله تأمل کنیم.

وی در پایان با اشاره به اینکه تا به امروز که ایران عضو قرارداد fatf نبوده اتفاق خاصی رخ نداده است، خاطرنشان کرد: نباید عجله کرد و چند هفته ای صبر کنیم تا خروجی دیپلماسی که در سطح کشورهای اروپایی، چین و روسیه برقرار شده مشخص شود و بر اساس آن خروجی در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش قرارداد اقدام کنیم.

انتهای پیام/