به گزارش صبح توس؛ « نه» نوبخت به بخت کشف رود، کمک 800 میلیونی صنایع استان به تیم فوتبال پدیده، امضای شهردار برای بازپیرایی پیشخوان آرامگاه فردوسی، دشت مشهد تشنه باران، اختصاص منابع مالی برای اشتغال‌زایی اشتباه است، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان؛

« نه» نوبخت به بخت کشف رود

به استان های دیگر بودجه دادند، بودجه کشف رود را حذف کردند!

علیمیرزایی دبیر کارگروه نجات کشف رود در این باره به «خراسان رضوی» می گوید: از سه سال و نیم پیش تا سال 1395 فقط مبلغ14 میلیارد تومان به تمامی حوزه های مرتبط با موضوع کشف رود پرداخت شده است که از این مبلغ تنها حدود هفت میلیارد تومان به سازمان آب منطقه ای سپرده شد و از آن زمان برای ادامه کار هیچ اعتباری نیامده است. البته سال گذشته پنج میلیارد تومان از اعتبار 160 میلیارد تومانی مصوب سفر ریاست جمهوری به سامان دهی کشف رود اختصاص داده شده بود که متاسفانه در روزهای آخر اسفند توسط نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور حذف شد؛ در صورتی که پروژه هایی در استان های دیگر وجود داشت که اعتبارات به آن ها داده شد ولی در پروژه کشف رود که پروژه ای حیاتی در کشور است، اعتبارات حذف شد.

وی درباره پرداخت بدهکاری 11 میلیاردی به پیمانکاران نیز می گوید: ما همچنان به پیمانکاران بدهکاریم و تقریبا تمام فعالیت ها متوقف شده است و هم اکنون به دلیل بی پولی نمی توانیم هیچ کاری ازپیش ببریم و سال گذشته هم فقط 150 میلیون تومان از محل اعتبارات استانی به ما داده شد که از این مبلغ برای اجرای برخی اقدامات کلا 30 میلیون به ما داده اند و در کل می توان گفت هیچ اعتباری برای ما نیامده است.

اعتبارات امسال تامین نشود، منتظر خطرات ناگواری برای کشف رود باشید

وی تصریح می کند: این پروژه یکی از پروژه های مهم و چند منظوره در سطح کشور است و اگرهمه با هم در کنار نمایندگان مجلس ، استانداری و وزارت نیرو تلاش کنیم احتمال این که بخش زیادی از این اعتبار تامین شود، هست و بنده به عنوان دبیر کارگروه نجات کشف رود اعلام می کنم که اگر این اعتبارات امسال تامین نشود، خطرات ناگواری کشف رود را تهدید می کند و با صد میلیون و پانصد میلیون مشکلی از کشف رود حل نمی شود.

وی می افزاید: درصورتی که تامین اعتبار لازم صورت نگیرد، خطرات زیادی این پروژه را تهدید می کند و در آینده ای نه چندان دور کشف رود به حالت قبل باز خواهد گشت و تمام اقداماتی که تا امروز انجام داده ایم، بی ثمر بوده و باید دوباره از نقطه صفر شروع کنیم، متاسفانه هم اکنون سامان دهی کشف رود کاملا متوقف شده است .

تهدیدها

وی درباره خطرات اجرا نشدن طرح سامان دهی کشف رود می گوید: اگر اعتبارات پرداخت نشود، اولین تهدید متوجه نیروهای گشت و نظارت است و با عدم فعالیت این گشت ها، دوباره برداشت های غیرمجاز در پایین دست کشف رود انجام می شود. وی می افزاید: ساخت پل هایی که برای مدیریت سیلاب ها در نظر گرفته شده متوقف می شود و سیلاب خسارات جبران ناپذیری را در فصل های پر بارش ایجاد خواهد کرد و مشکلات زیادی به صورت زنجیروار به وجود می آید.

حال کشف رود از زاینده رود و دریاچه ارومیه وخیم تر است

دبیر کارگروه نجات کشف رود تاکید می کند: متاسفانه به مهم ترین پروژه استان که همه مسئولان به اهمیت آن اذعان دارند، بی مهری می شود. این پروژه نیازمند توجه بیشتر مسئولان استان و کشور است، حال و روز کشف رود از زاینده رود و دریاچه ارومیه وخیم تر است و مسئولان باید کشف رود را دریابند.

استاندار: امیدواریم!

استاندار خراسان رضوی نیز روز گذشته درحاشیه بازدید از تصفیه خانه شماره 5 مشهد در گفت و گو با «خراسان رضوی» گفت: اعتبارات مربوط به کشف رود درسال های اخیر به صورت قطره چکانی تامین می شد و امیدواریم با تامین باقی مانده این اعتبارات بتوانیم روند تکمیل سامان دهی کشف رود را ادامه دهیم. وی افزود: البته در مجموع کاری که امروز انجام شده بزرگ تر از چیزی است که ما بخواهیم آن را در عدد و رقم بیاوریم و بعضی از پروژه های این مسیر، طرح های بی نظیری است که در کمتر کشوری، شاهد انجام آن هستیم.

