حسن هانی‌زاده در گفتگو با صبح توس؛ در خصوص آثار احتمالی خروج آمریکا از برجام اظهار داشت: در این خصوص دو نظریه متفاوت وجود دارد؛ گزینه‌ای که بیشتر به واقعیت نزدیک است این است که تا یک هفته آینده (۱۲ می) آمریکا از برجام خارج می‌شود. طبیعی است که در این صورت ایران عکس‌العمل مناسب را اتخاذ خواهد کرد.

 

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: حالت دیگری که بیشتر گمانه‌زنی است این است که ترامپ در آخرین لحظه، عمل به توافق‌نامه را برای یک مدت‌زمان کوتاه ۲ ماهه تمدید خواهد کرد تا بتواند حسن نیت خودش را نشان دهد تا مذاکرات آینده آمریکا و کره شمالی با بن‌بست مواجه نشود.

 

 وی افزود: اگر ترامپ در این شرایط از توافقنامه هسته‌ای با ایران خارج شود، بدیهی است که رهبر کره شمالی خواهد پرسید که چگونه می‌تواند با آمریکا در مورد آینده هسته‌ای کره شمالی مذاکره کند زیرا آمریکا هیچ‌گاه به قوانین بین‌المللی پایبند نبوده و به همین دلیل به نظر می‌رسد این احتمال وجود دارد که رئیس‌جمهور آمریکا برای یک مدت‌زمان کوتاهی این توافقنامه برجام را ادامه دهد.

 

هانی زاده خاطرنشان کرد: درهرحال اگر ترامپ از توافقنامه خارج بشود، قطعاً ایران می‌تواند شرایط دیگری مثل بازگشت به غنی‌سازی با درجه بالاتر و راه‌اندازی تأسیسات هسته‌ای را اعمال کند که طبیعتاً این مسئله می‌تواند یک چالشی در روابط ایران و غرب باشد.

 

این کارشناس مسائل بین‌الملل عنوان کرد: آمریکا سعی می‌کند یک اطمینان خاطری به کره شمالی بدهد که پایبند توافقنامه‌های بین‌المللی است اما بعد از مذاکرات، قطعاً آمریکا از توافقنامه برجام خارج خواهد شد که در این صورت هم آمریکا اعتبار جهانی خودش را از دست خواهد داد.

 

وی بابیان اینکه آمریکا بعد از مذاکره با کره شمالی، سعی می‌کند که نسبت به ایران توجه بیشتری داشته باشد و فشارهای بیشتری به ایران وارد کند، گفت: باید در انتظار تصمیم نهایی دونالد ترامپ بود که آخر هفته جاری از توافقنامه خارج می‌شود و یا اینکه برای مدت دو ماه آن را تمدید می‌کند.

 

وی تأکید کرد: ایران برنامه کاملاً مشخصی برای هرگونه اقدام احتمالی آمریکا تدارک دیده است. اگر آمریکا از توافقنامه خارج شود قطعاً ایران همکاری خودش را به اتحادیه اروپا ادامه می‌دهد اما فعالیت غنی‌سازی را نیز با مقیاس بالاتری ادامه خواهد داد.

 

انتهای پیام/