به گزارش صبح توس؛ موزه لوور به مشهد می آید، کالای داخلی، چشم انتظار گره گشایی، نقض حقوق بیماران، لبخند آسمان به مشهد، تعاونی‌ها ورشکسته نبودند برآوردها غلط بود، بهبود شرایط اقتصادی را متوقف برجام نمی‌کنیم، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

خراسان؛

راهبردهای توسعـه سلامـت

سند توسعه سلامت استان که با 118 اولویت سلامت و با رویکرد اجتماعی تدوین شده بود، به منظور تحقق عدالت و همگانی شدن سلامت در نخستین مجمع سلامت استان رونمایی شد. به گزارش «خراسان رضوی»، در این سند به فرصت ها، چالش‌ها و شاخص ها، به صورت سخت افزاری اشاره شده و آن چه در این سند مورد تاکید است، رویکرد اجتماعی به سلامت و رویکرد الکترونیکی به مسائل اداری است. همچنین در سند جامع سلامت به علل بیماری ها، انواع بیماری، سبک زندگی و ارتقای سلامت توجه ویژه شده و نقش عوامل اجتماعی در این سند پررنگ دیده شده است.

طب اسلامی وجود ندارد

همچنین به گزارش «خراسان رضوی»، آیت ا... سید احمد علم الهدی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه مشهد در مراسم آغاز به کار مجمع سلامت استان با بیان این که موضوع سلامت نباید دستاویز برخی مسائل و بینش های اجتماعی عام و خاص قرار گیرد، اظهار کرد: موضوع سلامت متصل به علم و تخصص است، ضمن این که سلامت با تخصص در طب گره خورده است و خارج از این تخصص، تأمین سلامت با هیچ کیفیت و هیچ دعا، توجه و تمسکی قابل اجرا نیست.وی تصریح کرد: در دین مبین اسلام چیزی به عنوان طب اسلامی وجود ندارد، اگر چنین موضوعی وجود داشت، خود ائمه اطهار (ع) که مبداء جوشش اسلام هستند به طبیبان مراجعه نمی کردند، حتی در روایات آمده است امام جعفر صادق (ع) برای درمان درد خود به یک طبیب کافر مراجعه کردند.وی افزود: سلامت، موضوعی علمی و تخصصی و وابسته به دانش و تخصص خاصی است از این رو خیران سلامت در ساختن مراکز درمانی توجه کنند که کار نیک خود را با مشارکت متخصصان حوزه سلامت انجام دهند تا ثمرات بیشتری داشته باشد.

آیت ا... علم الهدی با بیان این که کاری که برای خدا باشد هم تضمین تداوم دارد و هم به‌طورجدی و نامحدود انجام می شود، تصریح کرد: اگر کار خوب با انگیزه مادی انجام شود، در محدوده آن، بهره سیاسی و اجتماعی این کار خوب حاصل می شود و زمانی که از آن، منفعت خارج شد، دیگر ضمانت اجرایی ندارد و در شرایط حساس، ادامه این کار خوب قطع می‌شود.

وی تاکید کرد: عناصر خیر از امتیاز پشتوانه ایمان و خدا‌باوری برخوردارند و شعار سازمان بهداشت جهانی در شکل عام و کلی خود، با کیفیتی که در یک جامعه مؤمن اجرا می‌شود، در هیچ نقطه‌ای از دنیا قابل اجرا نیست، زیرا تضمینی برای تداوم و جدی بودن این حرکت‌ها وجود ندارد.آیت ا... علم الهدی افزود: انسانی که با توان علمی و فکری و اندیشه خود یا با دستگیری و ارائه خدمات به دیگران، حیات بخش دیگر انسان ها و زندگی بخش افراد است جایگاه رفیعی دارد و پزشکان از ارزشمندترین عناصر در زمینه حیات و زندگی انسان ها به شمار می روند.

تقدیر از دولت برای تشکیل مجمع سلامت

امام جمعه مشهد در ادامه از وزیر بهداشت به عنوان موسس مجمع سلامت تقدیر کرد و گفت: تشکیل مجمع سلامت، اقدامی قابل توجه و شایسته از سوی دولت است و سلامت در حقیقت واقعیتی انکارناپذیر در زندگی انسان بعد از اصل حیات و زندگی است.

نباید فردی به دلیل شرایط اقتصادی، از دریافت خدمات سلامت محروم بماند

در بخش دیگری از این مراسم، «علیرضا رشیدیان» استاندار خراسان رضوی که ریاست مجمع سلامت استان را بر عهده دارد، به ضرورت اجتماعی شدن موضوع سلامت در جامعه اشاره کرد و گفت: این موضوع،  اجتناب ناپذیر است و همگان به آن اذعان دارند و باید به صورت منسجم همه در این راستا حرکت کنیم. وی با تاکید بر این که باید یکدیگر را توصیه به همدلی، همراهی و مشارکت در این امر خیر کنیم، افزود: باید موضوع سلامت بر اساس عدالت اجتماعی فراگیر باشد و فردی به دلیل شرایط اقتصادی، مالی، دوری و نزدیکی از مرکز استان و غیره، از دریافت خدمات سلامت محروم نماند.

رشیدیان تصریح کرد: به همان نسبت که موضوع سلامت و تهدیدات آن به دلیل سبک زندگی گسترده شده، باید نوع همکاری و مشارکت ما برای سلامت هم فراگیر شود و نمی توان فقط سلامت را از پزشکان و بیمارستان ها و مراکز درمانی توقع داشت.

