به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام محمدباقری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته چناران اظهار داشت: خروج آمریکا از برجام نشان داد، دشمنان تابلو دار نظام اسلامی به‌هیچ‌وجه قابل‌اعتماد نیستند. همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب روز دوم فروردین ۱۳۹۴ در سخنان نوروزی‌شان در حرم رضوی فرمودند؛ «فریب لبخند طرف مقابل را نخورید، به وعده‌ای که می‌دهد اعتماد نکنید چون وقتی خرش از پل گذشت برمی‌گردد و به ریش شما می‌خندد. این‌ها این‌قدر وقیح‌اند.»

تنها فایده برجام؛ ابطال نظریه «تعامل با کدخدا»

امام‌جمعه موقت چناران ادامه داد: تنها فایده برجام، ابطال نظریه «تعامل با کدخدا و آمریکا» بود و چنانچه افرادی امروز به این فهم رسیده باشند که «اعتماد به آمریکا اشتباه بود» جای تبریک دارد.

وی افزود: آمریکا در حالی از برجام خارج شد که در کنار توقف یا کند کردن مسیر هسته‌ای کشورمان، ده‌ها امتیاز نقد گرفت بدون آن‌که به تعهدات خود عمل کند. حتی ده‌ها تحریم جدید در قالب افراد و شرکت‌های ایرانی به آن افزود و شیره برجام را تا آخرین لحظه مکید و بعد هم تفاله‌های آن را به دور انداخت.

 اثبات منطق رهبر معظم انقلاب

وی خاطرنشان کرد: خروج آمریکا از برجام نشان داد که منطق رهبر معظم انقلاب در نام‌گذاری سال‌های اخیر بر محور اقتصاد مقاومتی از چه استحکامی برخوردار است. ۱۰ سال است که تمام نام‌گذاری‌ها بر محور تحکیم بنیان‌های اقتصادی کشور شکل گرفته است.

وی عنوان کرد: نام‌گذاری سال‌هایی تحت عناوین «همت مضاعف، کار مضاعف»، «جهاد اقتصادی»، «تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی»، «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی»، «اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل»، «اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال» و سال جدید که به نام «حمایت از کالای ایرانی» است، نشان می‌دهد که مقام معظم رهبری با درک هوشمندانه طراحی دنیای غرب در وابسته کردن اقتصاد ایران به خارج مرزها و شکل‌گیری اقتصاد واردات محور، به‌خوبی نقشه دشمن را درک کرده و پادزهر آن را که همان عمل کردن به نسخه اقتصاد مقاومتی است، ارائه فرموده‌اند.

حجت‌الاسلام باقری گفت: اگر در ده سال گذشته، همه قوا و نهادهای کشور به‌ویژه قوه مجریه و دولت‌ها با تمام تلاش و توان برای تحقق اقتصاد مقاومتی به میدان می‌آمدند، یقیناً امروز به درجه‌ای از اتقان و استحکام در بنیان‌های اقتصادی رسیده بودیم که از تحریم‌های نظام سلطه بدون کمترین حاشیه و هزینه‌ای سرافرازانه و مقتدرانه عبور می‌کردیم.

 بزرگ‌ترین تهدید نظام، دوقطبی شدن ملت است

امام‌جمعه موقت چناران بیان کرد: اصلی‌ترین هدف آمریکا برای خروج از برجام، ایجاد شکاف میان مردم و میان مسئولان است. باید یکپارچگی ملی را حفظ نماییم. بزرگ‌ترین تهدید برای ملت ایران، دوقطبی شدن و مخالف و موافق شدن در برابر عربده‌کشی‌ها و یا نیرنگ و فریب دشمن است.

وی ادامه داد: فشار اقتصادی دشمن باهدف ایجاد شکاف اجتماعی صورت می‌پذیرد. تهدید نظامی تا زمانی که به انشقاق اجتماعی منجر نشود، نمی‌تواند بستر ظهور و بروز پیدا کند.

انسجام ملت بزرگ‌ترین سرمایه کشور است

وی تأکید کرد: بزرگ‌ترین سرمایه یک کشور، ملت منسجم آن است. ارتش‌ها ممکن است به‌زانو درآیند اما یک ملت را نمی‌توان به‌زانو درآورد.

وی ادامه داد: فشار اقتصادی و تحریم ممکن است برای دشمن ارزش اقتصادی داشته باشد اما یقیناً ارزش استراتژیک نخواهد داشت. ارزش استراتژیک زمانی پیدا می‌کند که به شکاف اجتماعی منجر شود.

پیکان همه انتقادها متوجه دشمن شود/ نباید تیم مذاکره‌کننده را مورد شماتت قرار داد

حجت‌الاسلام باقری افزود: امروز پیکان همه نقدها و انتقادها باید متوجه دشمن تابلو دار خارجی شود. نباید تیم مذاکره‌کننده و دولتمردان را مورد شماتت قرار داد. به تعبیر رهبر انقلاب آن‌ها زحمت خود را کشیدند و عرق هم ریختند و تلاش کردند اما نتوانستند در میدان مذاکره چیزی بیشتر از این به دست آورند. امروز روزی است که باید دست‌ها را دست یکدیگر قرار دهیم و زنجیر وحدت و انسجام را در سراسر مرزهایمان بگسترانیم.

بزرگ‌ترین دستاورد برجام؛ اثبات غیرقابل‌اعتماد بودن دشمن/ خوش‌بینی به اروپا به تاراج دادن سرمایه برجام است

امام‌جمعه موقت چناران خاطرنشان کرد: به تعبیر مقام معظم رهبری، بزرگ‌ترین دستاورد برجام اثبات غیرقابل‌اعتماد بودن دشمن خواهد بود. این سرمایه بزرگ را که با هزینه‌های سنگین به دست آورده‌ایم را نباید بار دیگر با خوش‌بینی به اروپا و دیگر دشمنان تابلو دار به تاراج داد. باید مذاکرات بعدی از موضع اقتدار ملی، بی‌اعتمادی به دشمن و اخذ تضمین‌های محکم و اساسی باشد.

