به گزارش صبح توس؛ زنده سوزی در جاده های استان، خطر بیکاری 500 کارگر، ابهام در اجرای طرح مالیات برخانه‌های خالی، اکران کالای ایرانی در بیلبوردهای شهری، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان؛

زنده سوزی در جاده های استان

 

ساعت 3بامداد از قوچان به سمت درگز درحال حرکت هستم. در 40 کیلومتری درگز تریلی که درآتش می سوزد توجه ام را جلب می کند. با راننده تریلی در حالی که به شدت گریه می کند روبه رو می شوم. درخواست کمک می کند. اول فکر می کنم تنها تریلی آتش گرفته است اما راننده می گوید که یک دستگاه پژو با راننده اش درزیر تریلی درحال سوختن است. به هیچ وجه نمی شود به تریلی نزدیک شد. با آتش نشانی نوخندان تماس می گیرم. متاسفانه وقتی آتش نشانی می آید چیزی باقی نمانده وهمه چیز سوخته است. این ها بخشی ازاظهارات یکی ازشاهدان تصادف پژو با تریلی در جاده درگز - قوچان است که راننده پژو درآتش می سوزد.
طی یک هفته گذشته شاهد وقوع دو حادثه تصادف جاده ای درمحورهای مواصلاتی استان بودیم که هر دو حادثه منجربه آتش گرفتن خودروها وسوختن دو سرنشین وزخمی شدن سه نفردیگر شد. آن چه دراین دو حادثه قابل تامل است این که به دلیل ضوابط دست وپاگیر برای دریافت اجازه برای خروج آتش نشانی ازشهر وبُعد مسافت ونداشتن ایستگاه های آتش نشانی جاده ای نیروهای آتش نشانی زمانی به مکان حادثه رسیدند که همه چیز سوخته بود.
به گزارش خراسان رضوی، حادثه تصادف تریلی با کامیون درجاده سبزوار -نیشابور که منجربه سوختن یکی از سرنشینان و زخمی شدن سه نفرشد، باردیگر نشان دهنده وجود خلأ قانونی وساختاری درخصوص اطفای حریق تصادف های جاده ای بود ودرشرایطی که طبق استانداردهای جهانی آتش نشانی باید حداکثر 3دقیقه پس از حادثه درمحل حضورداشته باشد دراین حادثه به گفته مسئولان آتش نشانی سبزوار 20 دقیقه بعد از حادثه، آتش نشانی درمحل حضورداشته واطفای حریق 30 دقیقه زمان برده است!
در این حادثه علاوه بربعدمسافت 50 کیلومتری از شهر سبزوار که طی کردن این مسیر به وسیله خودروهای آتش نشانی زمان بر است، مشکل دریافت اجازه از فرمانداری برای ماموریت خارج از شهر نیز به چشم می خورد وبه نظر می رسد در محورهای مواصلاتی پرتردد استان ایستگاه آتش نشانی نداریم.
 شهرستان سبزوار به دلیل قرارگیری در مسیر عبور زائران امام رضا (ع) یکی از پرترددترین جاده های سطح کشور است و سالانه بیش از 20 میلیون زائر از مسیر سبزوار به مشهد عبور می کنند. به گزارش خراسان رضوی، یکی از مهم ترین مشکلات جاده های سبزوار فقدان ایستگاه های اطفای حریق در جاده هاست. این خلأ در تصادف تریلی با کامیون در کیلومتر 50 محور سبزوار - نیشابور به خوبی مشاهده شد و پس از صدور دستور فرماندارسبزوار دو دستگاه خودروی سنگین و پنج آتش نشان به محل اعزام شدند. نیروهای آتش نشانی سبزوار پس از گذشت 20 دقیقه و طی مسافتی حدود 50 کیلومتر به محل حادثه رسیدند و متأسفانه به دلیل تأخیر دررسیدن آتش نشانان یکی از سرنشینان خودرو به دلیل گیرکردن داخل خودرو زنده زنده در آتش جان خود را از دست داد.
آتش نشانی شهرداری سبزوار اعلام کرد: بر اساس قانون نمی تواند به خارج از حوزه شهری همانند حوادث جاده ای و مناطق روستایی خدمات رسانی کند.
سرهنگ علی فتحی فرمانده پلیس راه سبزوار در این خصوص در گفت وگو با خراسان رضوی  اظهار کرد: مسئولان سازمان آتش نشانی شهرداری سبزوار اعلام کرده اند که بر اساس قانون نمی توانند به خارج از حوزه شهری همانند حوادث جاده ای و مناطق روستایی خدمات رسانی کنند. فرمانده پلیس راه سبزوار با انتقاد از همکاری نکردن سازمان آتش نشانی سبزوار برای خدمات رسانی به حوادث رانندگی بیان کرد: ممنوعیت خدمات رسانی آتش نشانی به خارج از محدوده شهری در سراسر کشور وجود دارد ولی در دیگر شهرها مدیریت شهری با تعامل و همکاری برای اعزام مأموران آتش نشانی برای اطفای حریق و رهاسازی مصدومان حوادث اقدام می کند. وی بابیان این که مکاتبات لازم برای اعزام نیروهای آتش نشانی برای اطفای حریق حوادث با دادستانی، فرمانداری و فرماندهی انتظامی شهرستان سبزوار انجام شده است، تصریح کرد: در نشست شورای تأمین شهرستان سبزوار مطرح شده است که مسئولان اعلام کرده اند هماهنگی های لازم صورت گرفته و نیروهای آتش نشانی به حوادث رانندگی اعزام می شوند ولی متأسفانه فقط بااطلاع فرماندار سبزوار در محل وقوع حوادث حضور می یابند. وی بابیان این که به صورت میانگین سالانه حدود 400 فقره حادثه رانندگی در محورهای سبزوار رخ می دهد، افزود: طی یک سال اخیر چهار فقره حادثه در جاده های سبزوار رخ داده که با حضور نیافتن نیروهای سازمان آتش نشانی سرنشینان خودروها به دلیل حریق گسترده و گیر افتادگی جان خود را از دست داده اند. فرمانده پلیس راه سبزوار افزود: همچنین درگذشته مواردی وجود داشت که نیروهای اورژانس 115 سبزوار چندین بار با سازمان آتش نشانی تماس گرفتند که برای رهاسازی مصدومان حادثه در محل حضور یابند ولی آن ها اعلام کردند به سازمان آتش نشانی ارتباطی ندارد. فتحی ادامه داد: بخش زیادی از خدمات رسانی به مصدومان حوادث رانندگی محورهای سبزوار با همکاری راهداری، اورژانس و هلال احمر انجام می شود ولی در برخی از حوادث محدود به نیروهای آتش نشانی نیاز داریم و متأسفانه به محل اعزام نمی شوند. وی بیان کرد: موضوع ممنوعیت خدمات رسانی نیروهای آتش نشانی به حوادث جاده ای سبزوار از شش ماه گذشته اجراشده و نیروهای امدادرسانی شهرستان سبزوار به دلیل حضورنیافتن سازمان آتش نشانی در خدمات رسانی سریع به مصدومان دچار مشکل شده اند.
سرنشین حادثه برخورد کامیون با تریلی زنده زنده در حریق جان باخت
فرمانده پلیس راه سبزوار با گلایه از تأخیر نیروهای سازمان آتش نشانی دررسیدن به محل حادثه برخورد کامیون با تریلی در کیلومتر 50 محور سبزوار - نیشابور، گفت: در این حادثه نیروهای آتش نشانی زمانی به محل رسیدند که بخش زیادی از این دو خودرو دچار حریق شده بود و سرنشین خودرو زنده زنده در حریق جان خود را از دست داد.
اعزام نیروهای آتش نشانی سبزوار تنها با دستور کتبی فرماندار
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سبزوار نیز بابیان این که ممنوعیت اعزام نیروهای آتش نشانی به حوادث رانندگی جاده ای مطابق استناد قانونی است، افزود: بر اساس قانون حمل ونقل برون شهری خدمات رسانی به مصدومان حوادث رانندگی در موضوعات نجات و حریق با جمعیت هلال احمر است. مهدی احمدی راد افزود: در اساسنامه سازمان آتش نشانی مشخص شده که محدوده خدمات رسانی نیروهای این سازمان در حوزه شهری است و ماموران سازمان آتش نشانی سبزوار تا حریم 10 کیلومتری شهری می توانند خدمات رسانی کنند. وی بیان کرد: در صورت وقوع بحران با دستور کتبی فرماندار سبزوار نیروهای سازمان آتش نشانی به محل وقوع حوادث اعزام می شوند و بر اساس قانون مدیریت بحران دستگاه ها هنگام بحران باید تمامی تجهیزات و امکانات خود را در اختیار مدیریت شهری قرار دهند.

