به گزارش صبح توس؛ اولتیماتوم دادستانی درباره معادن غیرمجاز، افزایش 600 تومانی قیمت مرغ طی 2 روز، کمک به مدرسه به نام پول کتاب، طنین نام شهدای مدافع حرم در دانشگاه، بدهی ١٠ میلیاردی بیمه‌ها به هلال احمر، هدررفت‌ آب در چرخ‌های صنایع فرسوده، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان؛

اولتیماتوم دادستانی درباره معادن غیرمجاز

 

 معاون دادستان مرکز استان با تاکید بر این که برداشت‌های غیرمجاز از معادن، جرم مشهود به‌حساب می‌آید و نیروی انتظامی موظف به برخورد و تعطیلی محل برداشت است، گفت: ظاهرا همکاری خوبی بین نیروی انتظامی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان وجود ندارد لذا طی مکاتبه ای با این دونهاد، مهلت یک‌ماهه به آن‌ها داده شد تا تمامی محل‌های برداشت غیرمجاز در محدوده شهر مشهد را تعطیل کنند.
قاضی محمد بخشی محبی با اعلام این خبر، به خراسان رضوی اظهارکرد :هر وسیله‌ای هم که در محل برداشت معادن وجود داشته باشد حتی ماشین‌آلات سنگین  باید مصادره و پرونده کیفری به اتهام تخریب محیط ‌زیست برای بهره برداران غیر مجاز تشکیل شود.
وی بابیان این که در جلسه اخیر رئیس سازمان صنعت و معدن استان با دادستانی، از همکاری نکردن نیروی انتظامی در تعطیلی محل‌های برداشت غیرمجاز محدوده مشهد گلایه شده است، افزود:بازدیدهای صورت گرفته نشان می دهد در جاده های بوفالو ، فردوسی و شمال مشهد در مجاورت کوه‌های هزار مسجد، محل‌های برداشت مواد معدنی به‌صورت غیرمجاز وجود دارد و با توجه به این که سازمان صنعت، معدن و تجارت متولی امور معادن است و نیروی انتظامی نیز اعلام کرده آمادگی کامل برای همکاری با این سازمان  را دارد، لازم است پیگیری جدی تری در این باره انجام شود.
معاون دادستان تصریح کرد: بعد از به اتمام رسیدن این‌یک ماه، درصورتی‌که در محدوده شهر مشهد شاهد برداشت غیرمجاز  از معادن باشیم، با توجه به دستور دادستان، برای احقاق حقوق عامه، شخص رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. همچنین بعد از اتمام مدت یک ماه، همین رویه برخورد برای معادن دیگر استان نیز  اجرا خواهد شد.
وی توضیح داد: برای برخی معادن به‌صورت خاص دستور قضایی صادر شد مانند دو محل برداشت در جاده بوفالو و دو محل دیگر در جاده توس که شخصا معادن محدوده توس را چند ماه پیش تعطیل کردم اما بعد از مدتی، به دلیل همکاری نکردن نیروی انتظامی با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، این معادن دوباره فعال‌شدند .طبق قانون نیروی انتظامی موظف به همکاری در این زمینه است.
بخشی محبی ادامه داد: معادنی هم که دارای مجوز برداشت هستند باید تمامی پیوست های زیست‌محیطی را داشته باشند و اگر بدون این پیوست باشند، در قالب گروه‌های گشت مشترک برای تعطیلی معادنی که شرایط زیست‌محیطی را رعایت نمی‌کنند، اقدام خواهد شد.
معاون دادستان ادامه داد: درگذشته سازمان صنعت و معدن مجوز فعالیت برای معادن صادر می‌کرد و بازرسی محیط‌زیست نظارت چندانی بر فعالیت آن‌ها نداشت و تصور می‌کردند فقط باید بر پهنه‌های چهارگانه خود نظارت کنند که درنتیجه ما شاهد تخریب‌های گسترده در پهنه‌های معدنی استان بودیم. اما به تازگی با پیگیری‌های انجام‌شده این هماهنگی‌ها بیشتر شده و امیدواریم طی ماه آینده  شاهد تعطیلی کامل محل‌های برداشت غیرقانونی مواد معدنی در مشهد باشیم.
بخشی محبی افزود: گام بعدی در برخورد با محل‌های برداشت غیرمجاز مواد معدنی، احیا و مرمت محل‌های برداشت مواد معدنی است. متاسفانه شاهد آن هستیم  که بعد از اتمام دوره فعالیت معادن‌ ، افراد محل را ترک می کنند و برای دریافت مجوز به محل دیگری می‌روند درحالی‌که پسماندها و لاشه‌سنگ های اکتشافات در محل باقی می ماند و چهره محیط‌زیست را به هم می‌ریزد وعلاوه بر این که   باعث تخریب محیط زیست می‌شود،  در آینده یکی از مهم‌ترین منابع حرکت ریز گرد ها در استان خواهد بود به همین دلیل متولیان باید برای ترمیم آن‌ها اقدام کنند.