به ازای هر 1000 نوزاد در خراسان بزرگ، 15 نوزاد می میرند

دکتر حسین ملک افضلی مشاور ارشد معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز دیگر سخنران این مراسم بود. وی با بیان این که دو عنصر عدالت، پیشگیری و ارتقا، برای اجتماعی شدن نظام سلامت بسیار مهم است، اظهار کرد: رویکرد محله محور در این میان می تواند خدمات را به نفع محرومان و نیازمندان سامان دهی کند.

وی تصریح کرد: روزی در خراسان بزرگ، تعداد مرگ و میر کودکان زیر یک سال به ۱۲۰ در هر یک هزار نوزاد می رسید، در حالی که امروزه این تعداد به ۱۵ نوزاد در هر یک هزار نوزاد کاهش یافته است.

ملک افضلی همچنین در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران با بیان این که خراسان رضوی در حوزه ارتقای سلامت از استان های پیشرو در کشور است، تصریح کرد: با توجه به جمعیت حاشیه نشین مشهد، وزارت بهداشت نگاه ویژه ای به موضوع سلامت در این استان دارد و از طرفی با توانمندی های موفقی که استان در زمینه سلامت دارد، تشکیل مجمع سلامت در این استان می تواند الگویی برای دیگر استان ها باشد.

دستگاه های دولتی و عمومی هیچ

 برنامه ای بدون پیوست سلامت نداشته باشند

در بخش دیگری از این مراسم، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز گفت: امروزه در موضوع سلامت، بیش از 80 درصد عوامل اجتماعی دخیل هستند لذا باید نگاه به سلامت،  نگاهی اجتماعی باشد و گفتمان سلامت باید به گفتمان غالب و هژمونیک جامعه تبدیل شود. سید جواد حسینی تاکید کرد: انتظار این است دستگاه های دولتی و عمومی هیچ برنامه ای بدون پیوست سلامت نداشته باشند. 

دکتر امیر حسین قاضی زاده هاشمی، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم به سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در بحث سلامت اشاره کرد و گفت: همان گونه که رهبر معظم انقلاب، در سیاست های ابلاغ سلامت بر مشارکت های عمومی و تغییر رفتار و سبک زندگی تاکید دارند، امروز بزرگ ترین عامل خطر در سلامت مردم، نوع سبک زندگی است. وی به ابزار و امکانات در دسترس مسئولان اشاره کرد و گفت: باید بین دولت و مردم، نقشی دو طرفه ایجاد شود تا در کنار هم بتوانند مسئله اجتماعی شدن سلامت را محقق کنند.دکتر دارابی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این مراسم به تشکیل مجمع سلامت در استان اشاره کرد و گفت: تشکیل این مجمع می تواند سلامت همگانی و عدالت را در این زمینه در پی داشته باشد. وی افزود: اجرای سند توسعه سلامت در استان یک ضرورت برای کنترل بیماری های غیر واگیر است که همه دستگاه های اجرایی، سمن ها و مردم باید در تحقق آن مشارکت کنند.شایان ذکر است، تقدیر از 43 نفر از مدیران، خیران و فعالان حوزه سلامت از دیگر برنامه های این مراسم بود.

 

تعاونی‌ها ورشکسته نبودند برآوردها غلط بود

روز گذشته جمعی از مال باختگان و سپرده‌گذاران مؤسسات مالی و اعتباری از جمله تعاونی‌های منحله فرشتگان، بدر توس، الزهرا (س)و دیگر تعاونی‌های تشکیل دهنده موسسه کاسپین و موسسات افضل توس، ثامن در نشستی با نماینده مردم مشهد در مجلس  شورای اسلامی در مسجد امام حسن مجتبی(ع)  از وضعیت رسیدگی به سپرده‌هایشان گلایه کردند وخواستار رسیدگی جدی تر به مسائلشان شدند. درمقابل حجت الاسلام پژمان فر نیز در این نشست تاکید کرد : تمام تصمیمات گرفته شده درباره کاسپین بر اساس گزارش غلط بانک مرکزی بوده است.

راه قانونی احقاق حق چیست؟

به گزارش خراسان رضوی یکی از سپرده‌گذاران در این نشست اظهار کرد: پول  ما را خورده‌اند و اگر تجمع کنیم می‌گویند ضد نظام هستید. وقتی هم از راه قانونی شکایت می‌نویسیم به آن رسیدگی نمی‌شود، ما از چه راهی می‌توانیم حق خودمان را بگیریم؟ راه قانونی به ما نشان دهید که ما مال باختگان از طریق آن به حقمان برسیم.

یکی دیگر از سپرده‌گذاران با ارائه مدارکی از نحوه سپرده‌گذاری خود در موسسه کاسپین گفت: بنده بعد از این که کاسپین مجوز گرفت در آن سپرده‌گذاری کردم ولی امروز این موسسه اگر جواب حداقلی به همه بدهد به ما هیچ جوابی نمی‌دهد و بانک مرکزی برای ما تصمیمی نگرفته است.

