به گزارش صبح توس؛ اجاره سد معبر!، ذخیره سدها فقط 23درصد، میزبانی طرقبه از باغ‌وحش وکیل‌آباد، ۵۲ درصد خراسانی‌ها کارت ملی هوشمند ندارند، میزبانی هویزه از فیلم‌های اسکار، عفونت‌های بیمارستانی عامل مرگ ١٠ درصد بیماران، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان؛

اجاره سد معبر!

اصلاح مصوبه بهای خدمات پاک سازی و امحای پوسترها و نوشته های تبلیغاتی، آیین نامه سامان دهی و بهره برداری اصناف از پیاده روها و فضاهای شهری، عاریه دادن زمین به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و لایحه شهرداری با موضوع دستورالعمل اجرایی واگذاری خطوط تاکسیرانی، از مهم ترین مصوبات شورای شهرمشهد در جلسه روز گذشته بود. به گزارش خراسان رضوی در بیست و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد، «محمدرضا حیدری» رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در ابتدای جلسه با اشاره به عید مبعث گفت: باید مدارا و سازش با مردم را در حوزه مدیریت شهری در دستور کار قرار دهیم. وی همچنین عفو و گذشت را از دیگرویژگی های پیامبر(ص) بیان کرد که باید به آن عمل شود. حیدری با اشاره به 25 فروردین سالروز بزرگداشت عطار نیشابوری گفت: عطار بیشترین تاثیر را در ادبیات عرفانی ما داشته است و امیدواریم این شخصیت جهانی را به جهانیان بشناسانیم. وی با اشاره به فرا رسیدن روز ارتش نیز گفت: ارتشی ها به ویژه لشکر 77 پیروز ثامن الائمه (ع) از افتخارات ما هستند که در شکست حصر آبادان نقش محوری داشتند. حیدری همچنین به نقش سپاه پاسداران درتامین امنیت کشور اشاره کرد.

بهای خدمات پاک سازی و امحای پوسترها و نوشته های تبلیغاتی 

اولین دستورکاراین جلسه شورا، اصلاح مصوبه بهای خدمات پاک سازی و امحای پوسترها و نوشته های تبلیغاتی بود که حاجیان شهری رئیس کمیسیون خدمات شهری نظریه این کمیسیون را قرائت کرد. «حسینی پویا» رئیس کمیسیون حقوقی شورا درباره پیشنهاد لحاظ شدن جریمه برای افرادی که نصب تبلیغات محیطی بدون مجوز را تکرار می کنند، گفت: شورای شهر می تواند بهای خدمات تصویب کند اما تصویب جریمه در حیطه اختیارات شورای شهر نیست. «احمد نوروزی» دیگر عضو شورا نیز گفت: هزینه های نظارتی شهرداری بیش از این است و این مبالغ نوعی بازدارندگی دارد و فردی که تخلف کرده است باید هزینه بیشتری پرداخت کند. همچنین «خلیل ا... کاظمی» معاون شهردار مشهد دراین باره گفت: این که فردی تخلف کند و ما مبلغی را از او دریافت کنیم جریمه محسوب نمی شود زیرا ما برای شناسایی، نظارت و رفع این نازیبایی ها هزینه کرده ایم و این جریمه، هزینه رفع نازیبایی و امحای آن است. وی افزود: این لایحه مستند به تخلفاتی است که در شهر انجام می شود و هدف از تعیین این مبالغ، بازدارندگی و جلوگیری از چسباندن برچسب و تبلیغات روی در و دیوار شهراست. وی تاکید کرد: این مبلغ جریمه نیست بلکه بهای خدمات است و فردی که با اطلاع تخلف کرده است، باید بهای خدمات بیشتری بپردازد.

 

ذخیره سدها فقط 23درصد

با وجود بارندگی های اخیر، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی آمار آب ذخیره شده پشت سدهای استان را فقط 23 درصد کل ظرفیت اعلام کرد.

