به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته چناران با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب درعید مبعث پیامبراکرم (ص) اظهار داشت: اصلی‌ترین مؤلفه‌ای که کمک زیادی به درک نگرش و نگاه توحیدی جمهوری اسلامی در حضور منطقه‌ای‌اش می‌کند، دو کلید واژه استکبار و استضعاف است.

دو کلید واژه استکبار و استضعاف، شکل دهنده سیاست خارجی جمهوری اسلامی است

امام جمعه چناران ادامه داد: دو کلید واژه دینی، استکبار و استضعاف؛ شکل دهنده سیاست خارجی جمهوری اسلامی است که حمایت از فلسطین و مبارزه با جریان بین‌المللی صهیونیسم واستکبار در هرجای جهان را واجب می‌نماید. اصلی‌ترین مبدع این دو اصطلاح در رفتار سیاست خارجی دولت اسلامی را می‌توان امام خمینی (ره) دانست.

وی افزود: امام (ره) در بیاناتی حتی رسالت تمام انبیا و اسلام را نجات مستضعفین می‌شمارند. آنچه در ادبیات امام روح الله ملموس است توجه ویژه به هدف نهایی سیاست خارجی و برچیدن استکبار است و این رخ نخواهد داد مگر با پشتیبانی از مستضعفین در هر گوشه از جهان.

وی خاطرنشان کرد: از دیدگاه امام خمینی (ره)، هدف انبیا و حکومت‌ها دفاع از مظلوم در مقابل زورگویان عالم است. در این دیدگاه، پس از رهایی ملت‌ها از چنگال سرمایه داران و قدرت طلبان جهانی، حق انتخاب و استفاده از منابع طبیعی هر کشور در اختیار آن دولت است. در حالی که توسعه‌طلبان و مستکبرین مانند آمریکا، پس از حضور در هر منطقه‌ای در هر برهه‌ای از زمان و مکان به بهانه‌های واهی، دست یابی قدرت سیاسی و اقتصادی را برای خویش دنبال می‌کنند. امری که در تاریخ بارها به دلیل دور بودن از نگاه توحیدی تکرار شده است.

حجت الاسلام تاجی عنوان کرد: نمونه بارز این توسعه طلبی در سخنان اخیر ترامپ به خوبی عیان است که مدعی شده بود؛ «هفت تریلیون دلار (در منطقه غرب آسیا) خرج کردیم و نفتشان را هم نگرفتیم وهیچ چیز بدست نیاوردیم... من زمانی که هنوز یک شهروند عادی بودم مدام می‌گفتم که باید نفتشان را بگیریم. اگر گرفته بودیم، مشکلی نبود.»

حضور ایران در منطقه به درخواست دولت آن کشورها است

وی گفت:حضور ایران در منطقه و هر کشوری به درخواست رسمی دولت مردمی مستقر در آن انجام شده است. حضور ایران در سوریه و عراق برای مبارزه با گروه‌های تروریستی به درخواست دولت‌ها و ارتش‌های این دو کشور انجام شده است. نمونه عینی پایبندی جمهوری اسلامی به این اصل، عدم دخالت در بحرین است.

خطیب جمعه چناران ادامه داد: توسعه طلبان به دنبال چپاول اموال، سرمایه و دارایی‌های هر ملتی به سود خود هستند که رهبری هم با اشاره به سخنان ترامپ به این نکته اشاره فرمودند. در نگاه توحیدی، حضور توام با جنایت و ظلم در مقابل عدالت خواهان و مستضعفین محکوم به شکست است.

وی افزود: اقدام سه کشورغربی در حمله به سوریه یک جنایت کامل است؛ زیرا این سه کشور با هدف تغییر رویه تحولات سوریه و بی‌ثبات کردن ارتش این کشور در مبارزه با تروریست‌ها اقدام به تهاجم یک سویه به سوریه کردند. تهاجمی که به بهانه سلاح‌های شیمیایی انجام شد اما حتی بسیاری از سیاست‌مداران آمریکایی هم اعتراف نمودند که هنوز استفاده از سلاح شیمیایی از سوی دولت سوریه اثبات نشده است و آمریکا هم تاکنون هیچ سندی برای اثبات ادعای حمله خود به سوریه ارائه نکرد.

