به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرستان چناران با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار کارگران با ایشان گفت: با نگاهی به تاریخ اقتصادی کشورهای صنعتی، مشخص می‌شود که همه آن‌ها در مقطعی از تاریخ حیات اقتصادی خود، ضمن کنار گذاشتن سیاست اقتصادی درهای باز، به حمایت و مصرف کالای داخلی رو آورده‌اند.

 

 امام‌جمعه چناران ادامه داد: درواقع، این کشورها در مقاطع زمانی خاص با مصرف متعصبانه کالاهای داخلی از تولیدکنندگان داخلی خود حمایت تمام‌عیار کرده، سپس برای اجرایی شدن سیاست‌های مبادله تجاری اقدام کرده‌اند. در همین زمینه اگر مردم با توجه به ثمرات بلندمدت گرایش به سمت مصرف تولیدات داخلی، از خرید و مصرف کالای خارجی دارای مشابه داخلی اجتناب کنند، قدم در مسیر اصلاح اقتصادی کشور گذاشته و روند بهبود وضعیت اقتصادی را به نظاره خواهند نشست.

 

اسطورهٔ کیفیت کالای خارجی و دلبستگی به تولیدات بیگانه

 

وی افزود: یکی از مهم‌ترین چالش‌های فرهنگی موجود در جامعه ما «اسطورهٔ کیفیت کالای خارجی» است؛ پدیده‌ای که مانند بسیاری از چالش‌های فرهنگی دیگر علاوه بر ریشهٔ تاریخی با ابزار قوی رسانه و از راه تبلیغات گستردهٔ کالاهای خارجی در ذهن اغلب افراد ایرانی جای گرفته است. «دلبستگی به تولیدات بیگانه» امری است که رهبر فرزانهٔ انقلاب از آن به «آفت اجتماعی» تعبیر می‌کنند، آفتی که در دوران طاغوت و دوران‌های ظلمانی گذشته ریشه دارد، با این تفاوت که ما در آن دوران به‌طور مطلق وابسته قدرت‌های دیگر بودیم و خودمان هیچ تولیدی نداشتیم، اما امروز گرایش به سمت‌وسوی کالای خارجی و تفاخر به مارکهای معروف باوجود تولیدات مرغوب و مطلوب داخلی، یک بیماری است؛ بیماری‌ای که باید علاج شود.

 

وی عنوان کرد: متأسفانه تولید ایرانی چالش‌هایی مانند تحریم‌های ظالمانه دشمن، ضعف اهتمام برخی مسئولان و مدیران مرتبط با امر تولید و همچنین وجود معایب و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در جامعه مصرف‌کننده را نیز پیش رو دارد که تعصب و غیرت نسبت به حمایت از کالای ایرانی یا غفلت از نقش مصرف را در سرنوشت استقلال کشور به دنبال داشته؛ ازاین‌رو این چالش‌ها به وضعیتی انجامیده است که برخی از کالاها در عین تولید انبوه و مناسب به فروش نرفته و انبارهای مراکز تولید انباشته از اجناس و کالاها بوده و در همان حال با کمبود نقدینگی و سرمایه برای ارتقای فناوری و توسعه تولید و حتی ادامه تولید مواجه هستند که تولیدی بسیاری از کارخانه‌ها یا تولید پایین‌تر از ظرفیت و بیکاری و کاهش درآمد جامعه کارگری نشان‌دهنده این وضعیت ناهنجار است.

 

مسئولان نهادهای حاکمیتی مبلغ مصرف کالای داخلی باشند

 

خطیب جمعه چناران بیان کرد: مسئولان در هر یک از نهادهای حاکمیتی (اجرایی، تقنینی و قضایی) در حمایت از کالاهای ایرانی، همواره پیشگام باشند و ضمن تأمین مایحتاج موردنیاز دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای خود از کالاهای داخلی، باید از مصرف کالاهای وارداتی دارای نمونه مشابه داخلی نیز اجتناب کرده و مبلغ مصرف کالای داخلی در سطح کارکنان و خانواده‌های آنان در سازمان خود باشند.

