به گزارش صبح توس؛ردیف بودجه حاشیه شهر آب رفت، نامه دادستان مشهد به وزیر نیرو برای تخصیص بودجه کشف رود، 10سال انتظار فاضلاب شهری تایباد همچنان ناتمام، کاهش‌١٠ درصدی‌جرایم در‌حاشیه شهر، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان؛

ردیف بودجه حاشیه شهر آب رفت

 

در حالی‌که حجت الاسلام و المسلمین « پژمان فر» نماینده مردم مشهد 5 بهمن 96 در گفت و گو با خراسان رضوی از اختصاص 100 میلیارد تومان اعتبار برای سامان‌دهی حاشیه شهر مشهد خبرداده  و گفته بود : با مکاتبه پنج نماینده مردم مشهد در مجلس با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، پیشنهاد شد از محل اعتبارات ماده 180، به منظور سامان دهی حاشیه مشهد 40 میلیارد تومان اختصاص یابد و همچنین از محل ردیف عمومی 100 میلیاردی «به سازی بافت فرسوده و سامان دهی حاشیه شهرها و کلان شهرهای مذهبی» در لایحه بودجه سال آینده کشور، مبلغ 60 میلیارد تومان برای مشهد در نظر گرفته شود تا در مجموع در سال آینده حاشیه مشهد اعتبار اختصاصی 100 میلیارد تومانی برای هزینه کرد در حاشیه شهر داشته باشد، اما روز گذشته  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان  از قطعیت تنها ۳۰ میلیارد تومان آن  خبر داد.

رضا جمشیدی در گفت وگو با خراسان رضوی  درباره بودجه حاشیه شهر مشهد نیز به‌اضافه شدن ردیف بودجه‌ای در قانون بودجه 97 اشاره کرد و گفت: برای حاشیه شهر مشهد ردیفی بااعتبار 30 میلیارد تومان به‌صورت اختصاصی در نظر گرفته‌شده که علاوه بر ردیف بودجه حاشیه شهرها و کلان‌شهرهای مذهبی برای بازسازی بافت‌های فرسوده بااعتبار 100 میلیارد تومان است .

وی در این خصوص که چرا وعده 100 میلیاردی  بودجه حاشیه شهر مشهد محقق نشده است توضیح داد: آن چه ما در تغییرات ایجادشده در لایحه بودجه مشاهده کردیم این بود که ردیف جداگانه برای حاشیه شهر مشهد 30 میلیارد تومان در نظر گرفته شده و ردیف بودجه 100 میلیارد تومان حاشیه کلان‌شهرهای مذهبی و بازسازی بافت فرسوده شهرها هنوز تفکیک نشده بود.

جمشیدی تأکید کرد: البته باید توجه داشت جداول قانون بودجه هنوز ابلاغ نشده و ممکن است در زمان ابلاغ جداول بودجه به استان‌ها، قول‌های داده‌شده و پیگیری‌های نمایندگان برای تخصیص ردیف بودجه حاشیه شهر مشهد از اعتبار 100 میلیارد تومان محقق شود.

کاهش حدود 20 درصدی بودجه عمرانی 97 استان نسبت به 96 

 

وی همچنین بابیان این که بودجه عمرانی کشور به دلیل محدودیت منابع حدود 30 درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیداکرده است، تصریح کرد: متوسط این کاهش برای استان های کشور حدود 24 درصد بوده اما استان خراسان رضوی با 19.4 درصد کاهش نسبت به سال گذشته، کمترین کاهش را در بودجه عمرانی خود داشته است.

جمشیدی تصریح کرد: درواقع چون سال گذشته فقط 40 درصد اعتبارات عمرانی به دلیل محدودیت منابع تخصیص‌یافت، امسال دولت و مجلس تصمیم به واقعی‌تر کردن بودجه‌های عمرانی گرفتند تا این تخصیص‌ها تا 80 درصد در بودجه 97  افزایش یابد.

وی اضافه کرد: سهم بودجه عمرانی خراسان رضوی از کل اعتبارات عمرانی استان‌ها در قانون بودجه 96 حدود 3.86 درصد بوده که در قانون بودجه 97 این سهم به 4.12 درصد رسیده است البته اگر اعتبارات ملی را که به‌کل استان‌ها تعلق می‌گیرد، در نظر بگیریم سهم استان خراسان رضوی بیشتر خواهد شد.

جمشیدی درباره درآمدهای استان در قانون بودجه نیز بابیان این که درآمدهای استان نسبت به لایحه بودجه تغییری نکرده است، افزود: درآمدهای استان در قانون بودجه 97  سه هزار و 430 میلیارد تومان است که 3.6 درصد از کل درآمدهای استان‌های کشور را شامل می‌شود.

وی در خصوص اعتبارات هزینه‌ای استان در قانون بودجه 97 نیز اظهار کرد: اعتبارات هزینه‌ای استان در لایحه بودجه حدود چهار هزار و 486 میلیارد ریال بود و در قانون بودجه با توجه به این که اعتبارات هزینه‌ای برخی بخش‌ها مانند آموزش و پرورش، بنیاد شهید و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قرار بود از ملی به استانی تغییر یابد ،  این موضوع مصوب نشد لذا سهم این اعتبارات از استانی به ملی منتقل شد، به همین دلیل اعتبارات هزینه ای استان در قانون بودجه 97 مبلغ 595 میلیارد تومان مصوب شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان درباره اعتبارات عمرانی استان نیز گفت: اعتبارات عمرانی شامل؛ اعتبارات استانی، 3 درصد سهم نفت و گاز، سهم ارتقای شاخص توسعه اقتصادی، 27 صدم درصد سهم مالیات بر ارزش‌افزوده، سهم قانون استفاده متوازن از امکانات کشور و اعتبارات ملی ( اعتباراتی که حداقل نقطه ای از نقاط جغرافیایی استان در آن ذکرشده است) بود البته ممکن است استان نیز از برخی اعتبارات ملی هم سهم ببرد مانند اعتبارات بیمارستان‌های کل کشور که ما این اعتبارات را محاسبه نکردیم چون عددی را نمی‌توان تفکیک کرد. از این رو با توجه به آن چه ذکر شد، جمع اعتبارات در لایحه 1567 میلیارد تومان بوده که در قانون بودجه 97 به رقم 1786 میلیارد تومان رسیده  و حدود 220 میلیارد تومان این اعتبارات، در قانون نسبت به لایحه افزایش یافته است.

