به گزارش صبح توس؛ ارز خیابانی شد، تعیین تکلیف دادستانی کل کشور برای تاکسی های اینترنتی، انتقال کامل پادگان در انتظار تصمیم شورای عالی شهرسازی، مشهد رکورد دار بارش باران طی 2روز اخیر، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان؛ 

9  دستور قضایی دادستانی به شهرداری

«سامان دهی کارگران ساختمانی و گذری، سامان دهی و نظارت بر متکدیان و معتادان متجاهر، تابلوهای تبلیغاتی و نظارت بر آن، ایمنی مجتمع های تجاری و ارائه خدمات ایمنی مناسب تر به شهروندان، ارتقای آگاهی عمومی در خصوص زباله و مدیریت پسماندها، ارائه خدمات مناسب تر به شهروندان در سازمان فردوس ها، زیباسازی شهر با نمادهای ایرانی و اسلامی، گسترش فصای سبز منطبق بر شرایط آبی و بومی منطقه و نظارت بهتر و بیشتر در حوزه هوای پاک و آلودگی هوا» 9 دستور قضایی دادستانی به معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد است که قاضی بخشی محبی معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز ضمن اعلام این خبر، به تشریح آن می پردازد.

وضعیت کارگران ساختمانی و گذری را سامان‌دهی کنید

قاضی محمد بخشی محبی در تشریح دستورات قضایی صادر شده به «خراسان رضوی» می گوید: معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد در حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادسرای مشهد حضور یافتند و در جلسه ای معضلات شهر در حوزه های مختلف بررسی و دستورات قضایی لازم هم صادر شد.

وی می افزاید: از مهم ترین موارد مطرح شده در این جلسه، موضوع کارگران ساختمانی و سامان دهی و نظارت بر آن ها بود؛ در شهر مشهد حجم قابل توجهی از این قشر زحمت کش حضور دارند که نیازمند حمایت های مختلف اجتماعی و بهداشتی هستند، این افراد گاهی با حقوق خودشان هم آشنا نیستند و این موضوع ممکن است برای خودشان و سایر شهروندان مشکلاتی را به وجود بیاورد. وی تصریح می کند: از سوی دیگر تجمع این کارگران در برخی معابر موجب نازیبایی شهر می شود و به همین دلایل بنا شد که شهرداری در خصوص سامان دهی کارگران ساختمانی با توجه به حمایت های دادستانی اقدامات را به صورت جدی و پیگیرانه انجام دهد.معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان دستور بعدی دادستانی به شهرداری در حوزه خدمات شهری را سامان دهی متکدیان و معتادان متجاهر بیان می کند و می گوید: همه می دانیم که متکدیان و معتادان متجاهر هم جزو شهروندان ما هستند اما بنا بر شرایطی دست به تکدی گری می زنند یا معتاد شده اند که به هرحال باید مورد حمایت قرار بگیرند ؛ در این زمینه همان طور که سال گذشته شهرداری اقداماتی را برای سامان دهی این افراد انجام داده است، بنا شد امسال هم شهرداری به صورت جدی به این موضوع ورود و اقدام کند.قاضی بخشی محبی یادآور می شود: تابلوهای تبلیغاتی هم نیاز به سامان دهی دارد که بر این موضوع هم تاکید شد  و اعلام کردیم که سامان دهی تابلوهای تبلیغاتی نیز مورد حمایت ماست تا در این زمینه شهرداری و شورای شهر اقدامات لازم را انجام دهند.