 

راهبردهای آمریکا در منطقه غرب آسیا

 

 وی با اشاره به بخشی دیگر از فرمایشات رهبر معظم انقلاب درزمینهٔ اتخاذ راهبرد دامن زدن به درگیری‌های منطقه‌ای توسط دشمنان انقلاب گفت: هدف اصلی آمریکا از این راهبرد مهار روند پیروزی‌های جبهه مقاومت و جلوگیری از تثبیت موقعیت نظام جمهوری اسلامی به‌عنوان نقطه کانونی این جبهه است، نکته‌ای که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در ماه‌های اخیر و بعد از شکست داعش بارها بر آن تأکید و البته اظهار نگرانی کرده‌اند.

 

وی خاطرنشان کرد: کاخ سفید بنا دارد تا با ایران هراسی و القاء تلاش ایران برای تسلط بر منطقه، با وارد کردن کشورهای عربی به صحنه درگیری‌های سوریه جبهه بندی جدیدی را در منطقه ایجاد کرده و ضمن استهلاک ظرفیت‌های جبهه مقاومت، نفوذ روزافزون ایران در منطقه را نیز مهار کند.

 

حجت الاسلبام تاجی افزود: نگرانی دیگر آمریکا این است که با توجه به پیشرفت‌های جبهه مقاومت در سوریه، چنانچه دولت مرکزی و متحدانش بتوانند دیگر سرزمین‌های باقی مانده در دست تروریست‌ها را آزاد کنند، عملاً آمریکایی‌ها توجیهی برای ماندن در منطقه نداشته و باید ضمن تحمل شکستی دیگر فرار را برقرار ترجیح دهند.

 

وی ادامه داد: حفظ و تأمین امنیت رژیم صهیونیستی، رهاسازی عربستان از باتلاق یمن و فرافکنی نسبت به شکست رژیم سعودی از مقاومت مردم یمن هدف دیگر راهبرد آمریکا است. حل مشکل دیرینه اعراب و اسرائیل و زمینه سازی برای شناسایی رژیم صهیونیستی توسط اعراب از طریق تبدیل ایران به دشمن اصلی اعراب یکی دیگر از اهداف آمریکا در اتخاذ این‌راهبرد است.

 

امام‌جمعه چناران اظهار کرد: تسهیل تغییرات فرمایشی در عربستان برای جلوگیری از فروپاشی رژیم سلطنتی سعودی‌ها از دیگر اهداف این سناریو است. آمریکا سعی دارد با منزوی کردن ایران، توجهات را از چالش‌های درونی عربستان منحرف کند.

 

وی گفت: برخی بیگانگان و قدرت‌های بین‌المللی و بازیگران معارض منطقه‌ای برای تحقق اهداف سیاسی و امنیتی‌شان در سطح منطقه و مقابله با قدرت و نفوذ منطقه‌ای ایران که مبتنی بر مؤلفه‌های توحیدی است و در چارچوب آن، نه به دولت و ملتی زور می‌گوید و نه از دولت و کشوری زور می‌پذیرد، به اشاعه اصل ایران هراسی، ایجاد یک دشمن فرضی، نفرت، اختلاف، تفرقه و شکاف بین ایران و همسایگان آن از طریق متهم سازی ایران به توسعه طلبی، می‌پردازد. نمونه آن صدها سخنرانی، گزارش، مصاحبه، نشست خبری و... است که در آن مقامات آمریکایی، اروپایی، عربی و صهیونیستی مدعی می‌شوند که جمهوری اسلامی ایران از طریق توسعه طلبی به دنبال حفظ و ارتقاء قدرت خویش است.

 

وی ادامه داد: از سوی دیگر، بنابر بیانات رهبر معظم انقلاب، ایران در این منطقه حضور دارد و منطقه از آن ایران است و حضور کشورهای بیگانه موجبات ناامنی را فراهم آورده است. سیاست اصلی آمریکا نیز مبتنی بر درگیری‌های درون تمدنی در منطقه با تأکید بر اختلاف‌های دینی همچون شیعه و سنی است.

 

علاج بیماری خود کم بینی و حقارت، مقاومت است

 

 وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار قاریان و حافظان شرکت کننده درسی وچهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی با ایشان گفت: ازجمله مشکلاتی که به شکلی بیمارگونه جوامع اسلامی را فراگرفته و هر روز اشکال خطرناک و گوناگونی را به خود می‌گیرد، خطر و بیماری ذلت و حقارت و خودکم بینی و عدم اقتدار است، بیماری‌ای که با برنامه و طرح ریزی استکبار جهانی عصرِحاضر یعنی آمریکای جنایتکار برای استضعاف عقیدتی و عملی مسلمین در جوامع اسلامی شیوع یافته و تبدیل به بیماری‌ای مهلک شده است.

