به گزارش صبح توس؛ علی رضا رشیدیان شب گذشته در کارگروه توسعه صادرات استان با اشاره به تحقق یک میلیارد و 950 میلیون دلار صادرات در سال گذشته و رشد 15 درصدی این رقم نسبت به سال قبل از آن ، از صادر کنندگان استان و همه بخش هایی که در موضوع صادرات شریک و دخیل بوده و مشارکت کردند اعم از بخش های دولتی ، نظارتی، حمل ونقل ، نظارتی و غیره قدردانی کرد .
وی عنوان کرد : در برنامه 5 ساله باید به بیش از سه میلیارد دلار صادرات در سال برسیم که  بر این اساس هدف عملیاتی صادرات استان برای سال 97 این رقم تعیین شده و باید به این افق ورشد 25 درصدی صادرات استان نسبت به سال قبل دست یابیم.
استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: در این راستا باید بازارهای جدیدی که درسال گذشته شناسایی شد بویژه در حوزه کشورهای آفریقایی ،ویتنام ، ازبکستان وحتی کشورهای اروپایی چون آلمان و غیره که صادرات استان به آنها رشد خوبی داشته است ونیز با پیوستن ایران به کشورهای اوراسیا این مناطق بازارها و فرصتی ارزشمند برای صادرات ماست که باید از آن استفاده شود.
رشیدیان افزود: می توان در برخی از بازارهای بزرگ کشورهای هدف که با حجم تولیدات ما همخوانی ندارد ، اتاق بازرگانی می تواند در ایجاد هماهنگی بین تولید کنندگان مختلف این کالا در کشور زمینه صادرات آنها تحت یک برند مشخص را فراهم کند وبر حضور ایران و استان در بازارهای هدف قدرت ببخشد که لازمه آن تعامل بیشتر بازرگانان با هم است.
وی ابراز امیدواری کرد :  برنامه هدف گذاری شده در حوزه اعزام و پذیرش هیات های تجاری و اقتصادی ،  برگزاری نمایشگاه ها ی بین المللی و اختصاصی ، افزایش صادرات، مباحث بانکی و کمک های صادراتی ، مالی ونیز موضوعات بیمه ای و حمل و نقل صادرات تحقق یابد.
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: برای تحقق شعار سال باید هم در کیفیت تولید هم  قیمت تمام شده و نیز بسته بندی و عرضه توجه جدی شود در واقع باید برای حمایت از تولید و تولید کننده در عین کمک به ارتقا تولید به نحوی قیمت تمام شده آن را مدیریت کنیم که رقابتی بوده و خیلی افزایش نیابد..
رشیدیان با بیان اینکه در عرصه برگزاری نمایشگاه ها اعم از تخصصی و بین المللی باید بسیار قوی وارد عمل شد و توانمندی ها در فضایی با نشاط توام با حضور حداکثری تولید کنندگان ، با تولیدات کیفیت و متناسب با نیاز بازار ارائه شود در این رابطه حضور و نقش واحدهای بخش خصوصی باید حداکثری باشد.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید تولید  صادرات محور باشد ، افزود : باید تولیدات استانداردهای لازم را داشته باشد زیرا صدور کالای بی کیفیت تیر خلاص به صادرات استان و کشوراست و بازارها را از دست خواهیم داد .
استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: بدین منظور اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی واعضای آن باید روی کیفیت کالاهای صادراتی حساسیت و توجه جدی داشته باشند و تولیدات را به تناسب نیاز کشورهای هدف ارائه کنند.
رشیدیان در این راستا بر برگزاری جلسه هماهنگی بین واحدهایی که در موضوع فرآیند صادرات نقش دارند، تاکید و عنوان کرد: باید کالاهای تولیدی از نظر کیفیت ارتقا یابد و تمرکز تولید بر بازارهای هدف باشد. .
وی با تاکید بر اینکه باید از قبل برای بازارهای هدف صادراتی ازتولید تا بسته فکر و برنامه ریزی شود ، اظهار کرد : بارها بر پرهیز از  فروش و صادرات فله ای زعفران تاکید شده زیرا کشورهای هدف با بسته بندی مجدد این محصول  سود اصلی و بیش از کشاورز را کسب می کنند در حالی که باید این سود نصیب کشاورز ما شود. .
استاندار خراسان رضوی در ادامه برای تحقق برنامه صادراتی تنظیم شده افزود : امروز نیاز است موانع و چالش های مسیر صادرات مرتفع شود که در این صورت به میزان کافی کالای با کیفیت برای صادرات دراختیار استان هست .
رشیدیان با بیان اینکه باید به محصولاتی که  برند استان بوده و انحصار آن در اختیار خراسان رضوی است، توجه بیشتری شود، گفت: محصولاتی چون زعفران ، پسته و دانه های روغنی که می تواند سهم مناسبی از صادرات استان به کشورهای همسایه و منطقه داشته باشد ، باید محور عمل قرارگیرد .

وی تصریح کرد: بازارهای منطقه بویژه کشورهای همسایه بسیار مستعد است به شرطی که بر روی آن متمرکز شده و تولیدات مورد نیاز و خواست آنان را داشته باشیم در این میان تولید مشترک در کشورهای همسایه چون افغانستان هم امکان خوبی است که برای در عین حال برای ایجاد اشتغال و تثبیت جمعیت و جلوگیری از مهاجرت آنان بسیار موثر است.

استاندار خراسان رضوی  با اشاره به موضوع ارز هم  گفت: باید بر اساس قانون و ضوابط بانک مرکزی در این زمینه اقدام شود .
رشیدیان افزود: در این راستا به مردم نیز اطلاع رسانی شفاف و دقیق پیرامون جرم نگهداری ارزتوسط آنها بیش از میزان تعیین شده و امکان تضمین بانک مرکزی برای نگهداری ارز مردم و بازگرداندن آن در زمان نیاز به صورت ارزی صورت گیرد.

انتهای پیام/