به گزارش صبح توس؛ حمید صالحی، دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای خراسان رضوی گفت: به  علت شدت آلاینده های هوا تردد خودروهای شخصی پلاک زوج  فردا در مشهد ممنوع است اما خودروهای امدادی و ناوگان حمل و نقل عمومی این امر مستثنی هستند.

صالحی در پایان جلسه کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوا و گردو غبار استان به خبرنگار ما افزود : پلیس راهور هم از تردد  همه خودروهای بدون معاینه فنی جلوگیری می کند.

وی گفت: بر اساس پیش بینی ها در روز پنجشنبه آلاینده ها در مشهد افزایش  می یابد وهوای مشهد در وضع بنفش  و اضطرارقرار می گیرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: منشا این آلودگی ذرات گرد وغبار موجود در هواست که از صحرای قره قوم و کانون بحران هرات به این سمت منتقل شده و هوای مشهد را متاثر کرده است.

صالحی با اشاره  به ایجاد شرایط اضطراری دیروز هوای مشهد  و تشکیل جلسه با هدف کاهش آلودگی هوا در استانداری  گفت: بر اساس تصمیمات در این جلسه  و با هدف کاهش تردد ناوگان حمل و نقل عمومی، فاصله تردد قطارهای شهری به  5 دقیقه کاهش می یابد و  همه اتوبوس های ناوگان اتوبوسرانی مشهد در زمان حضور در پایانه ها موظف به خاموش کردن خودرو هستند.

وی گفت : در کنار تاخیر دوساعته در شروع فعالیت ادارات و تعطیلی دوساعت زودتر از موعد بانک ها ونیز تعطیلی مدارس و مهد کودک ها طی امروز و فردا مصوب شد؛  همه فعالیت های ورزشی  امروز در محیط باز و  فردا در همه فضاهای سرپوشیده و روباز ممنوع  باشد.

دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای خراسان رضوی گفت: بر این اساس شهرداری از  همه فعالیت های عمرانی که موجب تشدید آلودگی ها در سطح شهر می شود جلوگیری می کند و همه  تاسیسات شن و ماسه در شمال و شرق مشهد طی امروز و فردا تعطیل  است.

صالحی افزود:مصرف سوخت مایع در همه  نیروگاه های مشهد  در روزهای پایانی هفته ممنوع است .

محمد مقدوری در این جلسه که برنامه اولیه دستگاه های اجراییبرای کاهش 50 درصدی الودگی هوای مشهد مقدس مطرح شد؛ گفت: برنامه های پیشنهادی کوتاه، میان و بلند مدت ادارات و نهادها برای تحقق نیاز به تکمیل شدن و اولویت بندی دارد. 

وی تاکید کرد: باید کمیته ای متشکل از دفتر فنی استانداری، محیط زیست و دستگاه ارائه دهنده پیشنهاد؛ موارد تکمیلی را تهیه و ارائه کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی با اشاره به ضرورت تخصیص ردیف بودجه برای کاهش آلودگی هوای کلانشهر مشهد مقدس در قانون بودجه سنواتی؛ ابراز امیدواری کرد: اقدام مساعد برای این مهم صورت بگیرد. 

بر اساس اعلام استانداری خراسان رضوی همچنین طی امروز و فردا همه مراکز آموزشی تعطیل خواهند بود به جز امتحاناتی که به صورت هماهنگ و سراسری برگزار می شود؛ تصمیم گیری در بحث تعطیلی دانشگاهها اطلاع رسانی خواهد شد.

از همه شهروندان خواسته شده است: در این شرایط نهایت همکاری را داشته باشند و جز موارد اضطراری از منزل خارج نشوند و در صورت نیاز به حضور در شهر از ماسک های مناسب استفاده کنند.

گروه های حساس چون بیماران تنفسی ، قلبی و عروقی ،خردسالان و سالمندان در سطح شهر تردد نکنند.

هوای مشهددیروز با شاخص کیفیت بنفش در شرایط اضطرار قرار  داشت.

واحدهای سیار اورژانس  از دیروز در نقاط پرتردد شهر  مستقر شده اند.

انتهای پیام/