 

وی بیان داشت: تنها راه مقابله با این بیماری، تمسک یافتن و چنگ زدن به ریسمان هدایت قرآن و عمل به نسخه شفابخش آن یعنی مقاومت در مقابل کفر و استکبار، باایمان به قدرت لایزال و بی‌بدیل الهی و وحدت جامعه اسلامی و عدم پذیرش سلطه و ولایت کفار بر این جوامع به هر شکل ممکن است که عزت و قدرت را به این جوامع بر می‌گرداند و از این بیماری نجات می‌دهد.

 

بی‌آبرویی و اعتبار زدایی آشکار دستگاه دیپلماسی غرب با خروج از برجام

 

حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به زمزمه‌های خروج آمریکا از برجام گفت: ورود جمهوری اسلامی ایران به مذاکرات هسته‌ای از ابتدای سال ۱۳۸۲ ناشی از قدرت کشورمان در برابر فشارهای مختلف سیاسی و اقتصادی و تقاضا و اصرار طرف مقابل بوده است.

 

وی افزود: آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیده بودند که تداوم مشکل پرونده هسته‌ای ایران به شدت به اعتبار و هژمون آن‌ها ضربه خواهد زد، بنابراین نیاز به مذاکره با جمهوری اسلامی ایران را به صورت مستمر پیگیری نمودند.

 

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران برای نشان دادن حسن نیت خود به دنیا و همچنین اثبات غیرقابل اعتماد بودن آمریکا و طرفهای غربی، وارد مذاکرات هسته‌ای شد و چنانچه آمریکا در ۲۲ اردیبهشت از برجام خارج شود، جمهوری اسلامی ایران در اثبات ادعای خود موفق بوده، ضمن آنکه بی‌آبرویی و اعتبار زدایی آشکار برای دستگاه دیپلماسی غرب خواهد بود

 

امام‌جمعه چناران اظهار کرد: توان اقتصادی، قدرت نظامی، نفوذ منطقه‌ای و شرایط بین المللی جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر نسبت به دوره شروع مذاکرات هسته‌ای بسیار بهتر و مناسب‌تر است و از این حیث ما دارای دست برتر در معادلات داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی هستیم.

 

وی ادامه داد: در شرایطی که همه دنیا مستند به گزارش‌های رسمی سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران را پایبند به تعهدات می‌دانند، نقض عهد از سوی طرف مقابل به معنای پایان اعتبار سیاسی برای آمریکا و پیروزی برای ایران خواهد بود.

 

خطیب جمعه چناران گفت: حضور آمریکا در برجام از ابتدا همراه با بدعهدی و اصرار بر تداوم فشارهای اقتصادی و سیاسی به‌منظور عدم بهره‌مندی ایران از منافع برجام بوده است. لذا خارج شدن آمریکا از برجام کمترین تأثیر را بر شرایط فعلی کشور خواهد داشت.

 

ویژگی یگانه حرکت‌های جهادی، غیر مادی و تکلیف محور بودن آن است

 

 وی با اشاره به سالروز تشکیل بسیج سازندگی گفت: ویژگی منحصر به فرد و یگانه در حرکت‌های جهادی غیر مادی و تکلیف محور بودن آن - در مقابل اعمال دنیوی و مادی محور می‌باشد که تفکرات وانگیزه های اصیل اسلامی را برای انسان زنده می‌کند چه بسا اینکه جهادگران با این عمل خود، آرمانی والاتر از هدف‌های رایج غیر دینی همچون اهداف اقتصادی و سیاسی را برای خود تداعی کرده و به این سوق پیدا می‌کنند و حتی در نهایت این اقدام آن‌ها می‌تواند الگویی گسترده برای جامعه، جهت بازپروری چنین تفکراتی باشد.

 

وی ادامه داد: حرکت جهادی جوانان، ناشی از تفکر مسئولیت محور آنان می‌باشد و به وسیله حرکتی دسته جمعی ناشی از این تفکر، اهداف والاتری را به عنوان آرمان اصلی از کار و تلاش و تولید به جای مسائل مادی و غیر معنوی برگزیده‌اند همچنانکه مقام معظم رهبری در این رابطه می‌فرمایند: پایبندی به اصول انقلاب بدون مجاهدت در راه نجات مستضعفان و محرومان سختی بی معنی و ادعایی پوچ است».

انتهای پیام/