جعفری روز گذشته در گفت وگو با خراسان رضوی بابیان این مطلب افزود: هم اکنون ذخیره آب پشت 27 سد استان که حدود یک میلیارد و 517 میلیون مترمکعب ظرفیت دارند  فقط 357 میلیون مترمکعب است یعنی معادل 23 درصد کل ظرفیت موجود آب ذخیره شده است.

وی میزان ذخیره آبی سدهای استان را در سال گذشته حدود 43 درصد اعلام کرد و افزود: میزان ذخایر آب پشت سدهای استان نسبت به سال گذشته به نصف کاهش یافته است.

جعفری به کاهش 70 درصدی میزان روان آب‌ها در استان نیز اشاره و بیان کرد: در دوره آماری 40 ساله حجم بارندگی در این استان 131 میلی‌متر بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان افزود: در این شرایط مدیریت آب موجود و مدیریت تقاضا از راهکارهای تأمین آب در استان و حفظ منابع آبی پایدار است.

در خور ذکر است بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، زنگ ‌خطر رخداد تغییر اقلیم در ایران به صدا درآمده است. ظرف پنج دهه اخیر میانگین دمای سالانه هوا در کشور روند افزایشی داشته، مجموع بارش سالانه 1.1 میلی متر کاهش یافته و مجموع تبخیر و تعرق آب با افزایش حدود 4.5 میلی‌متر در هر سال مواجه بوده است.

پارسال 290 شهر در ایران دچار تنش آبی بودند که 10 درصد از این تعداد مربوط به خراسان رضوی است. این استان منطقه ای خشک و نیمه خشک است که 75 درصد وسعت 118 هزار و 851 کیلومترمربعی آن در اقلیم بیابانی قرار دارد. میانگین سالانه بارندگی در ایران 250 میلی متر و در خراسان رضوی کمتر از 210 میلی متر است.

خراسان رضوی در میزان کسری سالانه مخازن آب زیرزمینی با کسر یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب در سال نیز رتبه نخست را در کشور دارد. از 37 دشت آبی استان 34 دشت در حالت ممنوعه و بحرانی قرار دارند، 50 درصد حجم سدهای آن خالی از آب است. بر این اساس نمی توان امید به بارش های بهاری داشت بلکه باید تاکید جدی بر حوزه های مدیریت تولید، مدیریت مصرف و مدیریت توزیع آب داشت. همچنین به گزارش ایرنا، طباطبایی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: اقدامات خوبی تاکنون در زمینه اجرای پروژه های تامین، انتقال و توزیع آب نظیر پروژه مخزن 60 هزار مترمکعبی و پروژه خطوط جمع آوری نبی اکرم(ص) انجام شده است اما در صورتی که شهروندان مشهدی مصرف بهینه آب را رعایت نکنند، در سال آینده با چالش جدی در زمینه تامین آب روبه‌رو خواهیم بود. وی افزود: روزانه حدود 600 هزار مترمکعب آب از طریق سد دوستی انتقال می یابد و در شهر مشهد توزیع می شود. بر این اساس 33 درصد آب مورد نیاز کلان شهر مشهد از سد دوستی و بقیه آن از سدهای طرق، ارداک و نیز چشمه اندرخ و چاه ها تامین می شود.

 