ماهی 4 میلیون هزینه بیماری پسرم می‌کنم 

یکی دیگر از سپرده‌گذاران که خود را  زن سرپرست خانواده معرفی کرد گواهی ها و پرونده پزشکی فرزندش را نشان داد و گفت:  من ماهی 4 میلیون تومان را برای هزینه دارو ها و آمپول بچه‌ام که مریض است پرداخت می کنم، در فرشتگان 20 میلیون تومان سپرده داشتم و 20 میلیون تومان هم وام گرفتم که بتوانم به بیماری فرزندم راحت تر رسیدگی کنم اما امروز نه‌تنها 20 میلیون تومان من کمتر از 10 میلیون شده است و سود حساب بنده را به 10 درصد کاهش دادند، که اکنون بدهکار هم شده‌ام چون سود وامم را با نرخ 38 درصد از بنده می‌گیرند. حالا به خاطر این فشارها  من هم مریض شده‌ام ظلم است چرا نمایندگان فقط جلسه می‌گذارند ولی هیچ نتیجه‌ای نمی‌بینیم و به حقمان نمی‌رسیم؟

تمام مستندات را به نایب رئیس مجلس می دهم

حجت‌الاسلام پژمان فر در پاسخ به این گلایه‌ها و اعتراض های مال باختگان وعده داداز طریق نایب‌رئیس مجلس به‌صورت جدی و با ارائه این مستندات که مال باختگان در اختیارش گذاشته‌اند موضوع را پیگیری خواهد کرد و در این باره گفت: طبق قانون مردم حق‌دارند برای مطالباتشان انتقاد و اعتراض کنند و مجریان کشور باید پاسخ گو باشند و هر کس بگوید سپرده‌گذاران دنبال ربا بوده‌اند حرف خلاف زده است و باید به آن رسیدگی شود.وی سپس بابیان این که تمام تصمیماتی که حتی سران قوا برای رسیدگی و تعیین تکلیف سپرده‌گذاران کاسپین و دیگر مؤسسات منحله گرفته‌اند بر اساس گزارش و صورت‌جلسه غلطی است که بانک مرکزی در اختیار آن‌ها قرار داده تأکید کرد: این گزارش‌های غلط و صورت‌جلسه‌های غلط بانک مرکزی مسیر رسیدگی و تصمیمات را به‌طور کامل به اشتباه برده است .بنده به‌صورت جدی این سؤال را از بانک مرکزی دارم که مبنای گزارش و صورت‌جلسه تهیه‌شده که در اختیار مقامات قرار داده‌اند و باعث انحراف در رسیدگی شده‌اند چه بوده است؟ بر اساس کدام ادله و منطق این گزارش‌ها تهیه و به سران قوا تقدیم شده است؟

تعاونی‌ها ورشکسته نبودند برآوردها غلط بود

وی بابیان این که هیچ‌کدام از تعاونی‌ها و مؤسسات منحله ورشکسته نبوده‌اند بلکه برآورد دارایی‌ها اشتباه بوده است درباره ارجاع پرونده به قوه قضاییه طبق ماده 236 مجلس گفت: بنده این موضوع را پیگیری کردم و مقامات قضایی گفتند ما پرونده را پیگیری کردیم و ماحصل آن همانی است که در جلسه سران قوه ارائه‌شده است.

سوال از رئیس جمهور حق نمایندگان است و سیاسی نیست

حجت‌الاسلام پژمان فر با اشاره به موضوع طرح سؤال از رئیس‌جمهور در مجلس و خاطرنشان کردن این که؛ هیچ‌کس در مجلس دنبال اهداف سیاسی برای سؤال کردن از رئیس‌جمهور نیست و بیان این که کسانی که سؤال خود را پس گرفته‌اند بگویند چگونه قانع شده‌اند که سؤال خود را پس بگیرند تا شاید ما هم قانع شویم، درباره درخواست مال باختگان برای حضور در بین تجمع‌کنندگان اظهار کرد: ما از طریق مجلس همه راه‌های قانونی را برای احقاق حق مال باختگان پیگیری خواهیم کرد و در صورت نیاز بنده شخصاً و پس از دریافت مجوز از مراجع قانونی در کنار تجمع‌کنندگان خواهم ایستاد.

 

موزه لوور به مشهد می آید 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اعلام کرد که نمایشگاه آثار تاریخی موزه لوور فرانسه در موزه خراسان بزرگ در مشهد برپا می شود. ابوالفضل مکرمی فر در گفت و گو با «خراسان رضوی» با بیان این که در حال انجام مقدمات برگزاری این نمایشگاه در مشهد هستیم، افزود: پس از پایان نمایشگاه در موزه ملی تهران، به مدت دو ماه، اشیای تاریخی موزه لوور گاریس در موزه خراسان بزرگ به نمایش در می آید.

وی افزود: با توجه به استقبال از نمایش آثار لوور در تهران، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اظهار علاقه کرد که آثار تاریخی موزه لوور در مشهد نیز به نمایش گذاشته شود. مکرمی فر تصریح کرد: پس از رایزنی های صورت گرفته، موزه لوور با کلیت این اقدام موافقت کرد و ما در حال انجام مقدمات هستیم تا پس از پایان یافتن نمایشگاه در موزه ملی ایران، این نمایشگاه در مشهد هم برپا شود.

وی درباره آثاری که از موزه لوور به مشهد آورده می شود و در موزه خراسان بزرگ نمایش داده خواهد شد، گفت : آثار نمایشگاه شامل بیش از 50 پیکره، نقش برجسته، ظرف، تابلوی نقاشی، چاپ سنگی و... است که از میان آن ها دو شیء شامل یک تبر مفرغی با کتیبه شاه ایلامی «اونتاش ناپیریشا» و دیگری شیء مفرغی از لرستان مربوط به ایران است و آثار دیگر مربوط به فرانسه، ایتالیا، اتریش، آلمان، هلند، مصر، ترکیه، سوریه، عراق و هند است.