علیرضا رشیدیان تصریح کرد: برای سامان دهی کشف رود به دلیل اهمیت موضوع، تمامی ارگان ها وارد عمل شدند که این همکاری گروهی نتایج مطلوب زیادی داشت، کنترل سیلاب اخیر یکی از آن هاست که در نتیجه بارندگی ها ایجاد شد و چنان چه تخلیه کشف رود به موقع انجام نمی شد، بدون شک خسارات زیادی به منازل مسکونی وارد می شد.

وی در ادامه درباره پیگیری تخصیص بودجه ملی به کشف رود گفت: امیدواریم با تامین قسمت باقی مانده از اعتبارات مربوط به کشف رود در سال جاری، شاهد اتفاقات خوشایندی در آینده نزدیک باشیم.

وی همچنین در مراسم بازدید از تصفیه خانه فاضلاب شماره 5 مشهد، با اشاره به میزان کم بارش ها در سال گذشته گفت: امسال به نسبت سال گذشته 44 درصد کسری بارش داریم که در این زمینه برای مدیریت برداشت ها و افزایش بهره وری آب اقداماتی در حال انجام است که از آن جمله بهره وری از تصفیه خانه هاست که از پساب های تصفیه شده در این تصفیه خانه ها برای صنعت و فضای سبز مشهد استفاده خواهد شد.

وی افزود: در زمینه پیش بینی های لازم برای تامین آب شرب نیز اقداماتی انجام شده است که البته تمام مردم و کشاورزان و فعالان حوزه صنعت باید با مصرف بهینه آب کمک کنند تا مشکلات پیش رو در سال جاری را مدیریت کنیم و تمام همکاران ما نیز در تلاش اند تا این مشکل را حل کنند.

 

کمک 800 میلیونی صنایع استان به تیم فوتبال پدیده

استاندار ظهر پنج شنبه گذشته در جمع فعالان اقتصادی استان از کمک 800 میلیون تومانی واحدهای تولیدی و صنعتی این استان به تیم فوتبال پدیده خبر داد. «رشیدیان» با اشاره به افول جایگاه تیم "مشکی پوشان"، از شرایط دشوار تیم پدیده نیز سخن به میان آورد و گفت: به همین منظور800 میلیون تومان به این تیم(پدیده ) کمک شد تا به ارتقای روحیه و انگیزه کادر آن منجر شود.وی افزود: بخش خصوصی می تواند در قالب کنسرسیوم به بحث حمایت از ورزش استان ورود کند و از این فرصت برای توسعه برندهای استانی و ملی بهره بگیرد. ظرفیت های بالقوه فراوانی در عرصه ورزش استان وجود دارد که نمونه آن را می توان در توفیقات تیم "راگبی" این خطه دید. رضا شیران، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس نیز با تقدیر از دستاوردهای شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ، از بخش خصوصی خواست تا مشارکت موثرتری در ظرفیت های ورزشی استان داشته باشد و با حمایت خود، تنگناهای مالی تیم های ورزشی استان را مرتفع سازد.وی اظهار کرد: اتاق بازرگانی خراسان رضوی ظرفیت مطلوبی در اختیار دارد و می تواند با کمک تشکل های بخش خصوصی، تبلیغات محیطی تیم های ورزشی یا حمایت مالی بعضی از آن ها را تقبل و به اعتلای ورزش این خطه کمک کند.  همچنین سرپرست مدیرعاملی تیم فوتبال پدیده نیز در این باره به خبرنگار ما گفت:قبل از بازی با نفت تهران، همه مسئولان استانی با دستور استاندار بسیج شدند تا به تیم پدیده به عنوان نماینده استان کمک کنند."پوریا پارسا" افزود:حدود 500 میلیون تومان قبل از بازی با نفت بابت مطالبات بازیکنان  و حدود 300 میلیون تومان دیگر هم چند روز بعد از بازی با این تیم به حساب آن ها واریز شد.

 

200 هزار دلار به ظن قاچاق در فرودگاه مشهد کشف شد

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان گفت: 200 هزار دلار ارز به ظن قاچاق از یک مسافر در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد کشف شد. حمیدرضا کریم روز پنج شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: ماموران فرودگاه این مقدار ارز را روز پنج شنبه از وسایل مسافر پرواز مشهد - تهران کشف کردند. وی بابیان این که طبق ماده 42 قانون پولی و بانکی، خروج بیش از پنج میلیون ریال یا 10 هزار دلار ارز از کشور باید با مجوز بانک مرکزی انجام شود،  با اشاره به بازداشت متهم گفت: تحقیقات در این باره ادامه دارد.

