به گزارش صبح توس؛ حجت‌السلام سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در آئین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان که در این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: ماه مبارک رمضان که ماه نزول قرآن، ماه استغفار و نجوای با حضرت حق است.

وی با اشاره به اینکه ماه مبارک رمضان برای همه ما زمینه‌ای برای ظرفیت‌سازی است، متذکر شد:  انجام این ظرفیت‌سازی برای هدایت جامعه و افرادی که در کسوت هادیان جامعه هستند، نیازمند نجوا، ارتباط مضاعف با پروردگار است.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: اگر مدالی بالاتر و برتر از شرح صدر بود، آن را خداوند به برگزیده‌اش اعطا می‌کرد، شرح صدر برای انسانی بوده که در جایگاه هادی و هدایت‌گری قرار دارد و این موضوع بسیار مهم است.

رئیسی با تاکید بر اینکه برای همه انبیاء و برگزیدگان در آیات نورانی قرآن به خودساخته بودن انسان و ظرفیت‌سازی در وی اشاره شده، ادامه داد: بی‌تردید، جامعه‌سازی قرآنی در پرتو خودسازی است، مگر می‌توان جامعه‌سازی قرآنی، نظام‌سازی بر اساس دین و آموزه‌های دین برای افرادی که در خود ظرفیت‌سازی و خودسازی را از طریق قرآن کریم تقویت نکرده‌اند، اتفاق بیفتد.

وی بیان کرد: تزکیه منفی خودستایی و تزکیه مثبت خودستانی است و در جایگاه علم‌آموزی یا علم‌افزایی در حوزه و دانشگاه باید خودستانی کرد، چراکه اگر خودستانی صورت نگیرد، انسان دچار خودستایی می‌شود و هم خود و هم جامعه را دچار آسیب می‌کند.

تولیت آستان قدس رضوی یادآور شد: عالمان معظم و دانشگاهیان فرهیخته، اساتید بزرگ ما هستند، وقتی که ما بر سر سفره نورانی آنها نشسته‌ایم، درس می‌آموزیم، آنها کسانی بودند که  همواره نجوای با خدا، ارتباط با امامان و پیشوایان دینی ما، ولایی به‌معنای واقعی و ولایتمداری را در زندگی خودشان پیشه کردند و علت اثرگذاری آنها در جامعه همین است.

رئیسی گفت: امروز نکته بسیار مهم برای هدایت‌گران، مبلغان و اساتید مسئله ضریب نفوذ بوده، به چه میزان ضریب نفوذ داریم، در راس همه اثرگذاری‌ها، مفاهیم عالی که در کلام است، بزرگانی که نفوذ کلام در تاریخ پیدا کرده‌اند، این اثرگذاری به‌هیچ عنوان از پول و امکانات نیست.

وی ادامه داد: امروز همه در دنیا تلاششان این است که ضریب نفوذشان را افزایش دهند، تمام این دستگاه‌های امپراتوری و رسانه‌ای، تمام دانشگاه‌های بزرگ همه و همه به‌دنبال ایجاد ضریب نفوذ هستند و شکل‌ها و محتواها را بر این اساس تغییر می‏‌دهند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: محتوای بسیار بالای فقه، می‌تواند جامعه بشری را اداره کند، این موضوع می‌تواند تمام شئون اجتماعی انسان معاصر را به نحو عالی اداره کند، فقه امام جعفرصادق(ع) می‌تواند زندگی امروز انسان معاصر را اداره کند و اگر کاستی وجود دارد، کار نکردیم یا کار در شان این بخش انجام نداده‌ایم.

رئیسی متذکر شد: تولید علم بر پایه مبانی اصیل که بزرگان ما به‌یادگار گذاشته‌اند و ما بر سر سفره نورانی آنها هستیم، باید برای تغذیه فکری و مبتنی بر همان اصول باید باشد.

وی تاکید کرد: با توجه به مشخص بودن مبانی اصیل ائمه اطهار (ع)، هرگونه پژوهش و خلاقیت نباید از این مبنا خارج شود، مبانی قوی، مستحکم و پابرجا است.

انتهای پیام/