 

افزایش 600 تومانی قیمت مرغ طی 2 روز

 

بنا بر آن چه در سامانه قیمتی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آمده، قیمت مرغ روز گذشته در مشهد به کیلویی 7900 تومان رسیده که البته معمولاً این قیمت حداقل 200  تومان از نرخ واقعی بازار پایین‌تر است اما  در همین سامانه، روز یک شنبه قیمت هر کیلو مرغ 7400 تومان اعلام‌شده بود که نشان‌دهنده رشد 600 تومانی قیمت مرغ طی دو روز گذشته است.
بااین حال مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی نیز درباره کنترل قیمت‌ها، به  برنامه‌های جدی ستاد تنظیم بازار استان برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی در استان اشاره کرد و به خراسان رضوی گفت: اگرچه بنا بود طرح توزیع اقلام اساسی از 22 اردیبهشت توسط ستاد تنظیم بازار کشور ابلاغ شود اما  به دلیل تأخیر در ابلاغ توزیع کالاهای اساسی در استان، این طرح از بعدازظهر امروز (چهارشنبه) و صبح پنج‌شنبه در استان آغاز خواهد  شد.
جوادی افزود: مراکز توزیع این اقلام متعاقباً اعلام خواهد شد. در این طرح، تخم‌مرغ باقیمت کیلویی 6200 تومان، خرمای درجه‌یک باقیمت 6800 تومان، مرغ منجمد به قیمت 6200 تومان، گوشت قرمز منجمد با قیمت 23 هزار تومان  و دیگر اقلام مانند برنج 2600 و 3900 و5600  تومان،  روغن با 15 درصد تخفیف و شکر به قیمت 2900 تومان توزیع خواهد شد.

 

کمک به مدرسه به نام پول کتاب

 

«دختر و پسرم چند روز پیش وقتی بعد از مدرسه به خانه برگشتند گفتند که مدیرانشان گفته باید تا آخر هفته نفری 70 و دیگری 50 هزار تومان برای کتاب و بیمه سال آینده به مدرسه بیاورند و در غیر این صورت برای سال آینده ثبت نامشان نمی کنند، جالب آن جاست که هیچ برگه ای هم برای دریافت این پول ندادند و موضوع را شفاهی اعلام کردند، می خواهند به اسم پول کتاب،  پول برای کمک به مدرسه دریافت کنند.  حتی آن ها را تهدید کردند که اجازه استفاده از کتاب مستعمل هم ندارند و اگر بخواهند از این کتاب ها برای سال آینده استفاده کنند اجازه نمی دهند سر کلاس بنشینند. مگر صاحب کار من حقوقم را پیش از کار می دهد که آن ها می خواهند هنوز سال تحصیلی تمام نشده پول برای سال آینده بگیرند؟ من ساکن محله شهرک شهید رجایی هستم، کاش مسئولان درکی از وضعیت زندگی مردم داشتند و از مردمی که برای نان شبشان هم درگیر هستند و چندین ماه معوقه دریافت حقوق دارند، پول برای سال آینده نمی گرفتند.»
 موضوع دریافت هزینه به عناوین مختلف توسط مدارس از جمله گلایه های همیشگی والدین در تمامی طول سال تحصیلی است، البته بحث دریافت هزینه برای سال تحصیلی بعد در حالی که هنوز سال تحصیلی جاری تمام نشده است، موضوعی است که کمی تازگی دارد و توسط یکی از این والدین به اطلاع «حرف مردم» روزنامه رسیده است. به همین دلیل و برای پیگیری موضوع با کارشناس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخ گویی به شکایات اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت و گو می کنیم. خدیجه بردبار جاوید ضمن تایید این موضوع که از سمت وزارتخانه بخشنامه ای درخصوص دریافت هزینه کتاب برای سال تحصیلی آینده ارسال شده است، افزود: در این بخشنامه قیمت کتاب های هر پایه نیز ذکر شده است که بر این اساس قیمت کتاب های پایه اول ابتدایی 14هزار و 400 تومان، کتاب های دوم ابتدایی 15هزار و 600 تومان، کتاب های سوم ابتدایی 20هزار و 300 تومان، کتاب های چهارم ابتدایی 20هزار و 400 تومان، کتاب های پنجم ابتدایی 20هزار و 900 تومان و کتاب های پایه ششم ابتدایی نیز 24هزار و 700 تومان است.
وی همچنین با تاکید بر این که دریافت هر گونه هزینه ثبت نام برای سال آینده از دانش آموزان غیر قانونی است، در توضیح هزینه بیمه نیز گفت: آموزش و پرورش از این جهت که هر سال هزینه بیمه و کتاب را همزمان از دانش آموزان دریافت می کند و از طرفی هم هزینه قطعی بیمه هنوز تعیین نشده است، این مبلغ را فعلا به صورت علی الحساب دریافت می کند که این مبلغ برای امسال 7500 تومان و برای سال آینده 10 هزار تومان است و این هم در بخشنامه ارسال شده از وزارتخانه ذکر شده است.
والدین دریافت هر هزینه اضافه ای را اعلام کنند
کارشناس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخ گویی به شکایات اداره کل آموزش و پرورش استان در پاسخ به سوالی درباره ممنوعیت استفاده از کتاب های مستعمل توسط دانش آموزان در مدارس نیز گفت: سیستم آموزشی هر ساله، از زمان اجرای سند تحول بنیادین و سیستم آموزشی 3-3-6، در حال تغییر و تحول است، به طوری که محتوای کتاب ها تغییر می کند و البته حتی اگر براساس همان نظام قدیم بود، به علت این که پاسخ سوالات و تمرین ها در کتاب مستعمل وجود دارد و امکان انجام تمرین ها توسط خود دانش آموزان وجود ندارد، این کار از گذشته ممنوع شده بود و هم اکنون نیز این موضوع شدت بیشتری گرفته است.
بردبار جاوید درباره ادعای شهروند مبنی بر درخواست مدرسه برای دریافت هزینه های 70 و 50 هزار تومان، تصریح کرد: براساس بخشنامه وزارتی، حداکثر هزینه دریافت برای بیمه و کتاب که متعلق به پایه ششم ابتدایی است، 34هزار و 700 تومان است که بر این اساس دریافت هر گونه هزینه اضافه ای بر این میزان تخلف است و از والدین دانش آموزان می خواهیم که این موارد را از طریق شماره تماس 32222103 به اداره ارزیابی عملکرد و پاسخ گویی به شکایات اداره کل آموزش و پرورش استان اطلاع رسانی کنند تا در اسرع وقت موضوع پیگیری شود و در صورت احراز تخلف طبق قوانین برخورد لازم صورت گیرد.

