به گزارش صبح توس؛ تلگرام طی 6 ماه اقتصاد ایران را فلج خواهد کرد، اجرایی نشدن تفاهم‌نامه‌های مشترک گردشگری، موافقت وزیر راه با بازنگری دوباره طرح بافت پیرامونی حرم، موزه دانشگاه فردوسی افتتاح شد، عقب‌ماندگی ۵/١ میلیون هکتاری استان از طرح کاداستر، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان؛

موافقت وزیر راه با بازنگری دوباره طرح بافت پیرامونی حرم

استاندار خراسان رضوی از موافقت وزیر راه و شهرسازی با اصلاحات جدیدی در طرح بازنگری بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی خبر داد. به گزارش روابط عمومی استانداری، «علی رضا رشیدیان» با اشاره به دیدار روز دوشنبه  خود و شهردار مشهد با وزیرراه و شهرسازی و دو معاون وی، گفت: در پی اصلاح طرح بازنگری بافت پیرامونی حرم مطهر با توجه به بعضی از نظرات استانی برای ارتقای کیفیت خدمات طرح به ویژه در بخش اصلاح شبکه معابر و لزوم تسریع در این اصلاح این دیدار انجام شد تا نقطه نظرات استان ارائه شود.  رشیدیان بیان کرد : با توجه به دلایل ارائه شده از سوی استان وزیر با این اصلاحات موافقت کرد و دستور تجدید نظر درباره موارد مذکور از طریق فرایند تعریف شده قانونی را صادر کرد.  وی اظهار کرد : همچنین مقرر شد در روز بعد یعنی سه شنبه (دیروز) جلسه ای توسط کارگروه تخصصی مربوط با حضور معاون عمرانی استانداری خراسان رضوی و نماینده شهرداری و معاون وزیر راه و شهرسازی تشکیل شود. رشیدیان اعلام کرد: در جلسه دیروز درباره جزئیات این پیشنهادات بحث و بررسی لازم صورت گرفت و مقرر شد در برخی از این موارد ،اصلاحات لازم انجام و در بعضی دیگر از آن ها پیشنهادات استان با جزئیات بیشترطی روزهای آینده ارائه شود. وی همچنین گفت: در ادامه این سفر یک روزه جلسه ای هم با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره دو موضوع داشتم که یکی از آن ها طرح توسعه شهرک سلامت در مشهد بود که مقرر شد ظرف چند ماه آینده از میان گزینه های موجود بهترین مکان تعیین و نهایی و مطالعات و تهیه نقشه آن توسط مشاور اجرایی شود. رشیدیان ادامه داد: این شهرک به بیش از 30 هکتار زمین نیاز دارد تا مجموعه ای از امکانات و مراکز درمانی و اقامتی، پارکینگ و غیره در آن با سرمایه گذاری بانک پاسارگاد اجرایی شود. وی با بیان این که این شهرک هم برای ارتقای سطح سلامت وخدمات درمانی در مشهد برای نیاز شهروندان و زائران و هم برای تقویت حوزه توریست درمانی است، افزود : در موضوع تولید تجهیزات پزشکی پیشرفته در مشهد در این نشست مباحثی مطرح شد و قرار است دکترقاضی زاده هاشمی بازدیدی از این شرکت احیا درمان خراسان که برروی تولید دستگاه های سی تی اسکن پیشرفته کار می کند و تاکنون 12 مورد آن را تولید کرده است.

 

خداحافظ «مشکی»

پرونده دوره هفدهم لیگ برتر فوتبال کشور فردا با برگزاری بازی های هفته آخر این مسابقات بسته خواهد شد. در همین چارچوب نیز از ساعت 17 با برگزاری یک مسابقه در ورزشگاه ثامن الائمه(ع)مشهد، تیم"مشکی پوشان"در پایان سومین فصل حضورش با رقابت های سطح اول فوتبال کشور(لیگ برتر)خداحافظی می کند و راهی دسته پایین تر(لیگ یک)خواهد شد.شاگردان"داوود مهابادی"در شرایطی فردا مقابل تیم شگفتی ساز نیم فصل نخست(پارس جنوبی جم)قرار خواهند گرفت که در بازی رفت همین دو تیم در بوشهر،"رضا عنایتی"هدایت تیم مشهدی را برعهده داشت و در نمایشی قابل قبول مقابل پارس با یک پنالتی دیرهنگام و مشکوک(دقیقه 96 و توسط "حسین پورامینی")تن به شکست داد. در مسابقه فردا رویارویی چند بازیکن خوب تیم مهمان که سابقه عضویت در تیم میزبان را دارند، یکی از جذابیت های بازی خواهد بود."روح ا...سیف اللهی"یکی از این بازیکنان است که در زمان حضورش در جمع مشکی پوشان،یکی از بازیکنان طراح و موثر این تیم بود و اکنون با لباس حریف مقابل تیم سابقش قرار می گیرد،به جز این بازیکن،"محسن فروزان" و "امید سینک"نیز سابقه بازی در تیم مشکی پوشان را دارند و اتفاقا هر سه ،از بازیکنان موثر تیم مشهدی بودند که فردا در جمع شاگردان"مهدی تارتار"به میدان می روند.تیم پارس جنوبی جم در رتبه "ششم" لیگ در مقابل مشکی پوشانی قرار می گیرد که در رتبه آخر جدول از هفته ها قبل،سقوطش به دسته پایین تر مسجل بود.