اضافه شدن ردیف 280 میلیارد تومانی سهم شهرستان‌های گاز خیز

وی تصریح کرد: در مراحل بررسی لایحه بودجه، به دلیل این که یک‌سوم اعتبارات 3 درصد سهم نفت و گاز که مربوط به شهرستان‌های گاز خیز کشور بوده در لایحه بودجه به دلیل یکی از احکام برنامه ششم توسعه کاهش پیداکرده، هنوز نحوه توزیع استانی آن مشخص نیست اما به دلیل این که این قانون باعث متضرر شدن استان‌هایی مانند خراسان رضوی می‌شد، فعلا برای همه شهرستان‌های گاز خیز اعتبار 280 میلیارد تومانی در نظر گرفته اند که هنوز توزیع استانی این مبلغ مشخص نشده است.

افزایش 11 میلیارد تومانی اعتبار ارتقای شاخص‌های اقتصادی استان

جمشیدی درباره اعتبارات افزایش‌یافته در قانون بودجه 97 نسبت به لایحه بودجه، به افزایش سهم ارتقای توسعه شاخص‌های اقتصادی اشاره کرد و گفت: مجلس حدود 800 میلیارد تومان اعتبار از این ردیف مشخص کرده که حدود 11 میلیارد تومان نسبت به لایحه بودجه، به سهم استان خراسان رضوی در قانون بودجه افزوده‌شده است. همچنین به‌ردیف 27 صدم درصد سهم مالیات بر ارزش‌افزوده نیز 64 میلیارد تومان افزوده‌شده که هنوز توزیع استانی در این ردیف مشخص نشده است.

افزایش 207 میلیارد تومانی بودجه طرح‌های ملی استان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به افزوده شدن هفت طرح به طرح‌های ملی استان اشاره و اظهار کرد: در لایحه بودجه، سهم طرح‌های ملی استان 95 طرح بااعتباری معادل 415 میلیارد تومان بوده که این تعداد در قانون بودجه 97 به 102 طرح بااعتباری معادل 622 میلیارد تومان افزایش یافته است.

جمشیدی درباره بودجه زیارت نیز گفت: سال گذشته هیچ ردیف بودجه‌ای در این خصوص در نظر گرفته نشده بود اما اکنون اعتبار 15 میلیارد تومانی بودجه زیارت مصوب شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اضافه کرد: طی روزهای آینده رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور به استان سفر خواهد کرد و آخرین تحولات بودجه‌ ای را از وی پیگیری می کنیم

 

نامه دادستان مشهد به وزیر نیرو برای تخصیص بودجه کشف رود

کشف رود را در اولویت قرار دهید

به گزارش «خراسان رضوی»، در این نامه که با امضای غلامعلی صادقی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خطاب به وزیر نیرو صادر شده، آمده است: «یکی از بزرگ ترین چالش های زیست محیطی و اجتماعی شهر مشهد که سلامت شهروندان و زائران امام رضا (ع) را تهدید می کند، رودخانه کشف رود در حاشیه شهر مشهد است. با توجه به وضعیت نامناسب رودخانه کشف رود شامل تعرض و تصرف حریم و بستر رودخانه، ساخت و سازهای بی رویه در حریم و بستر رودخانه و مسیل های فرعی، جاری شدن فاضلاب های خانگی و کارگاه های صنعتی و سرریز تصفیه خانه های فاضلاب موجود به رودخانه و استفاده از فاضلاب جاری در کشف رود برای کشاورزی و کشت صیفی جات طی سال های متمادی، متاسفانه باعث مشکلات زیست محیطی، بهداشتی و اجتماعی در حاشیه شهر مشهد گردیده است.

 دادگستری استان خراسان رضوی در راستای حفظ حقوق بیت المال و سامان دهی به وضع موجود و برخورد با متخلفان و متصرفین اراضی ملی و تهدیدکنندگان محیط زیست و سلامت مردم با صدور احکام قضایی از مدیران ارشد استان و به خصوص شرکت آب منطقه ای در خواست سامان دهی به وضع موجود را داشته است که در این خصوص سامان دهی و احیای رودخانه تاریخی کشف رود با هدف رفع تصرف بستر رودخانه و جلوگیری از تصرفات در دستور کار مدیران استان و به خصوص شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی قرار گرفته است. در این راستا طی سال های اخیر شرکت آب منطقه ای علی رغم مشکلات و کمبود اعتبارات و عدم تخصیص اعتبار اجرایی مناسب، طی سال های 94 ، 95 و 96 عملیات بازگشایی و رفع تصرف بستر و حریم رودخانه در طول 76 کیلومتر در محدوده شهر مشهد را انجام و 1500 هکتار از اراضی واقع در بستر را رفع تصرف و اعاده به وضع سابق نموده است.

