به گزارش صبح توس؛ آبادانی در راه پارک «طرق»، 70 سال میراث علمی، تشکیل پرونده کیفری برای کمربندی جنوبی، کلاه طلایی بر سر مشتریان، قامت جانبازان شکست تا قامت میهن نشکند، بازگشت سرمایه گذاری به شرق شهر، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان؛

آبادانی در راه پارک «طرق»

بیست و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد روز گذشته با بررسی و تصویب موضوعاتی از جمله عقد قرارداد برای صدور پروانه 12 هکتار از اراضی پارک طرق، قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرح های آبفا و بررسی نامه فرمانداری درباره مصوبات واگذاری زمین به اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همچنین دریافت بهای خدمات از عملیات آتش نشانی و خدمات ایمنی خارج از محدوده شهری برگزار شد.
به گزارش خراسان رضوی، در ابتدای این جلسه، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد اعیاد شعبانیه و مناسبت های این ایام را تبریک گفت .
حیدری همچنین  با اشاره به بخشی از صحیفه سجادیه امام سجاد(ع) ادامه داد: در خیابان‌های شهر، جمله‌ای از این امام بزرگوار را مشاهده کردم که مانند دیگر جملات معصومین(ع) بسیار ارزشمند است که ایشان می‌فرمایند «خدایا مرا در پنهان نمودن عیب دیگران یاری نما». مفهوم این جمله بسیار ارزشمند و جامعه امروز ما این روزها سخت به آن نیازمند است زیرا در بعضی از شرایط و گاهی اوقات، برخی مسابقه نهان و آشکار کردن عیب دیگران را گذاشته اند و چه فاصله‌ای با نظرات و ارزش‌های این امامان معصوم(ع) دارد.
در ادامه رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد که به مناسبت هفته سلامت در صحن علنی شورا حضور یافته بود، به ارائه صحبت های خود پرداخت. دکتر «محمدرضا دارابی» در این باره گفت: امسال براساس مصوبه سازمان بهداشت جهانی، شعار «سلامت برای همه، پوشش همگانی سلامت برای همه، در هر مکان» انتخاب شده است. وی تصریح کرد: امروز بشریت به این نتیجه رسیده که زیر ساخت جامعه سالم بهداشت است، اگر در گذشته حوزه بهداشت و درمان در کشورها و جوامع مختلف سکان دار ارتقای سلامت مردم بود، علتش عمده فعالیت های بهداشتی در حوزه بیماری های واگیردار بود ولی اکنون بیماری های غیرواگیر شیوع بیشتری دارد و جوامع بشری را تهدید می کند. دکتر دارابی افزود: امروزه بیماری های غیرواگیر، شامل افسردگی، چاقی، دیابت، بیماری های تنفسی و سرطان است که عامل عمده این بیماری ها تغییر سبک زندگی و تغییر روش تغذیه ای ماست و سرطان سر دسته این بیماری هاست و بیماری های قلبی و عروقی در مرحله بعد و دیگر بیماری ها نیز در رتبه های بعد قرار دارند.
26 هزار جانباز در مشهد داریم
در ادامه، محمدحسین ودیعی، رئیس کمیسیون ویژه ایثارگران به ارائه نطق پیش از دستور پرداخت. وی ضمن گرامی داشت سالروز ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع) به تشریح و تقدیر از جایگاه جانبازی و جانبازان پرداخت و افزود: ما بیش از 26 هزار جانباز در مشهد داریم و معتقدیم باید در مدیریت شهری برای این افراد تلاش کنیم و بنا به دیدگاه های اصلاح طلبانه خود، ارزش های ایثارگری و جانبازی برای ما مقدس است و در شورای پنجم برای این موضوع کمیسیون ویژه ای تعیین شده است و اعلام می کنم بیشترین تسهیلات برای جانبازان در دوران دولت اصلاحات تصویب شد و ما به عنوان شورای شهر و اعضای لیست امید در این مسیر قدم برخواهیم داشت.رئیس کمیسیون عمران و طرح ریزی شهری، ناطق دوم پیش از دستور جلسه بود. «محمدهادی مهدی نیا» در ابتدای سخنان خود با اشاره به پویش دانشجویی شکل گرفته در مشهد برای ارائه تخفیف استفاده از خدمات حمل و نقل شهری، از شورا در خواست کرد به این مطالبه به حق دانشجویان پاسخ مثبت دهند تا برای تشویق شهروندان در استفاده از خدمات حمل و نقل شهری قدمی برداشته شود.
دستور کار دوم این جلسه، بررسی نظریه کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی درباره استفساریه شهرداری مشهد در زمینه مصوبه نحوه دریافت و تقسیط مطالبات شهرداری از اشخاص حقیقی و حقوقی بود که اعضا به تمامی بندهای اصلاحی و تبصره های الحاقی آن رای مثبت دادند.
مخالفت فرمانداری با دو مصوبه شورا
و اصلاح مصوبات
سومین دستور کاربه بررسی نظریه کمیسیون برنامه و بودجه درباره نامه فرمانداری در زمینه مصوبه «دریافت بهای خدمات از عملیات آتش نشانی و خدمات ایمنی در خارج از محدوده شهری» اختصاص داشت. بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در این زمینه گفت: مصوبه ای که هفته گذشته درباره دریافت بهای خدمات آتش نشانی از خارج از محدوده تصویب شد، با مخالفت فرمانداری مواجه شد. وی با بیان این که شهرداری اصلا از حریم شهر عوارضی دریافت نمی کند، افزود: پس خدماتی هم در این محدوده ارائه نخواهیم داد و بر مصوبه خود اصرار داریم. «محسن حسینی پویا» دیگر عضو شورا نیز ضمن ارائه پیشنهادی بیان کرد: می توان در این اصلاحیه، این بحث را لحاظ کرد که در محدوده ای که عوارض دریافت می شود، آتش نشانی باید خدمات ارائه کند و هر مکانی که عوارضی از آن جا دریافت نمی شود، لزومی بر ارائه خدمات نیست. پس از این گفته ها، پیشنهاد حسینی پویا به رای گذاشته شد و به تصویب رسید. دستور کار شماره 4 این جلسه، بررسی نظریه کمیسیون برنامه و بودجه درباره نامه فرمانداری در زمینه مصوبه ای با موضوع واگذاری یک قطعه زمین به صورت عاریه  به اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان برای ساخت کتابخانه بود. «بتول گندمی» در این باره گفت: ما در جهت نظر هیئت تطبیق، بندهای یک و دو مصوبه قبل را حذف کردیم. پس از ارائه این صحبت ها این موضوع نیز به رای گذاشته شد که در نتیجه به تصویب رسید.
موافقت شورا با پروژه پارک طرق
