عبدالمجید شیخی در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ با تأکید بر اینکه متأسفانه دولت دوازدهم تمام تخم‌مرغ‌هایش را در سبد برجام گذاشت، اظهار کرد: سیاست اعتماد به دشمن یک سیاست از قبل شکست خورده است که دولت نباید آن را دنبال کند.

 

شگرد آمریکا و اروپا در برجام خلع ید ایران است

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه اروپایی‌ها هم دست‌کمی از آمریکا ندارند، افزود: شگرد آمریکا و اروپا در برجام این است که ایران را خلع ید کنند و زمان را از ما بگیرند، همچنان که تأسیسات ما را تعطیل کردند و هیچ بهره‌ای هم به کشور نرسید.

 

وی تصریح کرد: هزینه کردن برای ادامه برجام با اروپایی‌ها بی‌نتیجه است و گره ای نیست از مشکلات ما که بخواهد به دست آمریکا و یا اروپایی‌ها باز شود.

 

آمریکا و اروپا از سال ۲۰۰۸ دچار بحران اقتصادی و رکود شدید شده‌اند

شیخی اظهار داشت: آمریکا و اروپا از سال ۲۰۰۸ به بعد دچار بحران اقتصادی و رکود شدید هستند و فرانسه در حوزه اقتصادی امروز به هم ریخته است و در واقع این‌ها امتیازی ندارند که بخواهند به ما هم بهره‌ای برسانند.

 

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه گره ای کشور فقط به دست خودمان باز می‌شود، بیان کرد: منابع بانکی باید به سمت بخش حقیقی اقتصاد گسیل شود و بایستی دروازه ورود کالاهایی را که حتی به لحاظ دانش و فناوری توان تولیدشان را داریم و هنوز به مرحله بالفعل نرسیدند را ببندیم و به بنگاه‌های دانش‌بنیان مأموریت بدهیم که سنگ بنای تولید این کالاها را بگذارند.

 

وی با تأکید بر اینکه باید فراروی نفت را آغاز کنیم، عنوان کرد: باید از خام فروشی نفت جلوگیری کرده و از امکانات موجود برای فراوری نفت استفاده کنیم.

 

بانک جامع اطلاعاتی از حساب‌های بانکی به اصلاح «کربنکینگ» باید ایجاد شود

شیخی تصریح کرد: باید یک بانک جامع اطلاعاتی از حساب‌های بانکی به اصلاح «کربنکینگ» ایجاد کنیم تا بتواند نظام گمرکی، نظام مالیاتی و نظام پولی را در شبکه بانکی نظم و انسجام ببخشد و در واقع بتوانیم از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم که اگر این اتفاق بیفتد نیازی به فروش یک قطره نفت هم نداریم و منابع دولت از همین عدم فرار مالیاتی تأمین می‌شود.

 

کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: دولت باید انواع حمایت‌ها را در بخش حقیقی اقتصاد پیاده کند و تجدید ساختاری در نظام اداری صورت بگیرد و معاونت‌های تخصصی دستگاه‌های متولی بخش کشاورزی، صنعت، معدن، بازرگانی، نفت و پولی و مالی باید کارشان خلق تشکل‌های اقتصادی باشد و این تشکل‌ها به روش‌های مختلف حمایت شوند تا بتوانند در نظام بازار اولاً تشکیل و فعال شوند و بعد در بازار رها شوند تا بتوانند رقابت کنند.

 

منابعی که در بخش دلالی هستند، اجازه نمی‌دهند منابع به بخش حقیقی اقتصاد تزریق شود

وی ادامه داد: با سیاست‌های کنونی که در بخش تجاری داریم، عملاً هیچ ظرفیتی از بازار را اجازه نمی‌دهیم که جاذب تولید داخل باشد؛ منابعی که در بخش دلالی، پول بازی و سفته‌بازی و واردات هستند، اجازه نمی‌دهند که منابع به بخش حقیقی اقتصاد تزریق شود.

 

شیخی تأکید کرد: با این ولنگاری در مدیریت بازار به‌خصوص در بخش تجارت و بازرگانی و حاشیه‌های سود سرسام‌آور در بخش تجاری، به‌هیچ‌عنوان بخش حقیقی تولید کالاهای صنعتی و کشاورزی اجازه رشد و نمو پیدا نمی‌کنند و کسی سراغ سرمایه‌گذاری در تولید داخل نمی‌رود.

 

این استاد دانشگاه اظهار داشت: اگر بتوانیم منابع را از بخش دلالی در نظام بانکی جمع کنیم و به بخش تولید بدهیم، دیگر نیازی به سرمایه‌گذاری خارجی نداریم.

 

حجم نقدینگی در این دولت چهار برابر افزایش یافته است

وی با تأکید بر اینکه حجم نقدینگی در این دولت چهار برابر افزایش یافته است، افزود: معلوم می‌شود که این نقدینگی در بخش تولید هزینه نشده است که مدام صنعتگران ما فریاد می‌زنند که کمبود نقدینگی داریم و در واقع این منابع به بخش دلالی رفته‌اند.

 

شیخی در پایان با اشاره به اینکه بایستی از زیر سلطه دلار و یورو خارج شویم، بیان کرد: دولت باید به سراغ مبادلات پولی دوجانبه و چندجانبه برود و یا به‌صورت تهاتری با کشورهای مختلف با بستن قراردادها به‌صورت تجارت باستانی عمل کند.

انتهای پیام/