متاسفانه علی رغم تلاش های زیاد و اقدامات مثبتی که تاکنون صورت گرفته پیرو گزارش های واصله به دلیل کمبود اعتبارات و بدهی شرکت آب منطقه ای به پیمانکاران، در حال حاضر عملیات اجرایی بسیار کند پیش می رود و این باعث عدم تکمیل پروژه و موجبات دست اندازی مجدد به بستر رودخانه، نصب موتور تلمبه های غیرمجاز و برداشت از رودخانه، تخلیه فاضلاب و آلودگی منابع آب را فراهم می سازد. لذا ضروری است با توجه به وظیفه قانونی وزارت نیرو مبنی بر حفاظت و سامان دهی رودخانه ها و با توجه به شرایط خاص رودخانه کشف رود در حاشیه شهر مشهد و اقداماتی که تاکنون صورت گرفته است، دستور فرمایند تا این رودخانه را در اولویت برنامه های خود گذاشته و ضمن اهمیت دادن به آن دستور موکد نسبت به تخصیص اعتبار ویژه به این طرح را صادر فرمایید. بدیهی است تبعات زیست محیطی ، بهداشتی و اجتماعی رودخانه کشف رود متوجه وزارت نیرو و دستگاه های زیرمجموعه خواهد بود و دستگاه قضایی طبق قوانین و مقررات اقدام خواهد کرد.»

کشف رود را رها نخواهیم کرد

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و سخنگوی شورای حفظ حقوق بیت المال در این زمینه به «خراسان رضوی» می گوید: بعد از طرح موضوع مبنی بر این که سامان دهی کشف رود متوقف شده است، بازدیدهایی از کشف رود داشتیم و مکاتباتی هم در همین زمینه با مجموعه های مختلف انجام شد. قاضی بخشی محبی می افزاید: ما کشف رود را رها نخواهیم کرد و چون طرح سامان دهی این منطقه، طرحی ملی و حتی فراملی است، باید حتما آن را به سرانجام مناسب برسانیم، در آبان ماه همایشی خواهیم داشت با محوریت کشف رود که به صورت آسیایی برگزار خواهد شد و به همین دلیل باید تمامی دستگاه ها به ویژه افراد و دستگاه هایی که در امور مالی باید حمایت هایی داشته باشند، به وظیفه قانونی شان عمل کنند.

وی با اشاره به نامه دادستان به وزیر نیرو می گوید: هر چند می دانیم محدودیت هایی در حوزه مالی وجود دارد اما توقع ما از دولت این است که علاوه بر مصوباتی که در گذشته برای حمایت مالی از کشف رود داشته است، هم برای پرداخت و تخصیص اعتبار آن اقدام کند و هم نظارت های لازم را در زمینه سامان دهی کشف رود داشته باشد.

معاون دادستان مشهد همچنین خطاب به دانشگاهیان و صاحبنظران می گوید: از دانشگاهیان و افرادی که دارای علم این موضوع هستند هم می خواهیم که اگر طرحی برای صیانت و سامان دهی کشف رود دارند، ارائه کنند تا بتوانیم با یک نظر و خرد جمعی مدیریت لازم را برای سامان دهی کشف رود داشته باشیم و کشف رودی که نجات داده شد، سامان دهی و به عنوان یک الگوی موفق معرفی شود.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ورود جدی داشته باشد

بخشی محبی تاکید می کند: موضوع ادامه سامان دهی کشف رود در دستور کار دادستانی است، به طوری که شخص دادستان هم مکاتبه جدی با وزیر نیرو داشتند و امید داریم که دستگاه های متولی در باره این موضوع پیگیری لازم را داشته باشند. وی تصریح کرد: به خصوص از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان می خواهیم که در این زمینه و برای پیگیری تخصیص اعتبارات سامان دهی کشف رود ورود جدی داشته باشند و به تکالیف قانونی که در این زمینه وجود دارد و خواست مردم مشهد و استان است، عمل کنند.

 وی می افزاید: ما همچنان پیگیری های خودمان را چه به صورت مکاتبات و چه اقدامات قضایی ادامه خواهیم داد تا نگذاریم کشف رود به حالت سابق خود برگردد.

 

پلمب 32 دفتر غیرمجاز فعال در زمینه حج و عتبات در سال گذشته

مدیر حج و زیارت خراسان‌رضوی با بیان این که در سال گذشته با همکاری نیروی انتظامی، 32 واحد از دفاتر غیرمجاز فعال در زمینه حج و عتبات پلمب شد، گفت: درباره دفاتر غیرمجاز‌، آمار دقیقی نداریم اما از سال۸۵ تاکنون ۲۱۶ مورد پلمب دفاتر و محل‌های غیر مجاز را داشته‌ایم که این عمل هم براساس شکایت‌ها و بازدیدهای مکرر بازرس‌های ما بوده است. جواد شاد در گفت و گو با فارس افزود: هم اکنون ۴۹ مورد نیز پرونده باز داریم که پیگیری های ما در این زمینه ادامه دارد. وی تصریح کرد: اگر شهروندی در این زمینه شکایتی دارد  می‌تواند به دفتر ویژه سازمان در خیابان کوهسنگی که مختص همین مشکلات ایجاد شده است، مراجعه کند.وی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان حج و زیارت از زائرانی که فریب افراد وشرکت‌های غیرمجاز برای اعزام به عتبات را خورده‌اند، حمایت می‌کند، گفت: سازمان حج وزیارت در صورت استفاده افراد از شرکت‌های غیرمجاز و متحمل شدن خسارات مالی و جانی نمی‌تواند از این افراد حمایت کند، اما با این حال همچنان سازمان با افرادی که مشکلاتی برایشان ایجاد شده، همکاری لازم را داشته است و این افراد می‌توانند از طریق شکایت به مراجع رسمی پرونده شان را پیگیری کنند.