 

نوبت فروشی ویزیت پزشکان متخصص روی «دیوار»

با مرور گذشته نه چندان دور برخی بیمارستان های تخصصی، روزهایی را به یاد می آوریم که همراهان بیمار برای نوبت گرفتن از یک پزشک متخصص از سر شب تا پاسی از صبح و حتی صبح روز بعد در وضعیتی سخت مجبور به ماندن در حیاط یا پشت نرده های بیمارستان بودند. دیدن تصاویر شب خوابی همراهان بیمار برای گرفتن نوبت پزشک متخصص، همواره یکی از گلایه های مهم بیماران و همراهان آن ها بود. در این میان البته پارتی بازی و نوبت دهی پولی هم باب شده بود و گاه با خرج کردن مخفیانه چند اسکناس، به راحتی امکان ضایع کردن حق دیگران و خرید نوبت وجود داشت.

فلسفه ایجاد سامانه نوبت دهی اینترنتی برای ثبت زمان ویزیت پزشکان متخصص در بیمارستان های مطرح که مراجعات زیادی نیز داشت، با هدف سامان دهی نوبت دهی و حذف عوامل انسانی آغاز شد. اگر چه این سبک نوبت دهی نیز گلایه های خاص خود اعم از شلوغی خطوط و پر شدن زودهنگام سقف نوبت در هر روز را به دنبال داشت اما با حذف دخالت عامل انسانی در تعیین و فروش نوبت دهی، گمان می رفت نارضایتی از دخالت در روند نوبت دهی برای همیشه تمام شده باشد. اما مدتی است نوبت فروشی خارج از قاعده، منجر به گلایه شهروندان در قالب تماس ها و ارسال پیامک به روزنامه خراسان رضوی شده است. پیام هایی از این دست؛ «برای گرفتن نوبت در بیمارستان فارابی باید مدت ها در انتظار بمانم. خیلی وقت ها سامانه نوبت دهی اینترنتی درست کار نمی کند اما یکی از آشنایان که بعد از من برای نوبت گرفتن اقدام کرد خیلی زود نوبت گرفت. سوال کردم چطور؟ گفت نوبت را خریده ام!»

«برای معالجه درد پای پدرم مجبور شدم یک نوبت ویزیت پزشک متخصص در بیمارستان فارابی را از طریق اپلیکیشن سایت دیوار به قیمت پنج هزار تومان بخرم. وقتی به راحتی می شود نوبت خرید، این همه دنگ و فنگ و انتظار برای چیست؟»

25 بهمن 96؛ طرح موضوع، وعده پیگیری

موضوع نوبت فروشی را با «مجید رسولی» سخنگو و مدیر روابط عمومی مدیریت درمان تأمین اجتماعی استان که بیمارستان فارابی زیرنظر این نهاد است، در میان می گذاریم. وی نیز با تأیید تخلف صورت گرفته و نوبت فروشی ویزیت پزشکان بیمارستان فارابی در سایت دیوار، می گوید: از مدتی قبل شکایت ها و تماس هایی در این خصوص به ما رسیده است؛ شکایت هایی که حکایت از نوبت فروشی ویزیت پزشکان متخصص در یکی از اپلیکیشن های معروف دارد.

وی رسیدگی به این مسئله را نیازمند بررسی کارشناسی بیشتر در این باره دانسته است و می گوید: به زودی تحقیقاتی را در این زمینه آغاز خواهیم کرد و نتایج آن نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

12 اسفند؛ تشکیل تیم ویژه پیگیری

چند روزی از وعده سخنگوی مدیریت درمان تأمین اجتماعی گذشته و تماس های مردمی و گلایه از وضعیت نوبت فروشی در بیمارستان فارابی مشهد افزایش یافته است.