 

خطر بیکاری 500 کارگر

 

 تعطیلی و بیکار شدن 500 نفر سرنوشت واحد بخار نیروگاه فردوسی مشهد است که بنا بود سال گذشته به بهره‌برداری برسد و اکنون پس از دوسال فعالیت تنها 40 درصد پیشرفت عملیاتی داشته است.
چندی پیش تعدادی از کارکنان نیروگاه فردوسی مشهد با ارسال پیامکی به روزنامه خراسان از تعطیلی عملیات ساخت واحد بخار این نیروگاه و تعدیل تعدادی از کارکنان آن خبردادند و خواستار پرداخت حقوق و بازگشت دوباره شان به کار شدند، موضوعی که قطعا با فعال شدن دوباره پروژه ممکن است.
نیروگاه گازی فردوسی مشهد اما در کیلومتر ۱۴ جاده مشهد - قوچان جنب نیروگاه توس قرار دارد و یکی از نیروگاه‌های ایران از نوع گازی با ظرفیت تولید ۹۵۴ مگاوات برق است که شامل ۶ واحد گازی ۱۵۹ مگاواتی، در قالب طرح B.O.O (ساخت، بهره‌برداری، مالکیت) در زمینی به مساحت ۵۲ هکتار ایجادشده است . ساخت نیروگاه فردوسی از سال ۱۳۸۳ با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به ارزش ۴۰۰ میلیارد تومان آغاز شد و کلیه واحدهای آن تا سال ۱۳۸۷ سنکرون (وارد مدار) شده و تا سال ۱۳۸۸ به طور کامل تحویل دایم شدند. از ۳۸۰ میلیون یورو که در این پروژه سرمایه‌گذاری شد، ۱۵۰ میلیون یورو از آن توسط گروه «مپنا» صورت گرفت. اما کلنگ احداث بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی نیروگاه فردوسی با سرمایه‌گذاری ۱۶۰۰ میلیارد تومانی، دهم دی‌ماه 94 با حضور وزیر نیرو ، مدیرعامل گروه «مپنا» و استاندار خراسان رضوی به زمین زده شد و بنا بود دوساله به بهره‌برداری برسد. حالا بعد از گذشت بیش از دو سال و نیم هنوز خبری از بهره‌برداری این بخش نیروگاه نشده است و نیروهای فعال این نیروگاه در حال تعدیل هستند.
برای پیگیری تعطیلی این پروژه نیروگاهی که چیت چیان وزیر سابق نیرو در مراسم کلنگ زنی آن گفته بود :« با اضافه شدن واحد بخار به نیروگاه فردوسی ظرفیت تولید برق آن 480 مگاوات ساعت (1.5 برابر) افزایش پیدا می‌کند این در حالی است که حتی یک متر مکعب گاز اضافه مصرف نمی‌شود که با این وصف می توان از آن به عنوان یک پروژه محیط زیستی یاد کرد» سراغ شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی کشور می رویم.
مپنا تامین مالی نکرده است
مدیر روابط عمومی شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی کشور در خصوص این که چرا با وجود وعده های مطرح شده در مراسم کلنگ زنی این نیروگاه هنوز به بهره‌برداری نرسیده است، به خراسان رضوی می گوید: منابع مالی این نیروگاه توسط سرمایه‌گذار آن یعنی شرکت «مپنا» تأمین نشده به همین دلیل بخش بخار نیروگاه هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.
جعفری درباره تعدیل نیروهای این پروژه و احتمال تعطیل شدن آن نیز اظهار می کند: پروژه را نمی‌توانند تعطیل کنند و موظف هستند این نیروگاه را هرطور شده به بهره‌برداری برسانند اما شاید به دلیل مشکلات تأمین اعتبار بعداً این پروژه تکمیل شود . مسئول استخدام و پرداخت حقوق نیروها نیز شرکت مپناست . این نیروهایی هم که در حال تعدیل شدن هستند، نیروهای تخصصی نیستند .
وی ادامه می دهد :شاید چندماه حقوق کارکنان بخش گاز این نیروگاه پرداخت‌نشده باشد ولی درباره وضعیت پرداخت حقوق و کارکنان بخش بخار اطلاعی ندارم. شاید هم کارگرها را تعدیل کرده و به آن‌ها گفته باشند بعداً که اعتبار به دستمان رسید شما را دوباره جذب خواهیم کرد.
تعدیل نیروها به ما ربطی ندارد
مدیر روابط عمومی این شرکت تصریح می کند: البته ممکن است اگر از این شرکت در خصوص علت به بهره‌برداری نرسیدن این نیروگاه سوال بپرسید، بگویند وزارت نیرو به آن‌ها پول نداده است، با این حال موضوع تعدیل نیروها به خود شرکت مپنا بازمی‌گردد.ساختار مالی این پروژه به‌صورت بیع متقابل بوده یعنی؛ بناست از طریق صرفه‌جویی در مصرف سوخت پول شرکت مپنا پرداخت شود تا نیروگاه به بهره‌برداری برسد به‌هرحال مشکلات بودجه‌ای در کشور زیاد است.