شایان ذکر است، نمایشگاه «موزه لوور در تهران» چهاردهم اسفند 96 با حضور ژان ایو لو دریان، وزیر امور خارجه فرانسه در موزه ملی ایران افتتاح شد و به مدت سه ماه برقرار خواهد بود که پس از پایان آن به موزه خراسان بزرگ واقع در بوستان کوهسنگی مشهد منتقل و در این مکان به نمایش گذاشته خواهد شد.

 

بهبود شرایط اقتصادی را متوقف برجام نمی‌کنیم

تولیت آستان قدس رضوی در دیدار سفیر نروژ گفت:بهبود شرایط اقتصادی کشورمان را متوقف برجام نمی‌کنیم.به گزارش کانال تلگرامی آستان قدس رضوی حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی روز پنج شنبه در دیدار «لارس نوردروم» که در محل دفتر تولیت آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهارکرد :با وجود اختلاف سلیقه سیاسی در کشور، همه احزاب و گروه‌های سیاسی درباره دو موضوع متفق القول هستند؛ اول؛ رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی از زندگی مردم که با کمک همه محقق می‌شود، دوم؛ مطلقاً به بیگانه اجازه دخالت در کشور را ندهند که آن ها بخواهند برای کشور تکلیف تعیین کنند.

وی تاکید کرد :به هیچ عنوان بهبود شرایط اقتصادی کشورمان را متوقف برجام نمی‌کنیم و منتظر این که در آن طرف مرزها چه تصمیمی برای برجام می‌گیرند، نمی‎مانیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر این که مشکلات منطقه، به دلیل حضور خارجی‌ها به ویژه آمریکایی‌ها در این جاست، افزود: تا وقتی این تحریکات وجود دارد، در این منطقه مشکلات جدی داریم.آن چه امروز بهانه آمریکا برای شرارت علیه سوریه درباره حمله شیمیایی شده، غیرمنطقی است.

کسی از سلاح شیمیایی استفاده می‌‎کند که در جنگ مستأصل شده باشد، نه کسی که در حال برداشتن گام‌های آخر پیروزی است.وی ادامه داد:در جنگ تحمیلی هم رژیم صدام زمانی که مستأصل شده بود، سلاح‌‎های شیمیایی محصول کشورهای اروپایی را بر سر مردم عراق و ایران ریخت.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در بخش دیگری از صحبت خود خطاب به سفیر نروژ در ایران تصریح کرد:زمینه‌ و توجیه اقتصادی سرمایه گذاری در کل ایران از جمله مشهد فراهم است، شاید کمتر جایی را پیدا کنید، حتی در نروژ، که چنین زمینه جاذبه گردشگری داشته باشد و سالانه میزبان ده ها میلیون‎‌ نفر شود.

 

