علیرضا زاکانی، در حاشیه بازدید از تحریریه  صبح توس در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری؛ اظهار کرد: برجام معامله‌ای بود که نتیجه آن باید رفع تمام تحریم ها می‌شد اما دولت وعده رفع تحریم‌های هسته‌ای را داد که آن هم محقق نشد.

 

رئیس کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم گفت: باید در خصوص شرایط کنونی برجام با مردم منطقی صحبت کرد زیرا بنا بود تمام تحریم‌ها برداشته شود ولی آمریکا همواره ایران را به خروج از برجام تهدید می کرد و بالاخره شاهد اثبات بدعهدی آمریکا هستیم.

 

وی افزود: در همین راستا باید از دولت به‌شدت مطالبه گری در خصوص محصول برجام صورت گیرد که چرا رفع تحریم‌ها محقق نشده است و با خروج آمریکا از برجام، اروپا باید در مقابل آمریکا بایستد و خلا حضور آن را جبران کند.

 

زاکانی تصریح کرد: برای این معامله هزینه پرداخت‌شده و  باید حداقل سود را ببریم و حداقل سود این است که دیگر به کدخدا امید نداشته باشیم و همین اسباب بیداری افکار عمومی مردم شود.

 

اروپا تحریم‌ها را نشکند، ماندن در برجام بی‌فایده است

وی با اشاره به اینکه عده‌ای هستند که می‌گویند همین‌که اروپا در برجام باقی‌مانده نیز  دل‌خوش کننده است افزود: اروپا باید تعهد عملی بدهد و در برابر اقدامات خصمانه آمریکا بایستد و تحریم‌ها را بشکند، اگر این کار را انجام ندهد، ماندن در برجام فایده‌ای ندارد.

 

رئیس سابق کمیسیون ویژه برجام ضمن تأکید بر پیشروی این مسیر منطقی خاطرنشان کرد: اگر در افکار عمومی بی‌اعتباری آمریکا و اروپا جا بیفتد دیگر نمی‌تواند کسی مردم را ‌فریب دهد.

 

برجام نشان داد دل بستن به دشمن عملاً جز ناکامی در پی ندارد

زاکانی با تأکید بر اینکه برجام نشان داد دل بستن به دشمن عملاً جز ناکامی در پی ندارد، گفت: عده‌ای شائبه‌ای مطرح می‌کنند مبنی بر اینکه اگر برجام بد است، چرا آمریکا از آن خارج شد؟ طرح این سؤال به عدم درک شرایط طرف مقابل برمی‌گردد.

وی با اشاره به تفاوت رویکرد میان اروپائیان و دموکرات‌های آمریکا با جمهوری‌خواهان آمریکا اظهار داشت: کشورهای اروپایی و دموکرات‌ها معتقدند که انقلاب اسلامی توانمندتر از آن است که بشود آن را ساقط کرد، لذا تئوری «آبپز کردن تدریجی قورباغه» را دنبال می‌کنند، اما جمهوری‌خواهان بر این باورند که ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که انقلاب اسلامی به مویی بند بوده و به پرتگاه رسیده است و با یک هل دادن می‌توانیم آن را به پایین پرت کنیم.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام با ذکر اینکه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور فعلی آمریکا با منطق دوم عمل می‌کند، گفت: رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی هم اگر از خروج آمریکا از برجام حمایت می‌کنند به این دلیل است که از دست جمهوری اسلامی ایران ذله شده‌اند و می‌خواهند با تقویت رویکرد دوم، آمریکا بر ایران فشار آورده و از تبدیل کشورمان به قدرتی موثر در جهان ممانعت کنند.

 

خروج آمریکا از برجام وقیحانه و احمقانه است

وی ضرورت توجه به انسجام ملی را در این مقطع با اهمیت خواند و ادامه داد: خروج آمریکا از برجام وقیحانه و احمقانه است، زیرا برجام ظرفیت‌های ویژه‌ای برای آمریکا داشت تا ایران را در اذهان عمومی به اتهام عمل نکردن به تعهدات محکوم کند، اما این خودسری آقای ترامپ موجب شد فرصتی برای ما ایجاد شود.

انتهای پیام/