به گزارش صبح توس؛ امیر سرتیپ دوم ستاد رضا آذریان ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار داشت: اگر امروز کشور ما از یک قدرت بالا برخوردار است و به آن افتخار می‌کند به برکت رهبری‌های عالمانه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و حمایت و ایستادگی یکپارچه مردم و رزمندگان بوده است.

وی افزود: کشور ما در شرایطی که انقلاب تازه شکل گرفت درگیر جنگی نابرابر شد و رزمندگان دفاع مقدس با دست خالی افتخارات و برتری‌های بزرگی را رقم زدند که یکی از شاخص‌ترین‌های آن فتح خرمشهر بود.

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال‌شرق نزاجا با تاکید بر اینکه به فرموده مقام معظم رهبری بزرگترین وظیفه رزمندگان جنگ تحمیلی و اصحاب رسانه بیان خاطرات و واقعیات دوران جنگ تحمیلی برای نسلی که آن دوران را تجربه نکرده بوده است، خاطرنشان کرد: امروز به برکت امام رضا(ع) کشور ما امن‌ترین نقطه جهان است و هیچ دشمنی جرات نفوذ ندارد و تمامی اتفاقات اخیر دشمنان هم تنها یک ایجاد یک عملیات روانی بوده و در عمل جرات نفوذ ندارند.

آذریان تصریح کرد: هدف اصلی صدام و رژیم بعثی عراق سرنگونی انقلاب تازه شکل گرفته ایران بود و بابت این هدف هزینه‌های زیادی اعم تجهیز نظامی، تامین نیروی انسانی و غیره را داشت اما در آخر ناکام ماند و حتی گفته بود که اگر ایران خرمشهر را بگیرد کلید بصره را تحویل ایرانی‌ها خواهم داد.

وی تاکید کرد: در عملیات بیت‌المقدس چهار قرارگاه تشکیل شد که هر یک مسئولیت سنگینی را برعهده داشتند و مدت زمان طرح‌ریزی عملیات هم بسیار کوتاه بود، اما در زمانی بسیار کوتاه افتخاری بسیار بزرگ را رقم زدند.

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال‌شرق نزاجا ضمن اشاره به لشکرهای فعال نزاجا در عملیات بیت‌المقدس، گفت: لشکرهای 77، 92، 16 و 21 نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به همراه 4 تیپ مستقل، 5 گردان مهندسی، یک گردان پل‌گذار و 3 پایگاه هوانیروز و نیروهای هوایی و دریایی این ارگان نظامی نقش بسیار پررنگی را در عملیات بیت‌المقدس ایفا کردند، عملیاتی در 13 رجب و همزمان با ولادت حضرت علی(ع) و با رمز یا علی بن ابیطالب(ع) آغاز شد و با یاری امیر مومنان به پیروزی رزمندگان اسلام ختم شد.

آذریان گفت: شهید صیاد شیرازی از فرماندهان شاخص عملیات بیت‌المقدس بود، کسی که خبر آزادسازی خرمشهر را به امام خمینی(ره) اعلام کرد و و شهید خرازی هم یکی دیگر از فرماندهان شاخص آن عملیات بود و تمامی فرماندهان عملیات بیت‌المقدس متفق‌القول خبر گذر از پل و آزادسازی خرمشهر را با افتخار به ملت ایران اعلام کردند و نماز شکر به جماعت اقامه شد و شعار خرمشهر، خونین‌شهر، شهر خون و قیام آزاد شد.

وی افزود: عامل اصلی پیروزی در عملیات بیت‌المقدس اعتقاد و خداباوری رزمندگان اسلام بود که 48 ساعته خرمشهر را از عراق پس گرفتند و در این عملیات 19414 نیروی عراقی اسیر شدند و 18614 نفر هم کشته و زخمی شدند و حتی جلسات فوق‌العاده در منطقه خلیج فارس تشکیل شد که فکر راه و چاره‌ای برای خروج از این بحرانی که برایشان به‌وجود آمده بود باشند و به واقع رژیم صدام درمانده شده بود.

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال‌شرق نزاجا با تاکید بر اینکه ما نیروهای مسلح  و سربازان ولایت وظیفه داریم که هر روز آماده‌تر از روز قبل باشیم، بیان کرد: همیشه دست سپاه و ارتش در دست هم خواهد بود و دشمن نمی‌تواند از 2 دست را از هم جدا کند و یک صدا می‌گوییم ارتشی و سپاهی یک لشکر الهی هستند.