شهرآرا؛

کالای داخلی، چشم انتظار گره گشایی

پشت دیوارهای شهرک صنعتی توس مشهد، جایی‌که ‌هزار واحد صنعتی و کارگاهی جا گرفته‌اند، سفره ٣٠‌هزار کارگر به چرخ تولید این واحدها چشم دوخته است؛ کارخانه‌ها و کارگاه‌هایی که امروز یا با حداقل ظرفیت کار می‌کنند یا در فضای غبارآلود تولید، نفسشان به شماره افتاده است. حتی تولیدکنندگانی که هنوز کمرشان زیر بار مشکلات تولید خم نشده است، دل پُر‌دردی دارند.
نام‌گذاری سال به نام «حمایت از کالای ایرانی»، پای ما را تا ١۵کیلومتری مشهد برای سر‌زدن به واحدهای تولیدی شهرک صنعتی می‌کشاند. فضای چند‌صد‌هکتاری این مجموعه، تا چشم کار می‌کند، کارخانه است و کارگاه تولیدی. در جست‌وجوی تصویر سال‌های دور این شهرک، که در هر ساعتی از روز، خودروهای حمل بار و کامیون‌ها در‌حال حمل‌و‌نقل کالا بودند، وجب‌به‌وجب شهرک را گز می‌کنیم. محوطه و خیابان‌های داخل شهرک سوت‌و‌کورند. با گذشت حدود یک ماه از آغاز سال، هنوز قفل خیلی از کارخانه‌ها و کارگاه‌ها باز نشده است.
﷯ 
کارگران طلبکار، کارخانه‌های تعطیل
از پشت میله‌ها، به محوطه بزرگ یکی از کارخانه‌های تولیدی نخ نگاه می‌کنیم که چیزی شبیه ساختمان‌های متروکه و خاک‌خورده است. درِ اصلی و اتاقک نگهبانی قفل و زنجیر شده است. درِ ساختمان‌ ورودی و بخش‌های مختلف هم تا‌جایی‌که به چشم می‌آیند، چفت و بست‌ شده‌اند. چند‌دقیقه‌ای از حضورمان نگذشته است که سه کارگر به جمع ما می‌پیوندند. یکی از کارگرها با تصور اینکه ما هم مثل خودش از این کارخانه طلبکار هستیم، باب صحبت را باز می‌کند. دنبال معوقه حقوقش از سال‌٩۶ است. ١٣سال در این کارخانه مشغول به کار بوده، اما آخر سال‌٩۶ به‌دلیل مشکلات مالی در‌کنار دیگر کارگران از کار برکنار شده است. نوروز‌٩٧ سفره خانواده‌اش خالی‌تر از هر زمان بوده و حالا دغدغه‌ بیکاری، فکرش را مشغول کرده است. پنج‌ماه حقوق و عیدی، طلبش از کارخانه‌ای است که اگر بازار تکانی نخورد، باید منتظر شنیدن خبر ورشکستگی‌اش باشد.
محسن، تنها کارگر طلبکار این کارخانه نخ نیست؛ ٢۵٠‌کارگر دیگر این کارخانه هم به سرنوشت مشابه او گرفتار شده‌اند. واردکنندگان پوشاک چینی را لعن و نفرین می‌کند و افسوس می‌خورد به روزهایی که چرخ تولید این کارخانه، سالیانه، چند‌هزار تن نخ برای مواد اولیه پارچه و پوشاک، تولید می‌کرد و حالا نفسش بریده‌ است. حین صحبت‌ها نگهبان کارخانه‌ از راه می‌رسد. چرایی تعطیلی کارخانه را جویا می‌شوم. می‌گوید: برای کدام بازار تولید کنیم؟ مدیرعامل، همه کارگرها را آخر سال رد کرد تا حداقل از پرداخت حقوق برای یکی‌دو ماه اول سال خیالش راحت باشد. در حال حاضر کارخانه تعطیل است. احتمالا تا قبل از خرداد، دوباره خط تولیدمان راه می‌افتد.
﷯ 
کِیفِ مافیا و چتربازان کوک، دل ما خون
مسیر چند کارخانه دیگر را در شهرک صنعتی مشهد پیش می‌گیریم. ورود به برخی کارخانه‌ها، حکایت گذر از هفت‌خان رستم است. در مواردی برای ندیدن و نشنیدن صحبت کارگران سد راهمان می‌شوند. برخی کارخانه‌های اسم‌و‌رسم‌دار هم برای آشکار‌نشدن وضعیتشان مانع‌از ورودمان می‌شوند. در‌این‌میان، مدیر فروش یکی از کارخانه‌های معروف در‌زمینه لوازم الکترونیکی، پیش‌شرط صحبت‌هایش از وضعیت این کارخانه را ذکر‌نشدن نام خودش و کارخانه تعیین می‌کند. واحدی در‌حال ورشکستگی است و خط تولیدش چند‌ماهی است تعطیل شده، اما اگر این موضوع آشکار شود، همان اجناس ذخیره در انبارها هم یا فروش نخواهند رفت یا شکارچیان و فرصت‌طلبان، از موقعیت ورشکستگی برای شکستن قیمت پایه اجناس استفاده خواهند کرد.
نبود تناسب بین عرضه و تقاضا و واردات و قاچاق بی‌رویه کالا در‌مقابل هزینه زیاد تولید در داخل کشور، دلایلی هستند که این مدیر فروش، درباره تعطیلی و رکود خط تولید کارخانه‌اش بیان می‌کند.

 