مرکز جامع بیماری صرع در مشهد راه اندازی می شود

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از راه اندازی مرکز جامع بیماری صرع در مشهد خبر داد و گفت: این مرکز با 20 تخت بیمارستانی اواخر اردیبهشت راه اندازی می شود. به گزارش خراسان رضوی؛ دکتر «محمد اعتضاد رضوی» روز گذشته در نشست خبری دومین همایش بین المللی التهاب سیستم عصبی و دومین همایش دانشجویی علوم اعصاب که قرار است از امروز به مدت سه روز در مشهد برگزار شود، اظهار کرد: تجهیزات مرکز جامع بیماری صرع خریداری شده و راه اندازی این مرکز در رشد و تعالی رشته های علوم اعصاب در دانشگاه علوم پزشکی مشهد موثر است. وی به تفاهم نامه مشترک توسعه همکاری های علمی و آموزشی مشترک میان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه مونستر آلمان اشاره کرد و افزود: تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بخش جراحی اعصاب دانشگاه مونستر آلمان به منظور توسعه همکاری های آموزشی، علمی و تحقیقاتی در زمینه اعمال نوین جراحی اعصاب به ویژه جراحی صرع منعقد شده است. وی تصریح کرد: انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک، چاپ مقالات مشترک، تبادل استاد و دانشجو، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت در زمینه جراحی اپی لپسی و دعوت برای شرکت در همایش ها و سمینارهای مشترک از دیگر مفاد این قرارداد است.

سکته مغزی، شایع ترین بیماری علوم اعصاب در استان 

در ادامه این  نشست خبری، دکتر « علی شعیبی» دبیر کارگروه علوم اعصاب کلان منطقه 9 کشور به شایع ترین بیماری های علوم اعصاب در خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: سکته مغزی شایع ترین بیماری های علوم اعصاب در استان است؛ ضمن این که  بیماری های صرع، صدمات مغزی ناشی از تصادفات رانندگی و ام اس شایع ترین بیماری های علوم اعصاب بعد از سکته مغزی هستند. پروفسور «علی گرجی » رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان که دیگر سخنران این نشست بود نیز با بیان این که بیش از 30 درصد بیماران مبتلا به صرع مقاوم به درمان هستند، گفت: بقیه بیماران با دارو می توانند درمان شوند. وی بر ضرورت شناسایی و تشخیص به موقع بیماران برای درمان مناسب تاکید کرد و گفت: با هر بار تشنج، میزان زیادی از سلول های عملکردی مغز بیمار حذف می شوند و او را مستعد بروز تشنج های بعدی می کنند. وی افزود: جراحی، تعداد دفعات تشنج و شدت و عوارض آن را کاهش می دهد.  پروفسور گرجی با بیان این که هزینه های درمان بیماری صرع در دنیا بالاست اظهار کرد: متاسفانه بیمه ها بیشتر هزینه های  درمان این بیماری را تقبل نمی کنند. دکتر «سجاد سحاب نگاه» دبیر اجرایی دومین همایش بین المللی التهاب سیستم عصبی و دومین همایش دانشجویی علوم اعصاب نیز به جزئیات برگزاری این کنگره اشاره کرد و گفت: این کنگره از امروز تا 30 فروردین با حضور بیش از 500 نفر از متخصصان و دانشجویان علوم اعصاب از ایران و چند کشور خارجی در مشهد برگزار می شود. وی تصریح کرد: بیش از 350 مقاله در این کنگره پذیرفته شد و از این تعداد 30 مقاله در قالب سخنرانی و بقیه در قالب پوستر ارائه شده است، همچنین در حاشیه این کنگره، کارگاه هایی در زمینه رشته های علوم اعصاب و روان برگزار می شود .

 