دستور قضایی برای ایمنی مجتمع های تجاری

معاون دادستان مشهد در ادامه، از دستور قضایی برای ایمنی مجتمع های تجاری و ارائه خدمات بهتر در این زمینه به شهروندان خبر می دهد و می گوید: با توجه به این که در سال های اخیر ما دو مورد آتش سوزی در مجتمع های بزرگ مشهد داشتیم، اعلام کردیم که با تذکرات لازم و نظارت هایی که در این زمینه انجام می شود، اقدامات برای ایمن سازی مجتمع های تجاری انجام شود تا مجتمع های تجاری از حریق در امان بماند و مشکلی در این زمینه برای شهر و شهروندان به وجود نیاید.ارتقای آگاهی های عمومی در زمینه زباله و مدیریت پسماند نیز دستور دیگر دادستانی است که بخشی محبی در این زمینه می گوید: با توجه به این که بناست مشهد به عنوان یکی از شهرهای بدون زباله در کشور مطرح باشد، شهرداری باید در این زمینه اطلاع رسانی مناسب تری داشته باشد تا مردم را به این سمت و سو هدایت کند.

وی می افزاید: یکی از مواردی که گلایه شهروندان را به دنبال داشته است، بحث ارائه نشدن خدمات مناسب به شهروندان در سازمان فردوس ها، به ویژه حضور نداشتن پزشک در سازمان فردوس هاست که قرار شد این موضوع در دستور کار شهرداری قرار بگیرد تا ان شاءا... از رفت و آمدهای بی مورد و هزینه های اضافی جلوگیری شود و شهروندان بتوانند امور خود را به راحتی در سازمان فردوس ها انجام دهند.

بخشی محبی تصریح می کند: زیباسازی شهر با نمادهای ایرانی اسلامی نیز از مواردی است که مورد خواست دادستانی است و شهرداری هم به این نکته توجه دارد و مورد پذیرش آن هاست.

فضای سبز منطبق با شرایط بومی و آبی منطقه گسترش یابد

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همچنین از تاکید بر گسترش فضای سبز منطبق با شرایط بومی و آبی منطقه به عنوان یکی دیگر از دستورات قضایی دادستانی به شهرداری در حوزه خدمات شهری یاد می کند و می گوید: تاکید شد که فضای سبز شهری به ویژه در کمربند سبز چه در شمال و چه در جنوب مشهد منطبق با شرایط بومی و آبی منطقه گسترش یابد که این موضوع نیز مورد پذیرش شهرداری قرار گرفت.وی یادآور می شود: در حوزه هوای پاک نیز ما در سال گذشته شرایط خوبی نداشتیم اما خوشبختانه با هماهنگی های انجام شده بین شهرداری، دادستانی و محیط زیست و دیگر دستگاه های مرتبط، اقدامات خوبی در زمینه آلودگی هوای مشهد انجام و موجب شد بحث آلودگی هوا مدیریت شود.بخشی محبی می افزاید: امسال هم امیدواریم با هماهنگی های بیشتر بین شهرداری و دادسرا بتوانیم شاهد خدمات مناسب تری از شهرداری به شهروندان باشیم.

 

پرداخت 186 میلیارد مقرری بیکاری در 11 ماه 96

اگرچه طبق آمارهای رسمی در سال 96 حدود 117 هزار شغل در استان ایجادشد و نرخ بیکاری به حدود 8.8 درصد رسید اما بنا بر اعلام مدیرکل تأمین اجتماعی استان در 11 ماه سال گذشته، این سازمان حدود 186 میلیارد تومان مقرری به متقاضیان بیمه بیکاری در استان پرداخت کرده و این یعنی تعداد بیکارشدگان و میزان مبالغ پرداختی به آن ها نیز قابل توجه بوده است. 