وی بار دیگر تأکید می کند: پرداخت نکردن حقوق یا تعدیل نیرو در شرکت مپنا هیچ ارتباطی با وزارت نیرو ندارد و تعهدات وزارت نیرو در تأمین برق و نیروست این که نیروها چه تعداد باشند یا مپنا به آن‌ها حقوق بدهد یا ندهد در مسئولیت وزارت نیرو نیست.
دولت پول پیمانکارها را یارانه داده است
جعفری ادامه می دهد : دولت از ماه گذشته 190 میلیارد تومان از پول وزارت نیرو را بابت پرداخت یارانه‌ها برداشت کرده است درواقع این اعتبار پول همین پیمانکارها بوده که همین برداشت‌ها باعث شده است ما نتوانیم وجهی پرداخت کنیم.
وی در میان این صحبت هااز احتمالات دیگری هم درباره به سرانجام نرسیدن پروژه این گونه سخن می گوید: ممکن است شرکت مپنا خواسته این نیروگاه را از طریق فاینانس تأمین اعتبار کند و در این مسیر موفق به جذب فاینانس نشده یا اعتباراتش را در نیروگاه دیگری خرج کرده باشد البته این‌ها را باید از خود شرکت مپنا پیگیری کنید و این سخنان بنده تقریبی است.
وزارت نیرو پول ما را نداده است
اما مدیرعامل شرکت بهره‌برداری تعمیراتی مپنا نیز که مدیر پروژه ساخت این سه واحد بخار نیروگاه فردوسی مشهد است درباره به بهره‌برداری نرسیدن پروژه پیشرفت عملیاتی آن را فقط 40 درصد بیان می کند و به خراسان رضوی می گوید:این پروژه قرار بود از طریق بیع متقابل اجرا شود یعنی سرمایه‌گذار باید پول ساخت این نیروگاه را بیاورد و آن را به بهره‌برداری برساند برای همین از وزارت نیرو خواستیم طلب مپنا را از محل فروش بخش گازی نیروگاه بپردازد تا خرج این پروژه کنیم . این پول را ندادند و پروژه تقریباً تعطیل‌شده است و تنها برای دست‌گرمی آن جا حضور داریم.

 

موافقت با درخواست تعطیلی موقت برخی معادن استان

 

جلسه شورای معادن استان که ابتدا و بنا بر دعوت روابط عمومی استانداری قرار بود صبح دیروز برگزار شود، پس از این که اعلام شد این جلسه لغو شده است، بدون حضور رسانه ها برگزار شد .
به گزارش ایرنا رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این نشست گفت: 847 معدن در استان مجوز بهره برداری دارند که از این تعداد 120 معدن تعطیل هستند و از بین معادن تعطیل شده 50 واحد درخواست تعطیلی موقت یک تا سه سال دارند.
راضیه علیرضایی، علت درخواست تعطیلی موقت معادن را داشتن معارض محلی یا زیست محیطی و توقیف پروانه معادن برای صندوق توسعه و ضمانت ذکر کرد.
در این نشست با درخواست تعطیلی موقت برخی معادن استان موافقت شد.
در خور ذکر است علیرضا رشیدیان نیز با تاکید بر این که به متقاضیان معادن فاقد توجیه اقتصادی مجوز برای فعالیت های معدنی داده نمی شود، گفت:وضعیت معادن تعطیل شده استان باید بررسی شود تا معادنی که قابلیت برگشت به کار دارند، دوباره فعال شوند.
برای واحدهای معدنی دارای مشکل و در معرض تعطیلی نیز باید کلینیک تخصصی معادن شامل گروهی از افراد متخصص مانند آن چه برای بخش صنعت استان راه اندازی شد، ایجاد شود.
وی با تاکید بر اقتصادی شدن کار معادن در استان اظهار کرد: برای شبکه و خوشه سازی در بخش معادن باید ماده معدنی به عنوان ماده اولیه در عرصه فراوری قرار گیرد و زنجیره صنایع معدنی در استان از محل استخراج تا فراوری، کامل شود.
یادآور می شود  معاون دادستان مرکز استان روز سه شنبه در گفت و گو با خراسان رضوی با تاکید بر این که برداشت‌های غیرمجاز از معادن، جرم مشهود به‌حساب می‌آید و نیروی انتظامی موظف به برخورد و تعطیلی محل برداشت است، گفته بود: ظاهرا همکاری خوبی بین نیروی انتظامی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان وجود ندارد بنابراین طی مکاتبه ای با این دونهاد، مهلت یک‌ماهه به آن‌ها داده شد تا تمامی محل‌های برداشت غیرمجاز در محدوده شهر مشهد را تعطیل کنند.
قاضی محمد بخشی محبی در این گفت و گو افزود:بازدیدهای صورت گرفته نشان می دهد در جاده های بوفالو ، فردوسی و شمال مشهد در مجاورت کوه‌های هزار مسجد، محل‌های برداشت مواد معدنی به‌صورت غیرمجاز وجود دارد .
بعد از به اتمام رسیدن این‌یک ماه، درصورتی‌که در محدوده شهر مشهد شاهد برداشت غیرمجاز از معادن باشیم، با توجه به دستور دادستان، برای احقاق حقوق عامه، شخص رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

