موسی حسینی، مدیر آب منطقه ای قوچان در گفتگو با خبرنگار صبح توس با اشاره به وضعیت نامناسب و چالش برانگیز منابع آب در این شهرستان اظهار داشت: کاهش میزان بارندگی در سطح شهرستان، کاهش ورود آب به حوضه سد تبارک، افزایش افت منابع آب زیرزمینی و گسترش چاه های غیر مجاز؛  این شهرستان را در حوزه مسایل آب با چالش روبرو کرده است.

وی ادامه داد: سد تبارک با هدف تامین آب شرب شهر قوچان احداث شده است اما باتوجه به کاهش بارش ها طی سال های اخیر، این سد هیچگاه به ظرفیت واقعی خود نرسیده و سطح  و حجم آب در این سد بسیار پایین تر از پیش بینی ها و انتظارات  می باشد.

وی با ضروری دانستن همیاری سازمان ها و مردم برای صرفه جویی در مصرف آب ادامه داد: با توجه به چالش های موجود در بخش منابع آبی، همیاری سازمان ها، نهادها، مردم و به ویژه کشاورزان برای اصلاح الگوی مصرف در بخش های مختلف به یک ضرورت تبدیل شده است و اگر راهکارهای ارائه شده، اجرایی نشود ممکن است طی سال های آتی در بخش تامین آب دچار مشکل شویم.

وی افزود: اجرای طرح آبیاری تحت فشار در بخش کشاورزی با هدف کاهش مصرف آب بود اما در حال حاضر عملا با اجرای این طرح فقط به وسعت اراضی افزوده شده و کاهش محسوسی در مصرف آب در بخش کشاورزی شاهد نیستیم.

حسینی با اشاره به سه محور حفاظت و بهره برداری از منابع آبی، مدیریت رودخانه ها و آب های سطحی و تاسیسات آبی به عنوان سه حوزه عملکردی مدیریت آب منطقه ای خاطر نشان کرد: کل چا های حفر شده در این شهرستان از مرز 670 حلقه عبور کرده است که بخش کشاورزی با دارا بودن 402 حلقه چاه بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

مدیر آب منطقه ای قوچان در پایان یادآور شد: بندهای انحرافی شاهرگ، داغیان، مشکانلو و نوروزی بصورت کامل در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و این بندهای انحرافی با هدف کنترل روان آب ها و سیلاب ها احداث شده اند.

انتهای پیام/