پنجمین دستور کار نیز به موضوع بررسی نظریه مشترک کمیسیون های اقتصادی، عمران و شهرسازی، حقوقی و نظریه کمیسیون برنامه و بودجه درباره محور عقد قرارداد با شرکت بین المللی ثابت کیش اختصاص داشت. «احمد نوروزی» رئیس کمیسیون اقتصادی در این باره گفت: در خصوص این لایحه با توجه به این که زمین را سرمایه گذار خریداری کرده و به منظور تسهیل کار، برای حق و حقوق خود توافقاتی را انجام داده است، موضوع در کمیسیون های مربوط شورا بررسی و به صحن علنی شورا ارائه شد. وی افزود: در این پروژه پارک 80 هکتاری و تصفیه خانه فاضلاب در نظر گرفته شده است. «محمدی» نماینده معاونت اقتصادی شهرداری نیز با تشریح روند واگذاری این پروژه به سرمایه گذار افزود: اکنون قرارداد منعقد شده، از قرارداد معاوضه به قراردادی شبه سرمایه گذاری برای شهرداری تبدیل شده و قرار است سرمایه گذار، تصفیه خانه را نیز اجرا کند. نماینده حقوقی شهرداری نیز گفت: شهرداری باید این اختیار را داشته باشد که درباره اقساط بتواند متناسب با شرایط، اقدام مناسب را انجام دهد. پس از بیان نکات اعضای شورا و پاسخ های نمایندگان شهرداری، این موضوع نیز به رای گذاشته و تصویب شد .
دو قرارداد جانبی برای اجرایی شدن قرارداد اصلی
در بخشی از این مصوبه آمده است: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود برای انعقاد قرارداد با شرکت تجارت بین‌الملل ثابت کیش به شرح قرارداد و مستندات پیوست (مهر شده توسط شورای اسلامی شهر) با موضوع صدور پروانه برای 12 هکتار از اراضی پارک جنگلی طرق به ارزش معادل 1،359،315،541،790 (یک هزار و 359 میلیارد و 315 میلیون و 541 هزار و790) ریال اقدام کند. در تبصره 3 این مصوبه نیز قید شده است: شهرداری مشهد مقدس و شرکت تجارت بین‌الملل ثابت کیش، متعهد می‌شوند در مدت شش ماه پس از ابلاغ قرارداد، برای تنظیم دو قرارداد دیگر با موضوع احداث و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه، برای تصفیه فاضلاب جاری شهرک طرق و نیز انجام و اجرای پروژه باز پیرایی، تجهیز، احداث و راه اندازی و بهره‌برداری در مساحت 88 هکتار باقی مانده از پارک جنگلی طرق که قبلا طی قرارداد شماره 21/205917مورخ 19/11/1394(موضوع مصوبه شماره 4/94/6602/ش مورخ 19/5/1394) میان شهرداری و طرف دوم توافق شده بود، در قالب قرارداد B.O.T (ساخت، بهره‌برداری و انتقال) اقدام کند.
عملیاتی کردن تعهدات با پیشرفت همزمان پروژه هتل و پروژه های تصفیه خانه و بازپیرایی
در تبصره 5 این مصوبه نیز آمده است: شهرداری موظف است، حداقل متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه 12هکتاری(هتل) و دریافت حقوق خود، پروژه های تصفیه خانه سیدی و باز پیرایی پارک88 هکتاری را نیز حداقل متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه 12هکتاری عملیاتی کند و به صورت سالانه گزارشی از روند پیشرفت هر دو پروژه و تناسب پیشرفت آن ها را به شورای اسلامی شهر مشهد ارائه دهد.
دستور کار بعدی این جلسه، بررسی نظریه کمیسیون برنامه و بودجه درخصوص نامه شرکت آب و فاضلاب درباره موافقت نامه سال 1397 اعتبارات تبصره 3 ماده واحده قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرح های فاضلاب و بازسازی شبکه های آب شهری بود. به همین منظور مدیر عامل آب و فاضلاب مشهد که در جلسه حضور داشت، به بیان نکات خود پرداخت و گفت: تا سال 93 نسبت هزینه کرد به وصول بیش از 100 درصد بود و بر همین اساس، بخشی از اعتبارات جاری شرکت به تبصره 3 تعلق گرفته است. طباطبایی افزود: عمدتا این پروژه ها در دو بخش آب و فاضلاب تعریف شده است و ما می توانیم تاثیر این پروژه ها را در فاضلاب حاشیه شهر مشاهده کنیم. وی در ادامه در بیان عملکرد این شرکت گفت: سهم تبصره از آن چه در سال 96 برای مشهد رخ داده 30 درصد و منابع داخلی شرکت برای اجرای پروژه ها بیش از 45درصد بوده است. طباطبایی ادامه داد: ما نگاهمان این است که منابع درآمدی را به سرفصل های خودش اختصاص دهیم. در سال 96 در حوزه فاضلاب 139 کیلومتر شبکه فاضلاب ایجاد و 69 کیلومتر اصلاح شبکه نیز در این مدت انجام   و بیش از 10 هزار مورد استاندارد سازی انشعابات اجرا شده است. وی امسال را از منظر محدودیت های منابع آبی سالی ویژه دانست و افزود: ما الزام داریم با جدیتی ویژه طوری برنامه ریزی کنیم تا مردم با مشکل کمبود آب مواجه نشوند. امسال سهم اعتبارات تبصره را به صورت 50 – 50 در توسعه شبکه در نظر گرفته ایم.
توضیحات مدیر عامل آبفا درباره محل هزینه کرد درآمدها از اعتبارات تبصره 3
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب افزود: 38.5 میلیارد تومان در سال گذشته در حوزه آب و 53 میلیارد تومان هم در حوزه فاضلاب از محل اعتبارات تبصره 3 برای پروژه های آب و فاضلاب هزینه شد، در سال 97 نیز 32 میلیارد تومان برای آب و 36 میلیارد تومان هم برای فاضلاب از محل تبصره 3 پیش بینی شده است. حیدری نیز در این باره به موضوع اعتبارات ملی کشف رود اشاره کرد و افزود: چون کشف رود اعتبار ملی در سفر رئیس جمهور گرفته ولی هنوز تخصیص نیافته، لذا قرار شده است برای گرفتن این اعتبارات ملی پیگیری شود ولی بعد از شش ماه اگر این موضوع محقق نشد ازمحل اعتبارات تبصره 3 این پروژه اجرا شود. پس از آن نمایندگان نیز به بیان نظرات خود پرداختند و در نهایت این موضوع نیز با رای آن ها به تصویب رسید. در آخرین دستور کار این جلسه، نمایندگان به بررسی نظریه کمیسیون برنامه، بودجه و فناوری اطلاعات و منابع انسانی درباره نامه هیئت امنای مرکز پژوهش ها مبنی بر بازنگری و اصلاح اساس نامه مرکز پژوهش های شورای اسلامی مشهد پرداختند و به علت پیشنهادها و اصلاحیه های متعدد صورت گرفته، بر اساس نظر شورا این دستور کار برای بررسی مجدد به مدت دو هفته به کمیسیون برگشت داده شد. همچنین در پایان جلسه اعلام وصول طرحی درباره نام گذاری یکی از معابر، میادین یا پارک های شهر به نام عباس مصلی نژاد مطرح شد. گفتنی است در این جلسه، به مناسبت روز جانباز از چند جانباز و همچنین به مناسبت روز معمار، از چند معمار تقدیر به عمل آمد.

