اسماعیل بشری در گفتگو با صبح توس؛ ضمن اشاره به خروج آمریکا از برجام و اعلام دولت در خصوص ادامه آن با اروپا، اظهار کرد: برجام یک توافق هفت جانبه میان برخی از کشورها از جمله ایران و آمریکا بود که متأسفانه همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد آمریکا از آن خارج شد.

 

وی افزود: خروج آمریکا بدون دلیل محکمه پسند به یک‌باره بود و این موضوع در متن برجام نیز قید شده است که اگر کشوری به آن اعتراض داشت باید به هیئت در نظر گرفته‌شده برساند اما واکنش ترامپ به این موضوع کاملاً بی‌اهمیت بود.

 

کارشناس مسائل اروپا با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام صرفاً خروج یک کشور نبوده است، گفت: آمریکا علاوه بر خروج از برجام ضمن وضع تحریم‌های سنگین علیه ایران سایر کشورها را نیز وادار به خروج و عدم پایبندی به توافقات طی شده در برجام بکند و ایران را تحریم کند.

 

وی ادامه داد: کشورهای اروپایی ظاهرا اصرار دارند که برجام باید حفظ شود و منطق عینی نشان‌دهنده این است که آمریکا در اقلیت است اما در روابط بین‌الملل این منطق ریاضی جوابگو نیست و درواقع آمریکا بر اروپا اثرگذار است.

 

بشری با بیان اینکه کشورهای اروپایی متحد امریکا و ازنظر امنیتی و اقتصادی تحت تأثیر او هستند، بیان کرد: روابط سیاسی و تجاری کشورهای اروپایی بسیار فراوان است به‌ویژه اینکه کمپانی‌های بزرگی که قرار بود در ایران سرمایه‌گذاری کنند مقر اصلی‌شان در آمریکا بوده است.

 

وی تصریح کرد: بسیاری از صنایع اروپایی پیوندهای محکمی با اقتصاد آمریکا دارند لذا اروپایی‌ها نیز در برابر آمریکا بسیار تأثیرپذیرند و در بحث برجام اروپا به آمریکا وفادارتر از ایران خواهد بود.

 

کارشناس مسائل اروپا با بیان اینکه قاعدتاً کشورهای اروپایی بر منافع اقتصادی‌شان تکیه‌دارند، تأکید کرد: کمپانی‌های کشورهای اروپایی علاقه‌ای به از دست دادن سودهای کلانی که از معاملات تجاری با آمریکا می‌برند ندارند تا به سودهای کمی که از معامله با ایران می‌برند برسند لذا قابل اعتماد نیستند.

 

انتهای پیام/