در تماس مجدد با سخنگوی مدیریت درمان تأمین اجتماعی استان، وی از تشکیل تیم ویژه پیگیری برای بررسی این معضل خبر می دهد و می گوید: از آن جا که در شکایت های ارسال شده به مدیریت درمان، اکثر شاکیان انگشت اتهام را متوجه تأمین اجتماعی کرده اند، برای بررسی این موضوع تیم ویژه ای تشکیل شده است تا در صورت اثبات تخلف در میان کارکنان بیمارستان و تأمین اجتماعی، با فرد یا افراد خاطی به شدت برخورد شود.

وی ادامه می دهد: تخلف زدایی از تأمین اجتماعی و برخورد با متخلفان در این زمینه، هدف اصلی این تیم است که تحت نظارت مدیر درمان تأمین اجتماعی در کمیته «فاوا» تأمین اجتماعی تشکیل شده است.

 

تلگرام طی 6 ماه اقتصاد ایران را فلج خواهد کرد

 نشست تخصصی توسعه شبکه‌های مجازی، صبح روز گذشته در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد. به گزارش «خراسان رضوی» در این نشست، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره «تلگرام» و فیلتر شدن آن در روسیه نکاتی را مطرح و اظهار کرد: فیلتر شدن تلگرام در روسیه که تقریبا با موفقیت بالایی همراه نبود، خیلی از موارد مبهم را برای ما شفاف کرد.  دکتر «سید مرتضی موسویان» افزود: هم اکنون، کشورهایی از قبیل هند، تایوان، تایلند،‌اندونزی و همه کشورهای اروپایی، علیه تلگرام شکایاتی را تنظیم کرده‌اند و برای نمونه، نخست وزیر انگلیس، تلگرام را مأمن تروریسم دانسته است. رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد با اشاره به مواردی درباره پیشینه تلگرام افزود: «پاول دوروف» مؤسس تلگرام یک فرد روسی و دانش آموخته ممتاز زبان شناسی از دانشگاه سن پترزبورگ است که در سال 2006 یک شبکه اجتماعی را با الهام گرفتن از فیس بوک در روسیه تأسیس کرد، این شبکه  به پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در روسیه و شرکت‌های روس زبان تبدیل شد. وی با اشاره به این که تلگرام با 10 میلیون کاربر رتبه سوم شبکه‌های اجتماعی را در روسیه دارد، گفت: پس از آن که دادگاهی در روسیه به دلیل این که تلگرام خواسته دولت روسیه را اجابت نکرده است، حکم به فیلترینگ آن داد، این فیلترینگ برای روسیه هزینه زیادی داشت و متعاقب آن، آمریکا به دو شرکت «آمازون» و «گوگل» دستور داد که به تلگرام کمک کنند و آن‌ها هم 18 میلیون آدرس ثبت شده در اختیار تلگرام قرار دادند. وی افزود: هم اکنون، هیئتی از ایران برای بررسی عملکرد روسیه در فیلترینگ تلگرام به این کشور سفر کرده است.

خروج ارز از طریق تلگرام می‌تواند اقتصاد کشور را ظرف 6 ماه فلج کند

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پروژه تلگرام، یک میدان جدید جنگ سایبری است که سه دانشگاه آمریکایی از 2014 تا کنون روی آن کار می‌کنند. وی افزود:  آن چه   در نسخه جدید تلگرام با عنوان تلگرام ایکس و نسخه جدید منتشر شده برای کاربران روسی در گوگل پلی  قرار داده شده است، یک نسخه ویژه و بسیار پیچیده است. وی افزود: پروژه تلگرام از این نظر اهمیت دارد که بر خلاف دیگر شبکه‌های اجتماعی، همه چیز آن پنهان است و حتی آدرس مشخصی از مؤسس تلگرام هم وجود ندارد. موسویان خاطرنشان کرد: کشورهای هدف تلگرام، روسیه، اوکراین، ایران و برزیل بوده‌اند و از میان این کشورها نیز ایران اصلی‌ترین هدف آن بوده است. وی گفت: از جایی این جنگ جدی شد که تلگرام اعلام کرد، می‌خواهد رمز پول را ایجاد کند، رمز پولی که توسط یک دولت خاص ایجاد نشود وبه این ترتیب کنترل هیچ یک از بانک‌های مرکزی دیگر کشورها را نخواهد داشت.