 

اظهارات جنجالی کریمی قدوسی درباره مجلس، قاچاق و درآمد دولت از دلار

 نشست ماهانه انجمن اسلامی مهندسین خراسان، شامگاه چهارشنبه با حضور جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. به گزارش خراسان رضوی، جواد کریمی قدوسی در این نشست بابیان این که مجلس و دولت امروز، مجلس و دولت اعتدال و اصلاحات است، تصریح کرد: این جریان بهره خود را به طور کامل از دولت اعتدال و اصلاحات برده و شیر این گاو را دوشیده‌است و امروز می‌گوید فاشیست‌ترین رئیس‌جمهور در جریان اصلاحات، روحانی است و وی را به‌عنوان چهره ای پرهزینه برای اصلاحات معرفی می‌کند که درواقع باید گفت اینان(جریان اصلاحات) منفعت خود را از رئیس‌جمهور برده‌اند و می‌خواهند سرش را ببرند و از گوشتش هم استفاده کنند درحالی‌که این جریان باید پاسخ گوی عملکرد خود هم در مجلس و هم در دولت باشد. وی با بیان این که جریان اصولگرا امروز در دولت جایی ندارد  و ریاست کمیسیون‌های مجلس هم بیشتر در دست جریان اصلاحات است،  به جلسه استیضاح دو وزیر تعاون و راه و شهرسازی در اسفند ماه اشاره کرد و گفت:  در این استیضاح‌ صبح گفتند:" بیایید به ربیعی رأی بدهیم و بعدازظهر باهم آخوندی را بندازیم" بعدازاین که ربیعی با نیم رأی وزیر باقی ماند، بعد از ظهر گفتند آقای خاتمی زنگ‌زده که به آخوندی هم رأی بدهید.

نماینده مردم مشهد  با بیان این مطلب به تشریح ابعاد کارکردی مجلس دهم پرداخت و اظهار کرد: بنده وقتی در کمیسیون‌ها حضور پیدا می‌کنم، می‌بینم کمیسیون‌ها وزن تخصصی لازم را نسبت به مجالس قبل ندارند و باید بگویم 80 درصد این جلسات خروجی مؤثری ندارند. به‌طور مثال در جلسه روز دوشنبه، کمیسیون های امنیت ملی، قضایی و صنایع درباره قاچاق کالا وبا محوریت پوشاک تشکیل شد.بنده در این جلسه به رؤسای سه کمیسیون گفتم اسامی 160 نفر از اعضای باند مافیای قاچاق کالا از نفر اول تا راننده و  حتی شماره تریلی و کامیون‌هایی  که بار قاچاق را حمل می کنند، وزارت اطلاعات در اختیار دارد. از طرفی مگر در این جلسه خودتان نمی‌گویید 17 میلیارد دلار قاچاق کالا وجود دارد؟ در همین جلسه آقای خسرو تاج گفتند از واردات یک میلیارد دلاری پوشاک به کشور که به‌صورت جهانی ثبت‌شده  ما فقط آمار 59 میلیون دلار آن را ثبت‌شده داریم و بقیه آن قاچاق است. لذا وقتی واردات قاچاق به اذعان حاضران در جلسه 17 میلیارد دلار است و وزارت اطلاعات هم به این موضوع اشراف دارد و می‌گوید 160 نفر مافیای این حرکت هستند، این سؤال پیش می‌آید که این 17 میلیارد دلار از کدام محل ها در کشور جابه جا می‌شود که بنده می‌گویم از صرافی‌ها و صرافی‌ها هم زیر نظر بانک مرکزی و دولت است. لذا شما سه رئیس کمیسیون به لحاظ قانونی اختیاردارید نامه ای مشترک  به رئیس بانک مرکزی بنویسید  و رئیس بانک مرکزی را ملزم کنید تراکنش مالی این 160 نفر را در اختیار مجلس قرار دهد. درواقع مبارزه با قاچاق کالا بسیار آسان است چون همه‌چیز واضح است.

کریمی قدوسی افزود: همین موسسه کاسپین که این‌همه مشکل دارد، بنده در همین جلسه روز دوشنبه در این باره به ‌صراحت صحبت کردم؛ یک میزان از تراکنش‌های بانکی توسط مراجعانی که به دفتر کار بنده در تهران آمدند، به بنده داده شد که متعلق به نماینده ای از ادوار مجلس  به ارزش سه هزار میلیارد تومان است که از حساب کاسپین به‌حساب این شخص واریزشده بود.