سید محسن نظام خیرآبادی در این باره به خراسان رضوی گفت: در سال 95 به‌طور متوسط، ماهانه حدود 15 هزار و 760 نفر مقرری بیکاری از تأمین اجتماعی استان دریافت کرده اند که این تعداد در سال 96 یعنی به‌صورت میانگین به 16 هزار و 552 نفر در هر ماه رسیده اگرچه دربرخی ماه ها این تعداد تا 17 هزار نفر هم افزایش یافته است اما بر این اساس، مجموع مبالغ پرداختی تأمین اجتماعی استان در سال 95 به مشمولان بیمه بیکاری حدود 160 میلیارد و 720 میلیون تومان بوده است که این مبلغ در 11 ماه 96 به حدود 186 میلیارد تومان رسید. وی در ادامه به حقوق پرداختی این سازمان به مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: تعداد کل مستمری‌بگیران تحت پوشش تأمین اجتماعی استان در سال 95 حدود 181 هزار و 990 نفر بوده‌اند که این تعداد در 11 ماه سال 96 به 204 هزار و 338 نفر رسید و مجموع حقوق پرداخت‌شده به مستمری‌بگیران در سال 95 حدود دو هزار میلیارد تومان بوده و این پرداختی در 11 ماه 96 به دو هزار و 243 میلیارد تومان رسیده است.درواقع به‌طور میانگین حدود 12 درصد به تعداد مستمری‌بگیران استان اضافه‌شده است.

 خیرآبادی تعداد مستمری‌بگیران بازنشستگی تأمین اجتماعی استان در سال 95 را حدود 93 هزار و 757 نفر بیان کرد و افزود: این تعداد در پایان 11 ماه سال 96 به 100 هزار و 146 نفر رسید. تأمین اجتماعی استان در سال 95 حدود 1455 میلیارد و 692 میلیون تومان برای این افراد هزینه کرده بود که این مبلغ در 11 ماه سال 96 بدون احتساب عیدی و حقوق اسفندماه به 1595 میلیارد تومان رسید.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان، افزود: تعداد مستمری‌بگیران ازکارافتاده استان که تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار گرفته‌اند، در سال 95 حدود 8572 نفر بودند که این تعداد در پایان بهمن 96 به 8514 نفر کاهش پیدا کرد. همچنین در سال 95 تعداد 79 هزار و 561 نفر تحت پوشش تأمین اجتماعی استان قرار گرفته بودند که این تعداد در 11 ماه سال گذشته به 95 هزار و 678 نفر رسیدند. مجموع هزینه‌ای که تأمین اجتماعی استان برای مستمری‌بگیران ازکارافتاده و بازمانده در سال 95 کرده حدود 632 میلیارد تومان بوده که این هزینه در 11 ماه سال گذشته به حدود 654 میلیارد تومان افزایش یافته است.

 

تعیین تکلیف دادستانی کل کشور برای تاکسی های اینترنتی

قاضی بخشی محبی در گفت وگو با خراسان رضوی گفت: نظر به فعالیت شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی مرتبط با حمل‌ونقل مسافر و ضرورت سامان دهی و نظارت بر این‌گونه فعالیت‌ها به‌منظور پیشگیری از ارتکاب جرایم و حفاظت از حقوق عمومی در فضای مجازی و بر طبق مواد ۲، ۱۲، ۸۷ قانون نظام صنفی، " ارائه هرگونه خدمات در فضای مجازی، مستلزم اخذ پروانه کسب از اتحادیه مربوط است ". بنابراین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی مرتبط با حمل‌ونقل مسافر باید قبل از شروع فعالیت برای دریافت پروانه از اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی اقدام و نهادهای مربوط نیز باید از فعالیت اشخاص بدون پروانه طبق مقررات قانونی جلوگیری کنند.

وی با اشاره به ماده ۹ قانون توسعه حمل‌ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب ۱۳۸۶ " تاکید کرد:مدیریت حمل‌ونقل مسافر در محدوده شهر و حومه آن، بر عهده شهرداری است ". همچنین به‌موجب ماده ۳۲ قانون رسیدگی به تخلفات و رانندگی مصوب ۱۳۸۹ "شهرداری‌ها موظف‌اند کلیه فعالیت‌های مربوط به حمل‌ونقل مسافر در محدوده شهرها را در قالب مؤسسات و شرکت‌های خصوصی حمل‌ونقل، سامان دهی وبر آن‌ها نظارت کنند".