 

افزایش 7.8 درصدی شاخص قیمت کالای خانوار در فروردین

 

جدول  تغییر قیمت کالاها و خدمات مصرفی شهری در فروردین نسبت به اسفندماه حدود 1.5 درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5 درصد و نسبت به 12 ماه منتهی به ماه جاری حدود 7.1 درصد افزایش را نشان می دهد.
بر اساس گزارش مرکز ملی آمار درباره «شاخص قیمت کل کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری و روستایی»  این افزایش در مناطق روستایی به ترتیب؛ 1.4 درصد، 5.6 درصد و 10.6 درصد بوده که درمجموع، این شاخص برای کل استان چه روستایی و چه شهری به ترتیب؛ 1.5 درصد، 5.1 درصد و 7.8 درصد افزایش داشته است. همچنین بر اساس این گزارش، نرخ تورم مناطق شهری استان در سال گذشته حدود 7.5 درصد و برای مناطق روستایی 11.5 درصد و نرخ تورم کل خانوارهای استان در سال 96 برابر با 8.3 درصد بوده است .بالاترین نرخ تورم استانی در سال گذشته مربوط به استان چهارمحال و بختیاری با 11.2 درصد و کمترین آن مربوط به استان‌های اصفهان و بوشهر با 6.8 درصد بوده است. این شاخص برای کل کشور 8.2 درصد بوده که شاخص تورم استان با شاخص تورم کشوری تقریباً برابر است.همچنین نتایج نرخ تورم استانی نشان می دهد، بیشترین نرخ تورم 12 ماهه 1/11 درصد و مربوط به استان لرستان است و کمترین نرخ تورم 12 ماهه 5.6 درصد و مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد است.

 

طنین نام شهدای مدافع حرم در دانشگاه 

 