تعداد زیادی از نمایندگان مجلس، خود تاجر هستند 

این نماینده مجلس در ادامه با تأکید بر این که تعداد زیادی از نمایندگان مجلس، خودشان تاجر هستند و در هر سه قوه نفوذ دارند، درباره بیانات رهبری در خصوص حمایت از کالای ایرانی گفت: بنده در ابتدای سال هم گفتم اگر طی یک سال آینده دیدید که این مجلس یک اقدام انقلابی در حمایت از کالای ایرانی انجام داد، به من بگویید. وی همچنین با اشاره به وجود نهادی به نام " باشگاه اندیشه‌ورزان نفت و نیرو" گفت: وزیر نفت، هفته آینده به مجلس خواهد آمد تا به سؤال بنده در این باره پاسخ دهد که این باشگاه تبدیل به یک وزارتخانه سایه شده و در آن جا درباره قراردادها و انتصاب ها تصمیم‌گیری می‌کنند . بیشتر اعضای این باشگاه اصلاحاتی هستند و حتی برخی آقازاده‌ها در این باشگاه حضور دارند. کریمی قدوسی با تأکید بر این که اگر مجلس دست طمعش را جمع کند برای مردم و انقلاب بسیار مؤثر است، افزود: در جلسه اخیر کمیسیون اقتصاد با وزیر اقتصاد، پس از طرح سؤالات بنده درباره حمایت از کالای ایرانی، توسط عده‌ای به قتل تهدید شدم.  در همین جلسه برخی معاونان به رئیس کمیسیون گفتند بگذارید ما با نمایندگان، جلسه خصوصی داشته باشیم و مسائل را حل‌وفصل کنیم. وی در ادامه اظهار کرد: هفته گذشته طرحی به کمیسیون امنیت ارائه شد تا 10 نفر از تعداد نمایندگان تهران کاسته شود و این سهم بین استان‌ها و شهرستان‌هایی که مشکلات بیشتری دارند، تقسیم شود. زیرا واقعیت قضیه این است که نمایندگان تهران آن قدر وقت اضافه‌دارند که هرروز حزب تشکیل می‌دهند درحالی‌که نمایندگان استان‌های دیگر آن قدر مشغله دارند که بعد از بازگشت از حوزه انتخابی خود، فقط وقت می‌کنند در حضور و غیاب مجلس حاضر شوند و در مجلس استراحتی بکنند.

چرا باید نایب‌رئیس مجلس پشت تریبون مجلس از خاتمی دفاع کند؟ 

وی در ادامه بابیان این که آقای خاتمی از سران فتنه است، به‌نقد سخنان یک نماینده مجلس پرداخت و اظهار کرد: چرا باید پشت تریبون مجلس از خاتمی دفاع شود و از اعمال محدودیت‌های قضایی برای او ایراد بگیرند؟ سال گذشته به بنده اجازه ندادند در جلسه دیدار سالانه با رهبری حضور پیدا کنم که بنده دلیل آن را می‌دانم زیرا سال گذشته و ابتدای سال، تعدادی از نمایندگان و تعدادی از اعضای هیئت‌رئیسه مجلس با آقای خاتمی دیدار داشتند، به همین دلیل بنده را از دیدار سالانه با مقام معظم رهبری محروم کردند. البته فردای روزی که این  آقا از خاتمی دفاع کرد، بنده در نطق خود 140 سند معتبر دستگاه‌های اطلاعاتی از نقش سران فتنه در سال 88  را ارائه کردم. لذا باید بگویم این مجلس ظرفیت تکرار حوادث مشابه مجلس ششم را دارد . ما 110 نفر اعضای فراکسیون ولایی هستیم ولی رأی‌هایی که داریم نشان‌دهنده آن است که تعداد ما بیش از 80 نفر نیست و 30 نفر دیگر هم به‌موقع رأیشان آن طرفی است.

قطار سریع السیر مشهد با فاینانس چینی 

وی درباره جلسه اخیر نمایندگان استان با معاون اول رئیس‌جمهور گفت:  یکی از پروژه‌هایی که به‌صورت جدی پیگیر آن هستیم، علاوه بر برقی سازی خط آهن مشهد- تهران ،ایجاد قطار سریع‌السیر مشهد - تهران است .در سفری که کمیسیون امنیت ملی مجلس با حضور معاون وزیر راه به چین داشت، موافقت‌نامه احداث قطار سریع‌السیر مشهد - تهران را به‌صورت فاینانس امضا کرد . چینی‌ها  آمادگی ارائه 50 میلیارد دلار فاینانس را برای این پروژه دارند. اسناد این قرار داد توسط آقای ولایتی به دست رهبر معظم انقلاب هم رسیده و ایشان نیز دستورات لازم را درباره احداث قطار سریع‌السیر به رئیس‌جمهور داده‌اند. البته در همین جلسه، معاون وزیر اظهار کرد:" اگر این فاینانس را به چینی‌ها بدهید، به اروپایی‌ها چه می‌رسد؟" یعنی نگاه به غرب هنوز وجود دارد.

وی همچنین بااشاره به بحران آب در مشهد خاطرنشان کرد: افغانستان سه سد در بالادست رودخانه هریرود احداث کرده و از طریق لوله‌ای با دبی شش مترمکعب در ثانیه آب وارد سد دوستی می‌شود و این نشان‌دهنده فاجعه آبی مشهد است .اما اکنون و در اجرای پروژه انتقال آب از دریای عمان، چینی‌ها حاضرند سه شهرک آب‌شیرین‌کن تا ظرفیت 30 میلیارد مترمکعب در سال در سواحل مکران احداث کنند. تمام این موضوعات درا ین نشست به معاون اول رئیس‌جمهور ارائه شد و وی قول پیگیری داد.