 

70 سال میراث علمی

موزه دانشگاه فردوسی ساعت 16 فردا 5 اردیبهشت افتتاح خواهد شد. مراسم افتتاحیه این موزه با حضور دکتر "عبدالرضا باقری" قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مهندس سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور و جمعی از مسئولان استان و شهر مشهد افتتاح می‌شود. برای آشنایی با این موزه و ویژگی‌های آن، با دکتر "سلمان ساکت" استادیار زبان و ادبیات فارسی و رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد، به بررسی برخی از ابعاد افتتاح موزه می‌پردازیم. دکتر ساکت در این گفت وگو اطلاعاتی را درباره این موزه در اختیارمان قرار داد.
موزه دانشگاه؛ از ایده اولیه تا اجرا
ایده اصلی تأسیس یک فضای نمایشگاهی برای دانشگاه فردوسی مشهد، به اواخر دهه 70 برمی گردد. در آن زمان آقای دکتر "باقری" رئیس وقت دانشگاه، فضایی در حدود 200 متر مربع را به این موضوع اختصاص داد و ساختمان سابق بانک ملی در دانشگاه در مجاورت دانشکده علوم اداری و اقتصادی، به این موضوع اختصاص یافت. طراحی داخلی آن آغاز شد و ساخت این مجموعه نیز حدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشت. اما ادامه این موضوع، با تغییر دولت و تغییر رئیس دانشگاه مقارن شد و پس از آن، این پروژه در همان حد باقی مانده در نهایت به دبیرخانه همایش‌های مختلف و انبار تبدیل شد. از اردیبهشت 93 و با روی کار آمدن آقای دکتر کافی به عنوان رئیس دانشگاه فردوسی، این مرکز دوباره احیا شد.
2 هدف کلی برای تأسیس موزه دانشگاه
در آن زمان دو هدف کلی برای این مرکز دیده شد. هدف نخست، جمع آوری و نمایش تاریخ و پیشینه درخشان دانشگاه فردوسی با حدود 70 سال سابقه به عنوان مهم‌ترین مرکز علمی- فرهنگی در شرق کشور و هدف دوم   نیز شناساندن مفاخر دانشگاه فردوسی به عنوان برجسته‌ترین چهره‌های علمی و فرهنگی به دانشگاهیان و آحاد مردم بود.   برای تحقق این دو هدف و پس از احیای مرکز، کارهای مختلفی انجام شد که برگزاری مراسم بزرگداشت برای مفاخر و اجرای نمایشگاه‌های مختلف از آثار و اسناد مفاخر از جمله این فعالیت‌ها بود. علاوه بر این، از نظر فضای کالبدی هم دو فضا به این موضوع اختصاص یافت: نخست، باشگاه مفاخر و پیش کسوتان دانشگاه بود که 19 اردیبهشت سال گذشته و در همان مکانی که در گذشته برای این موضوع در نظر گرفته شده بود، افتتاح شد. گشایش این مرکز، با این هدف انجام شد که فضای زیبا با مبلمان غیراداری  برای اعضای هیئت علمی فراهم شود تا پیش کسوتان دانشگاه و اعضای هیئت علمی شاغل، بتوانند از این فضا برای دیدارهای خود استفاده کنند و علاوه بر آن، ویترین‌هایی هم برای نمایش برخی از اسناد و اشیای قدیمی دانشگاه در آن تعبیه شد. دومین فضای کالبدی نیز که در این زمینه اجرا شد، موزه دانشگاه بود که چهارشنبه این هفته افتتاح می‌شود.
مشخصات موزه دانشگاه
با توجه به محدودیت‌های بودجه و امکانات، در نهایت فضای قبلی شرکت تعاونی دانشگاه با وسعت حدود 550 متر مربع و در مجاورت بولوار وکیل آباد به این موضوع اختصاص یافت و قرار شد با حفظ فضای پیرامونی، فضای داخلی آن برای اجرای موزه بازطراحی شود. این موزه شامل هشت بخش راهروی ورودی، بخش دیداری و شنیداری، گالری یک، اتاق مطبوعات، راهروی گذار، گالری 2، اتاق مرکز و فروشگاه طراحی شده است. راهروی ورودی موزه، دربرگیرنده ارائه تحولات کالبدی دانشگاه اعم از سیر تحول نام‌های دانشگاه و اضافه شدن دانشکده‌های مختلف در سال‌های گوناگون است. بخش دیداری و شنیداری، به برگزاری کارگاه‌های آموزشی و نمایش فیلم‌ها و نماهنگ‌ها برای بازدیدکنندگان اختصاص یافته است. گالری یک به اسناد، مدارک و اشیای مربوط به دهه‌های نخست تأسیس دانشگاه اختصاص یافته است و نام و چهره تمام رؤسای دانشگاه مشهد تا کنون، زندگی نامه مفاخر و کنگره‌های مهم دانشگاه در این سال‌ها در آن به نمایش در می‌آید. اتاق مطبوعات به بازتاب فعالیت‌های دانشگاه در مطبوعات اختصاص یافته است. در راهروی گذار، نمونه‌هایی از نشریات و کتاب‌های منتشر شده در دانشگاه و نقش دانشگاه در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ارائه می‌شود. گالری 2 به دستاوردها و افتخارات دانشگاه در نیمه دوم حیات آن اختصاص یافته است. در بخش فروشگاه، برخی از کالاها و اشیا با برند دانشگاه ارائه می‌شود. همچنین، فضایی نیز به اتاق فعالیت‌های موزه اختصاص یافته است.
فضایی برای ارائه سیر تحول 70 ساله دانشگاه
در طراحی فضای این موزه، کوشیده ایم تا سیر تحول دانشگاه در یک بستر 70 ساله در معرض نمایش قرار بگیرد. برای نمونه، قدیمی‌ترین شیء این موزه، یک میکروسکوپ متعلق به آموزشگاه عالی بهداری و مربوط به آغاز دهه 30 است. مسئولان این موزه علاوه بر این که با جمع آوری اسناد و مدارک، کوشش‌های بی دریغ گذشتگان را به نمایش می‌گذارند،  امید وارند این موزه بتواند برای نسل‌های آینده دانشگاه الهام بخش باشد. تلاش کرده ایم تا علاوه بر نمایش گنجینه، نحوه نمایش آن‌ها نیز هنری باشد و می‌توان ادعا کرد نوع کارهای هنری این موزه، در فضاهای هنری مشهد کم نظیر است.

