به گزارش صبح توس؛ به نقل از آستان نیوز مدیر مرکز امور بین‌الملل آستان قدس رضوی گفت: تولیت آستان قدس رضوی با دعوت رئیس جمهور و مقامات دینی جمهوری تاتارستان و نیز پیگیری وزارت امورخارجه و سازمان فرهنگ ارتباطات اسلامی، برای گسترش تعاملات مذهبی، فرهنگی و علمی به این جمهوری مسلمان نشین فدراسیون روسیه سفر می‎کند.

حجت الاسلام محمدعلی موحدی ادامه داد: تاتارستان محل ورود اسلام به  روسیه بوده و امروز این جمهوری به عنوان کانون فرهنگی و مذهبی مسلمانان فدراسیون روسیه شناخته می‌شود و نقش بسیار مؤثر و عمیقی در ساختار مذهبی و فرهنگی سایر جمهوری‌های خودمختار روسیه دارد، به گونه ای که مرکز علوم دینی فدراسیون روسیه، جمهوری خودمختار تاتارستان و شهر قازان و بولقار است.

وی افزود: آکادمی اسلامی بولقار در تاتارستان به عنوان ملجأ و مرکز سیاست‌گذاری و استاندارد سازی علوم اسلامی و دینی در تاتارستان تعریف شده است و کلیه مراکز دینی در ترویج و گسترش علوم دینی فدراسیون روسیه از این آکادمی سرمشق می‎‌گیرند که نشان دهنده جایگاه بسیار مهم فرهنگی و مذهبی این جمهوری است.

مدیر مرکز بین الملل آستان قدس رضوی تأکید کرد: گسترش ارتباط مراکز مهم مذهبی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با این قله فرهنگی و مذهبی فدراسیون روسیه می‌تواند مانع رشد افراط گرایی دینی و ضامن امنیت منطقه باشد و از همین جهت این سفر برای هر دو طرف ایرانی و روسی بسیار با اهمیت است.

وی با اشاره به سفر سال گذشته رستم مینیخانوف، رئیس جمهور تاتارستان به مشهد مقدس و دیدار وی با حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی، گفت: در این دیدار رئیس جمهور تاتارستان پس از آشنایی با ظرفیت‌های مختلف آستان قدس رضوی، مشتاق و علاقه‌مند گسترش روابط علمی، فرهنگی و اقتصادی با آستان بود و در همین راستا چندین ماه قبل به صورت رسمی از تولیت آستان قدس رضوی برای حضور در این کشور دعوت کرد.

موحدی با اشاره به سند چشم‌انداز آستان قدس رضوی گفت: می‌توانیم همکاری‌هایی را در سه بخش علمی،و  فرهنگی و اقتصادی با جمهوری تاتارستان داشته باشیم و امیدواریم با پیش بینی‌های صورت گرفته در سال‌های آینده شاهد تحولات و اقدامات اجرایی بسیار ارزشمندی در این عرصه‌ها باشیم.

انتهای پیام/