علیرضا قامتی در گفت و گو با  صبح توس نرخ بیکاری در شهرستان قوچان را بسیار بالا دانست و اظهار داشت: نرخ بیکاری در سال 95 در این شهرستان 17 درصد بود که در سال گذشته به 13درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه 33 درصد اقتصاد این شهرستان به کشاورزی متکی است، ادامه داد: 42 درصد از مردم قوچان در بخش خدماتی مشغول به فعالیت است و بیش از 85 درصد از اقتصاد روستائیان این شهرستان به کشاورزی متکی است.

وی با بیان اینکه میانگین بارندگی در بلند مدت در این شهرستان 420 میلیمتر بوده است، تصریح کرد: میزان بارندگی ها در سال زراعی 96 -97 کمتر از 200میلیمتر بوده و این کاهش بارندگی ها از سویی و سرمازدگی شدید باغات در فروردین ماه از سوی دیگر، خسارت های جبران ناپذیری به کشاورزان این شهرستان وارد کرده است.

قامتی بابیان اینکه طبق آخرین سرشماری در سال 95جمعیت این شهرستان در حدود 180 هزار نفر بود، افزود:  نرخ رشد جمعیت در سال 90 منفی شش دهم درصد و در سال 95 حدود منفی پنج دهم درصد بوده است.

رئیس شورای اداری قوچان با بیان اینکه در حوزه صنعتی نگرانی جدی در این شهرستان وجود دارد، خاطر نشان کرد: در سال 91 کارخانه دوچرخه سازی با حدود 350 کارگر فعال بود که متاسفانه در حال حاضر تعطیل می باشد و از سوی دیگر کارخانه کاشی نیز یکی از واحدهای بزرگ صنعتی این شهرستان بود که بخش اعظم تولیداتش به کشورهای عراق و افغانستان صادر می شد که به دلایل مختلف از جمله مسائیل امنیتی این کشورها،دچار مشکل شده و هم اکنون در تعطیلی به سر می برد.

انتهای پیام/