باقر معبودی نژاد در گفتگو با صبح توس؛ با اشاره به افزایش بی‌رویه و غیرقابل‌کنترل نرخ طلا اظهار کرد: قیمت طلا در بازار به نرخ دلار و ارز وابسته است یعنی با افزایش قیمت ارز، قیمت طلا نیز افزایش پیدا می‌کند، از طرفی این قیمت نیز وابسته به دلاری است که در بازار آزاد و بین مردم معامله می‌شود لذا افزایش غیرقابل‌کنترل است.

 

وی افزود: قیمت کنونی دلار 6 هزار و صد و پنجاه تومان در بازار آزاد معامله می‌شود و جون طلا نیز در بازار جهانی با نرخ بازار آزاد معامله می‌شود، با کنترل قیمت ارز می‌توان طلا را نیز کنترل نمود.

 

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد در پاسخ به ادعای دولت مبنی بر ارائه دلار کنترل‌شده، گفت: دولت هنوز به ما دلار 4200 تومانی ارائه نکرده است که ما بتوانیم طلا را با این قیمت معامله کنیم و قیمت دلار نیز به‌سرعت در حال افزایش است لذا ناتوانی دولت در کنترل ارز به عدم کنترل قیمت طلا نیز منجر می‌شود.

 

وی ادامه داد: اگر دولت بتواند دلاری باقیمت مصوب و کنترل‌شده به بازار عرضه کند در آن صورت قیمت‌ها ثبات پیدا می‌کنند اما در غیر این صورت امکان‌پذیر نیست.

 

معبودی نژاد با اشاره به وضعیت بازار طلا در کشور، بیان کرد: وضعیت بازار طلا در مشهد رکود را نیز رد کرده و کاملاً تعطیل است و فروشندگان ما در این روزها هیچ مشتری ندارند، پیش‌ازاین مردم به بازار مراجعه کرده اما خرید کمی داشتند اما وضعیت فعلی تقریباً صفر است.

 

وی تصریح کرد: وضعیت سایر بازارهایی که به نرخ ارز وابسته است نیز همین‌گونه است و کالاهای خارجی که با نرخ ارز وارد کشور می‌شوند نیز خریدوفروش نشده و آن کالاها نیز در وضعیت رکود و کسادی به سر می‌برند مگر آنکه  دولت دلار 4200 تومانی را ارائه دهد که تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

 

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد  با اشاره به قیمت فعلی طلا در بازار، عنوان کرد: قیمت طلا در بازار به ازای هر گرم 188 هزار تومان بوده است و تمام سکه بهار آزادی نیز باقیمت 1میلیون و 950 هزار تومان عرضه‌شده است.

 

انتهای پیام/