 اروپا به دنبال محکم‌تر کردن دستبند ایران است

وی بیان کرد: در روزهایی که رییس جمهور آمریکا با جنجال رسانه‌ای، بحث خروج خود از برجام را مطرح می‌کرد، طرف‌های اروپایی با سفر و مذاکره با ترامپ، بجای آن‌که رییس جمهور آمریکا را متوجه وظیفه‌اش در قبال تعهدات برجامی‌اش کنند، همسو با مسئولان کاخ سفید، ضمن توصیه به ترامپ مبنی بر ماندن در برجام، سخن از مذاکرات موشکی و جلوگیری از نفوذ منطقه‌ای ایران و «محکم‌تر کردن دستبند ایران» می‌کردند.

حجت‌الاسلام باقری ادامه داد: اروپا برای حفظ برجام از «تعهدات برجامی عدول کرده و مسیری را طی می‌کند که در نهایت و نتیجه آن، تفاوتی با راهی که آمریکایی‌ها سیر می‌کنند، ندارد. نگاهی به مهندسی کلمات اروپایی‌ها در خصوص برجام نشان می‌دهد که نه‌تنها اروپا در بازی آمریکایی ضد برجام قرار نگرفته، بلکه به‌صورت کاملاً هدفمند در حال ایفای نقش تعریف‌شده‌ای است که در یک تقسیم‌کار بین‌المللی برای او تعیین شده است.

اروپایی‌ها برخلاف تعهدات خود در مسیر اجرای برجام رفتار می‌کنند

امام‌جمعه موقت چناران اظهار کرد: در شرایط فعلی که نزدیک به سه سال از امضای توافق هسته‌ای می‌گذرد، اروپایی‌ها با آمریکا در موضوعات فرا هسته‌ای همچون بحث موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران، هم‌آوا شده‌اند و درست برخلاف تعهدات خود در مسیر اجرای برجام، رفتار می‌کنند و این نشان می‌دهد که اروپا به‌مرورزمان از مسؤولیت خود در قبال حفظ توافق هسته‌ای با ایران فاصله گرفته است.

سیاست هماهنگ اروپا با آمریکا در بی‌اثر سازی دستاورد برجام

وی ادامه داد: امروز وقتی می‌بینیم «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس در توصیه به ترامپ که با رجزخوانی ایران را تهدید به خروج از برجام می‌کند، می‌گوید؛ «برجام یک دستبند محکم برای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح اتمی است و راه عاقلانه آن است که این دستبند را محکم‌تر کنیم نه آن‌که آن را باز کنیم»، از این سخن می‌توان فهمید نه انگلیس و نه هیچ‌یک از طرف‌های اروپایی در برجام، به دنبال عادی‌سازی شرایط بعد از برجام نیستند و همواره می‌خواهند دست ایران را زیر ساطور نگه‌داشته و در عین برخورداری از امتیازات توافقنامه هسته‌ای برای خود، کوچک‌ترین امتیاز حاصل از این توافق را از ما سلب کنند.

وی افزود: این سؤال مطرح است که چرا باید واردات ما از اروپا، از ۶ میلیارد دلار قبل از توافق هسته‌ای به ۲۱ میلیارد دلار کالاهای غیراستراتژیک از قبیل لوازم‌آرایش، زین اسب و هزاران کالای خاص بی‌مصرف برسد ولی اروپایی‌ها علیرغم اعزام ده‌ها هیئت تجاری برای گشایش‌های اقتصادی بعد از برجام، در مسیر فعالیت‌های بانکی سد ایجاد کرده و فضای ترس را برای شرکت‌های تجاری خود با ایران فراهم کنند.

حجت‌الاسلام باقری بیان کرد: آیا این همان سیاست هماهنگی نیست که اروپا با آمریکا در پیش گرفته‌اند تا فقط اسم برجام بر سر زبان باشد ولی هیچ اثر ملموسی از آن را مرم احساس نکنند.

 

استیلای منطقه‌ای ایران با پیروزی جبهه مقاومت در انتخابات لبنان

امام‌جمعه موقت چناران خاطرنشان کرد: تردیدی نیست که پیروزی جبهه مقاومت در انتخابات لبنان خالی از ابعاد منطقه‌ای نیست چنان‌که تحلیل‌گران شبکه خبری سی ان‌بی‌سی، موفقیت حزب‌الله در بیروت را ازنظر برخی تحلیل‌گران به‌عنوان استیلای منطقه‌ای ایران ارزیابی می‌کنند و می‌نویسند؛ «تهران حالا با اتمام انتخابات لبنان دیگر احساس نمی‌کند که در پاسخ به حملات اخیر اسرائیل به نیروهایش در سوریه محصور به گزینه محدود نظامی باشد.»

وی گفت: رژیم صهیونیستی در این روزها سعی می‌کند تا با موشک‌پرانی و حملات گاه‌به‌گاه به پایگاه‌های نظامی در سوریه، ایران را مجبور به واکنشی کند تا بهانه به دست مداخله نظامی قدرت‌های بین‌المللی در سوریه و علیه ایران بدهد. حالا و با این پیروزی دیگر شکی نیست که ابزارهای ایران برای پاسخ به تاکتیک «بزن و در رو» رژیم صهیونیستی تنها محدود به گزینه پاسخ مستقیم نیست بلکه با حضور قدرتمندانه مقاومت در لبنان، دامنه پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی هم گسترده‌تر شده است.

انتهای پیام/