نقض حقوق بیماران

«مادرم در یکی از بخش‌های آی‌سی‌یوی بیمارستان قائم بستری است. دو روز قبل، پرستار بخش گفت: تا دستکش نگیرید، اجازه ملاقات ندارید!»، «سخن‌گوی وزارت بهداشت خرید ملزومات پزشکی از سوی بیمار یا همراه بیمار را خط قرمز توصیف می‌کند. لطفا به بیمارستان امام‌رضا سری بزنید تا ببینید به بیمار و همراه بیمار دستور می‌دهند خیلی از اقلام را از بیرون تهیه کنند، از دستکش و ست میکروست گرفته تا ظرف کشت خون و ده‌ها قلم ضروری دیگر.»
﷯ 
بدون هماهنگی نخرید!
همراهان برخی بیماران بستری در بخش جراحی، روی صندلی‌هایی که در محوطه بیرونی بیمارستان‌قائم زیر سایبان تعبیه‌ شده‌ در انتظار نشسته‌اند. چند‌نفرچند‌نفر دور هم جمع شده و درباره وضعیت رسیدگی بیمارستان و پرسنل و پزشکان صحبت می‌کنند. تعدادی از آقایان از همه‌چیز راضی و شاکر هستند. می‌پرسم: «برای بیمارتان وسیله‌ای از بیرون تهیه نکرده‌اید؟» با اطمینان پاسخ منفی می‌دهند.
اما کمی آن‌طرف‌تر، بانوی میان‌سالی که بیمارش در بخش جراحی قلب بستری است می‌گوید: «دستکش، دستمال کاغذی، سوند و دمپایی را بیمارستان فهرست کرد که از بیرون تهیه کنیم.» و ادامه می‌دهد: «نیازی نیست بدون هماهنگی خرید کنید. بگذارید پزشک بیمارتان را ویزیت کند؛ خودش به شما می‌گوید چه وسایلی لازم است از بیرون بخرید.»
بانوی جوانی که به نظر می‌رسد از شهرستان‌های اطراف آمده است هم می‌گوید: «اما برای مریض ما که در بخش جراحی زنان است نگفتند وسیله‌ای تهیه کنیم. خانمی نیز که پشت درِ اتاق زایمان منتظر تولد نوه‌اش است در‌این‌باره می‌گوید: «بسته‌ای که در قالب یک کیف برای خانم‌های بستری‌شده در بخش زایمان می‌دهند همه‌چیز دارد، از دمپایی و لباس مخصوصی که باید بپوشند تا ژیلت و قیچی‌ای که ناف نوزاد را می‌برند. ٣٠‌هزار تومان هم هزینه‌اش است که باید بپردازیم.»
﷯ 
پرداخت دوسوم مطالبات
﷯ مدیر نظارت و ارزیابی ملزومات و تجهیزات پزشکی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم‌ پزشکی مشهد دراین‌باره می‌گوید: اکنون بیمارستان‌ها کمبودی ندارند و طبق دستورالعمل‌های طرح تحول نظام سلامت، این موضوع جزو خطوط قرمز و به طور جدی درخور پیگیری است.
دکتر علیرضا عطاران با بیان اینکه اعتبارات و نقدینگی بیمارستان‌ها از محل عواید خدماتی که به سازمان‌های بیمه‌گر می‌دهند تأمین می‌شود اظهار می‌کند: براساس دستورالعمل‌های طرح تحول نظام سلامت، بیمارستان باید ملزومات را تهیه کند؛ سپس در صورت‌حساب بیمار درج شود تا بیمه‌ها پرداخت کنند. اگر تخلفی مشاهده یا گزارش شود، برخورد صورت می‌گیرد و طی مکاتبه معاونت درمان با ریاست بیمارستان، تأکید می‌شود که کالای خریداری‌شده از سوی بیمار جزو صورت‌حساب محسوب شود و هزینه آن به بیمار بازگردد.
وی ادامه می‌دهد: درباره تأمین ملزومات پزشکی شاید تا سه ماه سوم سال ٩۶ موارد بسیار نادری بوده که بیمارستان‌ها گاه به علت محدودیت‌های اعتباری، فرد را به خارج بیمارستان ارجاع داده‌اند، اما از آن زمان به بعد، با توجه به پرداخت به‌روز مطالبات همه شرکت‌های مراجعه‌کننده، تاکنون هیچ کمبودی برای تأمین دارو و ملزومات پزشکی موردنیاز بیمارستان‌ها نداشته‌ایم. با پیگیری‌های انجام‌شده، خوشبختانه پیش از آغاز سال جدید، کالاهای هیئت‌امنایی هم در اختیار بیمارستان‌ها قرار گرفت و نیاز موجود حداقل تا اردیبهشت‌ماه تأمین شده است.
او بیان می‌کند: بر این اساس، اگر موردی مبنی‌بر ارجاع بیمار برای تهیه ملزومات به بیرون از بیمارستان گزارش شود، بی‌تردید ناشی از بی‌اطلاعی پزشک یا پرسنل بیمارستان است که به راهنمایی اشتباه بیمار به خارج از بیمارستان منجر شده است.
﷯ 
لوازم استریل تهیه شود
عطاران در پاسخ به این سؤال که «آیا ممکن است تهیه ملزومات پزشکی در خارج از بیمارستان به افزایش عفونت‌ها منجر شود» می‌گوید: در موارد نادری، اگر بیمار را برای خرید وسیله‌ای به بیرون از بیمارستان فرستاده باشند، تأکید می‌شود که استریل تهیه کند. اگر هم استریل نباشد، بیمارستان ابتدا استریل می‌کند و بعد برای بیمار استفاده می‌کند، اما بنده چنین اتفاقی را تأیید نمی‌کنم.
﷯ 
هیچ بیماری را به بیرون ارجاع نمی‌دهیم
﷯معاون توسعه و مدیریت منابع بیمارستان امام‌رضا نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره خرید ملزومات پزشکی از سوی همراهان بیمار در این مرکز درمانی با تأکید بر اینکه «این بیمارستان به‌هیچ‌وجه بیماری را برای تهیه وسیله یا داروی موردنیاز به بیرون از بیمارستان ارجاع نمی‌دهد» اظهار می‌کند: براساس طرح تحول سلامت، بنای بیمارستان بر این بود که همه ملزومات پزشکی موردنیاز بیماران مانند دارو و سایر ملزومات مصرفی را تهیه کند. این مهم در همه بازه‌های زمانی تحقق یافته است.
دکتر علی خورسند وکیل‌زاده تأکید می‌کند: حتی اگر وسیله موردنیاز در داروخانه موجود نباشد، عوامل بیمارستان آن را از بیرون تهیه می کنند.
وی در عین حال توضیح می‌دهد: شرکت‌های طرف حساب بیمارستان‌ها گاه به دلیل بدهکاری‌ها و مواردی از این دست، ملزومات موردنیاز را در اختیار بیمارستان قرار نمی‌دهند و گاهی کارخانه‌ای تعطیل می‌شود. به این ترتیب، همه بیمارستان‌هایی که وسایل موردنیاز پزشکی را از آنجا تهیه می‌کردند یک‌باره دچار مشکل و چالش می‌شوند.
وی ادامه می‌دهد: در چنین شرایطی، گاه پیش می‌آید که بیمار یا همراهانش تأکید دارند همان وسیله‌ای که اساسا در شرکت‌های توزیع‌کننده نیست، به این علت که پزشک معالج آن را تجویز کرده است، استفاده شود و با وجود اینکه به آن‌ها گفته می‌شود که جایگزین‌های آن تهیه شده و موجود است، قبول نمی‌کنند و خودشان شخصا به تهیه جنس موردنظر اقدام می‌کنند.
﷯ 
وضعیت خیلی بهتر است
معاون توسعه و مدیریت منابع بیمارستان امام‌رضا اضافه می‌کند: البته به طور کلی ممکن است در مقاطع زمانی‌ خاص با یک‌ سری کمبودها مواجه باشیم و به صرفه‌جویی در استفاده از برخی اقلام مانند دستکش توصیه کنیم. با وجود این، هیچ بیماری را برای هیچ منظوری دراین‌باره به بیرون از بیمارستان ارجاع نمی‌دهیم.