هدف از نفوذ، فتح خاک ریزهای اعتقادی است

 وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار وزیر و کارکنان وزارت اطلاعات گفت: در دوران کنونی دشمن با ناامیدی از به ثمر رسیدن راهبرد نظامی، به دنبال راههای نفوذ و استفاده از ابزارهای دیگری بوده که به جای جسم، ذهن و روح و مبانی عقیدتی و فکری و فرهنگی مردم مسلمان ایران به‌خصوص نسل جوان و فرهیخته را هدف قرار داده تا بتواند با صرف هزینه‌های کمتر، بهتر و سهل‌تر به اهداف خود نائل شود و خاک ریزهای اعتقادی را به مرور فتح نموده و بدون خون ریزی فاتح میدان مبارزه شود.

حجت الاسلام تاجی بیان کرد: به اعتقاد مقام معظم رهبری، دشمنان نظام میلیاردها دلار هزینه می‌کنند تا در کشور ما اقدام به نفوذ نمایند. این اقدام نه فقط در عرصه و زمینه‌ای خاص بلکه در عرصه‌های متعدد صورت می‌پذیرد. آن‌ها در هر عرصه اهداف مشخص خود را دارند.

سیاست «تصاعد بحران» در سوریه

 وی با اشاره به حمله جنایتکارانه سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به مناطقی از سوریه گفت: پیروزی‌های مستمر جبهه مقاومت در سوریه باعث شده است تا مثلث غربی، عربی و عبری سیاست «تصاعد بحران» را در این کشور اتخاذ کنند و جبهه مقاومت را تحریک به واکنش‌های هیجانی و غیرمنطقی کنند.

امام جمعه چناران عنوان کرد: ضربات سخت و شکننده‌ای که تروریست‌ها در منطقه استراتژیک غوطه شرقی و از دست دادن شهر دوما به عنوان مرکز فرماندهی گروهک تروریستی جیش الاسلام خورده‌اند، معادلات میدانی را کاملاً به نفع ارتش سوریه رقم زده است.

وی افزود: برای دستیابی به پیروزی‌های بزرگ و سرنوشت ساز نباید اسیر حملات نقطه‌ای و ایذائی دشمن مکار شد و پاسخ به حملاتی چون پایگاه تی فور و مراکز تحقیقاتی ارتش سوریه به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی را باید در میدانی پاسخ گفت که جبهه مقاومت ترسیم کرده است.

التهابات بازار ارز کاملاً غیر طبیعی است

 وی با تاکید بر لزوم صیانت از آرامش و ثبات در بازار ارز گفت: تصمیمات دولت در حوزه ساماندهی بازار ارز و سکه توانسته است طی دو هفته گذشته بخشی از التهابات و تلاطم‌های بازار ارز را کنترل و آرامش را تا حدودی حکمفرما کند.

وی ادامه داد: براساس گزارش کارشناسان اقتصادی، کشورمان از حیث منابع ارزی مشکلی ندارد چراکه در حال حاضر میزان فروش نفت ایران به طور متوسط روزانه به بیش از دومیلیون بشکه و با قیمت نزدیک به ۷۰ دلار در بازارهای جهانی رسیده است.

وی اظهار کرد: این به آن معنا است که درآمد ارزی حاصل از فروش نفت بیش از ۶۰ میلیارد دلار در سال است که اگر به این رقم، درآمد حاصل از فروش میعانات نفتی، پتروشیمی، صادرات محصولات نفتی و ارز حاصل از گردشگری را هم اضافه نماییم، در آمد ارزی کشور بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است و این در حالی است که میزان نیاز کشور به واردات کالا کمتر از ۶۰ میلیارد دلار است. علاوه بر آنکه ۹۰ درصد معاملات ایران با ارزهایی همچون یورو، یوان، روپیه، درهم و... است.

وی ادامه داد: التهابات بازار ارز کاملاً غیر طبیعی است و برای کنترل قیمت ارز و صیانت از ارزش پول ملی که به نوعی به امنیت ملی کشور مرتبط است باید همه دست به دست هم داده و از سیاست‌های دولت در مقابله با دلالان و قاچاقچیان و اخلالگران بازار ارز حمایت کنیم.