 

پاداش یک میلیاردی فیفا در یک قدمی«پدیده»و«مشکی پوشان»

 

در شرایطی که 28 روز دیگر بزرگ ترین رویداد ورزشی جهان آغاز می شود؛با اعلام اسامی مسافران اولیه فوتبال ایران به جام جهانی 2018روسیه و قرار گرفتن نام"محمدرضا خانزاده" در فهرست35 نفره "کارلوس کی روش"،حالا باشگاه های"پدیده"و "مشکی پوشان"در آستانه دریافت جایزه میلیارد تومانی ازسوی فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا)قرار گرفته اند.موضوعی که به صورت "اختصاصی" توسط خبرنگار ما پیگیری شده و امروز، جزئیات آن تقدیم شما می شود.
مشهد، سکوی پرتاب دوباره"خانزاده"به تیم ملی
"محمد رضا خانزاده دارابی"متولد30 دی ماه(در برخی منابع21 اردیبهشت)1370 در تهران، اولین بار توسط "فرهاد کاظمی"در نخستین حضورش به عنوان سرمربی تیم مشکی پوشان به عنوان مدافع، جذب تیم های خراسانی شد.
او که با قد 188سانتی متر، دانش آموخته رشته عمران است،قبل از مشکی پوشان، سابقه حضور در تیم های : راه‌آهن شهرری،پرسپولیس تهران ،ذوب‌آهن اصفهان،فولاد خوزستان و همچنین تیم‌های ملی زیر ۱۷ ، ۲۰ ، ۲۲ سال و تیم ملی بزرگ سالان فوتبال ایران را داشت.البته زمانی که وی به تیم مشکی پوشان پیوست،دچار افول زیادی بود،به شکلی که"کارلوس کی روش"که او را با تیم ملی به جام جهانی 2014برزیل برده بود؛مدت ها بود دیگر خانزاده را به تیم ملی دعوت نمی کرد.
محمد رضاخانزاده به محض پیوستن به تیم مشهدی در این باره گفت: متاسفانه در یکی دو سال قبل از پیوستنم به مشکی پوشان، اتفاقاتی افتاد که مانع پیشرفت فوتبالی من شده و مسائلی پیش آمد که به فوتبال من، ضربه زد. اما اکنون تمام تمرکز خودم را گذاشته ام تا بازهم به اوج برگردم و قصدم این است که از مشهد، دوباره به تیم ملی فوتبال برسم.
به گزارش خبرنگار ما،"خانزاده"در زمان حضوردوساله اش در مشکی پوشان، یکی از معدود بازیکنانی بودکه با رفت و آمد سرمربیان متعدد، جایگاه ثابتش را در این تیم از دست نداد.
 البته او در مقطعی که"خداداد عزیزی"سرمربی مشکی پوشان بود،در آستانه پیوستن به یک تیم سوئدی قرارگرفت که تاخیر وتعللش در ارسال مدارک،باعث شد تا در تیم مشکی پوشان ماندگار شود.
نکته جالب توجه، دعوت نشدن خانزاده به تیم ملی در زمان حضورش در جمع مشکی پوشان (باوجود بازی های موثرش به عنوان دفاع وسط در ترکیب تیم مشهدی)بود.
مهاجرت به"پدیده" و دعوت دوباره به تیم ملی
این بازیکن تهرانی،سرانجام در فصل گذشته(لیگ هفدهم)از تیم"مشکی پوشان"جدا و راهی تیم"پدیده خراسان"شد.در فصلی که تیم "پدیده"با جذب بازیکنان خوبی مثل:خلعتبری،قاضی،گردان و...نمایشی تحسین برانگیز در نیم فصل نخست داشت،رشد بازی های"خانزاده"(بیشتر درپست مدافع متمایل به راست وگاه نیز دفاع وسط) به چشم آمد.با این حال تنها ملی پوش دعوت شده از جمع باشگاه های خراسانی،همچنان"اکبر ایمانی"از تیم پدیده بود تا این که "کارلوس کی روش"پس از آزمودن بسیاری از مدافعان،با توجه به بازی های خوب"خانزاده"در پدیده و آشنایی و سابقه قبلی،برای اولین بار دو بازیکن از تیم"پدیده" را به تیم ملی دعوت کرد
(خانزاده وایمانی). باجداشدن ایمانی از پدیده در نیم فصل وحضورش در تیم ذوب آهن، "خانزاده" تک ملی پوش پدیده شد و البته پس از یک حضور کوتاه مدت در اردوی تیم ملی با یک مصدومیت بی موقع(از ناحیه دست)مواجه شد .اما بازی های خوبش در بازگشت چنان بود که " کی روش" را مجاب کرد در فاصله کمتر از سه ماه تا جام جهانی، در دو بازی مهم تدارکاتی(با سیرالئون و تونس) به وی بازی بدهد تا"خانزاده" یکی از گزینه های حضور در جام جهانی 2018 لقب گیرد. این ها در حالی بود که حتی بازی در پرسپولیس، نیز هرگز این مدافع پرتلاش را به چنین رویایی نزدیک نکرده بود."محمدرضا خانزاده "مدافع تیم پدیده که 4گل برای تیمش در لیگ هفدهم به ثمر رساند، به خوبی از فرصت پیش آمده استفاده کرد و در بازی با"سیرالئون"،اولین گل خود در عرصه ملی را نیز ثبت کرد تا اکنون درجمع 35بازیکنی قرار گیرد که اسامی آن ها توسط سرمربی تیم ملی اعلام شده است. ذکر این نکته نیز ضروری است که درمیان بازیکنان خط دفاع دعوت شده به تیم ملی ،تنها چهار بازیکن در لیست کی‌روش برای جام جهانی روسیه، جام جهانی 2014 در برزیل را هم تجربه کرده‌اند که عبارت اند از: سیدجلال حسینی، محمدرضا خانزاده، پژمان منتظری و مهرداد بیت آشور و بقیه نفرات از جمله محمدانصاری، ووریا غفوری، رامین رضاییان، مرتضی پورعلی‌گنجی و ... اولین حضور جهانی خود را تجربه می‌کنند.
رمز گشایی از ماجرای جایزه میلیاردی فیفا
اما ماجرای جایزه فیفا چیست؟واقعیت این است که فدراسیون جهانی فوتبال، علاوه بر پرداخت پاداش به فدراسیون هایی که تیم‌هایشان به جام جهانی صعود کرده‌اند، پاداشی هم برای باشگاه‌ها در نظر می‌گیرد(این جایزه به طور مستقیم برای باشگاه ها در نظر گرفته شده و ربطی به پاداش انفرادی بازیکنان ندارد.) آن دسته از باشگاه‌هایی که در جام جهانی بازیکن داشته باشند، بابت حضور بازیکنانشان در جام جهانی پاداش دریافت می‌کنند که مجموع این پاداش ها ۲۰۹ میلیون دلار (حدود ۹۰۰ میلیارد تومان) است.بررسی های دقیق تر"خراسان رضوی" نشان می دهد،فیفا پاداش ۲۰۹ میلیون دلاری خود را بین باشگاه‌های تمام بازیکنان ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی تقسیم می‌کند. به این ترتیب که عضویت هر بازیکن در باشگاه‌های دوسال آخر منجر به حضور در جام جهانی، بررسی شده و براساس مدت زمان حضور بازیکن در هر باشگاه، این پاداش به باشگاه‌ها تعلق می‌گیرد. هر کدام از ۳۲ تیم جام جهانی می‌توانند ۲۳ بازیکن نهایی داشته باشند و در مجموع باشگاه‌های ۷۳۶ بازیکن از پاداش ۲۰۹ میلیون دلاری فیفا منتفع خواهند شد.