بخشی محبی همچنین به مصوبه شماره ۲۰۳۳۴ / ت ۵۰۵۰۱ مورخ ۲۲ /۰۲/ ۵ ۹ ۳ ۱ هیئت‌وزیران اشاره و اظهار کرد: طبق این مصوبه، مسئولیت صدور پروانه کسب برای مراکز حمل‌ونقل عمومی مسافر شهری بر عهده اتحادیه صنفی و مسئولیت نظارت بر چگونگی آن‌ها در درون شهرها بر عهده شهرداری‌هاست.

معاون دادستان بابیان این که این دستورالعمل به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ابلاغ‌شده است، تأکید کرد: نظارت بر فعالیت شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی مرتبط با حمل‌ونقل مسافر در استان در صورت دریافت مجوز از اتحادیه صنفی (اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای فضای مجازی)، بر عهده شهرداری‌هاست که باید سازمان صنعت، معدن و تجارت این قانون را به این شرکت‌ها ابلاغ و آن را اجرایی کند.

قاضی بخشی محبی توضیح داد: با توجه به این که برخی از این شرکت ها از دستورالعمل‌های شهرداری‌ها امتناع می‌کردند و ابهاماتی وجود داشت، این ابلاغیه صادر شد تا تعیین تکلیف نهایی شود. اگر مجموعه ای از این واحدهای صنفی بخواهند خلاف این مصوبه عمل کنند، با دستور دادستانی برای تعطیلی آن‌ها اقدام می شود و جلوی تردد خودروهایی که با این واحدها همکاری می‌کنند نیز گرفته می شود تا از جرایم بعدی جلوگیری شود.

وی افزود: درگذشته اتحادیه‌ها معتقد بودند که هم صدور مجوز و هم نظارت بر عهده آن‌هاست، از سوی دیگر شهرداری‌ها معتقد بودند علاوه بر نظارت، صدور مجوز نیز بر عهده آن‌هاست که با این دستورالعمل جدید که از سوی مقام عالی دادستانی کل کشور صادرشده، موضوع صدور مجوزها در اختیار اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای فضای مجازی است و نظارت‌های بعدی مانند بحث قیمت‌ها، نحوه و نوع خودروهای مورد استفاده، نوع خدمات و نوع فاکتورهای صادرشده و نوع ضمانت‌هایی که باید دریافت شود، بر عهده شهرداری و شورای شهر خواهد بود. 

 

انتقال کامل پادگان در انتظار تصمیم شورای عالی شهرسازی

 

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق نیروی زمینی ارتش در پاسخ به سوالی درباره انتقال کامل پادگان ارتش گفت: در این زمینه، شورای برنامه ریزی استان تشکیل و نتیجه این جلسه، به شورای عالی شهرسازی و معماری منعکس شد و منتظر اعلام نظر این شورا هستیم. وی افزود: البته ما، دو سوم پادگان را به طور کامل جابه جا کرده ایم. امیر آذریان تأکید کرد: ما فقط از شخص مقام معظم رهبری دستور می‌گیریم و دستور ایشان را تا این جا اجرا کرده ایم، اما ایشان به افراد دیگری نیز دستوراتی داده‌اند. امیر آذریان درباره ادامه بولوار شهدای ارتش نیز گفت: این موضوع نیز منتظر اعلام نظر شورای عالی شهرسازی و معماری است. وی افزود: ما کاری را که می‌بایست، انجام داده ایم و این بولوار را تا منطقه سیدی باز کرده ایم اما قسمت باقی مانده آن تا بولوار نماز، مربوط به ما و جزو اراضی ارتش نیست.