 

10سال انتظار فاضلاب شهری تایباد همچنان ناتمام

پروژه  فاضلاب شهری (اگو)درشهرتایباد ازسال 87 شروع شده و این پروژه درسه فاز، مطالعات اول و دوم ومرحله اجرایی  طراحی شده ، دومرحله ازاین طرح توسط آبفای شهری تایباد ازسال 87به اتمام رسیده واین طرح وارد مرحله اجرایی شده وتاکنون با اختصاص اعتبارات قطره چکانی،  ازمجموع 130کیلومتر خط اجرایی  انتقال  فاضلاب ازشهر به مرکز تسویه خانه ، مقدار 24کیلومتر آن عملیاتی شده است .  این طرح درصورت تکمیل علاوه بررفع مشکلات بهداشتی، ازهدررفت 180لیتر آب معادل آبدهی 9حلقه چاه عمیق جلوگیری می کند. همچنین با توجه به روند تخصیص اعتبارفعلی درصورتی که اعتبارات ملی برای این طرح معادل سال گذشته آزاد سازی شود، حدود30سال زمان خواهد برد که این پروژه به اتمام برسد. دراین خصوص گفت وگویی با مردم و مسئولان انجام شده که می خوانید.

خانم قربانی، یک شهروند تایبادی می گوید : چند سال بود که  برای اجرای طرح فاضلاب شهری خیابان های مسیر، کوچه ما را حفاری عمیقی انجام دادند  و خوشحال بودیم وانتظار داشتیم بعد ازدوسال به شبکه  اگو وصل شود. متاسفانه باگذشت 10سال ازاین   طرح هیچ خبری ازبهره برداری نیست واعتبارات هزینه شده درزیرخاک دورازچشم مردم باقی مانده وکسی پیگیری جدی نمی کند.

احمدی دیگر شهروند تایبادی می گوید:طرح اگو برای تایبادیکی ازضروری ترین طرح های شهری است که هم برای مردم ازنظر بهداشتی مفید است و هم ازنظراین که دشت تایباد یک دشت بحرانی ازنظر آب است، اجرای این طرح می تواند برای مردم مفید واقع شود که ازمسئولان انتظار داریم این طرح نیمه تمام را به سرانجام برسانند.

یک کارشناس عمران نیز می گوید:درچند سال قبل شهرداربرای جمع آوری فاضلاب شهری تایباد اقدام به ترمیم وپوشاندن مسیر جوهای آب سطح شهر کرد که این طرح برای جمع آوری سیلاب درخیابان ها کمک مطلوبی کرد، ولی به دلیل این که اکثر نقاط شهری تایباد برای کندن چاه فاضلاب سخت و زمین سنگ لاخ است، مردم آب فاضلاب را درخیابان ها وکانال های شهر رها می کنند که باعث مشکلات بهداشتی برای مردم شده است. اگر این طرح را آبفای شهری انجام دهد به بهداشت شهر کمک می شود و از کانال های شهری ، آب فاضلاب عبورنمی کند که باعث ایجاد مشکلات شود.

قالیباف دیگر شهروند  تایبادمی گوید: عبورفاضلاب های خانگی ازکانال داخل شهر باعث ایجاد بوی بدی می شود که امیداست روزی مردم با اجرای طرح اگو بتوانند، ازمزایای این طرح استفاده کنند و از رهاسازی آب فاضلاب در کانال های شهر جلوگیری شود.

درخصوص چگونگی این طرح مهندس مرتضی اشراقی مدیر آبفای شهری تایباد می گوید :طرح اگو درتایباد ازسال 87شروع وتاامسال مقدار 24کیلومتر ازاین طرح کارشده است. وی می گوید: این طرح ازطرح های ملی ، استانی اولویت دار آبفای شهری تایباد است وتاکنون بیش از شش میلیارد تومان اعتباربرای این طرح هزینه شده، و اعتبار برآورد شده برای این طرح 80میلیارد تومان است، که 50میلیارد تومان برای شبکه داخلی به طول 130کیلومتر تامحل تصفیه خانه فاضلاب و30میلیارد تومان برای اجرای تصفیه خانه این طرح بزرگ اعتبارنیازدارد .

از یک میلیارد و400میلیون تومان اعتبار سال گذشته 400میلیون آزادسازی شد

وی می گوید :سال گذشته یک میلیارد و400میلیون تومان اعتباربرای این طرح تخصیص یافته که عملا 400میلیون آن آزاد سازی وبرای  خرید لوله ودیون به پیمانکارپرداخت شد. وی می گوید:هرسال باتوجه به افزایش  نرخ مصالح افزایش مبالغ را شاهد هستیم وبرای برون رفت ازاین مشکل ، مسئولان طرح بیع متقابل را برای واگذاری  پروژه به  بخش خصوصی  مطرح وموافقت کرده اند  که به دنبال مشارکت بخش خصوصی هستیم و درصورت مشارکت بخش خصوصی وقرارداد بیع متقابل ، بخش خصوصی این طرح را به اتمام برساند وبرای مدت معین ازآب فاضلاب این طرح که به میزان 180لیتر درثانیه آب فاضلاب استحصال می شود برای مصارف صنعتی وکشاورزی استفاده شود .

مهندس اشراقی می گوید :با شهردار تایباد برای مشارکت دراین طرح مذاکره کرده ایم و امیدواریم شهرداری یا دیگر سرمایه گذاران باتوجه به موافقت مسئولان درطرح مشارکت کنند تا هرچه زود تر این پروژه به بهره برداری برسد . مهندس اشراقی می گوید :تاکنون علاوه براجرای بخشی ازاین خط انتقال ، لوله برای 1800متر انتقال ازخروجی شهر تا محل تصفیه خانه نیز درسال گذشته خریداری ودرانباراین اداره ذخیره شده است ، ولی به دلیل آزادسازی نشدن اعتبارات  تاسقف اعلام شده  و دیون به پیمانکار این لوله ها به کار گرفته نشد.

ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی

مهندس سید الحسینی شهردارتایباد دراین خصوص می گوید:برای اجرای این طرح بزرگ باید متولیان درجذب سرمایه گذار بخش خصوصی ایجاد انگیزه کنند  ومشوق های اجرایی را درنظر بگیرند تابرای سرمایه گذارصرفه اقتصادی داشته باشد. وی می گوید:این طرح اگر به بخش خصوصی واگذار شود ظرف دو سال به بهره برداری می رسد ، ولی با اعتبارات قطره چکانی دولتی این پروژه به زمان طولانی نیازدارد که به نفع دولت نیست . وی می گوید:شهرداری تایباد به دلیل نبود صرفه اقتصادی دربرگشت سرمایه ونداشتن اعتبارات لازم برای اتمام این طرح وارد چنین معامله ای نمی شود وبه مصلحت نیست نهادهای حمایتی وخدماتی دراین پروژه سرمایه گذاری کنند.  شهردار تایباد می گوید: بهترین راهکار این است که مشوق برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در نظر گرفته شود تا سرمایه دولت زیر خاک فرسوده نشودومردم هم بتوانند ازمزایای این طرح استفاده کنند.

 

کشتی استان را با 7 هزارتومان تحویل گرفتم!

نشست خبری کشتی استان با حضور دکتر سید مسعود ریاضی(رئیس هیئت)خسرو علیزاده(دبیر)حسین طهماسبی(نایب رئیس)ناصر زینل نیا(سرپرست کمیته مربیان)محسن نادری خادم(مسئول کمیته کشتی فرنگی)آنا براتی(نایب رئیس بانوان)روز گذشته برگزار شد و مسئولان کشتی استان پاسخ گوی اهالی رسانه بودند که مشروح مهم‌ترین فرازهای این نشست که حاوی اخبار زیادی است، امروز تقدیم شما می‌شود.

تحویل هیئت با موجودی 7 هزار تومانی!

*دکتر مسعود ریاضی(رئیس هیئت): در شرایطی هیئت کشتی استان را درآذر 96تحویل گرفتم که موجودی هیئت فقط هفت هزار تومان بود که با توجه به مشکلات بودجه‌ای خوشحالیم که شهرداری مشهد پیشقدم شده است. *راه‌اندازی مجدد سالن زنده یاد"صحرایی" یکی از نخستین اهداف ما بود که فقط ترمیم سطح بیرونی سقف آن باقی مانده و هم اکنون به خدمت رسانی مشغول است.*تمرکز فعالیت‌های ما بر کشتی در رده‌های سنی پایه است.*با توجه  به حضور یک خراسانی در راس فدراسیون(رسول خادم)تعامل خوبی با فدراسیون داریم و از بازگشت وی به فدراسیون خوشحال هستیم.*در بحث سخت افزاری با توجه به مشکلات مالی فدراسیون برای تامین تشک کشتی روی همکاری دیگر نهادها و دستگاه‌ها حساب کرده ایم.*خانه کشتی(سالن حمید توکل)را مرمت کرده ایم.*قصد داریم میزبانی مسابقات نوجوانان کشور را با نام مربی نامدار کشتی(مرحوم سید جعفر موسوی) با هدف توجه به کشتی پایه پیشنهاد کنیم.*برگزاری مسابقه‌های متعدد و قبول میزبانی‌های کشوری، راه رشد کشتی استان است.*چند تن از کشتی گیران ما به اردوی تیم‌های ملی دعوت شده‌اند که باید با کار فشرده به ترکیب اصلی راه یابند.*از رسانه‌ها انتظار داریم نقد فنی و منصفانه خودشان را بی رحمانه از ما داشته باشند تا پیشرفت کنیم.

با تیم داری" شهرداری  مشهد" در لیگ‌های برتر کشوری کاملا موافقم

به عنوان یک عضو شورای شهر مشهد،کاملا با "تیم داری شهرداری مشهد "در لیگ‌های برتر ورزشی موافقم و آن را مطالبه درستی می‌دانم.*به عنوان رئیس هیئت استان، معتقدم تیم‌داری  هیئت چندان عاقلانه نیست اما به دلیل آن که نتوانسته ایم حامی مالی مناسبی پیدا کنیم، مجبور شدیم امسال در لیگ دسته اول کشتی آزاد و فرنگی تیمی با عنوان "هیئت کشتی خراسان رضوی" ثبت نام کنیم که البته در حال رایزنی با شهرداری مشهد برای حمایت مالی هستیم.*باید برای جذب حامیان مالی و تامین بودجه مورد نیاز کشتی تلاش کنیم.*راه‌اندازی موزه‌ای برای کشتی استان پیشنهاد بسیار خوبی است که روی آن فکر می‌کنیم.*برگزاری کلاس‌های ارتقای مربیگری و داوری را در استان در برنامه داشته ایم و داریم.*از زحمات گذشتگان به خصوص سرپرست قبلی هیئت(زینل زینل نیا)و همکاران شان که فراتر از وظیفه خود و از جیب شان برای کشتی هزینه کردند، سپاس‌گزارم.