نماینده مشهد در ادامه این نشست در پاسخ به سؤال یکی از حاضران درباره حمایت‌های مجلس از صادرات خدمات مهندسی به کشورهای همسایه گفت: دولت عراق با ایران موافقت‌نامه راهبردی دارد اما به خاطر ضعف دستگاه‌های دیپلماسی که بنده آن را تعمدی می‌دانم، تعرفه واردات سیمان از ایران به 40 درصد رسیده درحالی که تعرفه واردات سیمان از کشور عربستان سعودی صفر شده است .در سفری که به سوریه داشتیم  بشار اسد گفت چرا نمی‌آیید بازسازی کشور ما را بر عهده بگیرید؟ مسئولان شهر حلب که سه میلیون جمعیت دارد هم گفتند حاضرندمصالح ساختمانی ما را تا دو برابر قیمت اروپا خریداری کنند ولی حتی یک توافق و یک سفر به سوریه توسط آقای ظریف  انجام نشده است .

درآمد  30 هزار میلیارد تومانی دولت از مابه التفاوت نرخ ارز 

وی درباره تغییرات صورت گرفته در بازار ارز گفت: در ودجه 97 قیمت ارز را دولت بر پایه 3500 تومان آورده است و روزانه 20 میلیون دلار ارز را وارد بازار می‌کند و همین مابه‌التفاوت 3500 تومان تا 4200 تومان که دولت اعلام کرده ، اگر قیمت نفت را بر اساس همان 50 دلار  که امروز به 70 دلار رسیده است محاسبه کنیم، حدود 30 هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت  ایجاد می‌ کند و امروز که می‌خواهیم به بودجه 97 متمم بزنیم کسی پا پیش نمی‌گذارد. ما اکنون در بهترین شرایط اقتصادی هستیم هرچند گرفتاری هایی داریم اما وضعیت بودجه خوب است

وی درباره سؤال از رئیس‌جمهور نیز بابیان این که تعداد امضاکنندگان از 120 نفر به 110 نفر رسیده است، گفت:وقتی از نماینده خراسان جنوبی پرسیدم چرا امضایت را پس گرفتی، پاسخ داد:" شما که می‌دانید منطقه ما محروم است، وقتی استاندار به منزل بنده می‌آید و می‌گوید سؤالت از رئیس‌جمهور را پس بگیر، من چه کنم؟» بنده به او گفتم همه کشور محروم است، این سؤال ملی و حق مردم است.

 

امضای شهردار برای بازپیرایی پیشخوان آرامگاه فردوسی

شهردار مشهد تفاهم نامه بازپیرایی پیشخوان آرامگاه فردوسی را امضا کرد تا ابهامات مطرح شده یک ماه اخیر درباره این تفاهم نامه رفع و این طرح به طور رسمی وارد فاز اجرایی شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،  صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، «قاسم تقی زاده » شهردارمشهد در حاشیه این جلسه اظهار کرد: قرار شد با همکاری دو طرف، به موضوع بازپیرایی پیشخوان آرامگاه فردوسی پرداخته شود و در این زمینه تفاهم نامه‌ای بین بنده، مدیر کل و رئیس شورای شهر امضا شد. وی افزود: در این جلسه مقرر شد در اسرع وقت طرح اجرایی توسط شهرداری و میراث فرهنگی تهیه شود و پس از آن آمادگی کامل داریم که این کار را انجام دهیم.

تفاهم برای برگزاری برنامه‌های ویژه هفته بزرگداشت فردوسی

شهردار مشهد درباره دیگر تفاهم‌های صورت گرفته با میراث فرهنگی استان نیز گفت: همچنین قرار شد ما در شهرداری با همکاری میراث فرهنگی برای سالروز بزرگداشت فردوسی و حتی پیش بینی برگزاری «هفته بزرگداشت فردوسی» برنامه ریزی داشته باشیم که مشارکت مردم در این برنامه افزایش یابد.

مساعدت شهرداری برای ساخت مرکز ملی گوهرسنگ ها

 «ابوالفضل مکرمی فر» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز درباره جلسه مشترک با شهردار و رئیس شورای شهر مشهد گفت: دراین جلسه چهار موضوع برای همکاری با شهرداری بررسی می‌شود. وی ادامه داد: همکاری در زمینه بازپیرایی پیشخوان باغ آرامگاه فردوسی بود که تفاهم نامه آن به تایید آقای شهردار رسیده بود و اکنون با حضور شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر نهایی شد. مکرمی‌فردرباره دیگر موضوعات بررسی شده،  اظهار کرد: برای 25 اردیبهشت سالروز بزرگداشت فردوسی نیز آقای شهردار دستور لازم را به حوزه فرهنگی شهرداری داد تا با میراث فرهنگی برای برگزاری باشکوه سالروز فردوسی بزرگ مشارکت جدی داشته باشند. همچنین در این جلسه برای مساعدت شهرداری در زمینه ساخت مرکز ملی گوهر سنگ‌ها به تفاهم رسیدیم.