 

مشهد رکورد دار بارش باران طی 2روز اخیر

معاون اداره کل مدیریت بحران خراسان رضوی درباره بارندگی های اخیر در مشهد گفت: روز شنبه به طور متوسط حدود 18.7 میلی متر در مشهد بارندگی داشتیم که با این میزان بارندگی در کشور  رتبه اول بودیم. وی افزود: بیشترین میزان بارندگی در ایستگاه شهرک امام علی(ع) حدود 32.2 میلی متر بود و در ایستگاه قاسم آباد حدود 24 میلی متر و در کل مشهد به طور میانگین حدود 18.7 میلی متر بارندگی داشتیم. یاوری تصریح کرد: خسارت های بارندگی های اخیر در استان در حد انتظار بوده است و در برخی شهرها و مشهد آب گرفتگی معابر را داشتیم. یاوری افزود: تنها محور ارتباطی مسدود شده تا صبح دیروز محور سلامی-خواف بود که به دلیل عبور سیلاب از روی جاده این محور مسدود شده بود. وی در خصوص میزان خسارت های وارد شده به مناطق روستایی و راه های روستایی نیز گفت: دستگاه های مرتبط در حال جمع آوری اطلاعات و آمار از روستاها هستند و جمع بندی آن ها حداقل 48 ساعت زمان می برد.

معاون اداره کل مدیریت بحران خراسان رضوی افزود: فعلا رقم ریالی میزان خسارت وارد شده به منازل روستایی بر اثر بارش های اخیر را نمی توانیم اعلام کنیم و کارشناسان بنیاد مسکن باید تک تک منازل روستایی خسارت دیده را بررسی کنند.

وی افزود: در شهرستان های تایباد، خواف، باخرز و تربت جام آب گرفتگی گزارش شده است.

یاوری افزود: درخصوص اخباری درباره فوت یک خانم براثر تخریب یک منزل روستایی در منطقه ششتمد سبزوار نیز تا زمان اعلام نظر قطعی پزشک قانونی نمی توان نظر قطعی داد، زیرا ایشان شنبه شب سالم از منزل روستایی تخریب شده بیرون آورده شدند و علت دقیق فوت هنوز اعلام نشده است.

 

