به گزارش صبح توس؛ حمید رسایی ظهر امروز در نشست دست‌های آلوده با موضوع بررسی ریشه‌های فساد اقتصادی که در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی برگزار شد، با بیان اینکه وجود فساد در یک کشور و درجایی که انسان حضور دارد عجیب نیست، گفت: عیب آن است که مجموعه‌ای فساد را توجیه کند؛ دولت و سیستم و مسوولی فساد را توجیه کند که این موضوع با عوارض بیشتر و بدتر از خود فساد است.

وی تصریح کرد: به عقیده من از اصلی‌ترین مشکلات در کشور ما در 40 سال گذشته این است که افرادی که مسئولند و زمانی که مسئولیت و وظیفه دارند زمانی که با فساد مواجه می‌شوند، توجیه می‌کنند و این آغاز ماجراست.

مدیر مسئول نشریه 9 دی تصریح کرد: جریانات، نهادها و شخصیت‌ها وقتی توجیه فساد می کنند، عامل گسترش فساد در مجموعه‌های دیگر می شود اما اگر هر کسی درهرجایی وقتی با فساد مواجه شد، واکنش قانونی انجام دهد، فساد اصلاح می‌شود.

رسایی ادامه داد: متاسفانه امروز مجریان قانون و حتی ناظران قانون وقتی به فسادی می‌رسند که مربوط به مجموعه خودش است، توجیه می کنند و بعد از آن مجبوراست در مورد فسادهای بعدی هم کوتاه بیاید.

وی با بیان اینکه از قوه قضائیه انتظار می‌رود  با فساد برحورد جدی‌تری انجام دهد، گفت: قوه قضائیه معتقد است که در پرونده های فسادهای بزرگ وارد شده است مثلا در پرونده مهدی هاشمی ورود پیدا کرده یا حتی در مورد پرونده معاون اول دوره قبل و یا  پرونده برادر رئیس جمهور و برادر معاون اول رئیس جمهور فعلی پرونده دارند اما توقع افکار عمومی بیش از اینهاست.
 برخی احکام صادره متناسب با جرم نیست

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برخی احکام صادره متناسب با جرم نیست، علاوه بر آن برخی پرونده‌ها به سرانجام درستی نمی‌رسد و باید از تعارفاتی که وجود دارد، چشم پوشی صورت گیرد.

رسایی خاطرنشان کرد: اگر قوه قضاییه با قاطعیت عمل کند و مسیر طولانی پرونده‌ها را کوتاه‌تر کند و بدون اغماض و امتیاز دادن جریان های سیاسی با پرونده‌ها برخورد کند، فساد کم می‌شود.

وی ادامه داد: اگر قوه قضائیه در پرونده‌های حساس قاطعانه بدون در نظرگرفتن مناسبات عمل کند، فساد کم می‌شود اما وقتی به یک جریان امتیاز می‌دهد مجبور است به جریانات دیگر هم امتیاز دهد.

 مهمترین فساد؛ فساد سیاسی‌است

نماینده دوره ششم و هفتم سابق مجلس شورای اسلامی؛ با بیان اینکه فساد در لغت به معنی تباه شدن و انحراف و در مقابل اصلاح است، گفت: از آیات قرآن اینگونه برداشت می‌شود که فساد به صورت غریزی در نهاد انسان وجود دارد اما اینکه در کشور ما به عنوان داعیه اسلامی بودن گسترده است، عجیب است و باید آن را ریشه یابی کرد.

اکبر اعلمی با بیان اینکه فساد انواع مختلفی دارد، تصریح کرد: به نظر من مهم‌ترین فساد، فساد سیاسی است که زمینه فسادهای دیگر را انجام می دهد و منشا بسیاری از مفاسد فسادهای سیاسی است؛ به نظر من سیاست‌مداران اگر آلوده نباشند فساد در کشوررونق نمی‌گیرد.

فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: اگر مسوولان سیاسی اجرایی قضایی از مسیر اصلی منحرف شوند و گرفتار فساد شوند خود به خود به سایر دستگاه های دیگر هم سرایت پیدا می‌کند.

اعلمی تصریح کرد: مصادیق مفاسد اقتصادی سوء استفاده از موقعیت و دور زدن قوانین است و نتیجه آن شده است که بعد 40 سال از انقلاب همه افراد اقتدارگرا، اعتدالی، اصلاح طلب، اصولگرا فریاد از فساد می‌زنند.

وی ادامه داد: سازمان شفافیت بین‌المللی با 12 مولفه به شفافیت اقتصادی کشورها از صفر تا 100 امتیاز می‌دهد اما اکثر کشورهای اسکاندیناوی رتبه اول در مبارزه با فساد هستند و رتبه ایران بین 130 تا 145  از 180 کشور جهان است؛ در این گزارش نیوزلند و دانمارک در رتبه اول و دوم هستند و سپس کشورهای اسکاندیناوی قرار دارند و کشوری مثل هند با جمعیت یک میلیارد و 100 میلیون نفردر رتبه 40 قرار دارد.

توجیه فساد بدتر از خود فساد است

رسایی در پاسخ به اعلمی مبنی بر اینکه چرا فساد امر عجیبی نیست، گفت: فساد امر عجیبی نیست چرا که هرجا انسان است فساد وجود دارد؛ اما  بدتر از اصل فساد توجیه فساد است که مسوولی وجود فساد را توجیه کند؛ مثلا در دولت قبل کمک رحیمی به کاندیداهای رئیس جمهوری به همه کاندیداها وجود داشت و او به ستاد انتخاباتی کمک کرد.

وی ادامه داد: مشکل زمانی است که وقتی اختلاس 18 هزار میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان صورت می‌گیرد آقای روحانی بگوید این اختلاس نیست بلکه معوقات بانکی است.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اینکه مطابق ضوابط با  اختلاسگر برخورد نشود و توجیه شود خود عاملی برای افزایش فساد است اما اگر دستور به پیگیری فساد دهند، فساد کم می‌شود.

رسایی با تاکید براینکه توجیه فساد بدتر از خود فساد است، خاطرنشان کرد: عامل اصلی که فساد باقی می‌ماند، همین توجیه است و به نظر من مهمترین فساد، فساد سیاسی است.

وی خاطرنشان کرد: به نظر من ریشه مفاسد، فساد اقتصادی است که بعد از آن فساد اقتصادی، سیاسی، اخلاقی به وجود می‌آید و اگر این رانت‌خواری‌ها نباشد و اگر مال درستی وارد شود، در تصمیم‌گیری‌های سیاسی‌ درست عمل می‌شود.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی دیگر از عوامل وجود فساد، بحث مصلحت‌اندیشی است که در دستگاه‌ها حاکم است؛ اکنون صف‌بندی‌ها با واقعیت‌های اجتماعی مطابقت ندارد و به نظر من دیگر اصلاح طلبی و اصولگرایی از بین رفته است.

رسایی ادامه داد: باید مصلحت‌اندیشی صورت نگیرد؛ اکنون چپ و راست و اعتدال وجود ندارد و اگر مصلحت اندیشی صورت بگیرد، باید یقه قوه قضائیه را گرفت.

وی تصریح کرد: اکنون دو جریان داریم؛ جریان انقلابی مردمدار که از منافع قدرت بهره برداری نمی کند و ضد فساد و رانت و مخالف سلطه استکبار و معتقد به رای و حاکمیت مردم  است ویک جریان؛ جریان غیرانقلابی درون نظام است که این جریان از گذشته خود پشیمان است، اهل اشرافی گری شده اند، اهل مبارزه نیستند و منافع ملی را هدر می‌دهند و در برابر ظلم کوتاه می‌آیند.

رسایی خاطرنشان کرد: فساد در هر دو جریان وجود دارد؛ به خصوص جریان اصلاح طلب که این جریان مشکل ایدئولوژی دارد.

انتهای پیام/