داوود نصرآبادی معاون پولی و بانکی قرارگاه اقتصادی سازمان پدافند غیر عامل در گفتگو با صبح توس؛ ضمن اشاره به جایگزینی یورو با دلار در بازار معاملات ارزی اظهار کرد: اگر با این اقدام از سلطه دلار خارج شویم مطلوب ارزیابی می شود چرا که دلارنمی تواند اقتصاد کشور را مدیریت کند.

وی ضمن مطلوب ارزیابی کردن خروج اقتصاد کشور از تک ارزی افزود: نکته ای که وجود دارد این است که چرا فقط یورو باید جایگزین دلار شود؛ یورو متعلق به اروپا است و به زودی در بازه زمانی خاص برای اقتصاد ایران مشکلاتی بوجود خواهد آورد.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: جایگزینی یورو در کوتاه مدت شاید مؤثر باشد اما پس از مدتی اروپایی ها به اقتصاد ما ضربه وارد می کنند و با سیاست های آمریکا و انگلیس همراهی می کنند.

وی افزود: ما می توانستیم به راحتی چندین ارز را جایگزین دلار کنیم و سبد ارزی تشکیل می دادیم و پول کشورهایی که بیشتر با آنها مبادلات تجاری داریم در آن موجود باشد.

نصرآبادی با اشاره به اهمیت پیمان های پولی دوجانبه برای مبادلات اقتصادی بین کشورها تصریح کرد: در تشکیل سبد ارزی میانگین تغییرات ارزهای موجود به اقتصاد ایران ضربه وارد نمی کند.

وی افزود: اگر یورو مبنای تمامی قیمت ها قرار گیرد تورمی 15 درصدی خواهیم داشت و لذا دولت باید از تولیدکنندگان حمایت جدی کند.

معاون پولی و بانکی قرارگاه اقتصادی سازمان پدافند غیر عامل گفت: اروپایی ها نشان داده اند با وجود این همه قراردادها باز هم علیه منافع ملی کشور ما رفتار می کند و لذا قطعا سلطه یورو پس از مدتی در کشور ما گسترش خواهد داشت.

وی افزود: دولت در کنترل بازار ارزی موفق نبوده و علت اصلی نوسانات ارزی عدم مدیریت دولت است.

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه گذاشتن سیستم نظام یکپارچه ارزی و سامانه ای واحد برای افراد حاضر در این بازار از جمله اقداماتی مهم در این راستا است خاطرنشان کرد: مدیریت ارزی ناکارامد دولت موجب نوسانات نرخ ارز شده است و دولت باید با بسته ای جامع و جدی به این موضوع ورود پیدا می کرد.

انتهای پیام/