شهرآرا؛

شناسایی بیش از هزار بیمار هموفیلی 

تا ماه چهارم بارداری‌ نمی‌دانستم هموفیلی دارم. اگرچه علائم واضحی از این بیماری ارثی و ژنتیکی دارم تا ‌٢۵سالگی بیماری‌ام را تشخیص ندادند!» این بخشی از صحبت‌های یکی از بیماران مبتلا به هموفیلی است که روز گذشته مطرح کرد و در نشست خبری کانون هموفیلی استان که به مناسبت ٢٨ فروردین، روز جهانی هموفیلی، برگزار شد از مشکلات مبتلایان به این بیماری گفت.
عاطفه آبراه فاکتورهای انعقادی از نوع فاکتور ۵ را کم دارد. این نوع از هموفیلی خوش‌خیم‌ترین نوع بیماری است. با این حال به گفته او هر زمان که برای خون‌ریزی بینی یا دیگر مشکلات به پزشک مراجعه کرده، پزشک نیز بی‌اطلاع‌تر از او عاطفه را بدون مشکل خاصی قلمداد می‌کرده است. 
این موضوع تا زمانی پیش رفته است که عاطفه برای چکاپ کامل در دوران بارداری متوجه بیماری خاص خود می‌شود. هموفیلی یا نبود یکی از فاکتورهای انعقادی، توان بدن برای ایجاد لخته و انعقاد خون برای جلوگیری از خون‌ریزی را مختل می‌کند. این بیماری ارثی و غیرواگیر است.
به گفته او، پزشک متخصص زنان تا آخرین روز بارداری او را ویزیت کرده اما حاضر نشده است برای زایمان عاطفه در بیمارستان حاضر شود. همچنین زمانی که به یکی از بیمارستان‌های دولتی رفته است، پزشکان شیفت او را به زایمان طبیعی مجبور کرده‌اند اما وقتی با وخیم بودن حال او مواجه شده‌اند، عمل سزارین برای تولد کودک انجام شده است. با این حال، به گفته عاطفه، پزشکان حاضر در آنجا پیش از عمل نیز گفته بودند نوزاد نفس نمی‌کشد و مرده اما زمانی که کودک به دنیا آمده، نه‌تنها سالم و زنده بوده، بلکه بیماری هموفیلی نیز نداشته است.انتقاد او از اطلاعات ناکافی پزشکان و متخصصان درباره بیماری هموفیلی است. 
او این را هم گفت که حتی کسی در آن زمان درباره کانون هموفیلی استان و فعالیت‌هایش اطلاعی نداشت زیرا با کمک این کانون، می‌شد زایمان راحت و بدون دردسری انجام داد.عاطفه این را هم گفت که وقتی وارد دندان‌پزشکی می‌شود یا برای دیگر مسائل به پزشک زنان مراجعه می‌کند، سعی می‌کند کارت شناسایی خود را نشان ندهد زیرا اگر متوجه بیماری‌اش شوند هیچ کاری برایش انجام نمی‌دهند.
﷯ 
نبود دندان‌پزشک برای بیماران هموفیلی
مدیرعامل کانون هموفیلی استان نیز در این نشست یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در این حوزه را همکاری نکردن دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای اختصاص دندان‌پزشک به این بیماران دانست.محمدمهدی یزدی معتقد است باید تعدادی دندان‌پزشک در درمانگاه سرور (درمانگاه تخصصی بیماران هموفیلی در استان) مستقر باشند زیرا اگر این بیماران دچار خون‌ریزی شوند، در این درمانگاه می‌توانند به‌راحتی رسیدگی کنند. همچنین بیمار در دندان‌پزشکی دانشگاه به علت بیماری‌ای که دارد از سوی پزشک به دلیل رعایت شرایط ایزوله و ... چندین روز معطل می‌شود.
﷯ 
بی‌اطلاعی ١٠٠٠ نفر از بیماری خود
اکنون هزار و ٢٠٠ مبتلا به هموفیلی در خراسان رضوی شناخته شده‌اند و زیرنظر کانون هموفیلی استان هستند اما به اعتقاد مدیرعامل این کانون، هنوز حدود هزار نفر دیگر در استان از بیماری خود اطلاعی ندارند. او همچنین اعلام کرد که خراسان رضوی از نظر جمعیت بیماران هموفیلی، رتبه دوم را در کشور دارد.
نماینده بیماران هموفیلی نیز در این نشست از نبود آزمایشگاه حرفه‌ای تشخیص بیماری هموفیلی از روی ژنتیک جنین در مشهد خبر داد و گفت: این آزمایشگاه تنها در تهران وجود دارد و بیماران باردار خراسان رضوی برای این آزمایش باید به تهران بروند. سال گذشته از پنج آزمایش انجام‌شده در تهران، دادگاه برای سقط سه جنین مجوز صادر کرد.شهربانو رمارم این را هم گفت که سالانه به طور میانگین ٧٠ نفر به تعداد بیماران هموفیلی استان اضافه می‌شود و افزود: ٩٠٠ نفر از بیماران کانون مرد هستند. همچنین بیشتر این بیماران در سنین جوانی قرار دارند. 

 

نزدیکی مردم به فرهنگ بومی در المان‎های امسال مشهد

مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی گفت: نوستالژی، نزدیک کردن مردم به فرهنگ بومی و ساختار ساده المان‎های امسال به چشم می‌آید و این امر بسیار زیباست. به نظر من، نباید فرهنگ و خاطره‎سازی‌ المان‌ها را فدای کثرت و تنوع کرد. 
محسن نصرپور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در صورت هزینه کردن مناسب، عدالت در توزیع و فضاآرایی شهری در تمامی سطح شهر بدون در نظر گرفتن اصطلاح پایین یا بالای شهر، می‌توان آثار مثبت آن را در کاهش ناملایمات اجتماعی و استرس خیابانی به‌وضوح دید. نصرپور با بیان اینکه در این بین شهرداری‌ها با توجه به در اختیار داشتن امکانات و فضای شهری سهم مهمی در فضاسازی و فضاآرایی دارند افزود: باید سهم سایر دستگاه‌های اجتماعی و فرهنگی جامعه را نیز در این امر در نظر گرفت. وی درباره ارزیابی خود از روند استقبال از بهار تصریح کرد: با توجه به اینکه از سال‌های قبل در این راستا اقداماتی شده، روند طرح استقبال از بهار شهرداری با استفاده از صاحب‌نظران بهتر شده است و این را می‌توان در رضایت شهروندان در مواجهه با خدمات شهرداری دید.