ضرورت هماهنگی و وحدت مربیان

ناصر زینل نیا(سرپرست کمیته مربیان):متاسفانه در کشتی خراسان رضوی،هر مربی ساز خودش را می‌زند و تلاش ما این است که همدلی لازم و هماهنگی را در جامعه مربیان به وجود آوریم.*مربیان زحمتکش شهرستانی نیز باید دیده و به عنوان مربی به همراه تیم‌های استانی عازم مسابقات مهم کشوری شوند.*کم کردن بی رویه وزن،یکی از مشکلات کشتی گیران خراسانی است که موجب افت قوای جسمانی آن‌ها می‌شود و این مشکل را باید با کمک مربیان ریشه کن کنیم.

کشتی فرنگی را از غربت بیرون می‌آوریم

محسن نادری خادم(مسئول کمیته کشتی فرنگی):*رشته کشتی فرنگی متاسفانه در سالیان متمادی در استان نادیده انگاشته شده است که به همین علت ما فقط شاهد جرقه‌هایی در این رشته بوده ایم؛اما ضرورت ایجاد تحول در این رشته به شدت احساس می‌شود که باید با فعالیت دوچندان این رشته را از غربت بیرون آوریم.*از 15 فروردین امسال مسئولیت این کمیته را قبول کرده‌ام و ان شاءا... با همکاری جامعه کشتی،گام‌های موثری را برخواهیم داشت.

آنا براتی(نایب رئیس بانوان):خوشبختانه با اقدامات فدراسیون،هم اینک کشتی آلیش و کشتی کلاسیک در ورزش بانوان استان‌ها فعال شده است و ما نیز در این دو بخش، ملی پوشان خوبی داریم.*در صدد برگزاری مسابقات استانی کشتی بانوان هستیم.*رده سنی کشتی گیران آلیش،رده سنی بزرگ سال و کشتی کلاسیک18تا23سال است.

درحاشیه:

در بخشی از گزارش مکتوب این هیئت که در اختیار حاضران قرار گرفت؛موضوعی با عنوان "قرارداد با روزنامه شهرداری" وجود داشت که یکی از اهالی رسانه، سوالی در باره  دلیل و نحوه انعقاد امضای این قرارداد تبلیغاتی مطرح کرد که پاسخ مبهم رئیس هیئت کشتی استان، باعث سوء تفاهم دو طرف و مشاجرات نسبتا تندی شد که سرانجام  این مسئله با عذرخواهی رئیس هیئت ختم به خیر شد.

*این نشست، نخستین نشست خبری هفتگی هیئت‌های ورزشی استان در سال 97 بود که با استقبال بسیار خوبی از سوی اهالی رسانه مواجه شد.

 

شهرآرا؛

نامه‌نگاری دادستانی با وزیر نیرو

دادستان عمومی و انقلاب مشهد در مکاتبه‌ای با وزیر نیرو خواستار توجه ویژه به کشف‌رود و وفای به عهد دولتی‌ها در خصوص تحقق اعتبارات در نظر گرفته شده برای احیای این رودخانه تاریخی شد.
در همین زمینه محمد بخشی محبی، معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد، در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا از ارسال این‌نامه به وزیر نیرو خبر داد و ابراز امیدواری کرد؛ این اتمام حجت دادستانی بتواند باعث وقوع اتفاقات بسیار خوبی برای این رودخانه تاریخی شود.
وی با اشاره تخصیص اعتبار پنج‌میلیارد‌تومانی برای کشف‌رود در بودجه سال ٩٧ اضافه کرد: با این حال در واپسین روزهای سال متوجه شدیم که این بودجه از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه حذف شده و در همین راستا دادستانی با ورود به این موضوع خواستار در اولویت قرار دادن کشف‌رود در برنامه‌های وزارت نیرو شده است.معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی این نکته را نیز گفت که اگر در صورت کم‌توجهی به مسئله کشف‌رود، جرمی واقع شود، به سراغ مسئولان و مدیران شرکت‌های آب خواهیم رفت.
وی این خبر خوش را نیز داد که با پیگیری دادستانی و همچنین رسانه‌های استان، قرار است مبلغ یک میلیارد تومان برای احداث خط شش‌کیلومتری بین تصفیه‌خانه خین عرب و پرکندآباد -برای انتقال پساب مورد نیاز کشاورزان کارده- اختصاص پیدا کند.
بخشی محبی چندی پیش نیز به خبرنگار ما گفته بود که موضوع کشف‌رود، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در طول چند سال اخیر دادستانی به صورت ویژه مورد پیگیری قرار داده و اقدامات شایسته‌ای را نیز در این جهت انجام شده است.وی با اشاره به مشکلات متعددی که در حوزه کشف‌رود وجود دارد، بیان کرد: هرچند آزادسازی حریم کشف‌رود کار بسیار مهمی بود، اما نکته‌ای که باید بیشتر مورد توجه مسئولان قرار بگیرد، داستان مدیریت فاضلاب و پساب این حوزه است که در طول سال‌های اخیر مشکلات زیادی داشته است.معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی در مصاحبه‌ای که هفته گذشته با شهرآرا داشت، اختلاط پساب فاضلاب تصفیه‌خانه خین‌عرب در کشف‌رود را از دیگر معضلات موجود این محدوده برشمرد و تصریح کرد: هرچند تاکنون وعده‌های متعددی در خصوص اجرای خط لوله ۵/۶ کیلومتری بین دو تصفیه‌خانه خین عرب با پرکندآباد برای حل این مشکل داده شده، اما این لوله‌ها هنوز بر روی زمین مانده است و به دلیل مشکلات اعتباری، پیمانکاران نسبت به اجرای این طرح اقدام نمی‌کنند.
بخشی‌محبی این نکته را نیز مطرح کرد که در صورت اجرای این خط لوله که به اعتبار ناچیزی نیز نیازمند است، کشاورزان بخش کارده می‌توانند برای آبیاری زمین‌های خود از پساب استاندارد تصفیه‌خانه خین‌ عرب استفاده کنند.
وی ادامه داد: این کشاورزان به دلیل استاندارد نبودن پساب حاصل از تصفیه‌خانه پرکندآباد چندین بار شکایت خود را به دادستانی ارسال کرده‌اند و با بررسی‌های انجام شده، صحت این ادعا ثابت شده است.معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی همچنین با بیان اینکه از ١۶٠ میلیارد تومان اعتبار کشف‌رود از محل سفر هیئت دولت به استان تنها هفت میلیارد تومان آن اختصاص پیدا کرده است، تأکید کرد: قطعا با مکاتباتی که با استانداری و دستگاه‌های ذی‌ربط خواهیم داشت، این موضوع را پیگیری می‌کنیم و در صورت بی‌توجهی دستگاه‌های مربوطه با اهمال‌گران در این خصوص به‌شدت برخورد خواهد شد.