وی تأکید کرد: با وجود آن که در اتفاقاتی مشابه وقایع دی ماه گذشته، توان کنترل اوضاع را داشته و داریم، اما درباره بحث اقتصادی، دستان ما بالاست. موسویان افزود: وقتی یک شبکه اجتماعی، پولی را برای تبادلات در نظر بگیرد، هر کس که از آن استفاده می‌کند، در حقیقت پول رایج ملی را تبدیل به یک پول دیگر می‌کند و این در موضوع اقتصادی به معنای خروج ارز است. وی تأکید کرد: بر اساس تخمین موجود، اگر این گونه مبادلات اقتصادی رونق پیدا کند، می‌تواند اقتصاد کشور ما را ظرف مدت شش ماه فلج کند و با توجه به این که تلگرام در ایران بین 40 تا 45 میلیون عضو دارد، این امکان برای موفقیت تلگرام 100 درصد است.

تلگرام، یک جنگ اقتصادی 

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نا امنی که پس از رواج پول تلگرام ایجاد شود، همه را با مشکل مواجه خواهد کرد. وی تصریح کرد: درباره مؤسسات مالی و اعتباری که اسم و رسم آن‌ها را می‌دانستیم، نظارت دقیقی وجود نداشت و مجبور شدیم از سهم مردم این موارد را بپردازیم. اما اگر به یک باره، بخش بزرگی از پول ملی تبدیل به پول تلگرام شود، با توجه به گمنامی تلگرام و این که دوروف هم به هیچ قانونی در دنیا گردن ننهاده است، اگر او به یک باره ناپدید شود، بحران بزرگی به وجود می‌آید که هیچ دادگاه بین المللی هم این شکایت را قبول نمی‌کند. موسویان تأکید کرد: بحث ما درباره تلگرام، بر اساس یک جنگ اقتصادی استوار شده است که ما توان جنگیدن در چنین جبهه‌ای را نداریم.

 

شهرآرا؛

موزه دانشگاه فردوسی افتتاح شد

مشهد، سال ١٣۴٢. محمدتقی شریعتی، امام موسی صدر، بدیع‌الزمان فروزانفر، کاظم مدیر شانه‌چی و محمد واعظ‌زاده خراسانی تعدادی از کسانی هستند که شانه به شانه هم روی سنگفرش دانشکده علوم معقول و منقول (الهیات و معارف اسلامی فعلی) ایستاده‌اند تا یادگاری 
سیاه و سپیدشان در تاریخ ماندگار شود. این 
یکی از پنج هزار عکس تاریخی است که با گشایش موزه دانشگاه فردوسی مشهد از خطر فراموش‌ شدن در امان مانده است.به گزارش شهرآرا، عصر روز گذشته، تالار فارابی دانشکده علوم اداری و اقتصادی در دانشگاه فردوسی مشهد با حضور مهمانان ملی و محلی، شاهد راه‌اندازی نخستین موزه مفاخر دانشگاهی کشور بود.
﷯ 
احترام به اندیشمندان، دوای بداخلاقی‌ها 
در مراسمی که به این مناسبت برگزار شد، دکتر عبدالرضا باقری، قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس اسبق دانشگاه فردوسی مشهد، با اشاره به تاخیر هشت‌ساله در بهره‌برداری از این پروژه، افتتاح آن را هرچند دیرهنگام، مغتنم خواند و افزود: اسناد تاریخی دانشگاه تا پیش از دهه ٧٠ جایی ثبت نشده است و این یعنی یک خلأ پنجاه‌ساله که در نتیجه آن بخشی از اسناد در سینه استادان و کارکنان دفن شد و برخی دیگر به دلیل جابه‌جایی در سال‌های انقلاب اسلامی از دست رفت. 
وی با بیان اینکه احترام به اندیشمندان و پیشکسوتان دوای بسیاری از بداخلاقی‌های امروز جامعه ما است، خاطرنشان کرد: اطمینان دارم این حرکت یعنی تعظیم مفاخر با استقبال مراکز آموزش عالی دیگر نیز روبه‌رو و منشأ تحول‌های بزرگ می‌شود.
﷯ 
دانشگاه فردوسی مشهد، سرمشق دانشگاه‌ها 
باقری از دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان پیشرو و سرمشق در کشور یاد کرد و بنیاد نیکوکاری این دانشگاه را دلیلی بر مدعای خود برشمرد. قائم‌مقام وزیر علوم اظهار کرد: این بنیاد برای نخستین بار در دانشگاه فردوسی راه‌اندازی شد اما ایده راه‌اندازی آن در حد دانشگاه نماند. چنان‌که اکنون ۶۵ دانشگاه کشور دارای بنیاد نیکوکاری با همان اساسنامه تنظیم‌شده در دانشگاه فردوسی مشهد هستند. 
وی در مورد کارنامه بنیاد نیکوکاری دانشگاه فردوسی در ١٣ سالی که از عمر آن می‌گذرد، به سرمایه‌گذاری دویست‌میلیارد‌تومانی نیکوکاران برای خوابگاه‌ها و فضاهای علمی دانشگاه اشاره کرد و افزود: تسری این حرکت به دیگر دانشگاه‌ها موجب ساخت ١۶۵هزار مترمربع خوابگاه و فضای آموزشی و تحقیقاتی شده است. امسال نیز ١٣٠ هزار مترمربع از فضاهای یادشده در حال احداث است. 
﷯ 
ضرورت راه‌اندازی مرکز مطالعات آسیای میانه 
باقری دانشگاه فردوسی مشهد را دومین دانشگاه کشور از نظر تعداد دانشجویان خارجی برشمرد و با تأکید بر رعایت استانداردهای آموزشی گفت: دانش‌آموختگان غیرایرانی دانشگاه که در دانشگاه‌های خارجی دیگر ادامه تحصیل می‌دهند، نباید احساس کنند با کیفیت پایین‌تری تحصیل کرده‌اند. 
اشاره به پیشینه تاریخی خراسان بزرگ و تلاش برای رفع فاصله ایجاد شده با کشورهای آسیای میانه، از دیگر تأکیدات رئیس اسبق دانشگاه فردوسی بود. وی در این‌باره اظهار کرد: راه‌اندازی مرکز مطالعات آسیای میانه در دانشگاه فردوسی مشهد، نیز اختصاص بخشی از موزه به ارتباطات بین‌المللی دانشگاه از مواردی است که ضرورت آن 
مشهود است.
﷯ 
نمی‌توانیم به موضوع بیکاری بی‌تفاوت باشیم
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنانش به مقایسه سیاست‌های آموزش عالی کنونی و دهه‌های پیش پرداخت و ادامه داد: تا اواخر دهه هشتاد انتظار از دانشگاهیان به تربیت دانشجویان خلاصه می‌شد، به طوری که بتوانند در دستگاه‌های اجرایی و مراکز تحقیقاتی مثمر ثمر باشند. این رویکرد دو دهه تمرین و منشأ اثرات علمی در دنیا شد. بااین‌حال و با وجود ارزشمند بودن این خدمات انتظارات امروز فراتر از گذشته است.

