علی منتظری در گفتگو با صبح توس؛ضمن اشاره به حمله اخیر آمریکا به سوریه اظهار کرد: در حقیقت حمله هوایی که آمریکایی ها به همراهی فرانسه و انگلیس انجام دادند بر اساس برنامه های نظامی که در سوریه انجام می شد یکی از حلقه های متصل به هم بود که یکی از آن ها هم تصرف غوطه شرقی بود.

 

وی افزود: غوطه شرقی در نقشه سوریه و شهر دمشق با توجه به نیروهای مسلح مخالف نظام مانند استخوانی در گلوی سوری ها بود که هر لحظه ممکن بود یک حمله زمینی سراسری به دمشق رخ دهد زیرا این شهر مانند یکی از مناطق اطراف تهران در مقایسه با دمشق است.

 

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اهمیت غوطه شرقی در منازعات نظامی سوریه و داعش، گفت: در تفسیر احتمال سقوط دمشق همیشه یکی از گذرگاه ها و محل های احتمالی غوطه شرقی بوده است، آن چه که بعد از حمله به سوریه اتفاق افتاد بیانگر این بود که این حمله مجموعه ای از اتفاقات به هم پیوسته بود که عقیم ماند.

 

وی ادامه داد: ارتش سوریه به همراه روسیه و کمک های مستشاری جمهوری اسلامی ایران موفق شدند غائله غوطه شرقی را جمع کنند و حمله ای که بعد از آن اتفاق افتاد در واقع یک نمایش بود که توسط آمریکا و هم پیمانانش اتفاق افتاد.

 

منتظری با بیان اینکه آمریکا، انگلیس و فرانسه تلاش کردند تا با این حمله پیغامی برای روسیه بفرستند، بیان کرد: این حمله بعد از سقوط غوطه شرقی دقیقا یک حمله نمایشی بوده است، در قالب همین حمله نمایشی پیغامی برای روس ها نیز وجود دارد مبنی بر اینکه جنگ سوریه بدون حضور نیروهای غربی به نتیجه نخواهد رسید.

 

وی تصریح کرد: غربی ها با این حمله به خیال خودشان اسرائیلی ها را دلگرم کردند و بیان کردند که حواسشان به اوضاع منطقه است اما دقیقا با شهادت چند تن از مستشاران نظامی ایران در سوریه رعب و وحشت در دل اسرائیلی ها بیشتر شده است.

 

انتهای پیام/