به گزارش صبح توس؛ به نقل از آستان نیوز، غلامرضا رحمتی‌زاده در این رابطه اظهار کرد: برخی از باغ‌هایی که متعلق به آستان قدس رضوی است، کاربری فضای سبز و باغ ندارند بلکه زمین‌هایی با کاربری مشخص هستند که در گذشته، آستان قدس رضوی برای استفاده مردم در آن‌ها درختانی با عمرهای کوتاه کاشته است.
وی اذعان کرد: در برخی از نقاط شهر مشهد، آستان قدس رضوی بر حسب ضرورت و فراتر از حدود وظایف ذاتی خود، آن هم به منظور همراهی با مدیریت شهری و تأمین سرانه‌های خدمات شهری از جمله فضاهای سبز حتی بیش از سرانه‌های استاندارد، به واگذاری اراضی با کاربری‌های متفاوت برای بهره برداری در زمینه فضای سبز و... اقدام کرده است.
رحمتی‌زاده گفت: آستان قدس رضوی با هدف حفظ و صیانت و بهره‌برداری بهینه از اراضی موقوفه و رها نکردن فضاهای شهری تا زمان واگذاری، مطابق با کاربری‌های تعیین شده، به بهره‌برداری از فضاهای مذکور به عنوان باغ‌ با کاشت درختانی با عمر کوتاه اقدام کرده است.
وی با بیان اینکه طرح‌های توسعه شهری از چند دهه قبل محدوده قانونی شهر مشهد را تعیین کرده است، عنوان کرد: آستان قدس رضوی با علم به تغییر کاربری این اراضی در آینده و در اختیار قرار دادن آنها به طرح‌های توسعه شهری، به طور موقت با کاشت درختانی با عمر کوتاه به باغ تبدیل کرده که این موضوع منافاتی با حقوق کسب شده در کاربری‌های تعیین شده مصوب نداشته و آستان قدس براساس کاربری‌های قانونی برای واگذاری اراضی اقدام کرده است.
رحمتی‌زاده اذعان کرد: همچنین برای اجرایی شدن کمربند فضای سبز جنوب مشهد و کمک به عمران و آبادی شهر، آستان قدس رضوی با واگذاری مساحت یک میلیون و760 هزار و 931  مترمربع از اراضی «آبشر» موقوفه به شهرداری مشهد بدون حق تقدیمی و اجاره بها مساعدت کرده است.
معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی همچنین با اشاره به تغییر کاربری باغ‌های محدوده میدان فردوسی و بولوار شهید موسوی قوچانی نیز گفت: برای ارائه خدمات شهری تعاملات صریح و روشنی با شهرداری مشهد داشته‌ایم که یکی از آن‌ها، در اختیار قرار دادن مقطعی قسمتی از اراضی میدان فردوسی به شهرداری برای اجرای خط 3 قطار شهری مشهد و همچنین در اختیار گذاشتن بخشی دیگر از این اراضی برای استفاده مردم و زائران به عنوان پارکینگ در ایام نوروز بوده است.
رحمتی‌زاده افزود: زمین واقع در میدان فردوسی دارای کاربری مشخص و طرح‌های مصوب شهرسازی است که بعد از اتمام کار ساخت خط 3 قطار شهری و بنا به نیاز شهر و زائران، کاربری خود را خواهد داشت.
وی اضافه کرد: این موضوع نشان از اهتمام آستان قدس رضوی به موضوع نیازهای خدمات شهری به ویژه فضای سبز و توجه به طرح‌های کلان توسعه شهری دارد.

انتهای پیام/