 اجلاسیه مرکزی دومین کنگره ملی شهدای دانشجو با محوریت شهدای دانشجوی مدافع حرم، دوشنبه گذشته در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد. به گزارش «خراسان رضوی» در این کنگره که با حضور خانواده‌های شهدای دانشجوی مدافع حرم، وزیر علوم، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، جمعی از معاونان وزارت علوم و وزارت بهداشت و مسئولان دانشگاه‌ها برگزار شد، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری شهدا را مصداق آیه شریفه «عند ربهم یرزقون» دانست که ذهن ما خاکیان از درک آن عاجز است. دکتر «منصور غلامی» افزود: کنگره شهدا این فرصت را فراهم می‌کند که در فضای دانشگاهی ذکر و نام شهدا باقی بماند و نور و توان بیشتری به خانواده دانشگاهیان منتقل کند تا چراغ راه ما باشند و از غفلت‌هایی که در هر شرایطی ممکن است بر ما حاکم شود جلوگیری شود. وی خاطرنشان کرد: ما در این کنگره شهدای دانشجو از دانشجویانی یاد می‌کنیم ‌که سنگر دانشگاه را رها کردند و برای دفاع از ناموس، مرز و بوم و اسلام جان شان را  نثار جانان و با خدا معامله کردند. غلامی افزود: شهدای دانشجو الگو و اسو‌ه‌ ایثار هستند و نام دانشجو همیشه آینده روشن و پر از امید و نشاط را با خود به همراه دارد. وی تأکید کرد: در شرایط کنونی  نیاز بیشتری به وحدت، انسجام ملی، تمسک به آموخته‌های دین اسلام و سیره معصومان و ‌پیروی از خط امام راحل و مقام معظم رهبری داریم تا این شرایط را پشت سر بگذاریم و قطعا وعده الهی و پیروزی حق است. وزیر علوم گفت: قطعا همه جوانان ما به خوبی از ظرافت و حساسیت زمانه آگاه هستند و در این برهه از زمان نیز شاهد حماسه آفرینی آنان خواهیم بود.
دانشجویان تا پای جان بر سر آرمان‌ها و اهداف خود هستند
در این مراسم، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز ضمن تشکر و قدردانی از زحمات و فداکاری‌های شهدا و خانواده‌های آنان، شهیدان دانشجو را مایه افتخار دانشگاه و دانشگاهیان قلمداد کرد و گفت: این شهیدان از پشت میزهای خود به پشت خاکریز‌ها رفتند تا به جهان نشان دهند دانشجویان که اصیل‌ترین جزء دانشگاه‌ها محسوب می‌شوند تا پای جان بر سر آرمان‌ها و اهداف خود هستند و همواره موجب افتخار برای کشور خود خواهند بود. دکتر «محمد کافی» با اشاره به این که در این دانشگاه بیش از 35 درصد کارکنان و بیش از 130 عضو هیئت علمی و 2100 دانشجو از ایثارگران و خانواده آنان هستند، برگزاری این کنگره در دانشگاه فردوسی مشهد را مایه افتخار این دانشگاه دانست و افزود: برگزاری این کنگره تا سال‌ها رایحه دل انگیز شهدا را در دانشگاه‌ها طنین‌انداز خواهد کرد و لازم است با شهیدان تجدید عهد و فضا و شرایط لازم را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم و شاهد آن باشیم که روز به روز دانشجویان و جوانان این کشور مایه افتخار و سربلندی میهن خواهند بود و فضای معطر و دلنشینی را در دانشگاه ایجاد خواهند کرد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در این مراسم با تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری کنگره شهدای دانشجو به ویژه دانشجویان، بسیج دانشجویی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اظهار کرد: فرهنگ تشیع و فرهنگ علوی با یاد شهدا و ترویج یاد شهدا تا امروز خود را به این جا رسانده است. حجت‌الاسلام «محمد محمدیان» افزود: ملت ما چهلمین سال انقلابش را در حالی جشن خواهد گرفت که چهل سال، پنجه در پنجه قدرت‌های دنیا‌انداخت و همچنان مقاوم ایستاده و به راه خودش ادامه می‌دهد و نتیجه این مقاومت آن شد که آمریکا به عنوان ابرقدرت دنیا با متحدان اروپایی و منطقه‌ای‌اش گفتند، حاکمیت سوریه باید در اختیار تکفیری‌ها قرار گیرد اما شکست خوردند و این‌گونه بود که ابرقدرت دنیا نتوانست در مقابل حسینیان بایستد. دکتر «محمدجواد نیک روش» رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود. همچنین، «سید حمیدرضا برقعی» از شاعران آیینی و «مجید اخشابی» از خوانندگان کشور، قطعاتی را اجرا کردند.
در ادامه این مراسم از خانواده‌های شهیدان «صادق عدالت» از آذربایجان شرقی، «سعید شبان» از آذربایجان غربی، «هاشم دهقانی نیا» از اردبیل، «مرتضی زارع» از اصفهان، «محمد اینانلو» از البرز، «رسول خلیلی» از تهران، «مصطفی صدرزاده» از تهران، «محمد جاودانی» از خراسان رضوی، «حسن قاسمی دانا» از خراسان رضوی، «فیروز حمیدی زاده» از خراسان شمالی، «صالح ابو نشطان» از یمن، «سید عمار موسوی» از خوزستان، «محمد حسین حمزه» از سمنان، «حمید قاسم پور» از فارس، «عبدالصالح زارع» از قم، «علی عظیمی» از کرمان، «محسن زورقی» از گرگان، «مهدی کوچک زاده» از گیلان، «محمد حسن قاسمی» از چهارمحال و بختیاری، «علی جمشیدی» از مازندران، «حسین مشتاقی» از مازندران و «احمد عبداللطیف جار» از یمن تقدیر شد. اجرای نمایش آیینی درباره شهادت شهید قاسمی دانا و رونمایی از تعدادی از کتاب‌های منتشر شده با موضوع شهدای مدافع حرم، از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

 

 

شهرآرا؛

آتشی در قلب مسلمانان

 