مذاکره با گروهی از روسیه برای سرمایه گذاری

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس از ثبت 62 درخواست برای سرمایه گذاری درمنطقه ویژه اقتصادی سرخس درسال گذشته خبر دادوتصریح کرد:بایک گروه بزرگ بین المللی از کشور روسیه درحال مذاکره نهایی برای انعقاد قراردادسرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی سرخس هستیم. به گزارش خراسان رضوی، احمد صادقی گلمکانی در نشست خبری از ثبت بیش از 62 درخواست سرمایه‌گذاری در این منطقه در سال گذشته خبر داد و گفت: از این تعداد افزون بر57 فقره درخواست سرمایه‌گذاری تصویب شده و 34 مورد از این تعداد هم قراردادش بسته شده است. گلمکانی اضافه کرد: افزون بر 3000 فرصت شغلی قطعی و مستقیم در دو سال آینده و با اتمام طرح ها و افتتاح صنایع بزرگ و کوچک در این منطقه پیش‌بینی شده است. مدیر عامل منطقه ویژه در بخش دیگری از سخنان خود از انتخاب سرخس از سوی یک گروه اقتصادی بزرگ روسی برای سرمایه‌گذاری خبر داد و گفت: باگروه بزرگ بین المللی از کشور روسیه مذاکراتی داشتیم و درخواست سرمایه گذاری آن بلافاصله به واحد بین الملل موسسه رسید و هم اکنون در حال انجام مذاکرات نهایی برای انعقاد قرارداد با این گروه هستیم. صادقی گلمکانی خاطر نشان کرد: این گروه که در کشورهای منطقه برای یافتن مناطق مستعد سرمایه‌گذاری مطالعه و سرخس را به‌عنوان مکان نهایی برای سرمایه‌گذاری در ایران انتخاب کردند قرار است برای پیگیری این موضوع در دوهفته آینده به ایران سفر کنند.

 

شهرآرا؛

میزبانی طرقبه از باغ‌وحش وکیل‌آباد

قصه بلند‌بالای مشکلات باغ‌وحش ۵/٣ هکتاری وکیل‌آباد مشهد، سال‌های سال است که از سوی مسئولان، سمن‌ها و حامیان حقوق حیوانات مطرح است و حتی برنامه زمان‌بندی سه‌ساله اداره کل محیط‌زیست خراسان رضوی در سال ١٣٩١ هم نتوانست این گره‌ها را که ناشی از استاندارد نبودن، نگهداری نامناسب، محدودیت فضای نگهداری حیوانات، قرار گرفتن در حریم شهر و اخذ نکردن پروانه بهره‌برداری از سازمان حفاظت محیط‌زیست است، باز کند و تأثیری در تغییر و بهبود وضعیت باغ وحش داشته باشد. 
بعد از پنج سال، مرداد ٩۶ بود که خبر تعطیلی باغ‌وحش وکیل‌آباد تب و تاب فراوانی ایجاد کرد، خبری که در همان روز توسط معاون نظارت و پایش اداره حفاظت محیط زیست خراسان رضوی تکذیب شد.
هشت ماه از آن می‌گذرد و اکنون مالک این باغ وحش از خرید زمین هفت‌هکتاری در محدوده شهرستان طرقبه برای انتقال این مجموعه خبر داد و گفت: غیر از افزایش فضای میان قفس‌ها، فعلا خبری از تغییر وضعیت و جابه‌جایی باغ وحش نیست. 
اظهارات چند روز پیش مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص باغ وحش مشهد مبنی بر اضافه نشدن هیچ گونه‌ای به این مجموعه در سال ۹۶ و کاهش گونه‌های آن هم قابل توجه است. به گزارش ایلنا، علی تیموری در بخش دیگری از صحبت‌های خود این را هم گفت که «صاحب باغ وحش را مجاب کردیم تا مازاد گونه‌های خود را به دیگر باغ‌وحش‌ها تحویل دهد. همچنین در تلاش هستیم که هیچ گونه بزرگ‌جثه‌ای را به آن اضافه نکنیم.»
باغ‌وحش در انتظار رأی کمیته فنی
اداره حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، سازمانی است که می‌تواند پاسخ‌گوی نقدهای مطرح شده در خصوص باغ‌وحش مشهد باشد. پس از چند روز تماس پی‌درپی با اداره کل حفاظت محیط زیست استان، معاون نظارت و پایش این سازمان تعیین تکلیف باغ‌وحش وکیل‌آباد را در گرو اعلام نتایج کمیته فنی سازمان حفاظت محیط زیست دانست تا پیرو آن، تصمیم لازم برای باغ وحش اتخاذ شود.
محمد عرفانی با اشاره به اینکه مالک باغ وحش هنوز برای مکان جدید درخواستی مطرح نکرده است تا بررسی‌های لازم انجام شود، ادامه داد: پیش از سال ٩٧ وضعیت باغ وحش را به کمیته فنی سازمان حفاظت محیط زیست در تهران ارسال کرده‌ایم و بنا به نظرات این کمیته اقدامات لازم انجام خواهد شد، ضمن اینکه امیدواریم نتایج تا اردیبهشت امسال به اداره کل حفاظت محیط زیست استان ابلاغ شود.
وی در واکنش به صحبت‌های مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست، در خصوص کاهش گونه‌ها نیز بیان کرد: «احتمالا نظر آقای تیموری، این بوده که فضای موجود در باغ‌وحش کافی نیست و با توجه به وضعیت موجود امکان افزایش گونه‌های بزرگ جثه را ندارد. همچنین در زمینه انتقال بعضی حیوانات، باید گفت که تعدادی از گونه‌ها به صورت امانی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست استان به باغ‌وحش واگذار شده بود اما با توجه به کوچک بودن فضای آن و تنوع گونه‌ای، بعضی از این گونه‌ها را به تهران منتقل کردیم.»
عرفانی در پاسخ به این سؤال که آیا در بازدیدها موردی از توله‌کشی غیرمجاز و فروش آن‌ها در باغ وحش وکیل‌آباد رویت شده است، گفت: توله‌کشی تخلف است و اگر چنین موردی رؤیت شود، با باغ وحش برخورد می‌شود. همچنین از آنجایی که باغ وحش بدون هماهنگی سازمان محیط زیست نمی‌تواند ورودی یا خروجی داشته باشد و باید هر گونه اقدام آن با هماهنگی اداره محیط زیست باشد، اگر باغ‌وحش توله مازاد هم داشته باشد، باید به سازمان اعلام کند تا حیوانات از این طریق به باغ‌وحش‌های دارای مجوز نگهداری، انتقال یابند.
وی در پاسخ به احتمال تعطیلی باغ‌وحش وکیل‌آباد، سازمان‌های مختلف را صاحب نظر دانست و تأکید کرد: «باغ وحش باید طبق دستورالعمل‌‌ها اقدام کند و استانداردها در آن لحاظ شود تا باغ‌وحشی در خور مشهد داشته باشیم.»