حمایت از تصمیمات بانک مرکزی یک وظیفه ملی است

حجت الاسلام تاجی عنوان کرد: حمایت از تصمیمات بانک مرکزی در اتخاذ سیاست‌های ثبات بخش اقتصادی و مقاومت در برابر فشار خارجی را به عنوان یک وظیفه ملی و فراقوه ای بدانیم چراکه عبور از چالش فعلی نیازمند همگرایی، عزم ملی، انسجام اجتماعی و مشارکت عمومی است و امیدواریم با پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی بتوانیم بار دیگر سیاست‌های نظام سلطه را در تشدید فشار براقتصاد کشورمان خنثی نماییم.

اقتصاد مقاومتی؛ بهترین نسخه برای درمان اقتصاد کشور

 وی درباره موضوع شعار سال "حمایت ازکالای ایرانی" گفت: شکی نیست که بهترین نسخه برای درمان اقتصاد کشور پایبندی به اقتصاد مقاومتی است. محور اصلی گفتمان اقتصاد مقاومتی حمایت از تولید ملی است. حمایتی که درون زایی اقتصاد را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: این مطلب نسخه منحصر به فرد برای ایران نیست، بلکه هر کشوری که امروز داعیه پیشرفت اقتصادی دارد از همین مسیر یعنی حمایت از کالای داخلی و تحمل سختی‌های ناشی از آن برای قدرتمند شدن اقتصاد ملی عبور کرده‌اند. کشورهایی همچون هندوستان، چین، ژاپن، انگلیس، آمریکا، الجزایر و...با اتخاذ همین سیاست امروزبه قدرت اقتصادی تبدیل شده‌اند.

نقش محوری در حمایت از کالای داخلی/ خرید کالای داخلی به یک فرهنگ عمومی مردم تبدیل شود

وی افزود: مردم هر کشوری این قاعده ساده را می‌دانند که برای داشتن کشوری رشد یافته در عرصه اقتصاد و اشتغال، باید مصرف کننده تولیدات داخلی باشند و برای دستیابی به این مهم به فرهنگ سازی مناسب در این زمینه نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: به یقین فرهنگ سازی گام ابتدایی در مسیر اجرایی کردن هر سیاست عمومی در سطح کلان کشور است. در این مسیر همه دستگاه‌های تبلیغاتی، فرهنگی و اجرایی وظایف خاص خود را خواهند داشت؛ اما مردم در این میان نقش محوری و مهمتری دارند. باید خرید و مصرف تولیدات داخلی به منزله فرهنگ عمومی مردم درآید و تخطی از آن مورد نکوهش عمومی قرار گیرد.

امام جمعه چناران ادامه داد: تبدیل مصرف تولیدات داخلی در میان مردم به یک عادت، فرهنگ و در مرتبه بالاتر به یک فریضه، امری بسیار مبارک است که مردم در آن نقش محوری و تأثیرگذار دارند و تخطی از آن مورد نکوهش عمومی قرار گیرد.

حلقه‌های مفقود مشکلات اقتصادی، کم توجهی به حضور مدیران کارآمد و انقلابی است

 وی با اشاره به ظرفیتهای موجود در کشور، مخصوصاً ظرفیت جوانان گفت: متاسفانه در کشور تفکری ریشه دوانیده است که نگاهی کم بینانه به ظرفیت‌های داخلی به خصوص وجود ظرفیت جوانان مستعد در زمینه‌های علمی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... دارد.

وی ادامه داد: این تفکر با علم به وجود ظرفیت‌های سرمایه‌ای، انسانی و دانشی، باز هم پروژه‌های مختلف به ویژه بخش نفت و گاز را برون سپاری می‌کند و معتقد است که در توسعه میادین نفت و گاز، داخلی‌ها اصلاً نباید دخالت کنند؛ در حالی که از اوایل انقلاب و با وجود نبود امکانات لازم، جوانان کشوردست به اقداماتی زدند که تا به امروز کشور را در آن زمینه‌ها خودکفا ساخته‌اند. به طوری که اگر چندین سال هم ایران را از هر طرف تهدید و تحریم کنند در این زمینه‌ها هیچگونه خللی ایجاد نخواهد شد، بلکه شکوفاتر هم خواهد شد.

خطیب جمعه چناران افزود: در حال حاضر که کشور در حوزه اقتصاد و معیشت و به‌خصوص در بخش تولید و اشتغال با چالش‌هایی مواجه است؛ اولاً نیاز به استقرار تفکری در مجموعه دولت و حاکمیت داریم که با همه وجود معتقد به حمایت از ظرفیت‌های ملی و بومی در بخش اقتصاد باشد و به توان و استعداد، هوش و درایت ایرانی باور داشته باشد. همچنین یکی از حلقه‌های مفقود مشکلات اقتصادی کشور در طی سال‌های گذشته، کم توجهی به حضور مدیران کارآمد و پرتحرک و انقلابی بوده است.