 

شهرآرا؛

نان‌گران‌برای‌کارگران

تمام روشنایی‌های دنیا، به یک مهتابی بالای سرش و کورسوی نور از لابه‌لای در خلاصه شده است. ٩سال تمام را روی تخت گذرانده، با دست‌هایی که از کار افتاده‌اند و پاهایی که بعد از ١١‌عمل جراحی، توان ایستادن 
ندارند. 
یک تکه گوشتِ بی‌حرکت، تمام سهمش از زندگی در سال‌های جوانی‌اش شده است. با لکنت‌زبانی که بعد‌از حادثه در محیط کار سراغش آمده، از رنج‌های تمام‌نشدنی می‌گوید. «حامد» ٩سال پیش، از داربست ساختمانی در‌حال ساخت در وکیل‌آباد مشهد سقوط کرد.
«جواد»، کارگر دیگری است که همانند حامد، ایمن‌نبودن کار، بلای جانش شد و از یک قدمی مرگ عبور کرد. چهار سال پیش، در یک صبح بهاری، جواد، سارای بازیگوشش را در آغوش گرفت و قول داد عصر که از سر کار برگشت، پدر و دختر دست‌در‌دست هم تا پارک محله بروند و سارا دل سیر، تاب و سرسره بازی کند، اما آن عصر روز بهاری هیچ‌وقت نرسید. دست‌های پدر برای همیشه سر کار جا ماند و آرزوی سارا هم برای نوازش و لمس دست‌های پدر و در آغوش‌گرفتنش، جایی در خاطرات کودکی‌اش ماند. دست‌های پدر، در دستگاه پرس کود، گیر کرد و تا ساق دستش 
قلم شد.
سرنوشت «مهدی» با این کارگران آسیب‌دیده فرق داشت. صبح، مادر کت و شلوار دامادی‌اش را تنش کرد تا برای کوتاه‌کردن شلوار، خودش پای چرخ خیاطی بنشیند. مهدی رفت و دیگر بازنگشت. 
زندگی‌اش با اتصال برق، برای همیشه از جریان ایستاد. مادر آن روز با حوصله شلوار را اندازه کرد و دوخت، اما هر‌چه چشم به در دوخت، خبری از مهدی نشد. فقط چند روز تا شب دامادی‌اش مانده بود که تدارکات عروسی، برای مجلس عزایش 
خرج شد. 
حاج‌خانم‌عباسی همین یک پسر را داشت و یک عمر با خیاطی و خون و دل‌خوردن‌، بزرگش کرده بود. سه‌سال از این حادثه گذشته است، اما وقتی سراغ مادر رفتیم، گریه امان نداد تا چون و چرای حادثه اتصال برق و پرت‌شدن پسر از ارتفاع حین کار را برایمان
تعریف کند.
چراغ زندگی «علیرضا» هم مثل مهدی، در اوج جوانی با یک حادثه تلخ در محیط کار برای همیشه خاموش شد، با این تفاوت که از شب دامادی او یک‌سال‌و‌نیم گذشته و تازه پدر شده بود. سقوط دستگاه بالابر مصالح، مهدی را از زندگی‌ ساقط کرد و نوعروس یک‌ساله ماند با نوزادش.
قصه این کارگران به همین چند تراژدی ختم نمی‌شود. صحبت از داستان غم‌انگیز فوت و آسیب‌دیدگی کارگران و آمار زیاد حوادث ناشی از کار است که نه فقط خانواده این چند نفر را، بلکه تنها در سال گذشته خانواده ٧٩٠کارگر ایرانی را داغ‌دار کرد. آمار آسیب‌دیدگی هم بماند زیرا از چند‌هزار‌نفر در سال هم گذشته‌است. بین این فوتی‌ها، ۵٢‌کارگر خراسانی بودند و آمار آسیب‌دیدگان جزئی و شدید، بیش از هزار نفر.
در ادامه، پای صحبت برخی خانواده‌های کارگران آسیب‌دیده و فوتی نشسته‌ایم که زخم‌‌دیده این معضل هستند. 
﷯ 
٩سال رنج
انتهای سیدی، اولین مقصد ماست که برای شنیدن صحبت‌های خانواده «حامد»، راهی شده‌ایم. در خانه را مادر به رویمان می‌گشاید. حامد روی تخت‌افتاده و با پلک‌زدن، گویی خوشامد می‌گوید. دست‌هایش تاخورده روی قفسه سینه‌اش بی‌حرکت هستند. پاها نحیف‌تر از بالا‌تنه شده‌اند و قدرت ایستادن ندارند. حامد هوشیاری کامل دارد، اما بخشی از عصب‌هایش از کار افتاده است؛ برای همین زبانش را یارای سخن‌گفتن نیست. شمرده‌شمرده و با لکنت زبان صحبت می‌کند. با کمک مادرش، کم‌و‌بیش حرف‌هایش را متوجه می‌شویم.مادر کنار تخت نشسته است و بین حسرت و اندوه از روز حادثه تعریف می‌کند: ٩سال پیش، پسرم در یک ساختمان چهار‌طبقه بنّایی می‌کرد که از داربست افتاد. یک سال و دوماه در کما بود. بعد از کما، تازه عمل‌های جراحی دست‌ها و پاهایش شروع شد. ١١بار عمل شده است، اما باز هم نه دست‌ها و نه پاهایش توان حرکت ندارند. سه وعده غذایش را مثل یک بچه دهانش می‌دهم، برای دستشویی لگن زیر تختش می‌گذارم. ٩سال افتادن روی تخت ‌کم نیست. چند بار زخم بستر گرفت و هر بار چندین ماه طول کشید تا خوب شد. یک مادر مگر چند سال زجر کشیدن و افتادن فرزند در بستر بیماری را می‌تواند طاقت بیاورد؟
