حسن کاظمی قمی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس در خصوص چرایی حمله موشکی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه اظهار داشت: تجاوز نظامی موشکی آمریکا علیه برخی از مواضع کشور سوریه از چند منظر قابل ملاحظه و توجه است.

وی ادامه داد: عملیات موشکی آمریکا با همدستی فرانسه و انگلیس در حالی صورت گرفت که آزادی منطقه مهم غوطه شرقی توسط ارتش سوریه قطعی شده بود و آمریکا متوجه شدند که گروه های تروریستی امکان مقاومت و نگه داشتن این منطقه را ندارند.

 

آزاد سازی غوطه شرقی طرح آمریکا در منطقه را با شکست مواجه کرد

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه آزادسازی غوطه شرقی تنها یک دستاورد صرفاً نظامی نبود و این پیروزی بار دیگر طرح شوم آمریکا را در سوریه ناکام گذاشت، خاطرنشان کرد: آزادسازی غوطه شرقی از اشغال تروریست های تحت حمایت آمریکا و اسرائیل و عربستان سعودی یک پیروزی راهبردی برای دولت سوریه و جبهه مقاومت که ارتش سوریه را مورد حمایت خود قرار داده است محسوب می شود.

وی با تاکید بر اینکه بعد از اینکه آمریکایی ها نتوانستند مرزهای مشترک عراق و سوریه را در منطقه ابوکمال حفظ کنند به دنبال استقرار مجموعه های تروریستی در غوطه شرقی و فشار بر پایتخت بودند، تصریح کرد: آزاد سازی غوطه شرقی طرح آمریکا در منطقه را با شکست روبرو کرد و یکی از دلایل آن پیروزی های جبهه مقاومت و ارتش سوریه بود.

کاظمی قمی همچنین اذعان کرد: ناکامی هایی که در یک سال اخیر که متوجه آمریکا و متحدانش در منطقه شد از دیگر عوامل حمله موشکی به سوریه بود و شکست در این حمله باعث شد نفوذی که آمریکایی ها به دنبال آن بودند و افزایش سلطه خود با حفظ تروریست ها در منطقه داشتند در هم بشکند.

 

نفوذ و ابهت پوشالی آمریکا در منطقه در حال فروپاشی است

وی با اشاره به اینکه ناکامی هایی که متوجه آمریکایی ها در تحولات سوریه شد، حتی دولت آمریکا را در داخل کشورش دچار مشکل کرد، افزود: ترامپ با این واقعیت روبرو شد که در سطح منطقه ای، نفوذ و ابهت پوشالی آمریکا در حال فروپاشی است و این شرایط باعث شد که آمریکایی ها دست به انجام عملیات موشکی از راه دور بزنند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه عملیات موشکی آمریکا به سوریه با واکنش منفی جامعه جهانی و سازمان ملل همراه بود و آمریکا را در صحنه سیاسی بین المللی با شکست روبرو شد، عنوان کرد: این عملیات و سکوت شورای امنیت مدعی کمک به صلح و امنیت جهانی در برابر این جنایات نشان داد که امروز سازمان ملل و شورای امنیت فاقد کارایی لازم است

وی ادامه داد: عملیات موشکی آمریکا، انگلیس و فرانسه یک فضای عمومی اعتراض و محکومیت در سطح جامعه جهانی به خصوص در خود آمریکا به وجود آورد و نشان داد حرکات امریکایی ها بر خلاف تبلیغات رسانه ای مورد قبول جامعه جهانی نیست.

 

ارتش سوریه طی 7 سال جنگ علیه تروریست به یک ارتش حرفه ای و ملی تبدیل شده است

کاظمی قمی با تاکید بر اینکه آمریکا به واسطه انجام این عملیات موشکی، مبلغ قابل توجهی را از عربستان گرفت، تشریح کرد: آمریکا و همپیمانانش به دنبال روحیه دادن به گروه های تروریستی بودند که این طرح هم با شکست مواجه شد و تروریست ها مجبور به ترک منطقه شدند.

وی با بیان اینکه این نه تنها یک عملیات نظامی از دیدگاه کارشناسی برای آمریکایی ها محسوب نمی شود بلکه آثار میدانی و سیاسی آن علیه خود آمریکا بود، تاکید کرد: عملیات موشکی آمریکا از راه دور نشان دهنده این است که این کشور دیگر توان لشکرکشی گسترده نظامی و عملیات جبهه ای را ندارد و برای دنبال کردن اهداف خود به حمله موشکی از راه دور اکتفا می کند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با تاکید بر اینکه این عملیات نشان داد که امروزه دولت و ارتش سوریه از یک قدرت پدافندی مطلوبی و روحیه بسیار بالایی در برابر متجاوز برخوردار است، بیان کرد: ارتش سوریه با حمایت جبهه مقاومت به خصوص جمهوری اسلامی ایران در طول 7 سال جنگ با تروریست به یک ارتش حرفه ای و ملی تبدیل شده است.

انتهای پیام/