 

پیوند شهر امید با دارالعباده 

پارلمان شهری مشهد روز گذشته میزبان جمع زیادی از شهرداران و رؤسای شوراهای اسلامی استان یزد بود و از این رهگذر توانست فصل جدیدی را در روابط شهر امام رضا(ع) با دارالعباده یزد آغاز کند. در کنار رؤسای شورای اسلامی دو شهر مشهد و یزد، تعدادی از مسئولان و مدیران استانی و شهری این دو نقطه کانونی مهم در نشست مشترکی که در ساختمان شورا برگزار شد، به بیان دیدگاه‌ها و مهم‌ترین دغدغه‌های خود در حوزه مدیریت شهری پرداختند.
﷯ 
پایان دوران آزمون و خطا
به گزارش شهرآرا، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد به عنوان میزبان اصلی این گردهمایی صمیمی، با بیان اینکه دوران اداره کردن شهر بر مبنای شیوه آزمون و خطا اشتباه گذشته است، گفت: امروزه مدیران شهرها باید راه را کوتاه کنند و از تجربیات همتایان خود در دیگر شهرها برای پیش‌برد امور شهر استفاده کنند.محمدرضا حیدری با استقبال از تبادل تجربیات در حوزه مدیریت شهری بین دو شهر مشهد و یزد افزود: تبادل تجربیات در این زمینه موضوعی ضروری است و مدیریت شهری مشهد نیز در این زمینه آمادگی لازم را دارد.حیدری کمیسیون حقوقی را یکی از کمیسیون‌های اصلی شورای شهر مشهد برای بررسی جنبه‌های حقوقی طرح‌ها و لوایح شهری برشمرد و افزود: بی‌توجهی به مسائل مختلف مانند آمایش سرزمین، نابرابری تخصیص بودجه و نبود توازن منطقه‌ای طی سال‌ها، منجر به افزایش مهاجرت و درنتیجه رشد حاشیه‌نشینی شده است.وی با بیان اینکه ٧٠ درصد جمعیت در شهرها و ٧٠ درصد از این میزان نیز در کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها زندگی می‌کنند، تصریح کرد: به طور کلی ۶٠ درصد از جمعیت کشور در مراکز استان‌ها مستقر است و یکی از چالش‌های آینده مدیریت شهرها با توجه به تمامی مسائل، پیچیدگی‌ها و مشکلات
است.
وی بیان کرد: با تجربه‌های خوب شهرداری مشهد طی سال‌های متمادی، انسجام درونی، تعامل با دستگاه‌های اجرایی و پشتیبانی تنگاتنگ توأم با نگاه نظارتی با شهرداری در حوزه‌های مختلف مانند خدمات شهری، عمرانی، فرهنگی و اجتماعی تحولاتی را شاهد بوده‌ایم.حیدری موضوع فرهنگ را مبحثی بسیار مهم در حوزه کلان‌شهرها دانست و بیان کرد: اگر هزاران پل و جاده بسازیم اما فرهنگ شهرنشینی را ارتقا ندهیم، بی‌فایده خواهد بود و در این زمینه توجه به هنرمندان و فراهم‌سازی شرایط برای هنر و هنرمند اتفاق خوبی بوده است.
﷯ 
مشکلی به نام دخالت‌های بی‌مورد
غلامعلی سفید، رئیس شورای اسلامی شهر یزد، نیز در این نشست بر لزوم افزایش سطح روابط بین دو شهر تأکید کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات شهرها، دخالت‌هایی است که توسط برخی از نهادها انجام می‌شود که در این زمینه باید چاره‌اندیشی اساسی صورت
پذیرد.

