به گزارش صبح توس؛ مجتبی زارعی ظهر امروز در نشست خبری همایش بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که در محل دفتر سازمان بسیج اساتید خراسان‌ رضوی برگزار شد، اظهار داشت: 720 کانون دانشگاهی در دانشگاه‌های مختلف کشور وجود دارد که بیش از 35 هزار نفر از جامعه علمی کشور در این تشکل نام‌نویسی کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه رویکرد حل‌المسائلی، رویکرد جدیدی است که بسیج اساتید انتخاب کرده است، ادامه داد: در بسیج اساتید، مهم‌ترین تمرکزها بر حوزه فرهنگی و معنوی، علمی و پژوهشی بوده و این درحالی است که دانشگاه‌ها از یک نظام بروکراتیک و اداری در حوزه علمی رنج می‌برند.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور با تاکید بر اینکه نظام مدرک‌گرایی در دانشگاه‌ها حاکم است، متذکر شد: وجود حاکمیت مدرک‌گرایی در داشگاه‌ها سبب می‌شود که دانشجویان کسب مهارت و فن نکنند.

زارعی بیان کرد: راه‌اندازی اردوهای علم و فناوری و راهیان و همچنین برگزاری جشنواره ملی و بین‌المللی شهید چمران با رویکرد حل‌المسائلی ایران و جهان اسلام برای نشان دادن عظمت و پیشرفت‌ها به سیاستمداران، سفرا، رایزنان فرهنگی و نمایندگان دیگر کشورها از برنامه‌های امسال بسیج اساتید است.

وی با اشاره به اینکه بسیج اساتید درصدد است، در استان‌ها براساس مزیت‌ها و محورهای توسعه‌‌ای هر استان به کمک استانداران و فرمانداران بیایند، تاکید کرد: سطح دیگر برنامه‌های بسیج اساتید سطح ملی و حاکمیتی است و بسیج اساتید قالب اندیشکده‌های مطالعات راهبردی در سطوح ملی و حاکمیتی مسائل را تعقیب می‌کند.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور بیان کرد: از چند سال گذشته، مشکل کمبود آب در خراسان رضوی و استان‌های مجاور که با بحران آب روبه‌رو هستند، وجود داشت، با توجه به این موضوع این مسئله در برنامه بسیج اساتید قرار گرفته، مسائلی را شناسایی کرده و در حال تدارک هستیم، البته بسیج ساختار اداری گسترده‌ای ندارد و در آن استادان بنا دارند، مسائل را به همراه کارگزاران با دستورکار مشترک حل کنند.

زارعی با تاکید بر اینکه بسیج اساتید یک تشکل مدنی و حاکمیتی است، خاطرنشان کرد: همچنین برقرای ارتباط بین استادان یک محله با مساجد محله خود را در نظر داریم تا از طریق هم‌افزایی اساتید در مسجد محل زندگی خود، ایفای نقش کنند تا تخصص خود را در اختیار مردم بگذارند.

وی با تاکید بر ضرورت برقراری ارتباط دانشگاه‌ها با  صنعت، جامعه و حوزه فرهنگ و فناوری، افزود: امیدوارم، بتوانیم اجتماعات سالانه مربوطه را به شکل جدیدی به‌صورت تخصصی و حل مسئله‌ای پیش ببریم.

انتهای پیام/