 

کاهش‌١٠ درصدی‌جرایم در‌حاشیه شهر

نخستین جلسه شورای اداری خراسان رضوی در سال ٩٧ در‌حالی برگزار شد که استاندار راهبردهای هفت‌گانه و کلان استان را برای مدیران کل و رؤسای ادارات به‌صورت کامل تشریح کرد.استاندار خراسان رضوی در این جلسه اظهارکرد:تداوم رونق تولید و اشتغال با رویکرد اجرای سیاست‌های اقتصادی استان، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی، حفظ و ارتقای امنیت پایدار و توسعه همه‌جانبه آن، ارتقای خدمات دولت (دولت الکترونیک) در کنار توجه به تکریم ارباب رجوع و رعایت حقوق شهروندی، توسعه و گسترش نظام‌مند مشارکت مردم، ارتقای فعالیت‌های فرهنگی با محوریت فرهنگ رضوی و ارتقای امید و نشاط اجتماعی و توسعه و ارتقای سلامت در زمره این راهبردها قرار دارد که قرار است به‌صورت دستورالعملی به تمامی دستگاه‌ها و مجموعه‌های دولتی ابلاغ شود. علیرضا رشیدیان با بیان اینکه استمرار جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی برای تحقق رشد اقتصادی هشت درصد و نرخ بیکاری هفت درصد در پایان برنامه ششم توسعه از مهم‌ترین اولویت‌های کاری در خصوص بحث رونق تولید و اشتغال است، ادامه داد: سهم ایجاد اشتغال استان در برنامه ششم توسعه ۴٣٠ هزار شغل است که در بُرش سال اول آن موفق شدیم ١٢٣ هزار و ٩٠٠ فرصت شغلی در خراسان رضوی فراهم کنیم؛ البته این میزان با هدف‌گذاری ١۶٠‌هزار فرصت شغلی استان در سال ٩۶ فاصله زیادی دارد. وی تصریح کرد: برای امسال نیز ایجاد ١١٠‌هزار فرصت در استان هدف‌گذاری شده است که امیدواریم تا پایان سال به این رقم دست پیدا کنیم.
﷯ 
افزودن پیوست امنیتی به تصمیمات
استاندار خراسان رضوی همچنین از مدیران استان خواست تا به پیوست امینتی تصمیماتشان توجه ویژه داشته باشند تا به امنیت روانی جامعه خدشه وارد نشود. وی با تقدیر از خدمات شهرداری مشهد در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه استقبال از بهار، اضافه کرد: موضوع شهر هوشمند که ‌اکنون توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد در حال پیگیری است، باید به شهرهای دیگر استان نیز تسری داده شود. رشیدیان همچنین در تشریح مهم‌ترین اقدامات انجام شده دستگاه‌های اجرایی استان در سالی که گذشت، گفت:سال گذشته بیش از سه هزار و ۴٠٠ پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر هفت هزار و ۵٠۶ میلیارد تومان به همت مجموعه‌های مختلف استان به بهره‌برداری رسید که باید از تمامی دست‌اندرکاران این طرح‌ها تشکر و تقدیر کرد.
﷯ 
لزوم احصای آسیب‌های سال ٩٧ 
معاون امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز در این جلسه با اشاره به ابعاد مختلف هفت راهبرد اساسی استان در سال جدید، خواستار احصای آسیب‌های سال ٩٧ و به تبع آن شناسایی مصادیق و شیوه برخورد و پیشگیری با این معضلات شد. سید جواد حسینی با ابراز خرسندی از کاهش ده‌درصدی جرایم در حاشیه‌شهر افزود: این موضوع به واسطه همت تشکل‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد محقق شده است. سردار نظری، فرمانده سپاه امام رضا (ع)، نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های بالای سپاه پاسداران در تحقق آرمان‌های انقلاب گفت: شهردار و مدیریت شهری مشهد تاکنون استفاده‌های خوبی از این ظرفیت‌ها داشته‌اند.

 

جای پارک به شرط غذا! 