 

۵۲ درصد خراسانی‌ها کارت ملی هوشمند ندارند

معاون فناوری اطلاعات ثبت احوال خراسان رضوی گفت: از مجموع چهار میلیون و ۷۰۵ هزار واجد شرایط در خراسان رضوی، دو میلیون و ۶۶۵ هزار نفر درخواست خود را در سامانه ثبت احوال
وارد کرده‌اند.
به گزارش شهرآراآنلاین، محمدرضا محسنی در این خصوص اظهار کرد: از مجموع چهار میلیون و ۷۰۵ هزار واجد شرایط دریافت کارت ملی هوشمند در استان، دو میلیون و ۶۶۵ هزار نفر درخواست خود را در سامانه ثبت احوال وارد کرده‌اند که از این تعداد دو میلیون و ۲۶۰ هزار نفر کارت خود را تحویل گرفته‌اند. وی افزود: بیش از ۵۶ درصد از واجدان شرایط درخواست خود را ثبت کرده‌اند و ۴۸ درصد کارت ملی هوشمند خود را تحویل گرفته‌اند. محسنی گفت: اکنون حدود ۲۵۰ هزار کارت ملی هوشمند در دفاتر پست آماده تحویل و درخواست ۱۲۰ هزار نفر نیز در دست اقدام است. وی اظهار کرد: تعداد افراد واجد شرایط در مشهد نیز دو میلیون و ۴۶۰ هزار نفر است که از این تعداد در حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر کارت خود را 
دریافت کرده‌اند. محسنی با اشاره به پایان اعتبار کارت‌های ملی قدیمی تا پایان خرداد امسال، گفت: تمام واجدان شرایط دریافت کارت ملی باید پیش از پایان این مدت برای دریافت کارت ملی هوشمند 
اقدام کنند.