﷯ 
عروسم پای مرد علیل ماند
بغض مادر می‌ترکد. بین اشک‌هایش، از دردهای نا‌تمام زندگی پسرش بعد‌از سقوط از داربست و آسیب‌دیدگی‌اش می‌گوید: همسرش چهار‌ماهه باردار بود که این اتفاق افتاد. حالا نوه‌ام کلاس دوم ابتدایی است. همه سال‌ها پدرش را در بستر بیمار دیده. خدا را شکر عروس خوبی داشتیم. می‌توانست پای مرد علیل نماند و دنبال زندگی‌اش برود، اما در این زندگی با این همه رنج ماند و برای فرزندش مادری می‌کند. هفته‌ای چند روز هم مراقبت از حامد را عهده‌دار 
شده است.
﷯ 
از عهده هزینه‌های درمان بر‌نمی‌آییم
مادر این کارگر بین صحبت‌هایش از هزینه‌های درمانی کارگران آسیب‌دیده و پاسخ‌گو نبودن بیمه هم گلایه می‌کند و می‌گوید: دکتر مدام فیزیوتراپی برای پسرم تجویز می‌کند، اما یک جلسه، دو جلسه و یک هفته دوهفته نیست که بتوانیم از عهده این مخارج بربیاییم. هر جلسه ۵٠‌هزار‌تومان هزینه دارد و باید او را هفته‌ای سه‌بار فیزیوتراپی ببریم. نمی‌توانیم از عهده این مخارج برآییم؛ به‌همین‌دلیل خودمان در خانه دست و پاهای پسرم را ورزش می‌دهیم تا وضعیتش از این بدتر نشود.
چند فنر بسته‌شده به تخت را نشانمان می‌دهد که ابداع خودشان برای انجام حرکات فیزیوتراپی در خانه است.
او در پاسخ به این سوال که، «مگر هزینه‌های درمان را کارفرما بعد از حادثه سقوط از داربست تقبل نکرده است؟»می‌گوید: پسرم بیمه تأمین اجتماعی بود. برای همین او را بعد از حادثه به بیمارستان فارابی برده بودند که هزینه‌ای ندارد یا حداقل هزینه را دریافت می‌کنند. یک‌سال و دو‌ماه در همین بیمارستان در کما بود. در این مدت، کارفرما پیگیر حالش بود و می‌گفتند اگر هزینه‌ای دارد، پرداخت می‌کنند. اما حالا ٩سال گذشته است. کدام کارفرما حاضر است تا پایان عمر، خسارت درمان کارگرش را پرداخت کند؟ از‌طرفی بیمه نیز همراهی نمی‌کند. فقط برای عمل‌های جراحی و داروها از بیمه استفاده می‌کنیم، اما هزینه یک‌روز‌در‌میان فیزیوتراپی با مبلغ زیاد را پرداخت نمی‌کند.
﷯ 
دست‌هایی که برای همیشه قطع شدند
نشانی بعدی، منزل «جواد»، کارگر سی‌و‌دو‌ساله آسیب‌دیده‌ای است که دو دستش را در محیط کار از دست داده است. این کارگر در یکی از شرکت‌های صنعتی مشهد، پشت دستگاه پرس کود مشغول به کار بود که ناگهان دست‌هایش در دستگاه گیر کرد و قطع شد. این حادثه تلخ به سه سال قبل برمی‌گردد که هم دست‌های جواد از بین رفتند، هم توانایی‌اش را برای کار تا آخر عُمر از دست داد. او می‌گوید: حتی کارهای ساده را هم با دست‌های قطع‌شده‌ام نمی‌توانم انجام بدهم، چه برسد به کاری که بخواهم از آن همانند گذشته نان زن و بچه‌ام را دربیاورم. به غیر از کار، این حادثه، خیلی از آرزوهایم را هم با خودش دفن کرد. حتی دست بچه‌هایم را نمی‌توانم در دست بگیرم. از انجام کارهای عادی مثل رانندگی، نوشتن، برداشتن وسایل و‌... هم برای همیشه محروم شده‌ام.
﷯ 
با اصرار امضا گرفتند که شکایت نکنم
بین صحبت‌های این کارگر از رنج‌ها و دردهایی که می‌کشد، گلایه‌هایش از کارفرما هم، کم نیست. او می‌گوید: بعد‌از گیر کردن دست‌هایم بیهوش شدم و وقتی چشم‌هایم را باز کردم، روی تخت بیمارستان بودم. وکیل شرکت در همان حال ناخوشم به بیمارستان آمد و اصرار کرد که یک‌سری برگه را امضا کنم. آن موقع حالم خوب نبود و گیج داروهای مُسکن بودم. با وعده‌هایی که به نقل از رئیس شرکت داد، برگه‌ها را امضا کردم. 

