ابوالفضل ظهره وند سفیر سابق ایران در افغانستان در گفتگو با صبح توس؛ پیرامون حملات تروریستی داعش در افغانستان اظهار کرد: حملات وحشیانه و غیر انسانی داعش در غرب و در منطقه شیعه نشین افغانستان سندی دیگر از موقعیت و اقدامات ضد انسانی و ضد ملی جریان وابسته به بیگانگان خصوصا عربستان و رژیم صهیونیستی است.

وی افزود: اینکه شاهد هستیم در منطقه شیعه نشین این حملات صورت می گیرد ناظر بر این است که دشمنان ملت افغانستان خواستار این هستند روند بحران در این کشور را بر پایه منازعات و نفرت پراکنی مذهبی شکل دهند.

 کارشناس ارشد مسائل بین الملل گفت: دشمن قصد دارد شرایطی که شیعه و سنی در افغانستان در کنار هم قرار داشته اند را بر هم بزنند و این دارای سابقه و بی نتیجه است.

وی افزود: داعش امروز بر اساس سفارشات بیگانگان مترصد اجرایی کردن نقشه اختلاف مذهبی هستند که البته زیست بوم فرهنگی در افغانستان بستری را برای ظهور تفکرات وهابی باقی نمی گذارد.

 

حمایت و تسلیح داعش از پایگاه های نظامی آمریکا انجام می شود

 

ظهره وند تصریح کرد: در گذشته همین جریانات توسط عرب افغان ها و القاعده انجام شد و به دلیل ویژه بودن فرهنگ افغانستان نتیجه نداده بود که همین مهم ترین مانع برای نفرت پراکنی های مذهبی داعش است.

وی با بیان اینکه اساسا داعش در جهان اسلام فاقد موقعیت است افزود: به عنوان مثال در مصر نیز مردم در حال مقابله با این جریان تروریستی هستند؛ تروریست های داعش هیچ مشترکاتی با مردم افغانستان ندارند و از پایگاه های آمریکایی حمایت و مسلح می شوند.

 سفیر سابق ایران در افغانستان گفت: مردم افغانستان مردمی هوشمند هستند و مطلع هستند که بایستی در برابر جریان های تروریستی اینگونه برخورد داشته باشند چرا که داعش با جنبه های سلبی و ویرانگری در راستای شکل دهی به طوفان بحران در منطقه را در دستور دارد.

وی افزود: آنچه که تا امروز در سوریه و عراق دنیا با آن مواجه است تنها کشتار و ویرانی است لذا کسی فرجامی برای داعش قائل نیست و در نهایت با پشتیبان های خودشان از منطقه اخراج می شوند.

انتهای پیام/