 

میزبانی هویزه از فیلم‌های اسکار

به‌تازگی در مجموعه پردیس‌های سینمایی مشهد، بخشی از اکران‌ها به نمایش آثار سینمای جهان اختصاص یافت که با استقبال سینما دوستان مشهدی نیز مواجه شد. فیلم‌هایی که بعضا از برگزیده‌های جهانی محسوب می‌شوند و دیدن آن‌ها فارغ از ایجاد سرگرمی، به نوعی موجب آشنایی سینماگران با جریان هنری سینمای جهان می‌شود.
سینما هویزه، در جدول پخش خود، چهار فیلم خارجی قرار داده است که از ژانرهای تخیلی، ترسناک، درام و پویانمایی انتخاب‌ شده‌اند.«جنگ ستارگان؛ آخرین جدایی»، یک فیلم آمریکایی در سبک حماسی به نویسندگی و کارگردانی ریان جانسون است. این فیلم به عنوان هشتمین قسمت در مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان محسوب می‌شود و دنباله‌ای است بر «جنگ ستارگان؛ نیرو بر می‌خیزد». «جنگ ستارگان؛ آخرین جدایی» پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۱۷ و نهمین فیلم پر فروش تمام ادوار تاریخ سینماست. «توطئه آمیز ۴؛ آخرین کلید» داستان چهارمین قسمت از فیلم «توطئه‌آمیز: آخرین کلید» که در گروه فیلم‌های ترسناک قرار دارد، درباره‌ آخرین ماجراجویی الیزه رینیر با بازی لین شی، یک فرا روان‌شناس که درباره‌ حوادث غیرطبیعی که در خانه‌ کودکی او اتفاق می‌افتد، تحقیق می‌کند. کارگردان این فیلم، «آدام روبیتل» است که فیلم‌نامه آن را «لی ونل» نوشته است. این فیلم ترسناک ۱۰ میلیون دلاری گسترده‌تر از قسمت قبلی اکران شد، اما کمتر از قسمت دوم آن فروش کرد. «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری»، یک فیلم در ژانر درام به نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی «مارتین مک‌دونا» است. «مک‌دورمند» در این فیلم، در نقش مادری ظاهر شده‌ است که بعد از مرگ دل‌خراش دخترش و بعد از ناامید شدن از پیگیری‌های قانونی، سه بیلبورد بزرگ نصب می‌کند تا بتواند توجهات را به اتفاقی که برای دخترش افتاده‌است، جلب کند. سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری در نودمین دوره جوایز اسکار دو جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به خود اختصاص داد. پویانمایی «کوکو»، برنده جایزه اسکار بهترین پویانمایی بلند سال ٢٠١٨ است که «لی آنکریچ» آن را کارگردانی کرده است. «کوکو»، که پویانمایی در ژانر ماجراجویی و کمدی است، داستان پسربچه ١٢ ساله‌ای به نام Miguel را روایت می‌کند که خانواده‌اش مخالف جاز و موسیقی هستند و او را از پرداختن به آن منع کرده‌اند. ولی او آرزو دارد روزی تبدیل به یک نوازنده حرفه‌ای همچون الگوی خود ارنستو دلا کروز شود.

 