 

سرویس‌دهی ویژه اتوبوس‌رانی در ماه رمضان

مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد از اجرای طرح ویژه سرویس‌دهی اتوبوس‌رانی با آغاز ماه مبارک رمضان خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، علی‌اصغر نیشابوری با بیان اینکه در ایام ماه مبارک رمضان قبل از آغاز اذان مغرب تمام خطوط به منظور سرویس‌دهی مطلوب به شهروندان با اختصاص اتوبوس کافی تقویت می‌شوند، افزود: ساعت سرویس‌دهی خطوط در ایام ماه مبارک رمضان طبق روال روزهای عادی تا ساعت ٢١:٣٠ است. وی اضافه کرد: با آغاز ماه مبارک رمضان، برنامه‌ریزی لازم برای سرویس‌دهی به‌موقع اتوبوس‌ها به‌ویژه در ساعات قبل از اذان مغرب انجام شده است تا شهروندان برای رسیدن به افطار با مشکل روبه‌رو نباشند. نیشابوری ادامه داد: با توجه به این برنامه‌ریزی، در خطوط پرتراکم، از دو ساعت مانده به افطار، سرفاصله زمانی اتوبوس‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی مشهد تصریح ‌کرد: بعد از تخلیه ایستگاه‌ها در راستای اجرای طرح، به مدت ٢٠ دقیقه سرویس‌دهی موقتا قطع می‌شود و پرسنل به صرف افطار اقدام می‌کنند.

 

ابهام در اجرای طرح مالیات برخانه‌های خالی

طرح مالیات بر خانه‌های خالی از خرداد‌ماه اجرا خواهد شد. این خبر روز گذشته در حالی منتشر شد که مشاور مدیرکل اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی اعلام کرد هنوز دستورالعملی مبنی بر اجرای این طرح دریافت نکرده‌اند. بررسی سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد خراسان رضوی پس از استان‌های تهران و اصفهان، با ۱۹۵ هزار واحد مسکونی خالی‌، در رتبه سوم قرار دارد و بیشترین خانه‌های خالی در شهرستان مشهد بوده است. براساس سرشماری سال ١٣٨۵، خراسان رضوی ۵٠ هزار و ٣٢۵ خانه خالی داشته است. این رقم در سال ١٣٩٠ به ١١٠ هزار و ١٣۵ واحد مسکونی رسیده است. بر این اساس، میزان خانه‌های خالی در خراسان رضوی در ١٠ سال، ١۴۵ هزار واحد رشد کرده است، مسئله‌ای که برخی از کارشناسان آن را ناشی از نبود قانونی مؤثر برای جلوگیری از عرضه نکردن واحدهای مسکونی خالی می‌دانند.
دراین‌باره، مشاور مدیرکل اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی با بیان اینکه دو روز قبل از انتشار خبر دریافت مالیات از خانه‌های خالی در رسانه‌ها زمزمه‌هایی درباره منتفی شدن اجرای آن به میان آمده بود افزود: اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی متولی اصلی اجرای این طرح است. پس از ابلاغ به این سازمان و شناسایی خانه‌های خالی، این طرح آغاز خواهد شد. محمد خاکساری افزود: تا این لحظه ابلاغیه‌ای مبنی بر اجرای مالیات از خانه‌های خالی از خرداد به دست ما نرسیده است. روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی استان نیز از دریافت نکردن ابلاغیه‌ای مبنی بر آغاز اجرای این طرح خبر داد و گفت: هنوز هیچ دستورالعملی برای اجرای آن دریافت نشده است.
﷯ 
ورود خانه‌های خالی به بازار رهن و اجاره
با این حال، کارشناس بازار املاک دلیل اصلی اجرای این طرح را ورود خانه‌های خالی به چرخه بازار دانست و گفت: با توجه به نزدیک شدن به فصل اجاره، هدف اصلی این طرح ورود خانه‌های خالی به بازار رهن و اجاره است. به دنبال آن، با اعمال مدیریت بیشتر بر این بازار و افزایش عرضه، احتمال کاهش قیمت وجود دارد. صادق عابدزاده با اشاره به این موضوع که صاحبان خانه‌های خالی بیشتر به فکر سرمایه‌گذاری و فروش در شرایط بهتر هستند گفت: پرداخت مالیات برای این دست افراد زیاد مهم نخواهد بود و این موضوع تأثیر چندانی بر بازار خرید و فروش و قیمت مسکن نخواهد گذاشت.عابدزاده خاطرنشان کرد: طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی سال‌هاست که بر زمین مانده است و علت اصلی آن شناسایی‌نشدنی بودن آن‌ها بود. در حال حاضر، مشخص نیست این مشکل تا چه اندازه‌ برطرف شده است و آیا خالی بودن خانه‌ها به‌درستی تشخیص داده می‌شود یا خیر. وی گفت: طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی‌از‌سکنه اجرایی نخواهد بود زیرا مطمئنا خانه‌های خالی‌از‌سکنه شناسایی‌شدنی نیستند. براساس قانون، در صورتی که مالکان خانه‌های خالی در ‌سال اول شناسایی شوند، از ‌سال دوم خالی بودن، مشمول مالیاتی معادل نصف مالیات بر اجاره خواهند شد. نرخ این مالیات ۱۵‌ درصد، و پایه آن یک‌سوم اجاره واقعی آپارتمان در شهرهاست. 
﷯ 
راه‌اندازی سامانه شناسایی خانه‌های خالی
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن به عنوان دستگاه متولی طراحی سامانه شناسایی خانه‌های خالی در گفت‌وگو با مهر از زمان‌بر بودن اجرای این فرایند خبر داد.
حمیدرضا عظیمیان درباره آخرین وضعیت راه‌اندازی این سامانه گفت: این سامانه در حال طراحی و آماده شدن برای راه‌اندازی است. در حال کار کردن روی زیرساخت‌های طراحی سایت سامانه ملی املاک هستیم. سپس شرکتی که قرار است برنامه‌نویسی آن را انجام دهد کار را به دست می‌گیرد و پس از همه این مراحل، اطلاعاتی را که از دستگاه‌ها و منابع مختلف درباره املاک و مستغلات جمع‌آوری کرده‌ایم یا بعدا جمع‌آوری می‌کنیم در سامانه ثبت خواهیم کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا اخذ مالیات از خانه‌های خالی به‌زودی کلید خواهد خورد اظهار کرد: دریافت مالیات به وزارت راه و شهرسازی ارتباطی ندارد و وزارت امور اقتصادی و دارایی آن را انجام خواهد داد. عظیمیان تأکید کرد: ممکن است وزارت اقتصاد بابت خانه‌های خالی از مالکان آن‌ها با استفاده از اطلاعاتی که خودشان دارند مالیات بگیرد ولی اگر بخواهند بر اساس اطلاعات سامانه ملی املاک از خانه‌های خالی مالیات بگیرند، این سامانه فعلا کار دارد.

