بیژن عبدی در گفتگو با صبح توس؛ ضمن اشاره به نوسانات قیمت دلار و ارتباط عبور از این مشکل با  خرید کالای ایرانی اظهار کرد: بخشی از کالاهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود که می‌تواند به اقتصاد داخلی کمک کند اما بخش‌هایی نیز وجود دارد که نیاز به واردات وجود دارد.

 

وی افزود: ازجمله آن‌ها ماشین‌آلات و مواد اولیه است، منطق در اقتصاد این است که تا امکانش هست در بخش فناوری، تولیدات برویم به سمت اینکه اگر در داخل منابع معدنی وجود دارد به سمت فرآوری آن‌ها برویم.

 

مدیر کمیته راهبردی اقتصاد مقاومتی رسانه ملی با تأکید بر اینکه برخی از موادی که در داخل تولید نمی‌شود باید از خارج وارد شود، گفت: لذا زمانی که دلار گران شود هزینه تمام‌شده را افزایش می‌دهد و این سبب ضربه و فشار اقتصادی بر مردم می‌شود که باید توسط دولت برنامه‌ریزی شود.

 

وی ادامه داد: اگر مردم عزیز در مواردی که کالاها نمونه مشابه داخلی آن وجود دارد استفاده کنند، تولید ملی رونق یافته و وابستگی کشور به دلارهای نفتی کاهش پیدا خواهد کرد و شاید دیگر از رکود و بی‌ثباتی اقتصادی در کشور اثری باقی نماند.

 

عبدی با تأکید بر اینکه این موضوع یک برنامه جامع و منطقی نیاز دارد، بیان کرد: متأسفانه برنامه‌ها و سیاست‌های دولت‌ها افراط‌وتفریط است و هیچ‌گاه با منطق شفافی حرکت نکرده‌ایم و می‌بینیم که دستگاه‌های دولتی در مقابل کالاهایی که ارزش ورود ندارند نمی‌ایستند.

 

وی تصریح کرد: لذا این بی‌تدبیری باعث ناراحتی تولیدکنندگان داخلی می‌شود، آیا دولتی که مصوبه می‌دهد، گمرکی که اجازه ورود به کشور می‌دهد نمی‌تواند با آن‌ها مقابله کند؟ چرا دولت هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهد؟

 

استاد اقتصاد دانشگاه با بیان اینکه باید در مقابل این واردات بی‌رویه ایستاد و آن را مهار کرد، عنوان کرد: نمی‌شود که ازیک‌طرف مقابل سیاست‌های غلط سکوت کرد و به مردم بگویند کالای داخلی بخرید و این اصلاحات جزو وظایف دولت است.

 

انتهای پیام/