 

تشکیل پرونده کیفری برای کمربندی جنوبی 

 

نشست «مسئله محیط زیست در آینه عملکرد دولت های پس از انقلاب» در دانشگاه فردوسی برگزار شد . به گزارش خراسان، معاون دادستان با بیان این که در حوزه حفاظت محیط زیست با مشکلات و چالش های جدی مواجه هستیم، افزود: ما منتقد دستگاه های اجرایی (دولت) در این زمینه هستیم و معتقدیم دستگاه های اجرایی در حوزه محیط زیست بعد از 40 سال وظایف قانونی خودرا  انجام نداده اند و باید انجام بدهند. قاضی «محمد بخشی محبی» به موضوع انحلال سازمان محیط زیست اشاره کرد و گفت: ما اکنون سازمان حفاظت محیط زیست را داریم که وضعیت محیط زیست این گونه است، حالا اگر این سازمان نبود چه اتفاقی می افتاد؟ وی به تشکیل پرونده کیفری در پروژه کمربندی جنوبی نیز اشاره کرد و افزود: با وجود این که 200 میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده ؛ نظرات داده شده است و پرونده کیفری تشکیل شده، دعا می کنیم که سوء جریانی نباشد. وی در ادامه سخنان خود به برخی اقدامات زیست محیطی انجام شده نیز اشاره و تصریح کرد: 1500 هکتار از زمین های رودخانه کشف رود پاک سازی شد و این موضوع به عنوان طرح موفق در یونسکو ثبت می شود. بخشی محبی ادامه داد : در گذشته روزانه 10 هکتار زمین و سالانه سه هزارو 650 هکتار تغییر کاربری داده  می شد و اگر در دو سال گذشته اقدامات شورای حفظ حقوق بیت المال نبود، مشهد به چناران وصل می شد.

 

کلاه طلایی بر سر مشتریان

 

با دستور دادستانی، طرح ضربتی برخورد با طلافروشانی که اجرت طلا را به صورت درصدی محاسبه می کنند توسط اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در مشهد آغاز شد.
دستور دادستانی برای جلوگیری از تضییع حقوق شهروندی
«مهدی مقدسی» کارشناس مسئول اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در حاشیه آغاز این طرح و در تشریح تخلف برخی طلافروشان درباره نحوه محاسبه و دریافت هزینه اجرت طلا از خریداران، به خراسان رضوی گفت: به تازگی  قاضی «جواد جاویدنیا» معاون دادستان و سرپرست دادسرای عمومی ناحیه 7 مشهد، طی مکاتبه ای با تعزیرات حکومتی استان، خواستار بررسی نحوه محاسبه اجرت طلا در شهر شد.وی ادامه داد: بر همین اساس سازمان تعزیرات حکومتی استان طی ابلاغی از کارشناسان معاونت بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خواست با توجه به مستندات ارائه شده از سوی دستگاه قضایی، به قید فوریت موضوع در دست بررسی قرار گیرد و ماجرای نحوه محاسبه اجرت در طلافروشی ها که با رعایت نکردن قانون باعث ایجاد ضرر و زیان در حق شهروندان شده اند، به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
خریداران طلا به اعداد روی فاکتور
 بی توجه نباشند

کارشناس مسئول اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تصریح کرد: در بحث طلا و فروش آن محاسبات خاصی داریم. زمانی که یک خریدار و مشتری به یک طلا فروشی مراجعه می کند ابتدا قیمت روز هر گرم طلا را که معمولا روی تابلوهای طلا فروشی درج شده  مشاهده می کند و بر همین اساس هم میزان خرید خود را مشخص می کند.وی ادامه داد: قیمت درج شده در واقع قیمت طلای خام و آن چیزی است که به صورت جهانی و ارزش واحد پول داخلی محاسبه و اعلام می شود و همان طور که گفته شد تعیین نرخ طلا در داخل کشور به صورت روزانه اعلام می شود.وی افزود: بحث موجود قیمت طلا نیست و هدف از ورود دستگاه قضایی و تعزیرات حکومتی، موضوع گزینه اجرت طلاست که در تمامی فاکتور فروش هایی که تحویل خریدار می شود نیز وجود دارد.مقدسی ادامه داد: محاسبه اجرت طلا از گزینه هایی است که هم فروشنده باید طبق قانون میزان و رقم دقیق آن را روی فاکتور رسمی خود درج کند و هم شهروندان هنگام خرید باید کمی وسواس به خرج دهند، به گونه ای که از پذیرش و پرداخت مبلغ فاکتور بدون دقت و بررسی خودداری کنند.
اجرت طلا درصدی نیست!
کارشناش مسئول اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، ضمن تشریح مبنای قیمت گذاری نهایی یک قطعه طلای فروخته شده در طلافروشی، گفت: در این حوزه چند آیتم وجود دارد که بر اساس آن، قیمت خام طلا پس از محاسبات مربوط به قیمت نهایی تبدیل می شود.
وی اعلام کرد: این موارد شامل محاسبه 7 درصد سود واحد صنفی، قیمت روز طلا و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و اجرت طلاست که ارقام مذکور با هم جمع می شود و قیمت نهایی مشتری برای خریدار یک قطعه طلا مشخص می شود.«مقدسی» تصریح کرد: تخلفی که دستگاه قضایی برای بررسی آن تأکید دارد، به نحوه محاسبه اجرت ساخت طلا معطوف می شود، به گونه ای که اجرت ساخت هم باید برمبنای میزان فعالیتی که در کارگاه های طلاسازی روی هر محصول انجام می شود محاسبه و تعیین شود.وی ادامه داد: محاسبه این رقم هم در هر محصول ساخته شده مانند گوشواره، سرویس کامل طلا و... متفاوت است و این گونه نیست که در تمامی فاکتورهای صادر شده توسط طلافروشی های شهر یک رقم و معیار مشخص داشته باشد، بنابراین صرفا براساس فاکتور رسمی کارگاه تولیدی و نه طلافروشی، رقم اجرت طلا مشخص می شود.
کلاه چند برابری محاسبه قیمت بر سر مشتری!
وی بیان کرد: بر همین اساس کارشناسان ما به صورت نامحسوس و میدانی موضوع را مورد بررسی قرار دادند و پی بردند برخی طلافروشان به جای درج رقم اجرت طلا به صورت دقیق، از درج عدد به صورت درصد استفاده می کنند،این  در حالی بود که عدد مبنا باید از فاکتور تولید کننده بدون تغییر استخراج شود.وی با بیان توضیح بیشتر در این باره اظهار کرد: این که در قسمت اجرت طلا هنگام فاکتور کردن، اجرت طلا به صورت درصدی، (مثلا22 درصد) درج شود اقدامی غیرقانونی و تخلف محسوب شده و این رفتار از مصادیق گران فروشی به شمار می رود، چرا که اگر اجرت یک محصول به صورت درصدی از قیمت روز طلا محاسبه شود، رقم دریافتی از خریدار چند برابر میانگین اجرت قانونی و مصوب محاسبه خواهد شد.مقدسی اظهار کرد: برخی از فروشندگان برای آن که مشتری دقیقا متوجه نشود چه محاسباتی در تعیین قیمت نهایی طلا صورت گرفته است عدد درج شده را به صورت ساده (22) در فاکتور می نویسند که مشتری در نگاه اول تصور می کند 22 هزار تومان به عنوان اجرت طلای خریداری شده پرداخت کرده است!وی افزود: در همین باره مکاتبه ای با اتحادیه طلافروشان مشهد انجام و از آن ها خواسته شد روی موضوع دقت کافی اعمال شود، بنابراین به هیچ عنوان پذیرفته نیست که اجرت طلا بر اساس درصد محاسبه شود و باید با توجه به فاکتور تولید کننده که در اختیار طلافروش قرار گرفته شده، محاسبه و از مشتری دریافت شود.