نقش سپاه در پاسداری از نظام و دفاع از تمامیت ارضی کشور

 وی در همین راستا و با اشاره به روز دوم اردیبهشت ماه، سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سپاه مولود مبارک انقلاب اسلامی است. اگر سپاه و بذل جان پاسداران آن در ماههای اولیه شکل گیری جمهوری اسلامی و دوران پس از انقلاب نبود، جریان ترور و گروه‌های تجزیه طلب که از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های آمریکا، شوروی، انگلیس، رژیم صهیونیستی و دولت‌های مرتجع منطقه برخوردار بودند، چه سرنوشتی را برای ایران اسلامی رقم می‌زدند؟

 وی با اشاره به نقش سپاه در خاتمه توطئه‌های دشمنان در کردستان، بلوچستان، خوزستان، ترکمن‌صحرا و...، گفت: این سپاه و پاسداران انقلابی آن بودند که از انقلاب، نظام نوپای جمهوری اسلامی، استقلال کشور و تمامیت ارضی آن در برابر تمامی توطئه‌ها، پاسداری کردند.

حجت الاسلام تاجی بیان کرد: این نقش‌آفرینی‌های سپاه در همان بدو تأسیس، موجب شد تا در اصل ۱۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی این نهاد انقلابی این‌گونه قانونی و تثبیت شود؛ «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در نخستین روزهای پیروزی این انقلاب تشکیل شد، برای ادامه نقش خود در نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن پابرجا می‌ماند»

 شکست مفتضحانه آمریکا در طبس

 وی با اشاره به سالروز حمله نظامی آمریکا به طبس گفت: واقعه طبس علاوه بر اینکه شکست مفتضحانه برای نیروی نظامی آمریکا و فرو ریختن هیمنه آن در مقابل چشم جهانیان بود، دستاوردهای مهمی برای انقلاب نوپای ما داشت.

وی ادامه داد: در جریان این حادثه، چهره دشمن واقعی انقلاب بیش از هر زمانی نمایان‌تر، و الهی بودن انقلاب نیز برای جهانیان روشن شد. در حقیقت، خداوند متعال با توفان شن، پرده دیگری از چهره زشت حاکمان واشنگتن را برداشت و تجاوز آشکار و مغایر با قوانین و موازین بین‌المللی آنان را به نمایش گذاشت؛ چراکه آمریکا برای نخستین بار آشکارا در داخل خاک ایران نیرو پیاده کرد.

امام جمعه چناران تصریح کرد: این شکست بزرگ ثابت کرد که همواره نیروی ایمان متکی به قدرت لایزال الهی از هر نیروی نظامی قدرتمندی، نیرومندتر است و در حقیقت این واقعه بر حقانیت و اقتدار نظام اسلامی افزود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در مقابل نفوذ فرهنگی دشمن بایستد

 وی با اشاره به سالروز اعلام انقلاب فرهنگی گفت: ۲ اردیبهشت ماه سالروز اعلام انقلاب فرهنگی است. انقلابی که به دلیل اهمیت آن به انقلاب سوم موسوم شده است. دلیل این نامگذاری این است که مسأله «فرهنگ» برای نظام و انقلاب اسلامی ما که بر مبنای ارزش‌های اسلامی و دینی شکل گرفت، از مهمترین موضوعات اساسی و بنیادین تلقی گردید.

وی عنوان کرد: انقلاب فرهنگی در راستای تغییر این موضوعات به فرمان امام خمینی (ره) در دانشگاه انجام شد و منجر به اعمال تغییراتی اساسی در زمینه‌های مختلف سازمانی، جذب و گزینش و محتوای درسی و آموزشی گردید. اقدامی بسیار مهم و ضروری و هدفمند که زمینه‌ای برای تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی شد که اکنون این شورا وظیفه مدیریت فرهنگی کشور را در سطح کلان به عهده دارد.

وی افزود: امید است که این نهاد سیاستگذار کشور در عمل به این امر خطیر توانمند عمل کند و در مقابل تهاجم و نفوذ فرهنگی دشمن بهترین عملکرد را داشته باشد.

انتهای پیام/