عفونت‌های بیمارستانی عامل مرگ ١٠ درصد بیماران

«هر پرستار باید در هرساعت به‌طور میانگین ٢٢ بار دست‌های خود را بشوید» این بخشی از صحبت‌های مدیر برنامه مدیریت پاک و ایمن سازمان بهداشت جهانی بود که روز گذشته در کنفرانس یک‌روزه کنترل عفونت‌های بیمارستانی در مشهد مطرح شد. 
به گفته دیدیر پیتت «١٠ درصد مرگ‌و‌میرهای کشورهای در حال توسعه و ایران، بر اثر عفونت‌های منتقل شده از مراقبان سلامت در بیمارستان‌هاست».به گزارش شهرآرا، کنفرانس یک‌روزه کنترل عفونت‌های بیمارستانی روز گذشته در حالی در بیمارستان رضوی مشهد برگزار شد که مدت‌هاست کمپین «بهداشت دست، زندگی ایمن» در جهان و البته دیگر شهرهای ایران شکل گرفته است. به اعتقاد پروفسور دیدیر پیتت، شستن دست‌های کادر درمانی در بیمارستان‌ها تنها با آب و صابون کافی نیست و این اقدام باید توسط مواد الکلی که اخیرا در تمام بیمارستان‌ها نصب شده‌ است، انجام شود. رئیس بیمارستان رضوی نیز در این مراسم با ذکر این موضوع که «حوادثی که توسط پرسنل یک بیمارستان ایجاد می‌شود، ناخواسته است» به آمار بالای عفونت‌ها به خاطر نبود بهداشت کافی اشاره کرد. رضا سعیدی اظهار کرد: گاهی یک بیمار بعد از عمل جراحی و انتقال به بخش ممکن است، به‌دلیل یک غفلت کوچک، به نوعی از عفونت بیمارستانی مبتلا شود و فوت کند که امکان دارد این آلودگی توسط دست یک پرسنل منتقل شود و این سهل‌انگاری کار تمام مجموعه را از بین ببرد. این عفونت باعث می‌شود بستری طولانی‌مدت شده و هزینه‌های اضافی و مرگ‌و‌میر ایجاد کند. او با بیان اینکه به طور میانگین تا ٢٠ درصد بیماران کشورهای در حال توسعه به عفونت‌های بیمارستانی دچار می‌شوند، این آمار را در کشورهای توسعه‌یافته هفت درصد خواند. سعیدی با تأیید اینکه ١٠ درصد مرگ‌ومیرهای کشورهای در حال توسعه نیز ناشی از همین عفونت‌هاست، این را هم اضافه کرد که در اروپا، بیش از چهار میلیون بیمار درگیر عفونت‌های بیمارستانی و عفونت‌های ناشی از مراقبان سلامت می‌شوند و این موضوع باعث شده حدود ١۶ میلیون روز اضافه بستری در اروپا شکل بگیرد. رئیس بیمارستان رضوی ادامه داد: همچنین در آمریکا مشاهده شده است که ۵/١ میلیون بیمار در سال دچار عفونت‌های ناشی از مراقبت‌های سلامت می‌شوند و ٩٠ هزار مرگ را این عفونت‌ها سبب می‌شوند. او خطر این عفونت‌ها را در بخش نوزادان بسیار بالا دانست و اظهار کرد که در گذشته به دلیل نبود امکانات، نوزادان زیر یک کیلوگرم به سختی زنده می‌ماندند، زیرا این نوزادان هم از ایمنی پایینی برخوردارند و در حرکت دادن آنان هم ریسک انجام کارهای غیربهداشتی بالا می‌رفت.سعیدی به ارائه آماری در این‌باره پرداخت و گفت: عفونت‌های ناشی از مراقبت در نوزادان در کشورهای توسعه‌یافته سه و در کشورهای توسعه‌نیافته ٢٠ برابر است، همچنین به‌طور میانگین طول مدت بستری بین پنج تا ٢٩ روز در کشورهای در حال توسعه‌ و کشورهای توسعه‌نیافته به‌طول دوره درمان اضافه می‌کند. رئیس بیمارستان رضوی یکی دیگر از عوارض ناشی از ایجاد عفونت‌ها را مقاومت بدنی به آنتی‌بیوتیک‌ها دانست و گفت: اگر به عفونت‌های ناشی از مراقبان سلامت دقت نشود، روزهای بستری و ناتوانی‌ها در بیماران افزایش پیدا می‌کند و میکروب‌های مقاوم بیشتری تولید می‌شود بر همین اساس هزینه‌های بیشتری برای سلامت باید پرداخت و در نهایت مرگ‌و‌میر بیشتری رقم می‌خورد.

انتهای پیام/