 

ارز خیابانی شد

پس از اینکه بانک مرکزی طی روزهای اخیر تزریق ارز به صرافی‌ها را متوقف و شرح وظایف جدیدی برای آن ها اعلام کرد، فعالیت این صنف عملا به حالت تعلیق درآمد. 
صدور بخش‌نامه بانک مرکزی در حالی معاملات انواع ارز در صرافی‌های مجاز مشهد را به حالت تعلیق درآوردکه خرید و فروش زیرپوستی در حاشیه خیابان ارگ از سوی دلالان همچنان در جریان است. در معاملات حاشیه خیابان ارگ، نرخ دلار پنج هزار و ٣۵٠ تا پنج هزار و ۴٠٠ تومان است. نرخ خرید دلار از سوی دلالان نیز پنج هزار و ١٠٠ تا پنج هزار و ٢٠٠ تومان تعیین شده است.
همچنین اتفاقات به وجود آمده و اعمال محدودیت ارزی برای برخی صنوف نیز مشکل‌ساز شده است، یکی از این صنوف، انجمن خدمات مسافرتی است که بنا به اعلام مسئولان این انجمن، آژانس‌های مسافرتی، بسیاری از تورهای خود را به دلیل نداشتن ارز مورد نیاز برای رزرو هتل و خدمات در خارج از کشور، کنسل کرده‌اند.
﷯ 
انتقاد از تصمیمات گرفته شده
در همین رابطه عضو اتحادیه طلا و جواهر مشهد در گفت‌وگو با شهرآرا با انتقاد از اعمال محدودیت‌های جدید برای صرافی‌‌ها، گفت: با توجه به سیاست‌های اعمالی از سوی بانک مرکزی، اکنون صرافی‌ها به حالت تعطیلی درآمده‌اند.
یوسف تقی‌زادگان با بیان اینکه در پی صدور بخش‌نامه بانک مرکزی معاملات انواع ارز در صرافی‌های مجاز به حالت تعلیق درآمده است و این صنف عملا هیچ فعالیتی ندارد، تأکید کرد: متأسفانه این سیاست‌ها از سوی بانک مرکزی در حال انجام و این در حالی است که بانک مرکزی هنوز ارزی را به بازار نریخته است.
﷯ 
تلاطم در بازار طلا
وی افزود: سیاست‌های اقتصادی اخیر و کمبود ارز در بازار سبب شده است که بازار طلا و جواهر دچار تلاطم شود، زیرا این بازار مهم نیز از بازار ارز تأثیرپذیر است.
وی با اشاره به اینکه اگر بانک مرکزی با توجه به سیاست‌های قبلی خود اقدامات را انجام و ارز را در اختیار صرافی‌ها قرار دهد، مشکلات حل می‌شود، ادامه داد: این اتفاق جدید در طولانی مدت آثاری منفی دارد و ممکن است بسیاری از صرافی‌ها که مجوز از بانک مرکزی دارند از چرخه فعالیت خارج شوند.
تقی‌زادگان تأکید کرد، سیاست فعلی که بانک مرکزی تمام امور را به دست گیرد، به طور قطع جواب نمی‌دهد و بهترین راه برای بازار ارز این است که مانند گذشته دلار و ارز مورد نیاز وارد بازار شود و فقط در دست صرافی‌های مجاز قرار گیرد، زیرا صرافی‌ها با ارائه کارت ملی و برای ارز مسافرتی با ارائه ویزا و غیره، ارز مورد نیاز را به متقاضیان ارائه می‌کنند. وی با بیان اینکه بر اساس تصمیمات گرفته شده محدودیت‌هایی برای دلالان این حوزه نیز به وجود آمده است، به موضوع ارز مسافرتی اشاره کرد و گفت: در کشور هر فردی آزاد است که به مسافرت برود و سیاست‌های امروز بانک مرکزی سبب شده است که مسافران برای مسافرت به کشورهای اطراف، حداکثر ۵٠٠ یورو و برای کشورهای دورتر هزار یورو دریافت کنند. این عضو اتحادیه طلا و جواهر مشهد افزود: این ارز نیز از سوی بانک مرکزی و در گیت خروجی تحویل مسافران خواهد شد، اما همچنان مشکل مسافران به‌ویژه برای مسافران ورودی به کشور وجود دارد و صرافی‌ها هم نمی‌توانند در این زمینه کاری انجام دهند.