  

13 قنات سبزوار و خطر فرونشست زمین

 

فرونشست زمین به دلیل وجود قنوات در محدوده شهر سبزوار که جمعه گذشته ۳۱ فروردین مقابل مجتمع تجاری یاس واقع در خیابان بیهق سبزوار رخ داد و خوشبختانه تلفات جانی نداشت زنگ خطری مجدد برای یادآوری لزوم سامان دهی 13 رشته قنات که اززیر شهرسبزوار می گذرد، بود.  متاسفانه  در سال 1388 نیز یکی از این 13 رشته قنات در محل چهارراه بیهق سبزوار فرو ریخت که سبب کشته شدن یکی از شهروندان شد. شهرستان سبزوار با قدمتی کهن یکی از نخستین شهرهای کویری است که مردمان این منطقه در طول زمان برای تأمین آب آشامیدنی به‌مرور زمان اقدام به حفر قنوات کردند. بر اساس منابع مستند 13 رشته قنات فعال زیر شهر سبزوار با مساحتی حدود 300 هکتار در هسته مرکزی شهر قرار دارد.  زمانی که درباره موضوع قنوات و تهدید آن سخن به میان می‌آید شهر سبزوار خود منبعی برای این موضوع است که قنوات شهر سبزوار و مسئله ساخت‌وسازهای بی‌رویه و نداشتن نقشه جامع از وضعیت قنات‌ها و مسیر آن‌ها سبب شده ریزش قنات‌ها و فرونشست زمین به یک معضل جدی اجتماعی در مدیریت شهری سبزوار تبدیل شود. تهیه نقشه موقعیت قنوات و مشخصات آن‌ها با استفاده از مشاهده مستقیم مقنی یا روش‌های ژئوفیزیکی، مشخص کردن وضعیت دایر یا متروک بودن، وضع مقاومت و نوع پوشش سبب مقاوم‌سازی و کاهش خطرات قنوات در محدوده شهری می‌شود.
معضل جدی قنوات شهر سبزوار در هسته مرکزی شهر
بافت تاریخی و فرسوده در بازار و کانون جمعیت شهری سبزوار واقع است که آثار تاریخی ارزشمندی چون مسجد جامع، مسجد پامنار، بازار اصلی، 11 کاروانسرا و تیمچه، خانه‌های تاریخی، مدرسه فخریه و حمام قیصریه در آن قرار دارند. رئیس نظام‌مهندسی سبزوار  بیان کرد: مهم‌ترین موضوعات بافت‌های قدیمی سبزوار گودبرداری و خاک‌برداری غیرمجاز است که بااطلاع رسانی ضوابط ساخت‌وساز در این بافت باید به شهروندان اعلام شود. حسین بخشی با اشاره به لزوم جلوگیری ساخت‌وساز در محدوده قنوات شهری سبزوار، بیان کرد: 13 رشته قنات سبزوار در محدوده حریم اصلی قرار دارد که مالکان برای ساخت‌وساز در این مناطق باید استحکام‌بخشی و آزمایش خاک را انجام دهند. وی ادامه داد: مالکان برای احداث ساختمان‌هایی با شش سقف و بیشتر موظف به انجام آزمایش شناسایی خاک شده‌اند و سطح آب‌های زیرزمینی در قنوات سبزوار موردبررسی قرار می‌گیرد. وی بابیان این که انجام پروژه‌های عمرانی در سطح قنوات معمولی خطری به دنبال ندارد، افزود: از 15 سال گذشته به دلیل جمع‌آوری فاضلاب شهری و اتصال سیستم اکو، قنوات بسته‌شده است و باپخش شدن آب‌های زیرزمینی در زیر سطح خاک خطرات بسیاری این شهرستان را تهدید می‌کند. بخشی تصریح کرد: برای حل مشکل قنوات سبزوار، عزمی جدی از سوی مسئولان وجود ندارد و ایجاد کارگروهی متشکل از محققان می‌تواند به کابوس چندین ساله مردم این شهرستان پایان دهد.
شهرداری در به سازی و مرمت قنوات محدوده شهری وظیفه‌ای ندارد
معاون فنی و عمرانی شهرداری سبزوار نیز در خصوص بررسی معضل قنوات محدوده شهر سبزوار، گفت: بر اساس ماده 37 قانون توزیع عادلانه آب موضوع به‌سازی و مرمت قنوات به‌عنوان آب‌های زیرسطحی یا سرگردان با امور آب منطقه است و شهرداری سبزوار هیچ‌گونه وظیفه‌ای ندارد. جعفر صائمی نسب افزود: اگر قنوات در محدوده شهری دارای مالک باشد فقط اخطار کتبی به مالک داده می‌شود و اگرمالک قنات در مقابل اخطار شهرداری اقدامی انجام نداد، امور آب ناحیه سبزوار باید برخورد کند. وی با بیان این که طی چند روز اخیر نشستی برای بررسی مشکلات قنوات محدوده  شهری با حضور امام‌جمعه سبزوار و دیگر مسئولان مربوط برگزارشده است، ادامه داد: بر اساس اعلام کارشناسان محدوده شهری، سبزوار دارای 13 رشته قنات است که فقط شش رشته آب دارد. معاون فنی و عمرانی شهرداری سبزوار بیان کرد: در سال‌های گذشته ساخت‌وسازهایی در محدوده قنوات شهری انجام‌شده ولی امور آب ناحیه سبزوار باید تذکرات لازم را به مالکان می‌داد. صائمی نسب تصریح کرد: هم اکنون مکان دقیق قنوات شهری سبزوار مشخص نیست ولی مناطق تقریبی از سوی مالکان قنات یا ساکنان قدیمی گزارش‌شده است و مکان قنوات به‌صورت نقشه‌ای مدون وجود ندارد.
 مطالعات قنوات سبزوار در ۲ سال انجام می‌شود
محمد ثابتی مقدم مدیر امور آب ناحیه سبزوار نیز گفت:درگذشته برای ارزش‌دار شدن زمین‌ها قنوات را مسدود کرده‌اند و زمین‌های محدوده شهری به کاربری مسکونی تغییر یافته است. وی بااشاره به این که شبکه‌های انتقال آب سبزوار به دلیل قدمتی بیش از 40 سال نیازمند تعویض و به سازی است، بیان کرد: 160 کیلومتر شبکه انتقال آب فرسوده وجود دارد که تاکنون 20 کیلومتر آن به سازی و تعویض شده است و با توجه به‌احتمال آب گذری از لوله های فرسوده به سفره های آب زیرزمینی باید به سرعت شبکه های انتقال آب شهرسبزوار به سازی شود. مدیر امور آب ناحیه سبزوار از انتخاب شرکتی در بخش خصوصی برای بررسی مشکلات قنوات محدوده شهری و بالا آمدن میزان آب سبزوار خبر داد و گفت: مهم ترین وظیفه این شرکت شناسایی، مطالعه و طراحی راهکارهای مدیریتی و اجرایی  موثر بر بالا آمدگی سطح آب در محدوده شهری است که باید طی دو سال بررسی های لازم صورت گیرد.
ثابتی مقدم مهم ترین دلیل بالا آمدگی آب سطح شهر سبزوار را حفر چاه های فاضلاب در سال های گذشته دانست و افزود: حدود 80 درصد منازل سطح شهر به سیستم اکو وصل شده است و بافت سبزوار به هیچ عنوان آب های زیر زمینی را جذب نمی کند بلکه تجمع ایجاد می کند. وی ادامه داد: هم اکنون در برخی مناطق همانند محله کوشک سبزوار حدود یک متر و 50 سانتی متر سطح آب بالا آمده است. مدیر امور آب ناحیه سبزوار با اشاره به لزوم شناسایی بیشترین میزان تجمع آب های زیر زمینی در مناطق شهری، تصریح کرد: پس از پایان مراحل مطالعات برای تخلیه آب های زیر زمینی باید راهکاری پیدا شود. ثابتی مقدم بیان کرد: آب های بالاآمده سطح شهر سبزوار برای آبیاری فضای سبز قابل استفاده است ولی برای مصرف شرب از لحاظ کیفی به هیچ عنوان مناسب نیست. وی گفت: همچنین از لحاظ علمی اشباع کردن خاک و غیر اشباع کردن خاک به سرعت سبب ریزش در محدوده شهری سبزوار می شود و باید به میزانی آب از سطح زیر زمین سبزوار برداشت شود که هیچ گونه فرونشست زمینی صورت نگیرد. مدیر امور آب ناحیه سبزوار مهم ترین دلیل تجمع آب در محدوده شهری سبزوار را لوله های فرسوده، قنوات و آبیاری فضای سبزوار دانست و افزود: ساختمان های بلند مرتبه در هسته شهر سبزوار وجود دارد، قبل از احداث این ساختمان ها باید مشاور امور آب نظر خود را ارائه دهد و تاکنون فردی برای دریافت نظر سطح آب های زیر زمینی به این نهاد مراجعه نکرده است. ثابتی مقدم یادآور شد: به زودی نشستی با حضور دستگاه های اجرایی شهرستان سبزوار برگزار می شود که شهروندان برای هرگونه ساخت و سازی باید نظر اداره امور آب منطقه سبزوار را دریافت کنند.
 وعده نوبخت برای اختصاص 20 میلیارد ریال اعتبار
حجت الاسلام غلامرضا مقیسه، امام جمعه سبزوار چندی پیش در خطبه های نمازجمعه از دیدار با سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه به همراه جمعی از مسئولان این شهرستان خبر داد و گفت: این دیدار با تلاش نمایندگان مردم سبزوار در مجلس برگزار شد که طی آن قرار شد برای سامان دهی مشکلات قنات مسجد جامع سبزوار 20 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یابد و رئیس سازمان برنامه و بودجه در این زمینه قول مساعدت داده است. قنات زیر این مسجد تاریخی یکی از 13 رشته قنات شهر سبزوار است که حضور نداشتن مالکان و ریزش سقف و دیواره قنات و جمع شدن آب در کانال آن، مشکلات زیادی را برای این بنای تاریخی به وجود آورده است.

