به گزارش صبح توس؛ محسن ترکی ظهر امروز در گفت و گو با خبرنگاران شهرستان خلیل آباد در خصوص وضعیت داوری کشور اظهار داشت: سعی می کنم در مسائل داوری دخالت نداشته باشم و به دلیل مسائلی که وجود داشته، دوست ندارم در این خصوص صحبت کنم.

وی با بیان اینکه امروزه داوری کشور شرایط خوبی را دارد و بچه ها ثابت کرده اند که اگر داوری از فوتبال جلوتر نباشد عقب تر نیست و به موازات فوتبال خیلی خوب جلو می روند، خاطرنشان کرد: دلیل این پیشرفت به خاطر برنامه ریزی های درست فدراسیون در کمیته داوران نیست بلکه تلاش های خود داوران بوده که به این مرحله رسیده است.

 

فدراسیون فوتبال هیچ تلاشی برای توسعه دانش داوری انجام نداده است

مدرس بین المللی داوری فوتبال در ادامه با تاکید بر اینکه متاسفانه فدراسیون فوتبال در سال های اخیر تنها به برگزاری کلاس پیش فصل اکتفا کرده و حتی این کلاس ها بر اساس کلاس داری روز فیفا نیست، تصریح کرد: انتظاراتی که از فدراسیون فوتبال در خصوص توسعه داوری این رشته داریم و حتی حداقل انتظارات داوران برآورده نمی شود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه فدراسیون فوتبال برای برگزاری کلاس های منظم و پیشرفته داوری اهمیتی قائل نیست، اذعان کرد: جوانان به دلیل عشق و علاقه ای که دارند در جهت توسعه داوری تلاش می کنند و فدراسیون فوتبال در سالیان اخیر هیچ اقدامی در راستای پیشرفت بهتر کار، انجام نداده است و ضربه آن را فوتبال کشور متحمل می شود.

ترکی با بیان اینکه اشتباهات داوری تاثیرگذاری که در مسابقات لیگ رخ می دهد یک علت آن به همین مسئله بر می گردد، عنوان کرد: تلاش شخصی داوران برای به روز نگه داشتن خود به نفع فوتبال کشور است ولی همه داوران به این شکل عمل نمی کنند و حتی نوع تمرین کردن را یاد ندارند و می طلبد فدراسیون در این زمینه برنامه ریزی های لازم را داشته باشد.

 

حضور تیم داوری ایران در مسابقات جهانی حاصل تلاش خود داوران است

وی همچنین در ادامه تشریح کرد: تنها کاری که فدراسیون فوتبال در طول  20 یا 30 سال گذشته برای داوری انجام داده، برگزاری یک کلاس 3 روز پیش فصل بوده و بعضی اوقات نیز این کلاس ها در نیم فصل برگزار شده؛ این کل زحمتی است که آقایان فدراسیون نشین برای توسعه داوری انجام می دهند که واقعاً کافی نیست.

این داور بازنشسته کشور ادامه داد: در برابر تمام این ناملایمات شاهد حضور یک تیم کامل داوری ایران در مسابقات جام جهانی هستیم و به هیچ عنوان هیچ شخص، ارگان و فدراسیون نمی تواند این مسئله را به خود نسبت دهد و این تنها حاصل زحمات شخصی این تیم داوری است.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه پرورش داوری در سطح کشور خیلی ضعیف عمل شده است، بیان کرد: کلاس های ارتقاء داوری که در سطح کشور برگزار می کنیم متاسفانه تمام هزینه های آن از خود شرکت کنندگان دریافت می شود و این اتفاقی است که در هیچ کجای دنیا رخ نمی دهد.

 

حضور داوران در عرصه های بین المللی یک امتیاز بزرگ برای توسعه داوری محسوب می شود

ترکی با بیان اینکه عشق و علاقه به داوری در کشور بسیار زیاد است ولی هیچ تلاشی برای ساماندهی این افراد انجام نشده است، تاکید کرد: افزایش داوران بین المللی در سطح فوتبال افتخاری برای کشور است و حضور داور در یک مسابقه بین المللی باعث برافراشته شدن پرچم کشور آن داور در استادیوم می شود و این خود جای بسی افتخار است.

وی با اشاره به اینکه حضور داوران در عرصه بین المللی باعث انتقال تجربیات و دانش آنها به کشور می شود و این یک امتیاز بزرگ برای توسعه داوری هر کشوری محسوب می شود، ابراز کرد: کشورهای عربی برای حضور داوران خود در کلاس های بین المللی داوری امتیازات و هزینه های بالایی قائل می شوند که باز هم متاسفانه در کشور ما این مسائل وجود ندارد.

مدرس بین المللی AFC در پایان با تاکید بر اینکه باید این طرز تفکر نسبت به توسعه دانش داوری کشور عوض شود، خاطرنشان کرد: در شش سال گذشته یک ریال بر دستمزد داوران افزوده نشده است و حتی همین دستمزد هم به موقع پرداخت نمی شود.

انتهای پیام/