غلامرضا میری در گفتگو با صبح توس؛ ضمن اشاره به نقش مهم زعفران و زعفران کاران در کشور خصوصا در استان خراسان رضوی اظهار کرد: استان خراسان رضوی در مقوله کاشت زعفران یکی از قطب های اقتصادی و ارزآوری کشور و محسوب می شود و این اهمیت متوجه زعفران کاران عزیز استان است که باید از تولید کنندگان حمایت شود.

وی افزود: این مقوله آن چنان مهم است که یکی از قانون های واردات، ممنوعیت واردات زعفران به کشور است و این یعنی نه تنها در این بحث کشور ما به خود کفایی رسیده است، بلکه صادرات فراوانی نیز در دست داریم.

نایب رئیس شورای ملی زعفران کشور با اشاره به بسته بندی زعفران در استان خراسان رضوی، گفت: یکی از فاکتورهای مهم مورد اهمیت زعفران موضوع بسته بندی زعفران است که به این وسیله ترغیب کشورهای خارجی به خرید محصولات ما افزایش می یابد لذا تولید کنندگان داخلی بخشی از فعالیت خود را بر روی نوع بسته بندی آن می گذارند.

وی ادامه داد: بعد از تولید یک محصول مرغوب مهم ترین مقوله در بحث زعفران بسته بندی آن است که خوشبختانه بیش از 10 سال است که کشاورزان و سرمایه گذاران دست در دست یکدیگر به تولید یک محصول نهایی مرغوب و شیک رسیده اند.

میری با تاکید بر اینکه در راستای فروش زعفران به سایر کشور ها و رونق اقتصاد و معیشت داخلی اقدامات خلاقانه ای انجام شده است، بیان کرد: در این میام بسته بندی های ایرانی در مقایسه با بسته بندی های اروپایی بسیار ظریف تر و زیبا تر است و مشتری های خارجی با مقایسه نمونه ایرانی و خارجی قطعا محصول ایرانی را انتخاب می کنند.

وی عنوان کرد: زعفران استان خراسان رضوی به صورت مستقیم به 47 کشور در دنیا صادر می شود و بسیاری از کشورها هم به صورت غیر مستقیم وارد می شود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران کشور میزان صادرات زعفران خراسان در سال 96 به کشورهای دیگر را 218 تن خواند و تاکید کرد: این حجم نزدیک به 310 میلیون دلار برای کشور ارز آوری داشته است و این رقم نسبت به سال 95 نزدیک به 30 درصد افزایش یافته است که اگر دولت و سایر مسئولان از این بخش حمایت کنند این میزان افزایش پیدا می کند.

 

انتهای پیام/