کشتار بی‌رحمانه مردم مظلوم فلسطین و انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا به قدس، واکنش‌های زیادی را در کشورمان در پی داشت. به گزارش شهرآرا فلسطینیان ساکن غزه روز دوشنبه هم‌زمان با انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی تظاهرات کردند. در این تظاهرات بیش از ۶۰ نفر از فلسطینیان به دست صهیونیست‌ها شهید و بیش از ۲۵۰۰ نفر نیز زخمی شدند. 
همچنین صدها نفر از جوانان فلسطینی عصر روز گذشته تظاهرات کردند که البته با سرکوب شدید نظامیان صهیونیست مواجه شدند. خبرگزاری فلسطین الیوم گزارش داد که نظامیان صهیونیست با شلیک گلوله‌های جنگی و گازهای اشک‌آور، ۱۰۰ نفر از تظاهرات کنندگان فلسطینی را در مناطق مختلف قدس اشغالی و مناطق البیره، رام‌ا... ، الخلیل، بیت‌لحم، نابلس، قلقیلیه و جنین در کرانه باختری زخمی کردند. منابع خبری همچنین گزارش دادند که یک نفر از فلسطینیان عصر دیروز در نزدیکی مرز غزه به شهادت رسیده است. این موضوع واکنش‌های مختلفی را در پی داشته
است.
﷯ 
انتقاد جهانگیری از برخی حکام اسلامی 
دولت جمهوری اسلامی روز گذشته با صدور بیانیه ای ضمن محکومیت این جنایت، تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران علاوه بر رایزنی های منطقه‌ای و بین المللی،چون گذشته از هیچ تلاشی برای حمایت از حقوق مشروع و غصب شده فلسطین و مردم مظلومش دریغ نخواهد کرد و رویدادهایی نظیر جنایت دیروز صهیونیست‌ها را جنایت علیه بشریت و آزمونی تاریخی برای همه کسانی می داند که عهده دار مسئولیت و اختیارات موثر، بویژه در کشورهای اسلامی هستند.
همچنین، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور با انتقاد از عملکرد برخی حکام کشورهای اسلامی در موضوع قدس اشغالی اظهار کرد: متأسفانه بی‌عرضگی و بی‌کفایتی برخی حکام اسلامی به‌ویژه در سال‌های اخیر باعث شده است که نمایشی از هماهنگی و انسجام با اسرائیلی‌ها نشان دهند که امروز قلب ملت‌های مسلمان دنیا را به آتش کشیده است. آن‌ها باید نزد مردم مسلمان کشور خود برای شاهد‌بودن چنین صحنه‌هایی خجالت بکشند.وی با اشاره‌به فرا‌رسیدن ماه مبارک رمضان گفت: از خدا می‌خواهیم امت اسلامی در دنیا و همه مظلومان را از این شرایط نجات دهد. 
﷯ 
تصمیم آمریکا برای بی‌اعتبارسازی
سازمان ملل 
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، نیز در جلسه علنی روز گذشته مجلس، در نطق پیش از دستور خود در سخنانی با اشاره‌به انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف، گفت: با اینکه تقریبا همه کشورهای دنیا این اقدام را محکوم کردند و همه می‌دانند این اقدام، مخالف مصوبات شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل است، ظاهرا از سال‌ها پیش آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند که این نهادهای بین‌المللی را بی‌اعتبار کنند.وی حمله آمریکا به عراق بدون مصوبه شورای امنیت را یکی از مصادیق بی‌اعتبار‌کردن نهادهای بین‌المللی از‌سوی آمریکا بیان کرد و گفت: باوجود این، آمریکایی‌ها با کمک یکی‌دو کشور به عراق حمله کردند، گرچه بعدها چنان گرفتار شدند که پا به فرار گذاشتند.

 

بدهی ١٠ میلیاردی بیمه‌ها به هلال احمر

 

