جعفر قنادباشی در گفتگو با صبح توس اظهار داشت: انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس، اقدامی برخلاف مقررات، قطعنامه ها و قوانین بین المللی بوده که حتی تمام قطعنامه هایی که طی دو دهه اخیر میان رژیم اشغالگر قدس و فلسطینیان به امضا رسیده است را نقض کرده و زیر پا گذاشته است.

وی با اشاره به اهداف آمریکا از انتقال سفارت به بیت المقدس ادامه داد: شکی نیست این اقدام در راستای معرفی این شهر تاریخی و مقدس به عنوان پایتخت رژیم نامشروع اسرائیل می باشد و این اقدام اولین گام در این مسیر محسوب می شود.

ترامپ، فردی قانون شکن، بی منطق و بی اعتبار است

این تحلیگر مسائل خاورمیانه با اشاره به شخصیت نامتوازن رئیس جمهور آمریکا افزود: ترامپ در دنیا به عنوان شخصی بی اعتبار شناخته می شود زیرا این فرد در بسیاری از تصمیمات و رفتارهای جنجال برانگیز خود بسیاری از مقررات و قطعنامه های بین المللی را بدون ملاحظه زیرپا گذاشته و به همین دلیل بسیاری از کارشناسان وی را فردی بی منطق و قانون شکن می دانند.

وی با بیان اینکه نه ترامپ و نه نتانیاهو هیچگاه نخواهند توانست به این اقدام ضد انسانی خود مشروعیت ببخشند، تصریح کرد: این اقدام به قدری نابخردانه بود که  جهانیان حتی بسیاری از آمریکایی ها  آن را مصداق بارز نژادپرستی تلقی می کنند؛ از سویی پس از منع ورود اتباع شش کشور اسلامی از جمله ایران به خاک آمریکا، این اقدام رئیس جمهوری آمریکا توهینی بزرگ به مسلمانان تلقی می شود.

خشم جهانی نسبت به ترامپ در حال گسترش است

قنادباشی با تاکید براینکه خشم جهانی نسبت به ترامپ و رژیم صهیونیستی روز به روز در حال گسترش است، خاطر نشان کرد: اقدامات نژادپرستانه ترامپ و نتانیاهو باعث شده است که خشم جهانی به ویژه مردم خاورمیانه روز به روز نسبت به این دو فرد و سیاست های آنان گسترش یابد و شکی نیست که انتقال سفارت اسرائیل به بیت المقدس تبعات بسیار جدی و زیادی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه این اقدام محصول توافق پنهان مثلث نفرت یعنی آمریکا، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی می باشد، بیان داشت: طی هفت هفته اخیر شاهد حرکت های متعددی از سوی مردم فلسطین برای احقاق حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین مادری خود بوده ایم و  این اقدام روز گذشته، گسترش شور مبارزه با اسرائیل را در پی خواهد داشت.

امواج آزادی بخش فلسطین روز به روز گسترش می‌یابد

این کارشناس مسائل خاورمیانه انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را احمقانه ترین، نابخردانه ترین و احمقانه ترین اقدام ترامپ دانست و گفت: طی راهپیمایی های بزرگ موسوم به حق بازگشت بیش از 50 نفر به شهادت رسیده و بیش از هفت هزار نفر نیز مجروح شده اند و از سویی طی روز گذشته بیش از 50 نفر از مردم فلسطین به شهادت رسیده اند و این نشانه ای صریح بر گسترش امواج آزادی بخش فلسطین می باشد.

قنادباشی تاکید کرد: بیت المقدس متعلق به یک گروه و مذهب خاص نبوده بلکه متعلق به تمام مسلمانان، مسیحیان و یهودیان آزاده است اما این اقدام نژادپرستانه ترامپ و نتانیاهو درصدد یهودی سازی محض این شهرتاریخی و مقدس بوده و به همین دلیل بسیاری از مسلمانان، مسیحیان و حتی برخی از یهودیان خشم و اعتراض خود را به این اقدام اعلام کرده اند.

وی با بیان اینکه این اقدام در هفتادمین سالگرد تاسیس رژیم صهیونیستی قابل تامل است، گفت: نادیده گرفتن حق بازگشت آوارگان فلسطینی و انتقال غیرقانونی و نامشروع سفارت آمریکا به بیت المقدس نشانه ای از  یک معامله ای است که بارها ترامپ از آن به عنوان معامله بزرگ قرن یاد کرده و براساس شواهد پای حکام عربستان سعودی نیز در این معامله مشهود است.

انتهای پیام/