به گزارش صبح توس؛ صبح امروز حامد مظاهریان در صحن علنی بیست و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه وضعیت ساخت و ساز شهری نه مطلوب است و نه ادامه‌پذیر، اظهار کرد: آنچه در حوزه ساخت و ساز در کشور رخ می‌دهد، در حالی به لحاظ کیفی فاصله زیادی با ایده‌آل‌ها دارد که این بخش رشد قابل توجهی در کشور داشته است.

وی با بیان اینکه فرآیند ساخت و ساز مورد رضایت مردم نیست، ادامه داد: فرآیند اداری صدور پروانه ساختمانی در ایران به‌صورت غیرقابل توجیهی طولانی است.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: خانه مسکونی گران‌ترین کالایی است که فرد در طول عمر خود خریداری می‌کند و هر تلاشی که برای پایین آوردن قیمت مسکن انجام دهیم، خدمت مستقیمی به مردم ارائه می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ادامه اجرای سیستم فعلی صدور پروانه ساخت و ساز امکان‌پذیر نیست، گفت: سیستم فعلی برمبنای توزیع کوپنی کار بین مهندسان بوده که دیگر قابلیت ادامه ندارد.

مظاهریان بیان کرد: در خراسان رضوی بین 35 تا 40 هزار مهندس ساختمان وجود دارد که حدود نیمی از آنها پروانه اشتغال دارند و نتیجه این وضعیت این می‌شود که یک مهندس ساختمان باید دو سال منتظر باشد تا کاری به او ارجاع شود.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تعداد مهندسان ساختمان تا سال 1405 به دوبرابر هم می‌رسد، افزود: یکی از اقداماتی که در ماه‌های اخیر اجرایی شده، منع از ارائه خدمات به بیرون است که این موضوع تضاد منافع ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تضاد منافع، فساد سیستماتیک ایجاد می‌کند، افزود: وزارت راه و شهرسازی، 12 دستگاه دولتی را از نظر ارائه خدمات به بیرون، منع کرده است.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سهم 5 درصدی نظام مهندسی از خدمات ارائه شده، خاطرنشان کرد: این میزان سهم از طرح‌های مختلف برای اداره نظام مهندسی دریافت می‌شد که در بعضی استان‌ها این پنج درصد به رقم‌های نجومی رسیده بود و نهاد مرجع مسائل مهندسی تبدیل به نهادی مالی شده بود.

مظاهریان با بیان اینکه تغییر در سیستم صدور پروانه، نظارت بر ساخت و ساز گسترش پیدا می‌کند، افزود:  در سیستم جدید پیش‌بینی کرده‌ایم که پروانه ساختمانی دو جزئی صادر شود، به این‌گونه که مالک در مراجعه اول می‌تواند کاربری و تراکمی که توان ساخت آن را دارد، مشخص کند که در این مرحله، پروانه طرح صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه در مرحله دوم پروانه ساخت صادر می‌شود، ادامه داد: در مرحله اول مالک متوجه می‌شود که زمینی که در اختیار دارد، چقدر ارزش دارد.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: با این شیوه جدید کنترل ساخت و ساز بیشتر در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد و شهرداری‌ها قدرت بیشتری در کنترل شهرسازی پیدا می‌کنند.

انتهای پیام/