متأسفانه همه داروخانه‌های هلال احمر با بیمه‌ها مشکل شدید دارند و تقریبا ١٠ میلیارد تومان از پول ما دست بیمه‌هاست.به گزارش ایسنا، مجتبی احمدی، روز گذشته در حاشیه مراسم بزرگداشت هفته هلال‌احمر در خصوص بودجه این نهاد اظهار کرد: بودجه سال گذشته هلال احمر در تمام بخش‌ها ۵٨ میلیارد تومان بود که بخشی از این مبلغ بودجه
داروخانه است. 
وی با بیان اینکه بدهی بیمه‌ها به هلال احمر به دلیل کاهش نقدینگی به داروخانه‌های آن آسیب می‌زند، افزود: داروخانه‌‌های هلا‌ل احمر داروخانه مرجع برای تمام بیماران خاص است اما با توجه به نامطلوب بودن وضعیت نقدینگی بیمه‌ها، حمایت آن‌ها از هلال احمر هم کاهش یافته است.احمدی با اشاره به اینکه بودجه امسال هلال احمر احتمالا رشد ١۴ تا ١۵ درصدی خواهد داشت، افزود: همچنین منتظر هستیم تخصیص‌های مواد ١٠ و ١٢ که بهترین و مشخص‌ترین کمک دولت به تجهیز جمعیت هلال احمر است، از تهران ابلاغ شود. 
مدیر عامل جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی با بیان اینکه شاخص آمادگی خانواده در مقابل حوادث در کشور ٢/٩ از ١٠٠ است، گفت: این شاخص در ژاپن ٨٢ است. برای بهبود این شاخص از دو سال گذشته اجرای طرح خادم توسط هلال احمر آغاز شده است و این‌طرح امسال با رشد ٣۵٠ درصدی در ۶۴ هزار خانوار انجام می‌شود؛ در این طرح داوطلبان به در منازل می‌روند و مخاطرات سازه‌ای و غیرسازه‌ای را با خانواده‌ها در میان می‌گذارند. البته این اقدام فقط یک تلنگر است و اقدامات ایمنی بعدی را خود خانواده‌ها با توجه به آموزش‌های ما باید انجام دهند. 
احمدی با تأکید بر اینکه «شاخص آمادگی خانوار در مقابل بلایا متأسفانه جایگاه خوبی در کشور ندارد»، بیان کرد: اگر بعد از پنج سال اجرای طرح خادم بتوانیم شاخص را به ٣٠ برسانیم، خیلی هنر کرده‌ایم. متأسفانه در کشور ما به مدیریت بحران نگاه جامعی وجود ندارد و هر بخش کار خود را می‌کند. 
مدیر عامل جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی گفت: در هفته هلال احمر که از ١٨ تا ٢۴ اردیبهشت و مصادف با ٨ می، زادروز مبتکر صلیب سرخ و هلال احمر است از خدمات نجات‌گران، داوطلبان، امدادگران و جوانان جمعیت هلال احمر در سال گذشته تقدیر می‌شود و در مراسم امروز نیز از ١٠٠ نفر تقدیر شد. 
وی ادامه داد: در قانون برنامه ششم توسعه قانون‌گذار وظیفه جمعیت هلال احمر را کمک به امر تاب‌آوری با رویکرد پیشگیری از مخاطرات و سوانح و همچنین افزایش سرمایه اجتماعی تعیین کرده است. چون مدیریت سوانح مبتنی بر جامعه است قرار نیست کسانی خارج از جامعه بیایند و حوادث را مدیریت کنند.

 

هدررفت‌ آب در چرخ‌های صنایع فرسوده

با وجود تعطیلی برخی از کارخانجات تولیدی خراسان رضوی، صنایع این استان طی پنج سال گذشته از نظر سرمایه‌گذاری، رشد دوبرابری و از نظر تعداد واحدهای صنعتی، ٢۵ درصد رشد داشته است. به موازات این رشد، طی شش سال گذشته، مصرف آب بخش صنعت در استان از ١/٣ درصد به ۵ درصد رسیده است. با توجه به موضوع مهاجرت و افزایش جمعیت در خراسان رضوی، این رشد می‌تواند تا حدی متناسب با روند عرضه و تقاضا باشد اما دبیر خانه صنعت و معدن استان می‌گوید: معتقدیم رشد تعداد واحدهای صنعتی در استان بیش از حد بوده‌ است.
فیروز ابراهیمی که به روند صدور مجوزها اعتراض دارد به شهرآرا می‌گوید: در بسیاری از صنایع اشباع هستیم و ضرورتی برای ظرفیت‌های جدید نداریم. با این حال، متأسفانه همچنان به این ظرفیت‌ها افزوده می‌شود.
ابراهیمی ادامه می‌دهد: ٨٠ درصد صنعت استان به نوسازی نیاز دارد و وضعیت ٢٠ درصد باقی‌مانده نیز چندان مناسب نیست. هرچند میزان مصرف آب در بخش صنعت کمتر از ٢ درصد کل مصرف آب در کشور است، اما تجهیزات فرسوده متعلق به فناوری دهه‌های ٧٠ و ٨٠ میلادی در صنایعی که از قضا آب‌بر به شمار می‌روند می‌تواند سهم زیادی از این ٢ درصد را به خود اختصاص دهد.
﷯ 
آب‌بری به بهای ارزش افزوده
ابراهیمی در‌این‌باره به ارزش افزوده به‌مراتب زیادی که این صنایع برای استان دارند اشاره می‌کند و می‌گوید: این میزان مصرف آب صنایع در مقابل ارزش افزوده‌ای که دارند زیاد نیست. مثلا صنعت فولاد ما جزو صنایع آب‌بر است. با این حال، شرکت فولاد خراسان ١٠ درصد مالیات استان را تأمین می‌کند و برای بیش از پنج هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد کرده است.
دبیر خانه صنعت و معدن خراسان رضوی این را هم اضافه می‌کند که به‌روزسازی تجهیزات صنایع می‌تواند درصد زیادی از میزان مصرف آب در این بخش را کاهش دهد.
وی می‌گوید: فرایندهای تولید در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته با آنچه ما در داخل استفاده می‌کنیم متفاوت است. فناوری صنایع ما عموما مربوط به دهه‌های ٧٠ و ٨٠ میلادی است و طبیعی است که در فرایندهای آب‌بر دچار مشکل باشیم. به عنوان مثال، صنایع قند، رب، کمپوت و کنسرو ما اگر با استانداردهای روز نوسازی شوند، ذخیره‌هایی در آب مصرفی به وجود می‌آورند.
ابراهیمی با تأکید بر اینکه موضوع آب در آینده یکی از ابرچالش‌های کشور خواهد بود می‌گوید: صنعت هم از این بحران مستثنا نیست. خراسان رضوی یکی از رکن‌های اصلی کشور در صنعت غذاست که جزو صنایع آب‌بر محسوب می‌شود. بنابراین این صنایع جزو اولین واحد های تولیدی هستند که به علت کمبود آب در استان به آن‌ها اشاره می‌شود.