 

نصب٣٠ قاب‌تازه از چهره مفاخر‌در‌مشهد؛

اکران قاب‌هایی مزین به چهره شهیدان در سطح شهر مشهد، اقدام شایسته‌ای بود که از شهرداری دوره قبل آغاز شد اما از اسفندماه ١٣٩۶ و در زمان مدیریت شهری جدید، به شکلی تازه ظهور کرد. این‌بار مفاخر ادب و فرهنگ نیز به شهدا افزوده شدند تا این حرکت فرهنگی هیئتی جامع‌تر از خود به نمایش بگذارد. علامه دهخدا و پروین اعتصامی و اخوان ثالث و ... بزرگانی بودند که شهروندان مشهدی تصویر آن‌ها را در آخرین ماه سال گذشته در نقاطی از شهر دیدند. این روند امسال نیز دنبال شده است چنانکه جمعه ٢۴ فروردین حدود ٣٠ قاب تازه رونمایی شد. پنج قاب از این تصاویر به اندیشمندان اسلامی مشهد و خراسان و حدود٢۵ مورد نیز به شهیدان ارتش جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافت.
﷯ 
اولویت با مشهدی‌هاست
معاون فرهنگی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد با اشاره به رونمایی تعدادی دیگر از قاب‌های چهره‌های مفاخر فرهنگی مشهد و خراسان همراه با تصاویر شهیدان ارتش اظهارکرد: جمعه شب گذشته، پنج قاب مزین به چهره مفاخر فرهنگی مشهد و خراسان، همراه با قاب‌های تصاویر شهیدان ارتش جمهوری اسلامی ایران در سطح شهر مشهد جانمایی شدند. آیت‌ا... میلانی، آیت‌ا... زنجانی، آیت‌ا...‌نجفی قوچانی، آیت‌ا... صالحی و محمدرضا حکیمی مفاخر یادشده‌اند که مانند شهیدانی چون شهید ولی‌ا...‌چراغچی، شهید منصور ستاری، شهید عباس دوران، شهید ابراهیم شریفی و شهید جواد فکوری، تصویرشان در سطح شهر اکران شد. مهدی ندایی نقاط گوناگون و متنوع سطح شهر مانند چهارراه دکترا، میدان سعدآباد، میدان شهدا، میدان راه‌آهن، میدان فلسطین، چهارراه لشکر، چهارراه پروین‌اعتصامی، میدان ١۵خرداد و میدان سعدی را ازجمله محل‌های نصب قاب‌ها خواند.
وی‌ تصریح کرد: به مناسبت درپیش بودن روز ارتش جمهوری اسلامی و نیروی زمینی، حدود ٢۵ تابلو از چهره‌ شهدای ارتش نیز در سطح شهر اکران شد.
ندایی با اشاره به مبنای انتخاب اشخاص برای اکران تصاویر آن‌ها گفت: مبنای ما مطابق روالی که از آغاز درپیش گرفته‌ایم همچنان ماه تولد مفاخر و درباره شهدا روز شهادتشان است. اولویت نیز با مفاخر و شهیدان مشهدی و سپس خراسانی‌هاست. دراین‌میان بخشی از قاب‌ها به فراخور مناسبت‌ها به نمایش درمی‌آیند مانند همین مناسبت روز ارتش یا روز پاسدار که تصاویر به شهیدان ارتشی و شهدای پاسدار اختصاص می‌یابد.
﷯ 
سعی کردیم به ارتشی‌ها بیشتر بپردازیم
این مسئول فرهنگی خاطرنشان کرد: ارتش چهار نیروی اصلی دارد که عبارت‌است از نیروی زمینی، نیروی دریایی، نیروی هوایی و پدافند. ما در معاونت فرهنگی سعی کردیم شهدای مشهدی هریک از این نیروها در اولویتمان باشد و همچنین صرفا به سرداران شهید بسنده نکنیم و به لایه‌های بعدی یعنی همه شهدا در برنامه خود توجه داشته باشیم؛ یعنی بسیجی یا سربازی هم که به شهادت رسیده‌است، تصویرش اکران شود.
وی افزود: ما در کل سال دو روز بیشتر نداریم که به برادران ارتشی می‌پردازد؛ روز نیروی هوایی در ٢٢ بهمن و روز ارتش در ٢٩ فروردین. ازاین‌روست که سعی می‌کنیم بیشتر به ایشان توجه کنیم.
﷯ 
هدفمان بالابردن عزت نفس شهروندان است
ندایی با اشاره به چراییِ طرح اکران قاب تصویر مفاخر اظهار کرد: در راستای یک هدف کلی یعنی تقویت هویت و حفظ تعلق خاطر به شهر و منطقه زندگی‌ما که معاونت فرهنگی دنبال می‌کرد، طرح اکران تصاویر مفاخر پیشنهاد شد و در دست اجرا قرار گرفت. طرح اکران به‌عنوان بخشی از پازل آن هدف کلی، به معرفی مفاخر می‌پردازد. این کار عزت نفس را در شهروندان بالا می‌برد و باعث ایجاد احساس افتخار در آن‌ها می‌شود.
وی تأکید کرد: برای ما مهم بود که شهروندان بدانند در شهر و کشورمان بزرگانی بوده‌اند که در فرهنگ و تاریخ سرزمینمان تأثیر گذاشته‌اند، این امر سبب تقویت حس امید و تلاش بیشتر در جوان‌های ما می‌شود. معاون فرهنگی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد همچنین از دیگر برنامه‌های هویتی که این معاونت در دست اقدام دارد، خبر داد و گفت: ما برنامه دیگری را هم در دست آماده‌سازی داریم که در آن قرار است محله‌های قدیمی مشهد و خانه‌های قدیمی و محل زندگی و درس خواندن مفاخر مشهد و نشست‌ها و حلقه‌هایی را که در آن گرد هم می‌آمده‌اند معرفی کنیم. همچنین درصورت امکان، تحقق طرح برگزاری ١٢ شب تاریخ و هویت را درنظر داریم.
﷯ 
اکران قاب‌ها بدون اظهارنظر باشد
برای اینکه از نظر فرهیختگان شهر نیز درباره اقدام شهرداری در نمایش قاب‌هایی با تصویر بزرگان آگاه شویم، به سراغ یکی از استادان حوزه فرهنگ رفته‌ایم. دکتر محمود مهدوی دامغانی، اندیشمند و مترجم تاریخ اسلام، با انتقاد از برخی اغراق‌ها و تبلیغات عوام‌زده در ارائه محتواهای فرهنگی، می‌گوید: در این‌گونه موارد اگر امور چنان‌که هست معرفی بشود و مطالب ارائه‌شده بزرگ‌نمایی نشده باشد، کار، کار پسندیده‌ای است.
وی به عنوان ارائه شاهدمثالی بر عوام‌زدگی بیان‌می‌کند: برای نمونه می‌بینیم که گاهی عوام حضرت سیدالشهدا(ع) را حتی مقدم بر پیغمبر(ص) می‌دانند.
مهدوی دامغانی با بیان اینکه روزنامه شهرآرا شأنش این نیست که مطابق میل هرکسی که تمایل به مطرح شدن دارد عمل کند، دقت‌نظر این رسانه را به عنوان نشریه‌ای که مخاطبش مردم مشهد و تا اندازه‌ای خراسان هستند، خواستار شد.این مترجم فرهیخته اکران قاب‌ها را در حد معرفی و بدون اظهارنظرهایی که به سوءاستفاده بینجامد مطلوب دانست.