 

شهرآرا؛

دشت مشهد تشنه باران

خراسان رضوی وارد هجدهمین سال خشک‌سالی شده است و باران‌های شادی‌بخش روزهای اخیر هم هنوز نتواسته آن‌طور که باید، تأثیر چشمگیری بر کاهش تشنگی دشت‌های ممنوعه و بحرانی استان داشته باشد. وضعیت سفره‌های آبی در این خطه بحرانی‌تر از سایر نقاط کشور است و همواره نیاز آبی استان با صرفه‌جویی و همچنین دعا برای افزایش نزولات جوی و آسمانی قابل برطرف شدن است.
از حدود ۲۰ سال پیش ایران گرفتار پدیده خشک‌سالی شده و تداوم آن باعث شده است سال گذشته حدود ۹۰ درصد از مساحت کشور با شدت‌های مختلفی از خشک‌سالی مواجه شود. بر اساس اعلام سازمان هواشناسی زنگ ‌خطر رخداد تغییر اقلیم در ایران به صدا درآمده است که این وضعیت در خراسان رضوی، بغرنج‌تر است. در مجموع اکنون ذخیره آب پشت سدهای استان حدود ٣۶٠ میلیون مترمکعب معادل ٢٣ درصد از مجموع ظرفیت آن‌هاست و این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۴١ درصد ظرفیت وجودی سدهای استان را شامل می‌شده است.
آمارهای رسمی منتشر شده از سوی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی نشان می‌دهد که از ابتدای سال زراعی جاری در مهرماه ٩۶ تا ٣٠ فروردین، ٢/١٢٣ میلی‌متر بارش در کلان‌شهر مشهد به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴٧ درصد کاهش داشته است. از ابتدای مهرماه سال ٩۵ تا ٣٠ فروردین امسال هم بیش از ۵/٢٣٠ میلی‌متر بارش در مشهد ثبت شده بود که این رقم در دوره آماری مشابه، ۵/٢٠١ میلی‌متر بوده است. جالب اینجاست که میزان بارش‌ها در این کلان‌شهر، طی این مدت، در مقایسه با دوره آماری، کاهشی ٣٩ درصدی را تجربه کرده است. از مهرماه ٩۶ تا ٣٠ فروردین، به طور میانگین ٢/٩٧ میلی‌متر بارش در خراسان رضوی به ثبت رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل و همچنین دوره آماری ۴٣ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
﷯ 
دمای هوا افزایش می‌یابد
همچنین در این زمینه کارشناس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی گفت: روند افزایش دمای هوا که از ٢٩ فروردین در مناطق مختلف این استان آغاز شده است تا چند روز آینده به میزان ١۵ درجه افزایش می‌یابد.
مرتضی اثمری افزود: بیشینه دمای دیروز هوای مشهد ٢١ درجه سلسیوس بود که به تدریج افزایش می‌یابد و روز شنبه آتی به ٢۶ درجه خواهد رسید.
وی گفت: بر اساس پیش بینی‌ها با توقف بارش‌ها از فردا و استقرار جریان‌های پایدار جوی کاهش ابرناکی و تداوم افزایش دمای روزانه در سطح خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود.
اما با وجود وضعیت نه چندان خوب دشت‌های استان، به گفته مدیران آبی بارش‌های اخیر تأثیر خود را بر بهبود نسبی وضعیت این دشت‌ها گذاشته‌ است و کمی از حالت هشداربرانگیز در این زمینه فاصله گرفته‌ایم.
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی بر این باور است که تداوم کاهش بارش‌ها نسبت به سال گذشته و میانگین دوره آماری، استان را به وضعیتی حادتر از وضعیت فعلی نزدیک می‌کرد که خوشبختانه بارش‌های خوب اخیر در مشهد و شهرستان‌های مختلف جلوی این موضوع را گرفت.احمد قندهاری با بیان اینکه خراسان رضوی در مرز کاهش شصست‌درصدی میزان بارش‌های سالانه قرار داشت، افزود: با این‌حال در روزهای اخیر شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه بودیم و اکنون میزان بارش‌ها به عدد ۴۵ درصد بارندگی‌های مورد توقع رسیده است. وی ادامه داد: بر اساس گزارش‌های میدانی، بیشتر سدهای استان در حال آب‌گیری هستند و امید می‌رود این روند آب‌گیری همچنان در روزهای آینده نیز ادامه پیدا کند.
﷯ 
وضعیت آبی استان وحشتناک است
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با این حال وضعیت آبی این استان را وحشتناک توصیف کرد و گفت: هرچند بارش‌هایی که در روزهای اخیر شاهد آن بوده‌ایم، موجی از امید و نشاط را برای شهروندان استان رقم زده است، اما باید بدانیم که تاکنون تنها شاهد ۵٠ درصد بارش‌هایی بوده‌ایم که توقع داشته‌ایم و همچنان با بحران آبی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنیم.
وی با اشاره به پیش‌بینی‌های متناقضی که در حوزه بارش‌های بهاری امسال وجود دارد، افزود: به گفته مرکز هواشناسی استان، بهار امسال بهار خیلی خوبی از حیث بارش نیست و با این حال برخی از صاحب‌نظران این حوزه، نظری متفاوت با اداره کل هواشناسی دارند.
﷯ 
ذخیره ٢٣درصدی
قندهاری حجم ذخیره آبی پشت سدهای استان را رقم ٢٣ درصد برشمرد و گفت: به عبارتی دیگر اکنون ٣۶٠ میلیون مترمکعب آب پشت سدهای استان وجود دارد که این میزان در سال گذشته ۴١ درصد بوده است.
وی مدیریت مصرف را مهم‌ترین راهکار برای عبور معضلات آبی استان دانست و اظهار کرد: میزان آب تجدیدپذیر دشت‌های استان حدود پنج میلیارد مترمکعب است که هرساله بیش از یک میلیارد مترمکعب بیشتر از این ظرفیت برداشت صورت می‌گیرد.

