کامران غضنفری در گفتگو با صبح توس؛ در خصوص آثار خروج آمریکا از برجام بر سیاست و اقتصاد ایران اظهار داشت: آمریکا در عمل، مدت‌های زیادی است که از توافق خارج شده است.

این تحلیلگر سیاسی و نویسنده کتاب راز قطعنامه ادامه داد: آن‌ها از دو سال قبل، برجام را نقض کردن و کنار گذاشتن و به تعهداتشان عمل نکردند و صرفاً ازنظر ظاهری در برجام باقی‌مانده بودند.

وی افزود: باوجود برجام، تحریم‌ها همچنان ادامه داشت و شرکت‌ها و بانک‌های خارجی را تهدید کرده بودند که با ما ارتباط نگیرند و قرارداد نبندند.

وی بیان کرد: برجام بر صحنه اقتصادی ما، جز اثرات منفی، تأثیر دیگری نداشت و از این به بعد هم، به‌صورت رسمی و علنی، هیچ فرقی برای ما ایجاد نمی‌شود و با خروج آمریکا از برجام، این وضعیت همچنان ادامه پیدا می‌کند و صرفاً تحریم‌هایی را که به‌ظاهر تعلیق کرده بودند، برگردانده می‌شود.

غضنفری تاکید کرد: آن‌ها تحریم‌ها را به‌ظاهر تعلیق کرده بودند اما در عمل همچنان ادامه داشت چون اجازه نداده بودند ما از شرایط کنار رفتن تحریم‌ها و تعدیل آن‌ها بهره‌برداری کنیم.

تحلیلگر مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: پول نفت ما همچنان بلوکه می‌شد و قدرت انتقال آن به داخل کشور را نداشتیم و درازای نفتی که می‌فروختیم، مجبور بودیم از آن کشورها کالا وارد کنیم. بعضاً کالاهایی که خیلی ضروری و موردنیاز نبودند. تحریم‌های دیگر نیز همین‌طور؛ به‌ظاهر بانک‌های خارجی می‌توانند با ما مبادله داشته باشند اما عملاً آن‌ها را تهدید می‌کنند و هیچ ارتباط مالی با ما برقرار نکرده‌اند.

وی تصریح کرد: ازنظر سیاسی کسانی که در سالهای گذشته مدام دم از مذاکره می‌زدند و به مردم وعده می‌دادند که اگر ما مذاکره کنیم می‌توانیم همه مشکلات را حل کنیم؛ الآن خیلی واضح و آشکار است که هیچ‌کدام از آن وعده‌ها تحقق پیدا نکرده است و آن کدخدایی که این‌ها امید داشتن مشکلات را حل کند، نه‌تنها مشکلی را حل نکرده است بلکه بدتر هم کرده است.

غضنفری گفت: این وضعیت باعث می‌شود که این طیف لیبرال غرب‌زده که دنبال این مذاکرات بودند، دیگر چیزی در دستشان برای عرضه به مردم نداشته باشند و از این نظر باعث شفافیت سیاسی در کشور شده است و دست یک سری از افراد و گروه‌ها رو می‌شود که زد و بندهای سیاسی پشت پرده، درنهایت نتیجه‌اش جز خسارت چیز دیگری نخواهد بود.

انتهای پیام/