سردار عباس شاملو، فرمانده تیپ 18 جوادالائمه(ع) نیز در این نشست اظهار داشت: دشمن در زمان انقلاب صحبت از انحلال ارتش سر می‌داد و امروز صحبت از انحلال سپاه سر می‌دهد، اما ارتش و سپاه همیشه در کنار هم و در مسیر ولایت حرکت می‌کنند.

وی افزود: دشمن به قصد نابودی ایران جنگ را در خفا آغاز کرد و اکنون هم آن را آشکار کرده و در آن زمان از 26 کشور اسیر گرفتیم و اعتراض ایران این بود که داریم با عراق می‌جنگیم یا با جهان؟. خوزستان قلب تپنده اقتصاد ایران بود و به همین جهت این نقطه از کشور را برای جنگ انتخاب کردند.

فرمانده تیپ 18 جوادالائمه(ع) با اشاره به اینکه عملیات بیت‌المقدس یکی از موفق‌ترین عملیات‌های مشترک در دوران جنگ تحمیلی بود، گفت: برنامه‌ریزی‌های عملیات آزادسازی خرمشهر از آغاز تا پایان در 24 شبانه‌روز به‌طول انجامید و خود آن عملیات در 4 شبانه‌روز با موفقیت انجام شد.

شاملو تصریح کرد: شهید صیادشیرازی و سرلشکر رضایی در زمان‌های خاص جنگ که شهید و مجروح زیادی را داده بودیم برای ادامه یا قطع عملیات با امام خمینی(ره) مشورت کردند که ایشان فرمودند اراده دشمن ضعیف است و با توکل به خدا و توسل به ائمه اطهار(ع) این مسیر را ادامه دهید و قطعاً پیروز خواهید بود.

وی تاکید کرد: امروز مهمترین نکته مورد تاکید وحدت میان عموم مردم و مسئولان است و تا زمانی که این وحدت باشد دشمن راهی برای نفوذ پیدا نخواهد کرد.

فرمانده جهادی عملیات بیت‌المقدس نیز گفت: اوج وحدت در دوران 8 سال دفاع مقدس در عملیات بیت‌المقدس مشاهده شد، عملیات مشترکی که با حضور پررنگ نیروهای سپاهی، ارتشی، بسیجی و جهادی اجرا شد.

محمود شهیری‌پارسا افزود: جنگ تحمیلی جدای از توطئه‌های دشمنان، رهنمودهای امام راحل(ره) را هم داشت و ایشان فرمودند یک دزدی سنگی را انداخته و با آرامش کامل آن را کنار می‌گذاریم و با پیام آرام امام خمینی(ره) تمامی رزمندگان اسلام در مسیر شکست رژیم صدام انرژی مضاعف گرفتند.

وی افزود: توکل بر خدا، توسل بر ائمه اطهار(ع) و عشق و ارادت به امام راحل(ره) در رزمندگان اسلام موج می‌زد و در عملیات بیت‌المقدس که منجر به فتح خرمشهر شد اهواز، آبادان، حمیدیه، سوسنگرد و هویزه هم از آتش دشمن در امان ماندند.

مسئول کانون سنگرسازان بی‌سنگر با بیان اینکه فتح خرمشهر سیلی محکمی بر صورت دشمنان ایران بود، خاطرنشان کرد‌: نیروهای جهادی خراسان در این جنگ افتخارات بسیاری رقم زدند و جهاد سازندگی خراسان شهدای زیادی در این راه تقدیم کردند که شهیدان رضوی و ساجدی جزو شهدای شاخص جهادی این عملیات بودند و از دیگر شخصیت‌های شاخص جهادی آن عملیات می‌توان از سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نام برد.

شهیری‌پارسا گفت: اوج وحدت در دوران 8 سال دفاع مقدس در عملیات بیت‌المقدس مشاهده شد، عملیات مشترکی که با حضور پررنگ نیروهای سپاهی، ارتشی، بسیجی و جهادی اجرا شد و در فتح خرمشهر تمامی این گروه‌ها نقش‌آفرین بودند و با همین وحدت می‌توانیم پیروز جنگ تمام عیار اقتصادی کنونی هم باشیم.

انتهای پیام/