 

آغاز ایزوله‌سازی خط ٣ از اردیبهشت

خط ٣ تندرو اتوبوس‌رانی مشهد، پروژه‌ای کلان در حوزه حمل‌و‌نقل عمومی به‌شمار می‌رود که اجرای فاز نخست آن در واپسین ماه‌های سال ٩۶، با فراز و نشیب‌های بسیاری رو‌به‌رو شد. از یک‌طرف تعدادی از کسبه خیابان توحید با چشم‌پوشی از حقوق عمومی و درنظر گرفتن حقوق شخصی -که شاید تاحدی بجا هم باشد- نارضایتی خود را از اجرای این پروژه ابراز کردند و از سوی دیگر، پلیس راهور در اقدامی قابل تأمل، با جمع‌آوری نرده‌های بخشی از خط ٣ بی‌آر‌تی، به سنگی بزرگ بر سر راه مدیریت شهری در مسیر تکمیل این کلان‌پروژه تبدیل شد. اواسط آبان ماه ٩۶ بود که پس از سال‌ها تأخیر در اجرای مصوبه شورای اسلامی شهر، دوره جدید مدیریت شهری در آغازین ماه‌های فعالیت خود، ایزوله‌سازی مسیر خط ٣ تندرو اتوبوس‌رانی را کلید زد تا هم از آلودگی هوا در هسته مرکزی شهر کاسته و هم رفت‌و‌آمد در مسیر خیابان شیرازی تا میدان استقلال تسهیل شود. با این اوصاف، حالا و پس از ایجاد بسترهای لازم، گویا قرار است در آینده‌ای نزدیک دوباره ایزوله‌سازی خط ٣ بی‌آر‌تی مشهد تا میدان استقلال آغاز شود.
﷯ 
مصوبه شورای ترافیک به قوت خود باقی است 
معاون استاندار و فرماندار مشهد در این‌رابطه گفت: مصوبه شورای هماهنگی ترافیک شهرستان درباره خط ٣ بی‌آر‌تی به قوت خود باقی است و این پروژه طبق برنامه زمان‌بندی اجرا می‌شود.
محمدرحیم نوروزیان افزود: قرار است شنبه یا یک‌شنبه، جلسه‌ای با حضور نمایندگان کسبه خیابان توحید و دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار شود و دغدغه‌های مطرح شده مورد بررسی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه اجرای خطوط بی‌آر‌تی یک ضرورت برای شهر است و نمی‌توانیم این ضرورت را نادیده بگیریم، اظهار کرد: برای کاهش مشکلات کسبه خیابان توحید به دلیل ایزوله‌سازی مسیر خط ٣ بی‌آر‌تی، اقدامات خوبی از سوی مدیریت شهری انجام گرفته است، اما در عین حال مقرر شده است پیشنهادات کسبه دوباره مورد بررسی قرار گیرد.
﷯ 
هماهنگی با دستگاه های مربوطه 
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد نیز در این خصوص به شهرآرا گفت: طبق مصوبه شورای هماهنگی ترافیک شهرستان مشهد، از اوایل اردیبهشت‌، عملیات اجرایی ایزوله‌سازی خط تندرو از میدان توحید تا میدان استقلال آغاز می‌شود.
علی اصغر نیشابوری افزود: برای جلوگیری از ایجاد موانع بر سر راه تکمیل خط ٣ بی‌آر‌تی، هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های مربوطه و پلیس راهور انجام شده است و از این نظر مشکلی وجود ندارد. وی از ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز برای ایزوله‌سازی مسیر خط ٣ تندرو اتوبوس‌رانی خبر داد و بیان کرد: در این رابطه، علاوه بر راه‌اندازی چند پارکینگ در خیابان توحید ۴ و ۶، مجتمع تجاری مجد و میدان فردوسی،هفت ایستگاه تخلیه بار در خیابان شهید قرنی ایجاد شده است. مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد ادامه داد: ایجاد زیرساخت‌هایی مانند ساخت پارکینگ و ایستگاه بارانداز، شرایط لازم را برای کاهش تردد خودروهای شخصی در مسیر خیابان توحید تا چهارراه ابوطالب و اختصاص سهم بیشتری از معابر به حمل‌و‌نقل عمومی فراهم کرده است.
نیشابوری درباره زمان بهر‌ه‌برداری از مسیر ایزوله خط ٣ بی‌آر‌تی گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امسال مسیر خط ٣ تندرو اتوبوس‌رانی در محدوده حرم مطهر رضوی تا میدان استقلال ایزوله می‌شود، اما اکنون نمی‌توان زمانی را برای اجرای این پروژه تعیین کرد. وی اظهار کرد: ممکن است در روند اجرای کار اتفاقاتی رخ دهد که باعث تأخیر در اجرای پروژه ایزوله‌سازی مسیر خط ٣ تندرو شود. تلاش می‌کنیم در کمترین زمان ممکن این‌مسیر ایزوله شود و به بهره‌برداری برسد. مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد با اشاره به تجربه ایزوله‌سازی مسیر میدان شهدا تا حرم مطهر رضوی در حداقل زمان ممکن گفت: این مسیر در دو مرحله ایزوله شد و هر مرحله کمتر از پنج روز به طول انجامید. امیدواریم که محدوده میدان توحید تا چهارراه ابوطالب هم در همین مدت کوتاه ایزوله شود. وی درباره زمان ساخت ایستگاه‌های مسیر ایزوله خط ٣ تندرو اتوبوس‌رانی مشهد بیان کرد: در مرحله نخست، ایستگاه‌هایی که از قبل در حاشیه خیابان قرنی وجود داشت، جمع‌آوری و از فضاهای ایجاد شده برای ساخت ایستگاه تخلیه بار استفاده شد. وی ادامه داد: سازه ایستگاه‌های قبلی به داخل مسیر خط ٣ منتقل می‌شود تا با ایجاد سکو و رمپ شرایط برای استفاده معلولان و جانبازان از ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی فراهم شود.

