به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز در آیین ر‌ونمایی از اقدامات مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی که در بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار کرد: امروز وظیفه همه ما این است که مهمانان امام رضا(ع) را گرامی بداریم‌ و دغدغه‌های یک زائر را برای یک زیارت دلنشین و خاطره‌انگیز کاهش دهیم.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: اینکه زیارت زائر، زیارتی باکیفیت و دلنشین باشد، نیازمند خدماتی است که این خدمات را همه خادمان و دست اندرکاران در شهر انجام می‌دهند.

رئیسی با بیان اینکه مساله سکونت زائر، تردد و وسیله رسیدن او به مشهد بسیارمهم است، افزود: حل این مشکل وظیفه همه مدیران شهری و استانی است. 

وی اضافه کرد: ابزار فناوری اطلاعات برای استفاده از ظرفیت‌ها بوده، ظرفیت برای وسیله نقلیه، سکونت و دستیابی به امکانات شهری، استانی و منطقه‌ای که با بهره‌گیری از علم و فناوری قابل انجام است.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: خدمات آستان قدس رضوی به زائر برای یک زیارت دلنشین و تلاش مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی در این زمینه امری ضروری است، البته گام‌هایی همچون اتوماسیون اداری از قبل برداشته شده، اما این موضوع امروز با همت همکاران ما در این مرکز به سامان رسید.

رئیسی یادآور شد: گرچه برخی از این موارد ده‌گانه کاربرد اداری داشته و درون‌سازمانی است، اما برخی بخش‌ها مانند املاک، موقوفات، غذا و امداد مستضعفین از جمله بخش‌هایی است که مردم می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. 

وی با بیان اینکه در حوزه پاسخگویی به سوالات شرعی نیز اقدامات خوبی انجام شده، افزود: البته ظرفیت عظیم آستان قدس رضوی، در حوزه مسائل فرهنگی و ارتباط زائرین خارجی، اقدامات بیشتری را در این زمینه می‌طلبد.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید براینکه زیارت آغاز ارتباط با امام رضا(ع) به‌شمار می‌رود، گفت: دیگر  بخش‌های آستان قدس رضوی همچون مؤسسه جوانان باید درراستای حفظ و ادامه این ارتباط تلاش کنند. 

رئیسی با بیان اینکه زیارت یک فرایند و پروسه است که پیشینه و پسینه زندگی را به هم مرتبط می‌کند، اضافه کرد: فضای مجازی پدیده‌ای است که تمام لایه‌های اجتماعی زندگی امروز را تحت تأثیر قرار داده و یک امر جهان‌شبکه‌ای به‌شمار می‌رود، بنابراین ما باید در آن سهم و نقش داشته باشیم‌‌ و گام‌های بلندتر و جدی‌تری در این زمینه برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه ایجاد پیام‌رسان‌های داخلی یک آغاز و‌ حرکت است که باید خود را در بخش‌های مختلف نشان دهد، تأکید کرد: نباید در این موضوع منفعل عمل کنیم، زیرا فضای مجازی به‌سرعت درحال پیشرفت است و هرروز پدیده‌هایی نو عرضه می‌شود. 

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه رمز مو‌فقیت در حوزه علم و فناوری این است که تمام اجزای سازمان به‌ویژه مدیران درگیر موضوع شوند، اضافه کرد: گام‌های خوبی تاکنون برداشته شده، اما تا تشکیل دولت الکترونیک به‌معنای واقعی مسیر طولانی در پیش داریم. 

وی یادآور شد: آستان قدس رضوی مأموریت‌های بسیار مهمی دارد که سه حوزه فرهنگی، خدمت‌رسانی به نیازمندان و تسهیل زیارت برای مشتاقان حضرت رضا(ع) در صدر این مأموریت‌ها قرار دارد.

رئیسی افزود: در همین راستا، ارتباط ما با مؤسسات و مراکز فرهنگی، تحقیقاتی و فرهیختگان باید شکل گیرد.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: ما در خراسان رضوی، سالی ۳۰ میلیون جمعیت داریم، بنابراین باید بتوانیم همه حوزه‌ها را از علم و فناوری برخوردار کنیم، به‌گونه‌ای‌که حتی درب‌های حرم رضوی نیز با استفاده از دانش و تکنیک روز ساخته شود.

رئیسی تأکید کرد: مسأله علم و فناوری باید بر همه حوزه‌های ارتباطی و ‌کاری ما تسلط داشته باشد، این فقط منحصر به حوزه اقتصادی نیست.

انتهای پیام/