﷯ 
٣ هزار میلیارد برای بازآفرینی محلات یزد
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد نیز در این نشست با اشاره به اهتمام مسئولان این استان برای بازآفرینی شهری بافت‌های تاریخی یزد گفت: به همین منظور سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای بازآفرینی پنج محله شهر یزد در نظر گرفته
شده است.
محسن صادقیان بافت تاریخی یزد را بیش از سه هزار هکتار برشمرد و ادامه داد: ٧٠٠ هکتار از این میزان ثبت تاریخی شده است و در این رابطه می‌توان برای بازآفرینی شهری با ایجاد محله‌های جدید و نگاه به سنت‌های گذشتگان اشتغال‌زایی کرد.
وی با اشاره به اینکه آب محور فعالیت‌های یزد است، گفت: چاره‌ای جز انتقال آب وجود ندارد و باید در همین راستا در حوزه عمرانی رویه‌هایی مبتنی بر مدیریت مصرف در دستور کار قرار گیرد.

 

عقب‌ماندگی ۵/١ میلیون هکتاری استان از طرح کاداستر 

کاداستر یا قانون جامع حدنگار طرحی است که در آن علاوه بر صدور سند مالکیت به نام دولت، اطلاعات مربوط به قطعات زمین شامل اندازه، کاربری، مشخصات ثبتی یا حقوقی به نقشه بزرگ مقیاس اضافه می‌شود. این طرح تا جایی برای دولت اهمیت دارد که معاون وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور روز گذشته در نشستی خبری در مشهد آن را از مهم‌ترین اولویت‌های دولت دانست و این را هم گفت که خراسان رضوی در اجرای این طرح ۵/١ میلیون هکتار از استاندارد این‌طرح عقب‌‎تر است.به گزارش شهرآرا، خلیل آقایی در این نشست با تأکید بر اینکه اولویت اول دولت در سال ٩٧، کاداستر جنگل‌های کشور است، اظهار کرد: خراسان رضوی با توجه به وسعت هشت میلیون و ٢٠٠ هکتاری اراضی منابع طبیعی، باید تا امروز بیش از دو میلیون هکتار از اراضی را در این طرح به ثبت رسانده باشد که از این مقدار عقب‌تر است. آقایی با بیان اینکه تا پایان سال ٩۶، توانستیم سه برابر بیشتر از اعتبار مصوب برای ٣٠میلیون هکتار از اراضی جنگل‌های کشور کاداستر و سند تک برگی ثبت اسناد صادر کنیم، گفت: امیدواریم بتوانیم تا سال ٩٩ تمام عرصه منابع طبیعی کشور را در طرح کاداستر ثبت و مالکیت دولت را به صورت سند تک‌برگی برای آن‌ها تصویب کنیم. علیرضا صحرایی، مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی، نیز در این نشست، شش میلیون و ۵٠٠ هکتار از اراضی منابع طبیعی استان را دارای سند دفترچه‌ای و ۵۵٠ هزار هکتار را دارای سند کاداستر اعلام کرد.معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه از صدور مجوز جذب ۵۴٧ نفر از سوی سازمان استخدامی کل کشور، خبر داد که صحرایی نیز پست‌های خالی این سازمان در استان را ٣٢٠ صندلی و سهم استان از ۵۴٧ مورد استخدامی کشور را ٣۵ نفر اعلام کرد.آقایی نیز در تکمیل سخنان مدیرکل منابع طبیعی استان گفت: در همه ادارات این میزان پست خالی وجود دارد که در راستای کاهش حجم دولت، اقدامی در صورت واگذاری آن‌ها انجام نمی‌شود. وی همچنین با بیان اینکه ٢٠٠ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای پروژه‌های آبخیزداری اختصاص یافته است، گفت: خراسان رضوی نیز به اندازه وسعت جمعیتی خود از این اعتبار برخوردار می‌شود.