 

اختصاص منابع مالی برای اشتغال‌زایی اشتباه است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: اختصاص منابع مالی برای اشتغال‌زایی اشتباه است. منابع مالی باید به سمتی سرازیر شود که بهره اقتصادی داشته باشد و به اشتغال منجر شود.
به گزارش ایرنا، غلامحسین شافعی در نشست شورای گفت‌و‌گوی بخش خصوصی و دولت در محل استانداری خراسان رضوی در مشهد افزود: نگران اتلاف منابع مالی‌ای هستیم که دولت به اشتغال روستایی اختصاص داده است.
شافعی همچنین گفت: تفاهم‌نامه بین وزارت کشور و اتاق بازرگانی ایران هفته گذشته نهایی شد. وی ادامه داد: اجرای این تفاهم‌نامه به همکاری مطلوب و کسب نتیجه بهتر از اقدامات اقتصادی در استان‌ها منجر می‌شود.
استاندار خراسان رضوی نیز گفت: حوزه صنعت، معدن و تجارت استان در سال گذشته با صدور ٣۴۴ فقره پروانه بهره‌برداری، سه هزار و ٧٨۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و اشتغال هشت هزار و ۶۵٧ نفر رتبه نخست سرمایه‌گذاری در کشور را از آن خود کرد که شایان تقدیر است.
رشیدیان با بیان اینکه هم‌اکنون ٣۴٨ طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی ۶٠ درصد در استان در حال اجراست افزود: برنامه‌ریزی شده است این پروژه‌ها در سال جاری با سرمایه‌گذاری چهار هزار و ١٩٢ میلیارد تومان و اشتغال پانزده‌هزارنفری به بهره‌‌برداری برسند.
﷯ 
اجرای ۵٣ درصد مصوبات شورای گفت‌وگو
رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: پارسال ١٢ نشست کامل بین دولت و بخش خصوصی در قالب شورای گفت‌وگوی استان برگزار شد که ٩۶ مصوبه در پی داشت.
علی‌اکبر لبافی افزود: ۵٣ درصد این مصوبات اجرایی شد، هفت درصد اجرایی نشد و اجرای ۴٠ درصد مصوبات دارای ماهیت پیگیری مستمر است و فرایند اجرا به وقت بیشتری نیاز دارد.
وی ادامه داد: از کل مصوبات شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت در خراسان رضوی، سال گذشته، ٢۶ درصد ماهیت ملی داشتند که برخی از آن‌ها در شورای مرکزی گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت مطرح شدند. ٧۴ درصد مصوبات این شورا نیز ماهیت استانی داشتند.
رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی گفت: ٢٣٧ موضوع در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی مطرح شد که عمده آن‌ها به مسائل مالیاتی، بیمه‌‌ای، موازی‌کاری دستگاه‌های اجرایی، موارد مالی و برداشت‌های سلیقه‌ای مربوط بود.
سرپرست حوزه امور اقتصادی و سرمایه‌گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: امسال براساس قانون ابلاغ‌شده همه مالیات‌های پرداختی شرکت‌های اقتصادی این استان به خراسان رضوی بازمی‌گردد. علی رسولیان افزود: همه بنگاه‌های اقتصادی خراسان رضوی موظف‌اند سهم مالیات و مالیات بر ارزش افزوده خود را بپردازند و دیگر مالیات پرداختی هیچ بنگاه اقتصادی‌ای به خارج از استان انتقال نمی‌یابد.

انتهای پیام/