 

شهرآرا؛

قامت جانبازان شکست تا قامت میهن نشکند

 

رئیس کمیسیون ویژه ایثارگران شورای اسلامی شهر مشهد به مناسبت «روز جانباز» از ناطقان پیش از دستور بیست و سومین جلسه علنی شورا در دوره پنجم بود. محمدحسین ودیعی در نطق خود، با تأکید بر اینکه جانبازان یک بار در جبهه‌های جنگ رودررو با دشمن و یک‌بار در وطن در برابر آشوب‌های زمانه شهید می‌شوند، فسادهای کلان، فروش ومعامله ارزش‌های ایثارگری در مجادلات سیاسی و فراموشی سادگی و مهربانی آن روزهای جنگ 
را یادآور شد. نطق پیش از دستور بیست و سومین جلسه علنی شورای پنجم برای اطلاع مخاطبان منتشر می‌شود.
سالگرد میلاد حضرت ابوالفضل العباس(ع)، روز جانباز نام‌‏گذاری شده است. عباس(ع) بزرگ جانباز تاریخ انسانیت است که صحنه کربلا را تجلی‌گاه ایثار و جانبازی کرد. فداکاری‌‏های وی در تاریخ بشر مانندی ندارد. حضرت ابوالفضل العباس(ع)، آموزگار بزرگ عشق و وفا، امیر ادب، الگوی بی‏‌بدیل شجاعت و مردانگی، رهروی راه رهبر است. انسان‏‌ها در همه‏ زمینه‏‌های وجودی، به شناخت قمر بنی‏‌هاشم نیاز دارند. نیاز به شناخت وجود کامل آن حضرت، ویژه‏ جانبازان نیست، بلکه نیاز همه دلدادگان کوی دوست و آزاد مردان جهان است. عباس(ع) بصیرتی نافذ و ایمانی استوار داشت. او در رکاب برادرش، امام حسین(ع) جانفشانی کرد. اینکه این روز را به‌نام جانباز رقم زدند ناشی از شباهت‌های فراوان جانبازان عزیز ما در صحنه‌های حماسه و ایثار دوران دفاع مقدس است. هر رزمنده‌ای که آن دوران حضور را به‌یاد دارد نمونه‌ای از این شباهت‌ها را در خاطر دارد. سلام بر عزیزان ما که در راه عزّت اسلام و عظمت کشور اسلامی به‌پاخاستید و در راه دفاع از میهن، معلول و مجروح شدید و برای خودتان، مایه‏ افتخار و برای ملت بزرگ‏تان هم مایه‏ سربلندی شدید. درود بر شما جانبازان و مصدومان که اعضا و سلامت خود را در راه اعتلای قرآن کریم از دست داده‌‏اید. ملت شریف و اسلام بزرگ هیچ‏‌گاه شما عزیزان را از یاد نمی‌‏برد. درود بر خواهران و برادران مصدوم و معلول که شجاعانه در راه حق و پیروزی، قیام و فداکاری کردند و ملت را در جهان سرافراز کردند. این‏‌جانب، تقدیر و تشکر و دعای خالصانه‌‏ام را به شما عزیزان اهدا می‏‌کنم و از خداوند متعال، سلامت و سعادت و بهبودی شما فرزندان اسلام را خواهانم.جانبازان دوبار شهید می‌شوند. یک بار در جبهه‌های جنگ رودرو با دشمن و یک بار در وطن در برابر آشوب‌های زمانه، فسادهای کلان، فروش و معامله ارزش‌های ایثارگری در مجادلات سیاسی، فراموشی سادگی و مهربانی آن روزهای جنگ. شهید آوینی می‌گوید: شهیدان ماندند و زمان ما را با خود برد. چه غریب جانبازان که هم با شهدا ماندند و هم با ما به زمان امروز آمدند. با پیکری مجروح و خسته گویی جسمِ شهید زنده خویش را به دوش کشیده‌اند. جانبازان اسماعیل زمانه ما هستند. به قربانگاه رفتند و زخمی بیرون آمدند. جانبازان حاملان پیکرِ شهید خویشند. آن‌ها قامت خویش را شکستند تا قامت میهن و ایمان نشکند. جنگ رفته و تمام شده است. جانبازان هم روزی تمام خواهند شد. این واقعیت تاریخ است. اما کاش فرزندان ما در کتاب‌ها بخوانند که جانبازان راویان دردِجنگ بودند. جانبازان خاطره درد کشیده جنگ هستند. هر روز که جانبازی از خواب برمی‌خیزد دوباره شهید می‌شود. نسل آینده باید بداند که جانبازان ما پاسبانان حریم زندگی بودند. 
جنگ بد است. جنگ درد دارد. جنگ مادران را داغدار می‌کند. جنگ کودکانی را بی پدر می‌کند. بیش از هر کسی جانبازان داغدار جنگ هستند. گاهی برای زندگی باید جنگید. زندگی آرام امروز ما در وادی خون و آتش جنگ دیروز رقم خورده است. در این وادی شهدا و جانبازان سوختند تا از خاکستر آن روز ققنوس زندگی امروز سر برکشد.
دفاع مقدس امروزه راویانی دارد. کسانی که برخی از دور دستی بر آتش داشتند و راویان امروز جنگ هستند اما جانبازان در میان معرکه بودند. به چشم خویش دیدند دستی که به پرواز در می‌آید. لبی که تشنه است اما لبخند می‌زند، تنی که جرح است اما برای درمان دیگری را معرفی می‌کند. 
فرمانده بزرگی که متواضعانه خود را سپر بلای لشکرش کرد و جوانی که در بحبوحه کارزار برای چشم‌های مادرش دعا می‌کند. از دل آتش و خون خبر آوردن هنرِ جانبازان است.
جانبازان عباس‌های معرکه هستند. معیار مرد و نامردی. عمود خیمه‌های برادری، نشانه‌های روشن آب و مهربانی. عباس‌های جنگ را از یاد نبریم. در نگاه اصلاح طلبی به ارزش‌های ایثارگری وتکریم و ترویج آن به عنوان یک اصل بنیادی توجه می‌شود نه به عنوان برنامه تبلیغاتی وپوپولیستی. بیشترین خدمات وتسهیلات بنیادی برای جانبازان در اوایل دهه ٨٠ در دوره اصلاح طلبی مصوب شده است.

 