 

اجرایی نشدن تفاهم‌نامه‌های مشترک گردشگری

علی‌رضا رشیدیان در دیدار سرکنسول جدید ترکیه در مشهد اظهار کرد: در موضوع توسعه گردشگری هیئت‌هایی بین استان و ترکیه مبادله شده و تفاهم‌های لازم صورت گرفته اما هنوز اجرایی نشده است. وی افزود: مقرر بود هیئتی از ترکیه برای اجرایی شدن بندهای این تفاهم به استان خراسان رضوی سفر کند که تاکنون اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.
استاندار خراسان رضوی افزود: تعاملات و تبادلات فرهنگی و ارتباط دو ملت می‌تواند تأثیر گسترده‌ای بر مناسبات سیاسی و اقتصادی داشته باشد.
وی گفت: برگزاری هفته‌های فرهنگی مشهد و خراسان با استان‌های ترکیه از جمله زمینه‌های این تعامل متقابل است که به معرفی ظرفیت‌های گردشگری‌و‌فرهنگی دو طرف و توسعه تبادل گردشگر می انجامد. رشیدیان عنوان کرد: در حوزه سرمایه‌گذاری مشترک در استان ظرفیت‌های خوبی وجود دارد که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه بیش از پیش روابط شود.
﷯ 
تعاملات فرهنگی برای توسعه همکاری‌ها
وی تعاملات فرهنگی و دانشگاهی را از دیگر ظرفیت‌های موجود برای توسعه همکاری‌ها برشمرد و گفت: امروز در سطح استان بیش از ٢۵٠ دانشگاه و مرکز آموزش عالی با بیش از ٣٠٠ هزار دانشجو و ١٢‌هزار دانشجوی خارجی وجود دارد.
استاندار خراسان رضوی بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های علمی موجود، از گسترش تعاملات فرهنگی بین دانشگاه‌های استان و ترکیه استقبال می‌کنیم. رشیدیان از جمله ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در استان به انرژی‌های پاک و تولید مشترک برای صادرات به کشورهای منطقه اشاره کرد و افزود: دو منطقه ویژه اقتصادی استان یعنی سرخس در مرز با ترکمنستان و دوغارون ‌در مرز با افغانستان از جمله این ظرفیت‌ها برای سرمایه‌گذاری مشترک هستند. وی ادامه داد: در سطح استان برای تسهیل سرمایه‌گذاری اقدامات گسترده‌ای صورت گرفته است و ضوابط خوبی وجود دارد، به گونه‌ای که سال گذشته بیشترین میزان سرمایه‌گذاری جذب شده در کشور به خراسان رضوی اختصاص داشت.
﷯ 
مانعی در مسیر جذب سرمایه‌گذاری وجود ندارد
استاندار خراسان رضوی افزود: امسال بر اساس دستورالعمل دولت به منظور تضمین سرمایه‌گذاری در داخل کشور، از سرمایه‌‌گذاری خارجی حمایت می‌شود و هیچ مقاومت و مانع جدی‌ای در این مسیر وجود ندارد. وی حل مشکل مبادله پول بین دو کشور و بی‌نیازی از ارز دیگر کشورها را از جمله ضرورت‌ها در توسعه مناسبات اقتصادی برشمرد و بیان کرد: تحقق آن گام بزرگی در راستای توسعه مبادلات و همکاری‌های مشترک خواهد بود.