 

کارآفرینی بر‌مدار شاهنامه

یکی از اصول اصلی موفقیت هر کسب و کاری برخورداری از مزیت رقابتی است. مزیت رقابتی، ویژگی مشتری پسندی است که کسب و کار شما دارد و رقیب شما ندارد. شاید بتوان به جرئت گفت مشهد پر از مزیت‌های رقابتی است که مشابه‌ آن را نه تنها در ایران بلکه در هیچ جای دنیا مشاهده نخواهید کرد. یکی از این ویژگی‌های بی‌نظیر وجود مقبره حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد است. شاعری بی‌همتا که زبان فارسی مدیون او و شاهنامه‌اش است و شیفتگان فراوانی در ایران و دنیا دارد. ظرفیتی جهانی که می‌تواند فرصت‌های بسیاری برای خلق کسب و کارهای جدید فراهم کند. 
بی‌توجهی به این بستر ارزشمند و کم‌کاری‌های گذشته در این حوزه موجب شد تا معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد و مدیریت گردشگری و زیارت 
دست به کار شوند و به مناسبت بزرگداشت روز حکیم ابوالقاسم فردوسی رویداد نوآفرینی دوازده رخ را برگزار کنند.
رویدادی که در آن کارآفرینان، ایده‌پردازان، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان برتری که با محوریت فردوسی، شاهنامه و گردشگری اقدام به راه‌اندازی کسب و کاری نو کرده بودند، از فرصت‌های فراوان موجود در این حوزه سخن گفتند. در ادامه سخنان این صاحب‌نظران و کارآفرینان برتر را با شما به اشتراک می‌گذاریم.
در مسیر فردوسی 
با نگاه به گذشته به فردوسی و شاهنامه افتخار می‌کنیم، شاهنامه را می‌توان حاصل نوآوری‌های فردوسی در زمانه خود و با درک نیازهای آن دوره دانست. فردوسی با نوآوری به مهم‌ترین نیاز آن دوره که احیای زبان فارسی بود، اقدام کرد و در این حوزه موفق بود.
امروزه نیز ما باید در همین مسیر و با درک نیازها و مشکلات جامعه، ایده‌های نوآورانه‌ای در راستای رفع آن‌ها داشته باشیم و تلاش‌کنیم که با هم‌فکری متخصصان، آن ایده‌ها را به کسب و کارهایی با آورده‌های مادی و معنوی تبدیل کنیم.
هادی بختیاری
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد
برای آشنایی با ایران 
دکتر لیلی ماحوزی از کودکی به خارج از کشور رفته و فوق‌تخصص خود را در حوزه غدد و هورمون‌های مغزی در آمریکا گرفته است. او به علت علاقه به ایران، تلاش داشت تا ایران و ادبیات آن را به استادان خود در دانشگاه معرفی کند و همین موضوع جرقه‌ای برای اجرای پروژه‌ای در ایران شد که شاهنامه در محوریت آن قرار داشت. دکتر ماحوزی پس از بازگشت به ایران به برگزاری کلاس‌هایی اقدام کرد که در ابتدا با جمعیت ١۵ نفره آغاز شد. پس از این برای گسترش این دوره‌ها به شروع پروژه‌ای اقدام کرد که در قالب آن بتواند امکان آشنایی با شاهنامه و اسطوره‌های ایران را برای تمام ایرانی‌ها فراهم کند.
این پروژه در سه مرحله در حال اجراست که مرحله اول آن در قالب بسته‌های محتوایی مدتی پیش در موزه ملی ایران رونمایی شد و اجرای مراحل بعدی نیز به زودی به پایان خواهد رسید. دکتر ماحوزی ایده اولیه خود برای اجرای این پروژه را بی‌ارتباط با حوزه درمان نمی‌داند و کمک به بهبود شرایط ایرانی‌های ساکن در خارج از کشور و کم‌کردن از احساس غربت و دورافتادگی از کشورشان در آن‌ها را از اهداف اجرای این پروژه می‌داند.
دکتر لیلی ماحوزیفوق تخصص غدداساطیر سه بعدی شاهنامه آیدین سلسبیلی متولد خرداد ۶۰ در تهران، گرافیست و انیماتور است که در پروژه‌ای اقدام به خلق سه‌بعدی شخصیت‌های شاهنامه به شیوه واقع‌گرایانه کرده است. این پروژه شامل ۶٠ تصویر منحصربه فرد از شخصیت‌ها و داستان‌های شاهنامه بر مبنای تحقیقات علمی و اسناد تاریخی است. 