 

اکران کالای ایرانی در بیلبوردهای شهری

مدیریت شهری با اختصاص بخشی از ظرفیت تبلیغاتی شهر در قالب بیلبوردها و تابلوها برای معرفی محصولات تولید داخل، گام مهمی در راستای تحقق شعار سال برداشته است. 
روزهای پایانی سال ٩۶ بود که تبلیغ یک محصول ایرانی بر روی شماری از بیلبوردهای تبلیغاتی، انتقاد برخی را به دنبال داشت؛ اگرچه همین افراد، پس از نام‌گذاری امسال به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری، فیتیله انتقادات خود را پایین کشیدند و گام عملی مدیریت شهری را در مسیر تحقق شعار سال، ارج نهادند.
البته این صحبت‌ها در حالی صورت گرفته که شهرداری مشهد نه تنها بر خلاف مصوبات و قوانین شهری عمل نکرده است بلکه این کار را در راستای بهبود سیما و منظر شهری که این روزها به مثابه کارگاهی از ساخت‌و‌ساز قلمداد می‌شود، انجام داده است. 
با همه این‌ها، شهرداری مشهد، حالا مجدد در راستای عمل به نقش خود در تحقق شعار سال و حمایت از کالا و کارگر ایرانی، بستر تبلیغاتی شهر را برای فرهنگ‌سازی در این زمینه و تبلیغ کالاها و محصولات ایرانی آماده کرده است. 
اکنون در برخی از بیلبوردهای شهری، طرح‌های فرهنگی با شعار حمایت از کالای ایرانی اکران شده‌است که از نمونه‌های آن می‌توان به «خرید خودکار ایرانی برابر است با اشتغال چهار هزار کارگر ایرانی» اشاره کرد.
﷯ 
اولویت با کالاهای ایرانی است
مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد در این رابطه به خبرنگار شهرآرا گفت: در راستای نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی، بسترهای تبلیغات شهری با اولویت محصولات تولیدکنندگان داخلی فراهم شده است.
بهروز کیانی افزود: با هدف حمایت از کالای ایرانی و نقش‌آفرینی در تحقق شعار سال، برخی از بیلبوردهای شهری در نقاط مختلف مشهد به معرفی کسب‌و‌کارهای تولید داخل با اولویت تولیدات بومی اختصاص یافته است.وی تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، بسترهای تبلیغات شهری مانند تلویزیون‌ها و بیلبوردها با اولویت محصولات بومی استان در اختیار تولیدکنندگان ایرانی قرار می‌گیرد.مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد با بیان اینکه معرفی کالای ایرانی در بیلبوردهای شهری آغاز شده است، ادامه داد: ظرفیت لازم را برای تبلیغ محصولات تولیدکنندگان داخلی فراهم کرده‌ایم و از این نظر هیچ محدودیتی وجود ندارد.وی گفت: در صورتی که تولیدکنندگان ایرانی برای ارائه تبلیغ و اکران محصولات خود بر روی بیلبوردهای شهری درخواست ارائه کنند، با اولویت نسبت به کالاهای خارجی، بستر لازم برای آن‌ها فراهم خواهد شد.
کیانی تأ‌کید کرد: اولویت سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد اختصاص فضاهای تبلیغاتی به معرفی کالاهای ایرانی است در این راستا مقرر شده در شرایط یکسان، محصولات تولید داخل در اولویت اکران‌های عمومی باشد.
﷯ 
حمایت از کالای ایرانی، وظیفه‌ای همگانی
مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد حمایت از کالای ایرانی را وظیفه‌ای همگانی برشمرد و با تأکید بر لزوم فرهنگ‌سازی در این رابطه گفت: مدیریت شهری برای حمایت از تولیدکنندگان ایرانی با تمام توان پای کار آمده است و در این راستا گام‌های خوبی برای فرهنگ‌سازی استفاده از کالاهای تولید داخل انجام گرفته است.
از آنجا که بخشی از بلیبوردهای شهری برای انجام فعالیت‌های فرهنگی در اختیار معاونت فرهنگی مدیریت شهری قرار گرفته است، با معاون فرهنگی سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد هم گفت‌وگوی کوتاهی داشتیم تا از کم‌و‌کیف فعالیت‌های این مجموعه در راستای ترویج استفاده از کالای ایرانی اطلاع پیدا کنیم.
معاون فرهنگی سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در این رابطه با اشاره به اکران طرح‌های فرهنگی با موضوع حمایت از کالای ایرانی در بیلبوردهای شهری گفت: ۴٩ درصد از بیلبوردهای در اختیار سازمان فرهنگی و اجتماعی، به موضوع ترویج مصرف کالای ایرانی اختصاص یافته است.
محمدحسن مصحفی تأکید کرد: ترویج کالای داخلی و فرهنگ‌سازی برای استفاده از محصولات تولیدکنندگان ایرانی در دستور کار مدیریت شهری قرار دارد.

 

انتهای پیام/