بازگشت سرمایه گذاری به شرق شهر

شورای اسلامی شهر با صدور پروانه برای ١٢ هکتار از پارک جنگلی طرق موافقت کرد تا زمینه اجرای یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های گردشگری و تفریحی در شهر فراهم شود. قرار است در قالب این پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ١٣۵ میلیارد و ٩٣١ میلیون و ۵۵۴ هزار تومان، برای بخشی از پارک جنگلی طرق پروانه صادر شود. البته مقرر شده‌است در کنار این پروژه سرمایه‌گذاری، دو پروژه دیگر هم شامل تصفیه‌خانه فاضلاب جاری شهرک طرق و بازپیرایی ٨٨ هکتار باقی‌مانده پارک جنگلی طرق اجرایی شود. اعضای شورای اسلامی شهر مشهد در بیست و سومین جلسه علنی شورای پنجم، ضمن تأیید لایحه مدیریت شهری درباره پروژه گردشگری طرق، به دو نامه اعتراض هیئت تطبیق مصوبات فرمانداری مشهد پاسخ دادند و چند لایحه دیگر را بررسی کردند.
﷯ ﷯ ﷯ 
بررسی لایحه شهرداری مشهد با موضوع صدور پروانه برای ١٢ هکتار از پارک جنگلی طرق مهم‌ترین دستورکار جلسه علنی روز گذشته شورای اسلامی شهر بود.
احمد نوروزی، رئیس کمیسیون امور اقتصادی شورای شهر، در جریان بررسی این لایحه، نظریه کمیسیون مطبوع خود را که به صورت مشترک با دو کمیسیون عمران و حقوقی تدوین شده بود، قرائت کرد.محمد حاجیان شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای شهر، در ادامه با طرح سؤالی گفت: در متن قرارداد نحوه پرداخت هزینه صدور پروانه برای ١٢ هکتار از اراضی پارک جنگلی طرق مشخص شده است. بر این اساس سرمایه‌گذار در ٢٠ قسط به مدت پنج سال آن هم بدون پرداخت کارمزد، بدهی خود را پرداخت می‌کند.
وی افزود: در متن قرارداد، اشاره‌ای به سود ناشی از تقسیط بدهی سرمایه‌گذار نشده است. چرا باید ٣٠ میلیارد تومان سود را ببخشیم؟ در شرایطی که حتی برای مبالغ اندک بدهی شهروندان سود تقسیط محاسبه می‌شود، چرا نباید سود تقسیط بدهی از سرمایه‌گذار دریافت شود؟
رئیس کمیسیون امور اقتصادی شورا در واکنش به اظهارات حاجیان شهری گفت: این قرارداد مربوط به یک پروژه بزرگ است که در قالب آن، سرمایه‌گذاری سنگین انجام خواهد شد و در نتیجه آن اشتغال گسترده‌ای ایجاد می‌شود. نوروزی ادامه داد: شهرداری جوانب موضوع را به صورت کامل بررسی کرده است و جمع بندی نهایی به عنوان نظریه کمیسیون مشترک عمران، اقتصادی و حقوقی به صحن علنی شورا ارائه شده‌است.
پس از بحث و بررسی، اعضای شورای اسلامی شهر مشهد به این لایحه رأی مثبت دادند. بر این اساس، به شهرداری مشهد اجازه داده شد نسبت به انعقاد قرارداد با شرکت تجارت بین‌الملل ثابت کیش با موضوع صدور پروانه برای ١٢ هکتار از اراضی پارک جنگلی طرق به ارزش هزار و سیصد و پنجاه و نه میلیارد و سیصد و پانزده میلیون و پانصد و چهل و یک هزار و هفتصد و نود ریال اقدام کند.
در مصوبه شورا تأکید شده است که پرداخت مبلغ اعلام‌شده به‌صورت اقساطی، بر اساس مفاد قرارداد بلامانع است. 
﷯ 
ساخت تصفیه خانه و راه اندازی ٨٨ هکتار پارک طرق
همچنین شهرداری مشهد و شرکت تجارت بین‌الملل ثابت کیش متعهد شدند که در مدت شش ماه پس از ابلاغ قرارداد، نسبت به تنظیم دو قرارداد دیگر با موضوع احداث و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه برای تصفیه فاضلاب جاری شهرک طرق و نیز انجام و اجرای پروژه باز پیرایی، تجهیز، احداث و راه اندازی و بهره‌برداری در مساحت ٨٨ هکتار باقی‌مانده از پارک جنگلی طرق در قالب قرارداد B.O.T (ساخت، بهره‌برداری و انتقال) اقدام کنند. در مصوبه شورای شهر مشهد، شهرداری موظف شد حداقل متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه ١٢هکتاری(هتل) و دریافت حقوق خود، پروژه تصفیه خانه سیدی و پروژه باز پیرایی پارک٨٨ هکتاری را نیز حداقل متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه ١٢هکتاری عملیاتی کند.
﷯ ﷯ ﷯ 
بررسی موافقت نامه سال ٩٧ اعتبارات تبصره ٣ ماده واحده قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرح‌های فاضلاب و بازسازی شبکه‌های آب شهری دیگر دستورکار جلسه علنی روز گذشته شورای اسلامی شهر مشهد بود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر درباره جزئیات این دستورکار گفت: پیش‌نویس موافقت‌نامه شرکت آب و فاضلاب مشهد ابتدا در کمیسیون عمران شورا بررسی شد و سپس در ۴ جلسه کمیسیون برنامه و بودجه به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گرفت.