 

کاسبی رمالان از جویندگان امید

«چندی پیش از خانمی شنیدم که برخی افراد نادان و از خدا بی‌خبر با نیت و اهدافی اقدام به بستن بخت بعضی‌ها می‌کنند! آیا این ادعا صحت دارد؟ از شما شهرآرایی‌های عزیز درخواست دارم پاسخی برای ذهن گرفتار شده من بیابید.»، «پنج سال است ازدواج کرده‌ام، مادرشوهرم بیش از حد در زندگی‌مان دخالت می‌کرد، این مسئله موجب شده بود ناخواسته همسرم را آزار دهم. تا اینکه دوستی که از مشکلاتم باخبر بود دعانویسی را معرفی کرد که دعای زبان‌بند و مهر و محبت می‌داد! کلی رفتم و آمدم و هزینه این کلاهبرداری‌ها را دادم بلکه تغییری در شرایط ایجاد شود! تا اینکه از طریق راهنمایی‌ها و مشاوره‌های علمی انسانی وارسته به اشتباهاتم پی بردم و سعی در اصلاح رفتارم کردم و اکنون وضعیت زندگی‌ام به کلی تغییر کرده است؛ به مردم بگویید فریب این دعانویس‌های متقلب را نخورند؛ این‌ها اگر طبیب بودند، شرایط نامناسب زندگی خودشان را درمان می‌کردند!»
بارها با این‌گونه پیام‌ها در صفحه حرف مردم روبه‌رو شده‌ایم؛ برای پیگیری دغدغه‌های مردم و تماس‌های فراوانی که درباره دعانویسی و شگردهای رمالان و سوءاستفاده‌هایی که صورت گرفته بود، به خانه یکی از آن‌ها آمدم. زنگ که زدم در با کمی تأخیر باز شد؛ وارد اتاق همکفی شدم که ۶ – ٧ نفر خانم جوان و دو نفر میان‌سال که یکی از آن‌ها با همسرش و دیگری با دخترش آمده بود، در انتظار نوبت نشسته بودند. سکوت عجیبی حکم‌فرما بود، به همین دلیل صدای دو برادر دعانویس که با مشتری‌هایشان در حال صحبت بودند، به گوش می‌رسید. آن‌ها پشت پرده‌ای که فضای اتاق انتظار را جدا می‌کرد، نشسته‌ بودند. به یکی از خانم‌هایی که سرش را به دیوار تکیه داده و با چهره‌‌ای مضطرب در حال ذکر گفتن بود، نزدیک شدم. آرام سلام کردم. زن جوانی که می‌گفتند همسر دعانویس بزرگ‌تر است، در همان حال که قالی‌بافی می‌کرد، زیرچشمی نگاهم کرد که یعنی «هیس!»پرسیدم: «مشکل شما چیه خانم!؟» گفت: «مادر سه دختر تحصیل‌کرده و شاغلم که از زیبایی هم بی‌بهره نیستند. هر دوست و آشنا و حتی غریبه‌ای که به عنوان ارباب‌رجوع با دخترانم معاشرت داشته، به‌جز تعریف و دعا و حتی‌قدردانی از من و پدرشان به‌دلیل تربیت خوب آن‌ها چیز دیگری نمی‌گوید! دغدغه‌ام این است که چرا با وجود این، دخترانم، خواستگار مناسب و در خور شأنی ندارند!؟ بچه‌های خوب و باایمانی هستند و در جامعه تا جای امکان، آدم‌های مؤثر و مثبت و کار راه‌اندازی بوده‌اند. آمده‌ام شاید گره کارشان اینجا باز شود!» انگار‌مراجعان عامی و تحصیل‌کرده این مکان چنان در نهایت استیصال برای درمان دردهای بی‎درمانشان پناه آورده‌اند و آن‌قدر درگیر مشکلاتشان هستند که متوجه بسیاری تناقض‌ها و فریبکاری‌ها نمی‌شوند!
نوبت به من رسید؛ نامت و نام مادرت؟! زندگی‌ات فراز و نشیب زیادی داشته و دارد؛ مسیر رزق و روزی‌ات بسته است؛ به احتمال زیاد، طلسمت کرده‌اند! به او گفتم: من به این خرافات اعتقادی ندارم؛ مشکل خاصی هم در زندگی‌ام نیست! گفت: پس اگر اعتقاد نداری، فایده ندارد. دعاهای ما در حق کسی برآورده می‌شود که باور داشته باشد...

انتهای پیام/