«در طرقبه و ابرده، جای پارک رایگان برای بهره بردن از طبیعت و تفریح دیگر وجود ندارد. اگر پارک کنی حتما باید غذا هم بخوری! مگر تفریح فقط غذا خوردن است؟!»،«بعضی آخر هفته‌ها برای اینکه آب و هوایی عوض کنیم به طرقبه یا شاندیز می‌رویم، اما در هر فضایی کنار جاده که قصد می‌کنیم خودرو را پارک کنیم یک نفر به عنوان پارکبانِ یکی از غذاخوری‌ها می‌آید و مانع از توقف ما می‌شود. هفته گذشته به جاغرق رفتیم و به دلیل اینکه منتظر دوستانمان بودیم، در یک زمین خرابه پارک کردیم که نگهبان یک رستوران آمد و گفت: «اگر قصد ندارید در این رستوران ناهار بخورید، نمی‌توانید اینجا پارک کنید» در حالی که زمینی رها بود و هیچ تابلویی که اعلام کند اینجا پارکینگ متعلق به رستوران است، نداشت. چرا به این راحتی زمین خدا را به پارکینگ ملک خودشان تبدیل می‌کنند؟ طبیعت خدا را هم پارکینگ خصوصی خود کرده‌اند! چرا هیچ‌کس مانع این کار آن‌ها نمی‌شود؟»، «جدای از معضلات پارک خودرو در طرقبه و شاندیز که بیشترین مقصد مشهدی‌ها در پایان هفته و از معدود تنفس‌گاه‌های این شهر است، انبوه ساخت‌وسازها مانند هتل، تالار، مجتمع تجاری و ... دید مردم به مناظر طبیعی را محدود کرده‌است و دیگر نه تنها منطقه آزادی که بتوان بدون پرداخت هزینه، به سبک قدیم فرشی پهن کرد و از طبیعت در کنار خانواده لذت برد، نیست حتی مناظر طبیعی هم کمتر در معرض دید است. پیش از آن‌که این ییلاقات هم مانند خیلی از ییلاقات قدیمی (مانند منطقه کوکا) که امروز جزو محلات مشهد هستند کاملا نابود شوند، لطفا مسئولان به این مسئله و نیاز واقعی مردم به حفظ فضاهای طبیعی، نگاه جدی‌تری داشته باشند.»
﷯ 
اگر مستند دارید بگویید!
شهردار طرقبه در پاسخ به خبرنگار شهرآرا در این باره باوجود ویلاها و رستوران‌های فعالی که در سرتاسر حاشیه مسیر طرقبه تا جاغرق در معرض دید همگان است و عموما به آن‌ها مراجعه می‌کنند، اظهار می‌کند: اگر جایی را به عنوان مستند دارید به ما بگویید. علیرضا خادم‌پیر می گوید:در شهرداری طرقبه ضابطه شهرسازی داریم که برابر آن پروانه‌ها را صادر می‌کنیم و فقط اگر اضافه بنایی باشد می‌توانیم آن را جریمه یا قلع بنا کنیم.
وی می‌افزاید: در چند سال اخیر ساخت‌وسازها را ضابطه‌مند کردیم و اگر کسی بگوید می‌خواهم ١٠ یا ٢٠ طبقه بسازم، به هیچ‌وجه مجوز نمی‌دهیم.
﷯ 
ورود ٢٧میلیون خودرو به طرقبه و شاندیز
مدیر سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری طرقبه نیز می‌گوید: در گذشته تعداد رستوران‌ها در طرقبه و شاندیز انگشت‌شمار بود، اما به تدریج تعداد آن‌ها افزایش یافت و موجب جذب گردشگر بیشتر برای این منطقه شد.
مهدی لری اظهار می‌کند: امکاناتی که رستوران‌های قدیمی در این منطقه داشتند برای فضای آن زمان خوب بود اما در فضای کنونی و با استقبال زیاد شهروندان و گردشگران ،این امکانات
پاسخ‌گو نیست.
وی بیان می‌کند: سال٩۵ بیش‌از ٢۵میلیون خودرو و در سال گذشته بیش از ٢٧میلیون خودرو وارد طرقبه و شاندیز شده است، با توجه به این فضا و حجم ورودی، با کوچک‌ترین بارندگی و حادثه، ترافیک بیشتر و مشکلات دوچندان می‌شود.
وی با اشاره به برگزاری جلساتی با اتحادیه‌ها، اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت، ادامه می‌دهد: طی چند سال اخیر در حال به‌روزرسانی رستوران‌ها به تفکیک تعداد تخت، صندلی و فضای بازی که در اختیار دارند، هستیم و براساس محاسبات و ضوابط ترافیکی، آن‌ها را می‌سنجیم.
﷯ 
اگر توجهی نکنند پلمب می‌کنیم
لری می‌گوید: به رستوران‌ها به دلیل کمبود پارکینگ یا موارد دیگر اخطار داده می‌شود و اگر توجهی نکنند آن‌ها را پلمب می‌کنیم، البته به دلیل اینکه تعداد رستوران‌ها در منطقه طرقبه و شاندیز زیاد است، نمی‌توان سریع اقدام کرد و باید مرحله به مرحله و طبق اولویت عمل شود.
مدیر سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری طرقبه با بیان اینکه وظیفه رستوران‌هاست که فضای پارک را تأمین کنند، اضافه می‌کند: حتی اگر این رستوران‌ها زمین خرابه‌ای را به عنوان پارکینگ درنظر بگیرند، حتما با مالک زمین توافقی انجام 
داده‌اند.وی همچنین بیان می‌کند: باید به این رستوران‌ها فرصت دهیم که خود را با شرایط جدید وفق دهند، در غیر این صورت طبق ضوابط با آن‌ها برخورد می‌کنیم و این‌طور نیست که هرکس بتواند با هر سلیقه و شیوه‌ای برای خود فعالیت کند.
﷯ 
مشکل پارک خودرو نداریم
با وجود اینکه بیشتر مسافران مقصد ابرده و شاندیز هم تاکنون با مشکل پارک خودرو مواجه شده‌اند اما بهرام‌نکاحی، شهردار شاندیز، در این‌باره، اظهار می‌کند: در شاندیز به دلیل اینکه معابر گسترده است، مشکلی در حوزه پارک خودروها نداریم.

انتهای پیام/