وی ادامه داد: تمامی این اتفاقات سبب شده است که ناخودآگاه سرمایه‌های سرگردان مردم به بازار طلا سرازیر شود و متأسفانه این‌روزها شاهد نوسان شدید قیمت در بازار سکه و طلا هستیم.تقی‌زادگان بیان کرد: بازار طلا و سکه ملتهب است.
﷯ 
کنسل شدن تورهای خارجی
همچنین دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی با اشاره به محدودیت‌های اعمال شده برای صرافی‌ها و تأثیر آن بر تورهای خارجی گفت: متأسفانه محدودیت‌های انجام شده برای صرافی‌ها تأثیرات سریع و منفی روی شرکت‌های مسافرتی داشته است و ادامه این روند مشکلات این صنف را افزایش خواهد داد.مجید فرقانی افزود: اینکه به همراه داشتن بیش از ١٠ هزار یورو قاچاق محسوب می‌شود نیز از دیگر قوانین دست‌وپاگیر و محدود‌کننده‌ای است که تأثیر منفی بسیاری بر این صنف و مسافرت‌های خارجی داشته است و تمامی تورهای ورودی و خروجی را تحت‌تأثیر خود قرار داده است.
وی با بیان اینکه بر اساس اعلامیه بانک مرکزی برخی از صنوف و حوزه‌های کاری شامل ارز می‌شوند، اما دفاتر مسافرتی از این چرخه حذف شده‌اند، ادامه داد: اکنون شرکت‌های مسافرتی نمی‌توانند هتل یا هواپیمایی را در خارج از کشور رزرو کنند و حتی نمی‌توانند سفارش ویزا بدهند و همچنین گردشگران خارجی در مشهد نیز با مشکلات ارزی مواجه شده‌اند.
فرقانی با تأکید بر اینکه مردم را نمی‌توان از سفر رفتن منصرف کرد و یا این حق را از مردم گرفت، اظهار کرد: متأسفانه تصمیمات یک‌شبه سبب شده تا بسیاری از تورهای خارجی کنسل شود، زیرا شرکت‌های مسافرتی دیگر نمی‌توانند به تعهدات خود عمل و ارز مورد نیاز را تأمین کنند.وی با اشاره به اینکه ارز مسافرتی وجود دارد اما برای خدمات مسافرتی ارزی داده نمی‌شود، اظهارکرد: سیاست‌های بانک مرکزی به گونه‌ای طراحی شده است که تنها برای ارزهای یورو و دلار محدودیت به وجود آمده است و این در حالی است که شرکت‌های مسافرتی در هر کشوری که بخواهند فعالیتی داشته باشند، باید با دلار یا یورو کارهای خود را انجام دهند.وی با بیان اینکه براساس برنامه‌های اعلام شده قرار است ارز کشورهای مقصد مورد تبادل قرار گیرد، ادامه داد: این اتفاق نیز تأثیری روی شرکت‌های مسافرتی نخواهد گذاشت، زیرا ارز کشورهای مختلف در کشور ما کم است و همچنین تمامی تبادلات با دلار و به صورت محدودتر با یورو است، بنابراین دولت باید برای این مشکل، راه‌حلی اساسی تدبیر کند.

 

انتهای پیام/