 

ماجرای‌پاکبانان ختم‌به‌خیر‌شد

«ماجرای تعدیل پاکبانان» که در آن به تجمع اعتراضی برخی کارگران خدمات شهری به دلیل «تعدیل» و اظهارات برخی مسئولان مربوط در شهرداری اشاره شده بود، امروز با پیگیری شهرآرا و دستور مدیر خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد ختم به خیر شد. روز گذشته تعدادی از پاکبانان منطقه ٩ شهرداری در تماس با شهرآرا اعلام کردند که به اتفاق تعداد زیادی از همکارانشان در آستانه تعدیل و اخراج هستند و درخواست پیگیری و رفع این مشکل را داشتند. در پیگیری شهرآرا درباره این موضوع، برخی مدیران مربوط در پاسخ به خبرنگار ما گفتند که «پیش از این، برنامه بکارگیری کارگران از سوی پیمانکاران به این صورت بود که تعدادی از کارگران متعهد بودند و تعدادی نیرو هم برای ایام استراحت و مرخصی کارگران متعهد ذخیره داشتند و اگر کارگری به مرخصی می‌رفت، از کارگر جایگزین استفاده می‌شد؛ اما طبق دستورالعمل جدید، مقرر شده است که پیمانکاران فقط از نیروهای متعهد که تعهد دفترچه پیمان را دارند، استفاده کنند و اگر این کارگران خواستند مرخصی استحقاقی دو و نیم روز ماهانه را بروند، نیاز به جایگزین ندارند.» به این ترتیب ناگزیر به تعدیل آن دسته از پاکبانانی که به عنوان جایگزین و در زمان استراحت و مرخصی کارگران متعهد بکارگیری می‌شدند، شده که همگی دارای پست‌های سیار و بیمه بوده‌اند. حتی شنیده‌ها حاکی از آن بود که ابتدا قرار بوده ١٢٠٠ نفر از پاکبانان شهر را به این ترتیب تعدیل کنند اما با رعایت حداقل ممکن تاکنون ٢٠٠ نفر تعدیل شده‌اند. به هر حال در نهایت با پیگیری روزنامه شهرآرا این پاکبان‌های زحمتکش به کار خود بازگشتند.
علیرضا صحراگرد در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا، در این باره گفت: تأکید کردیم هیچ پیمانکاری حق تعدیل ندارد و دستور دادیم نیروهای مازاد پاکبان در سایر بخش‌های موردنیاز در حوزه خدمات شهری استفاده شوند و به هیچ وجه موضوع کسری اعتبار درمیان نبوده است.
او با تأکید بر اینکه «هیچ کارگری را اخراج نکرده‌ایم که بخواهیم از این واژه استفاده کنیم»، تصریح کرد: برخی پیمانکاران برای مرخصی نیروهای کارگری و پاکبانان از نیروهای مجاور خود استفاده می‌کردند اما برخی از آن‌ها اقدام به گرفتن نیروی مازاد کرده‌اند، یعنی در زمان مرخصی پاکبانان، از این نیروها، جایگزین و استفاده می‌کردند و در این میان حرف ما تنها این بود که تأکید کردیم پیمانکاران، مفاد پیمان را عینا اجرا کنند.
صحراگرد با بیان اینکه «نه در حوزه مدیران عالی و نه خدمات شهری، به هیچ وجه صحبت از اخراج در بخش کارگری ما نبوده‌ و نیست و در آینده هم چنین چیزی متصور نیستیم»، اظهار کرد: بر این اساس، اخراجی در کار نبوده است که اکنون حرف از «بازگشت به کار» به میان بیاید، تنها مقرر شد که پیمانکاران همان شرایط مفاد پیمان را اجرایی کنند و ادامه دهند و آن دسته از پیمانکارانی که کارگر مازاد گرفته بودند، این افراد را در حوزه‌هایی که در خدمات شهری نیاز است، به‌کارگیری کنند.
وی افزود: شرایط پیمان به صراحت می‌گوید: نیروها، حق مرخصی رفتن دارند اما نباید در نبودشان، نیروی مازاد بگیریم و جایگزین کنیم، در حالی که از نیروهای داخل پیمان می‌توانیم استفاده کنیم بنابراین اگر برخی دوستان در مناطق شهرداری، تعبیر عجولانه‌ای کردند و پیمانکاران نیز درصدد تعدیل برآمدند، شفاف می‌گوییم که صحت نداشته است.
مدیر خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد اضافه کرد: این کارگران به دلیل کار سخت و زیان‌آوری که انجام می‌دهند، نیاز به استراحت و مرخصی دو و نیم روز در ماه دارند که کنار خانواده‌هایشان باشند و یا اگر فعالیت اجتماعی دارند، بتوانند در این فرصت پیگیری کنند و یا حتی مرخصی‌هایشان تجمیع شود و بتوانند با خانواده سفر بروند. این‌ها اقشار محترم و زحمت‌کش شهر ما هستند و باید بانشاط باشند.

انتهای پیام/