 

لبخند آسمان به مشهد؛ 

بارش شدید باران در روز گذشته، موجی از شادی و طراوت را به شهر بخشید و دشت تشنه مشهد پس از مدت‌ها، بارانی جان‌دار به خود دید. به گفته یحیی قائنی‌پور، رئیس اداره پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی، تنها در مشهد بیش از ۵/١٢ میلی‌متر بارندگی طی چند ساعت به وقوع پیوست که این میزان با توجه به شرایط بحرانی دشت مشهد بسیار امیدوار کننده بود.
با این حال، با وقوع بارش‌های این‌چنینی، همواره نیروهای خدمات شهری شهرداری مشهد نیز به‌صورت ویژه‌ای ورود پیدا می‌کنند تا شاهد کمترین میزان آب‌گرفتگی و تجمع آب در معابرشهر باشیم.
در همین راستا مدیر خدمات شهری شهرداری مشهد از آمادگی تمامی پرسنل این مجموعه برای تسهیل در رفت‌و‌آمد شهروندان در این روز بارانی خبر داد و گفت: برای این منظور بیش از ۶٠٠ نفر از پرسنل خدمات شهری شهرداری به همراه ۶٠ دستگاه خودرو تانکر و بالغ بر ١١٠ دستگاه موتورپمپ در مناطق فعالیت داشتند و نقاط کانونی تجمع آب را مدیریت
کردند.
به گفته علیرضا صحراگرد، توس ۶۵، نجف ٣٠، میدان نمایشگاه، چهارراه مخابرات، مجیدیه ٢٧، انتهای امامیه ۶٨، پلیس‌راه امام هادی، بین حر ١١ و ١٣، میدان ابوطالب و میدان قائم از عمده محدوده‌های دارای تجمع آب حاصل از باران روز گذشته بود.
﷯ 
انجام بیش از ۵٠ عملیات در پی آب‌گرفتگی توسط آتش‌نشانی
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد نیز گفت: شب گذشته در پی آب‌گرفتگی در برخی معابر مشهد، بیش از ۵٠ عملیات از سوی این سازمان انجام شد.
آتشباد حسن جعفری افزود: ۴٠ مورد آب‌گرفتگی داخل منازل و مغازه، هفت مورد آب‌گرفتگی معابر عمومی،سه مورد گیرکردن خودرو و سرنشین داخل آب و یک مورد آب‌گرفتگی داخل مدرسه بر اثر این باران در شهر مشهد اتفاق افتاده است.

انتهای پیام/