بتول گندمی با بیان اینکه نحوه گزارش‌دهی شرکت آب و فاضلاب مشهد به شورای اسلامی شهر باید مورد بازنگری قرار گیرد، افزود: پیشنهاد می‌کنیم که کمیته‌ای در این رابطه تشکیل شود تا بتوانیم بر نحوه هزینه‌کرد اعتبارات تبصره ٣ نظارت داشته باشیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد هم در ادامه بررسی این دستورکار گفت: از سال ٨٧ که وصول اعتبارات تبصره ٣ ماده واحده قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرح‌های فاضلاب و بازسازی شبکه‌های آب شهری آغاز شده است، تاکنون نسبت هزینه کرد و وصولی اعتبارات بیش از ١٠٠ درصد بوده است. علیرضا طباطبایی با بیان اینکه پروژه‌های مربوط به اعتبارات تبصره ٣ در دو بخش آب و فاضلاب هزینه می‌شود، افزود: در سا‌ل‌های اخیر تأثیر هزینه‌کرد این اعتبارات را در اجرا و بهره‌برداری از پروژه فاضلاب حاشیه شهر مشهد شاهد بوده‌ایم.
﷯ 
اجرای ١٣٩ کیلومتر شبکه فاضلاب در سال ٩۶ 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد از اجرای ١٣٩ کیلومتر شبکه فاضلاب در سال ٩۶ از محل اعتبارات تبصره ٣ خبر داد و گفت: در سال گذشته، با تخصیص ۵/٣٨ میلیارد تومان اعتبار از محل بودجه تبصره ٣، ۶٩ کیلومتر شبکه آب در مشهد اصلاح شد.پس از ارائه توضیحات لازم از سوی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد، اعضای شورای اسلامی شهر با نظریه کمیسیون برنامه و بودجه موافقت کردند و بر این اساس، موافقت‌نامه نحوه اختصاص اعتبارات تبصره ٣ به پروژه‌های آب و فاضلاب به تصویب رسید.برخی از اعضای شورای اسلامی شهر در جریان بررسی این دستورکار، خواستار تخصیص اعتبار و تسریع در روند ساخت تصفیه‌خانه فاضلاب سپتاژ کشف رود شدند.
﷯ ﷯ ﷯ 
سومین دستورکار جلسه علنی روز گذشته شورای شهر به بررسی نامه اعتراض فرمانداری مشهد درباره مصوبه دریافت بهای خدمات از عملیات آتش‌نشانی در خارج از محدوده شهری اختصاص داشت.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا درباره این دستورکار گفت: مدیریت شهری هم اکنون عوارضی از ساخت و سازها در حریم دریافت نمی‌کند بنابراین لزومی ندارد که خدمات در این محدوده ارائه کند.بتول گندمی افزود: پس از بحث و بررسی در کمیسیون برنامه و بودجه، اعضا اعتراض فرمانداری مشهد را وارد ندانسته و بر مصوبه قبلی شورا تأکید کردند.در ادامه بررسی این دستورکار، محسن حسینی پویا پیشنهاد داد که برای جلب نظر هیئت تطبیق مصوبات فرمانداری مشهد، مصوبه شورا اصلاح شود.

 

خرید ۶٠ تن زعفران از کشاورزان خراسان‌ رضوی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: سال گذشته بیش از ۶٠ تن زعفران به صورت توافقی از کشاورزان استان خریداری شد که این رقم در مقایسه با سال‌های گذشته بی‌سابقه است. 
به گزارش ایسنا، مجتبی مزروعی افزود: خرید بی‌سابقه بیش از ۶٠ تن زعفران به صورت توافقی از کشاورزان استان در سال گذشته انجام شد که این موضوع حذف دلالان و کنترل قیمت این محصول را به دنبال داشته است.
وی ادامه داد: تولید بیش از ١٠ تن انواع آبزیان (کپورماهیان و قزل‌آلا) و تولید حدود هشت میلیون قطعه انواع آبزیان زینتی و آکواریومی در خراسان رضوی از دیگر اقدامات شاخص این سازمان بوده است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: صادرات ٧٠٠ میلیون دلار محصولات کشاورزی از خراسان رضوی به خارج از کشور و اعطای مشوق‌های مختلف به صادرکنندگان محصولات کشاورزی و تأمین هزار و ٢۵٠ تن سیب، سه هزار و ۴۵٠ تن پرتقال و اقلام اساسی پروتئینی به منظور تنظیم بازار پایان سال و ایام نوروز را می‌توان به عنوان دو نمونه دیگر از فعالیت‌های شاخص در سال ٩۶ نام برد.
مزروعی خاطرنشان کرد: صدور دو هزار و ۵٩۵ مورد پروانه محصول سالم توسط کلینیک‌های گیاه‌پزشکی و اجرای روش‌های مدیریت تلفیقی آفات در سطح محصولات زراعی و باغی خراسان رضوی و کاهش مصرف سموم به یک سوم از دیگر اقدامات مهم سال گذشته است.

انتهای پیام/